Americké prezidentské volby a akciový trh: Proč si (ne)přát výhru Trumpa?
|

Americké prezidentské volby a akciový trh: Proč si (ne)přát výhru Trumpa?

Americký akciový trh se historicky poměrně spolehlivě "vyjadřuje" k tomu, kdo (staro)nově zasedne v Oválné pracovně Bílého domu. Je otázka, zda je právě výkon akcií to nejdůležitější.

Americké akcie S&P 500 Sezónnost trhů Burzovní almanach Volby Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika

Akciový trh je jednou z oblastí, na kterých velké stížnosti na první prezidentské období Donalda Trumpa nejspíše neuslyšíte. Ekonomika rostla a administrativa ji podpořila úpravou daní pro firmy, takže bylo celkem veselo.

Co na tom, že svět kolem nás i s přispěním svérázného šéfa Bílého domu přestával být relativně klidným místem. Trump (někdy jako slon v porcelánu, jindy přímo jako hlupák a někdy jako odvážný probodávač vosích hnízd) rušil obchodní i bezpečnostní dohody a dojednával nové, plácal se po ramenou se světovými diktátory a tlačil na Evropu, aby nespoléhala ochranu ze strany USA, pokud nepřispěje svým dojednaným dílem k výdajům na obranu.

Domácí Trumpovy problémy (možné vazby na Rusko, personální politika a tak dále) jen dokreslovaly obrázek, který akciové trhy až překvapivě lehce přetavily v impozantní růst. Pak přišla pandemie koronaviru a na ni navazující opatření, která mají za následek extrémní propad ekonomiky. Pro Trumpa jako na potvoru ve volebním roce. Vleklý spor o nastavení měnové politiky, který prezident v předchozích letech vedl s Fedem, to ovšem vyřešilo během pár týdnů - sazby v USA jsou na minimu a do ekonomiky proudí biliony nových dolarů.

Výsledkem je oživení na akciovém trhu a víra investorů v to, že hospodářský propad bude jen krátkodobý. Pro stávajícího prezidenta ovšem nebude dost krátkodobý. Do voleb by se mu jistě šlo lépe, kdyby míra nezaměstnanosti nebyla dvojciferná a propad HDP rekordní. Jistou výhodou ale může být to, že z aktuální kondice ekonomiky USA nelze nikoho příliš obviňovat (ano, stejně jako v jiných zemích je k debatě, nakolik byla ta která opatření vhodná, potřebná, příliš dlouhodobá a podobně, velké politické body na tom ale nejspíše demokraté nezískají).

Tři měsíce před prezidentskými volbami jistě i sám Donald Trump, velký fanda akciového trhu, bude sledovat vývoj indexu S&P 500. Od roku 1928 totiž právě vývoj před volbami velice spolehlivě naznačuje, zda nájemní smlouvu na Bílý dům získá kandidát strany, jejíž zástupce je stávajícím prezidentem. "Za posledních 92 let akciový trh v 87 % případů tři měsíce před prezidentskými volbami posiloval, když následně zvítězil kandidát stejné strany, jejíž zástupce byl aktuálně prezidentem," říká Ryan Detrick ze společnosti LPL Financial. "Od roku 1984 to pak platilo zatím bez výjimky."

Vyznavači pravidelností z burzovního almanachu z řad akciových býků tedy letos na podzim budou fandit Donaldu Trumpovi. Třeba i proto, že v případě jeho prohry by mohla být tendence zvyšovat daně a alespoň kosmeticky napravovat hluboké rozpočtové deficity, ačkoli právě těmi se v historii vyznačovaly demokratickými prezidenty vedené administrativy. Z hlediska dlouhodobého fungování světa, jeho bezpečnosti a mocenské rovnováhy ovšem možná Trumpova obhajoba prezidentského úřadu vyvolává spíše více otázek, než kolik nabízí odpovědí.

KONTEXT: Mocenské páčidlo jménem dolar aneb Proč americká měna (ne)padne
Americký dolar se stane obětí mocenských hrátek Bílého domu, varují stále hlasitěji respektovaní ekonomové. K nim podle nové knihy Johna Boltona, někdejšího bezpečnostního poradce prezidenta Donalda Trumpa, patří i ministr financí Steven Mnuchin. I ten totiž varuje před stále častějším zneužíváním globální finanční infrastruktury, jíž jsou Spojené státy architektem a správcem, k prosazování zahraničněpolitických cílů.