Anketa: Co mají letos investoři sledovat?
|

Anketa: Co mají letos investoři sledovat?

První fáze obchodní dohody USA a Číny byla v polovině ledna uzavřena, čímž se velké téma posledních měsíců odsunulo mírně do pozadí, byť možná jen zdánlivě. Českých tržních profesionálů jsme se zeptali, co v následujících měsících doporučují sledovat v ekonomice a na finančních trzích, případně které typy investic mohou z uzavření obchodní dohody nejvíce těžit.

Výhled na rok 2020 Politika Centrální banky Fed Americké akcie Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Anketa

Michal Stupavský

investiční stratég, Conseq IM

Investoři by letos měli pozorně sledovat tři zásadní věci. V první řadě je to měnová politika Fedu, která má na finanční trhy v krátkodobém horizontu největší dopad. Pro další růst cen rizikových aktiv bude důležité, aby bilance americké centrální banky dále rostla skrze operace na repo trhu.

Dále je potřeba věnovat pozornost dynamice světové ekonomiky, která loni rostla o 2,3 %, tedy nejméně od od finanční krize. Výhled na letošní rok přitom není úplně příznivý. Momentálně ekonomové diskutují, zda zpomalování růstu pokračuje, nebo jsme již svědky konce zpomalování a nastartování mírného zrychlení. Já se kloním spíše k názoru, že růst světové ekonomiky bude dále mírně zpomalovat.

A v neposlední řadě jsou podstatné firemní zisky, které loni globálně klesly o přibližně 5 %. Výhled na letošní rok je relativně příznivý, zisky by měly růst o 3-5 % meziročně. Nicméně analytické odhady mají silnou tendenci v průběhu roku klesat, takže budeme možná rádi, když se bude dynamika zisků pohybovat okolo nuly.

Roman Koděra

makléř, Patria Finance

Rok 2020 bude opět o centrálních bankách v čele s Fedem. Centrální banky byly největšími strůjci růstu v uplynulých deseti letech. Korelace mezi úrokovými sazbami a kroky Fedu se od loňského září opět potvrzuje, a tak není důvod si myslet, že to letos bude jinak. Letošní rok tak bude nadále ve znamení honby za výnosy. Především druhou polovinu roky pak ovlivní prezidentské volby v Americe.

Osobně stále věřím technologiím, a to zejména z důvodu nástupu 5G sítí. Podstatný je také rostoucí důraz na ESG, tedy ekologickou, společenskou a firemní zodpovědnost. Velcí správci majetku se hlásí k této formě investic, a rok 2020 bude proto ve znamení pokračování velkého posunu v portfoliích. Nově vznikající fondy zakladatelé otevírají s vizí investic do udržitelných zdrojů a již fungující nástroje budou mít tendenci část peněz posouvat tímto směrem. Mými favority v této oblasti zůstávají Amazon, Apple a Microsoft a v Evropě Adidas, lídr v oblasti výroby z recyklova(tel)ných zdrojů.

Filip Kejla

investiční stratég, WOOD & Company

Jakkoli to zní jako klišé, podstatné jsou a budou hospodářské výsledky firem. Probíhající výsledková sezóna může buď potvrdit aktuální rally, nebo nastartovat výprodeje (podle mě nic mezi tím). A to nasměruje trh pro další část roku, pro USA volebního. V samotných volbách bude pro trh zásadní výsledek demokratické kandidátky či kandidáta. Podle mě jediným vážným vyzývatelem Donalda Trumpa může být Michael Bloomberg.

Z indikátorů bych pozorně sledoval výnosy 10letých vládních dluhopisů USA, index volatility VIX a také výkonnost švýcarského franku. Růst výnosů v USA může mimo jiné znamenat, že se peníze začnou přesouvat z rizikových aktiv do těch bezpečnějších. Vždy říkám, že "dluhopisaři" jsou chytřejší než akcioví investoři. S bondy totiž zpravidla obchodují investoři, kteří ekonomice alespoň trochu rozumějí, zatímco s akciemi si může hrát, s nadsázkou řečeno, i kuchyňský robot. Ten by měl přitom míchat těsta, ne pozice v portfoliu.

Jan Šafránek

analytik, Česká spořitelna

Nyní bude důležité, do jaké míry bude Čína schopna závazky vyplývající z obchodní dohody plnit. Podle dohodnutého objemu nákupů by musely čínské importy z USA letos vzrůst nad 250 miliard USD, tedy asi 40 % nad historické maximum. To nebude jednoduché, v případě neplnění přitom mohou USA uvalit další cla.

Z obchodní dohody by měly těžit sektory, jichž se zvýšené čínské nákupy budou týkat. Zejména by to mělo být zemědělství, kde by zlepšení situace amerických farmářů mělo vést ke zvýšeným nákupům zemědělské techniky, což by bylo pozitivní pro společnost John Deere. Zvýšení dovozů by se mělo týkat například i ledniček, což by mohlo být pozitivní pro Whirlpool.

Další část dohody vedla k částečnému snížení cel uvalených v září, která zahrnovala spotřební zboží jako například obuv, plenky či chytré hodinky. Snížení cel na tyto výrobky by mělo umožnit prodejcům snížit ceny, a tedy podpořit prodeje.

