Americký dolar jako nová petroměna
|

Americký dolar jako nová petroměna

Vztah mezi americkým dolarem a ropou v posledních letech sílí vlivem rostoucí role USA v oblasti těžby a obchodu s černým zlatem. V budoucnu může tato korelace ještě zesílit.

Ropa Americký dolar OPEC Korelace investic Komodity

Americký dolar nepatří mezi tradiční petroměny, které jsou silně navázané na pohyb cen ropy, jako je například kanadský dolar. Podíl exportu ropy na americké ekonomice není velký, a nemá tedy ani na americkou měnu velký vliv. V posledních měsících se ale tradice začíná trochu bortit.

"Dolar se začíná chovat jako petroměna. Inverzní vývoj oproti ceně ropy, donedávna typický, se začíná měnit. A tato změna dává smysl," napsal ve své poznámce investorům Hans Redeker z Morgan Stanley Investment Management.

Šestiměsíční korelace ceny ropy a indexu amerického dolaruZdroj: Morgan Stanley

Hlavním důvodem změny je podle Redekera skutečnost, že se USA staly novým rozdílovým hráčem na trhu, což znamená, že objem jejich produkce ropy z břidlic má poměrně zásadní vliv na cenu barelu. Dosud tuto úlohu sehrávaly země OPEC v čele se Saúdskou Arábií.

Cena ropy zůstává okolo 50 USD za barel zřejmě i kvůli tomu, že americká produkce i zásoby černého zlata zůstávají vysoké. Těžaři z břidlic totiž opět navyšují produkci. To je v rozporu s loňskou dohodou zemí OPEC s některými dalšími významnými světovými těžaři o snížení produkce ropy o 1,2 milionu barelů denně.

Dalším důvodem pro zvyšování korelace mezi dolarem a ropou je nárůst vývozu ropy z USA na úkor dovozu. Donald Trump po svém uvedení do prezidentského úřadu slíbil, že sníží závislost USA na dovozu černého zlata ze zemí OPEC, a patrně se mu to daří. Pokud tedy bude produkce a objem vývozu ze Spojených států dále narůstat (a vývoz bude převyšovat dovoz), americký dolar bude stále svázanější s cenou ropy.

Zdroj: Morgan Stanley