Americký akciový býk žije a jeho růstové série přepisují burzovní almanach
|

Americký akciový býk žije a jeho růstové série přepisují burzovní almanach

Index S&P 500 se 11. září 2017 trochu nečekaně vyhoupl na nové historické maximum. Býčí trend trvá podle možná nepřesné, ale o to hojněji používané definice již osm a půl roku. V posledních měsících jsou navíc ceny akcií nebývale odolné vůči výraznějším poklesům.

Americké akcie S&P 500 Býčí trh Burzovní almanach

Pokud budeme býčí trend chápat jako vzestup od minima bez alespoň 20% poklesu (ten by definoval začátek medvědího trhu), trvá tento u indexu S&P 500 již od března 2009. K 11. září 2017 jde o druhý nejdelší býčí trh na americkém akciovém trhu v historii a těsně také o druhý nejsilnější.

Od poslední alespoň 10% korekce indexu S&P 500 uplynulo také již hodně vody. Aktuální série 578 dnů je 11. nejdelší v historii od roku 1928.

Ne že korekci, ale dokonce ani pokles o alespoň 5 % americký akciový trh jako celek nepamatuje hodně dlouho, konkrétně od června 2016. Série trvá 441 dnů, a je tak zatím 6. nejdelší v historii.

No a nakonec opravdu mimořádná věc. S&P 500 neprodělal pokles o 3 % a více již 311 dnů, což je druhá nejdelší taková řada za dobu existence indexu. K prvenství zbývá vydržet 59 dnů. Kdo ví, zda to americký trh zvládne, ale je pravda, že medvědy a pochybovači je dlážděna více než osmiletá cesta amerických akcií z minim na současné rekordní úrovně.

Zdroj: Bespoke Investment Group