Amerika vyklízí akciové pozice. Je to problém?
|

Amerika vyklízí akciové pozice. Je to problém?

Před deseti lety představoval americký akciový trh více než třetinu všech akcií obchodovaných na světových burzách, nyní je to méně než desetina. Je to pro americký, potažmo světový akciový trh problém?

Americké akcie Světové akcie Akciový trh

V roce 1997 bylo na amerických akciových burzách obchodovaných asi 7 000 titulů, nyní je jich jen zhruba 3 400. Ve zbytku světa je trend opačný, celkový počet akcií na světových burzách se za stejnou dobu zdvojnásobil.

zdroj: Dimensional Fund Advisors

Investoři mají obavy, že trh s akciemi v USA se stává příliš koncentrovaným. Podle Bena Carlsona ze společnosti Ritholtz Wealth Management to ale není tak zlé. Data společnosti Dimensional Fund Advisors mu dávají zčásti za pravdu. V roce 1980 mělo 10 největších titulů v indexu S&P 500 váhu 26 %, nyní je to 23 %.

Většina akcií, které zmizely z burz, byly cenné papíry velice malých firem (micro caps), které i dnes představují pouze 2 % velikosti trhu. V roce 1979 jich bylo na trhu přes 2 000, na konci 90. let, kdy vrcholila technologická bublina, až 4 100, dnes pak jen okolo 1 500.

Další obavou investorů může být dopad na výnosy v tomto segmentu trhu. Podle Carlsona i DFA ale ani v tomto není problém, protože nadvýkonnost nejmenších společností oproti těm největším je nyní prakticky stejná, jako byla v minulosti při mnohem vyšším počtu malých firem.

Ačkoli to tedy vypadá na exodus firem z amerických burz, jde především o ty malé, jejichž počet narostl v období technologické bubliny. V konečném důsledku to nemá ani vliv na strukturu trhu z pohledu různé tržní kapitalizace, takže se vlastně není čeho obávat. "Největším problémem pro ty, kdo chtějí překonávat trh, je nyní spíše skutečnost, že je na trhu stále více profesionálních investorů, kteří hledají nové investiční nápady. Množství dobrých investorů má v posledních dekádách na trhy mnohem větší dopad než množství akcií, které jsou investorům dostupné," uzavírá Ben Carlson.

Zdroj: A Wealth of Common Sense