Americké akcie: Tři grafy, které si zaslouží pozornost
|

Americké akcie: Tři grafy, které si zaslouží pozornost

V prvním čtvrtletí došlo (nejen) na americkém akciovém trhu k první korekci po několika kvartálech. Podrobnější pohled na trh ukazuje, že to tentokrát možná opravdu je v něčem jiné.

Americké akcie Volatilita Americké státní dluhopisy Výnosy Korelace investic Korekce na trzích

První měsíce roku 2018 byly na trzích ve znamení prudkého nárůstu volatility. Až tak moc se nezdůrazňuje, že to platí zejména pro akciový trh, ne už tolik pro dluhopisy nebo komodity. Podle Goldman Sachs je to pro trhy jako celek spíše pozitivní znamení, protože to ukazuje, že investory nezachvátila všeobecná panika. Ta přitom zpravidla doprovází největší propady.

Akciová volatilita narostla, zbytek trhu je klidnější

Právě bezpečné dluhopisy jsou například podle Fidelity International aktuálně opět v kurzu. Příliš tomu ale neodpovídá nárůst výnosů amerických 10letých, ale třeba i krátkodobějších vládních bondů. S vyššími výnosy (v době předpokládaného růstu sazeb Fedu a inflace by neměly nikoho děsit, stále jsou historicky mimořádně nízké) ovšem poněkud klesá atraktivita akcií, například těch firem, jež vyplácejí dividendy. Proč riskovat na akciovém trhu, když i dvouletý dluhopis nabízí za rok výrazně více než akciový index S&P 500 na dividendách, že?

Není přitom bez zajímavosti, že po finanční krizi korekce na americkém akciovém trhu bez výjimky probíhaly za současného poklesu výnosů na dluhopisovém trhu. Od té doby se ale změnil makroekonomický obrázek a s ním i politika Fedu. Letošní únorová korekce tak byla první, již doprovázel růst výnosů amerických vládních bondů. A ten v současnosti pokračuje, pro akcie tedy nijak optimistický signál.

Korekce cen akcií po krizi probíhaly za poklesu výnosů dluhopisů

Možná i proto americké domácnosti (označme je bez obav rovnou za americké drobné investory) poprvé po mnoha měsících v ročním horizontu nevyhlížejí převážně růst cen akcií jako celku. To samo o sobě nemusí nic znamenat, jak ukazuje řada překřížení křivek v posledním grafu za poslední roky, ale není od věci to vědět. Kontrariáni dokonce takové signály milují.

Drobní investoři v USA po delší době nečekají v ročním horizontu převážně růst cen amerických akcií

Zdroj: Goldman Sachs, The Leuthold Group, Bloomberg