Dosavadní uvolnění ve vztazích USA a Číny může přesunout pozornost na Evropu a vést k eskalaci obchodních vztahů zde. USA hrozí, že uvalí cla na evropské automobily, letecké komponenty či potraviny jako odvetu za digitální daň v EU a subvence Airbusu.

V kontextu digitální daně jsme byli loni svědky růstu tlaku na velké technologické korporace (Facebook, Google, Amazon), a to nejen v USA. Letos by se z této záležitosti mohlo stát ještě větší a pro trhy citlivější téma.

V souvislosti s nadcházejícími volbami v USA se domníváme, že problémem by mohly být rostoucí šance na vítězství demokratické kandidátky Elizabeth Warrenové, případně Bernieho Sanderse, kteří zastávají levicovou politiku a vymezují se vůči velkým korporacím, jejichž výkonnost táhne trhy.

Milan Vaníček

analytik, J&T Banka

Velkým tématem je nadále Fed a jeho uvolňování měnové politiky na podporu krátko- a střednědobého finančního trhu. Pokud bude v této politice pokračovat, v systému se bude hromadit hotovost. Jakkoli se zatím tento proces nenazývá kvantitativní uvolňování, zvyšuje bilanci centrální banky a dodává na . Pokud by s touto podporou trhu Fed přestal, mohl by to být jeden z faktorů, proč se historická maxima na akciovém trhu nebudou posouvat prakticky co týden.

Velkým tématem budou prezidentské volby v USA. V průběhu roku budou zveřejňovány programy jednotlivých kandidátů, které mohou mít vliv na jednotlivé sektory. Nejinak tomu bylo při minulých volbách, v rámci kterých bylo velkým tématem zdravotnictví.

Ačkoli se bude další část obchodní dohody mezi USA a Čínou řešit až po volbách, podstatné téma to bude po celý rok. Z uzavření první fáze dohody mohou těžit (a již těží) například společnosti ze spotřebitelského průmyslu (Apple, 3M, IBM, Micron Technology), výrobci platebních karet (Visa, Mastercard) nebo přepravní společnosti (FedEx).

Jaromír Sladkovský

ekonom, Raiffeisenbank

Podle našeho názoru jsou z (geo)politického hlediska pro vývoj trhů v letošním roce důležité vztahy mezi Čínou a USA (první fází dohody téma nekončí), napětí mezi USA a Íránem, další vývoj okolo brexitu (především vyjednávání podmínek vzájemného obchodu Spojeného království a EU), dále prezidentské volby v Americe a vývoj situace v Hongkongu.

Čistě ekonomicky doporučujeme sledovat vývoj úrokových sazeb (Fed, ECB, ČNB), náznaky oživení (případně ochlazení) hlavních ekonomik západní Evropy (aktuálně 50:50) a vývoj ziskovosti amerických korporací (aktuální odhad růstu zisků je okolo 8-10 % za rok).

Jaroslav Tupý

analytik, Purple Trading

Dalšími silnými tématy roku 2020 budou vedle debatované další fáze dohody Číny s USA také stav německé ekonomiky, americké prezidentské volby, možná eskalace protestů v Hongkongu a reakcí na ně, spor Íránu a Spojených států (uklidnění po sestřelení civilního letadla může být jen zdánlivé) s možností dopadu na ceny ropy (varianta blokování důležité přepravní cesty přes Hormuzský průliv.

David Navrátil

hlavní ekonom, Česká spořitelna

Obchodní spory zůstanou rizikem i v dalších čtvrtletích. Pokud Donald Trump zakope válečnou sekeru kvůli prezidentským volbám, po nich lze očekávat novou vlnu celních přestřelek. Podstatné bude také dojednávání podmínek vzájemného obchodu Británie s Evropskou unií.

V Evropě si pozornost zaslouží hospodářské zpomalování Německa. Připomínám, že v minulosti byly primárním zdrojem recese v Česku (ne)důvěra českých domácností a fiskální škrty. Češi jsou zatím naladěni pozitivně, a pokud neupadnou do deprese, Česko překoná problémy německého průmyslu bez nutnosti projít si velice nízkým růstem, nemluvě o poklesu ekonomiky.

V neposlední řadě budou ekonomikou hýbat opatření na ochranu klimatu. Zelená opatření jsou prioritou pro Evropskou komisi a Kristalina Georgievová z MMF říká, že klíčovou úlohu při cestě k emisní neutralitě sehraje finanční sektor. Chybí přitom analýza nákladů a příležitostí dopadů klimatické změny a navrhovaných opatření v proti ní. Přílišný nárůst regulace může minimálně střednědobě omezovat ekonomický růst.

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
včera v 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
včera v 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
včera v 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
včera v 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
včera v 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
včera v 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
včera v 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
včera v 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
včera v 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
včera v 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR
Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G
včera v 09:38

Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G

Švédský výrobce telekomunikačního zařízení Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint, poskytovatele bezdrátových...
Technologie 5G sítě Fúze a akvizice
Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly
včera v 08:00

Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly

Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království zaznamenaly v srpnu růst o 0,8 %, což bylo mírně nad odhady...
Spojené království Maloobchod Tržby
Co musíte ráno vědět (18. září)
Co musíte ráno vědět (18. září)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak výrazně klesl tok investic mezi USA a Čínou a kupoval...
Musíte vědět