Anketa: Co mají letos investoři sledovat?
|

Anketa: Co mají letos investoři sledovat?

První fáze obchodní dohody USA a Číny byla v polovině ledna uzavřena, čímž se velké téma posledních měsíců odsunulo mírně do pozadí, byť možná jen zdánlivě. Českých tržních profesionálů jsme se zeptali, co v následujících měsících doporučují sledovat v ekonomice a na finančních trzích, případně které typy investic mohou z uzavření obchodní dohody nejvíce těžit.

Výhled na rok 2020 Politika Centrální banky Fed Americké akcie Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Anketa

Michal Stupavský

investiční stratég, Conseq IM

Investoři by letos měli pozorně sledovat tři zásadní věci. V první řadě je to měnová politika Fedu, která má na finanční trhy v krátkodobém horizontu největší dopad. Pro další růst cen rizikových aktiv bude důležité, aby bilance americké centrální banky dále rostla skrze operace na repo trhu.

Dále je potřeba věnovat pozornost dynamice světové ekonomiky, která loni rostla o 2,3 %, tedy nejméně od od finanční krize. Výhled na letošní rok přitom není úplně příznivý. Momentálně ekonomové diskutují, zda zpomalování růstu pokračuje, nebo jsme již svědky konce zpomalování a nastartování mírného zrychlení. Já se kloním spíše k názoru, že růst světové ekonomiky bude dále mírně zpomalovat.

A v neposlední řadě jsou podstatné firemní zisky, které loni globálně klesly o přibližně 5 %. Výhled na letošní rok je relativně příznivý, zisky by měly růst o 3-5 % meziročně. Nicméně analytické odhady mají silnou tendenci v průběhu roku klesat, takže budeme možná rádi, když se bude dynamika zisků pohybovat okolo nuly.

Roman Koděra

makléř, Patria Finance

Rok 2020 bude opět o centrálních bankách v čele s Fedem. Centrální banky byly největšími strůjci růstu v uplynulých deseti letech. Korelace mezi úrokovými sazbami a kroky Fedu se od loňského září opět potvrzuje, a tak není důvod si myslet, že to letos bude jinak. Letošní rok tak bude nadále ve znamení honby za výnosy. Především druhou polovinu roky pak ovlivní prezidentské volby v Americe.

Osobně stále věřím technologiím, a to zejména z důvodu nástupu 5G sítí. Podstatný je také rostoucí důraz na ESG, tedy ekologickou, společenskou a firemní zodpovědnost. Velcí správci majetku se hlásí k této formě investic, a rok 2020 bude proto ve znamení pokračování velkého posunu v portfoliích. Nově vznikající fondy zakladatelé otevírají s vizí investic do udržitelných zdrojů a již fungující nástroje budou mít tendenci část peněz posouvat tímto směrem. Mými favority v této oblasti zůstávají Amazon, Apple a Microsoft a v Evropě Adidas, lídr v oblasti výroby z recyklova(tel)ných zdrojů.

Filip Kejla

investiční stratég, WOOD & Company

Jakkoli to zní jako klišé, podstatné jsou a budou hospodářské výsledky firem. Probíhající výsledková sezóna může buď potvrdit aktuální rally, nebo nastartovat výprodeje (podle mě nic mezi tím). A to nasměruje trh pro další část roku, pro USA volebního. V samotných volbách bude pro trh zásadní výsledek demokratické kandidátky či kandidáta. Podle mě jediným vážným vyzývatelem Donalda Trumpa může být Michael Bloomberg.

Z indikátorů bych pozorně sledoval výnosy 10letých vládních dluhopisů USA, index volatility VIX a také výkonnost švýcarského franku. Růst výnosů v USA může mimo jiné znamenat, že se peníze začnou přesouvat z rizikových aktiv do těch bezpečnějších. Vždy říkám, že "dluhopisaři" jsou chytřejší než akcioví investoři. S bondy totiž zpravidla obchodují investoři, kteří ekonomice alespoň trochu rozumějí, zatímco s akciemi si může hrát, s nadsázkou řečeno, i kuchyňský robot. Ten by měl přitom míchat těsta, ne pozice v portfoliu.

Jan Šafránek

analytik, Česká spořitelna

Nyní bude důležité, do jaké míry bude Čína schopna závazky vyplývající z obchodní dohody plnit. Podle dohodnutého objemu nákupů by musely čínské importy z USA letos vzrůst nad 250 miliard USD, tedy asi 40 % nad historické maximum. To nebude jednoduché, v případě neplnění přitom mohou USA uvalit další cla.

Z obchodní dohody by měly těžit sektory, jichž se zvýšené čínské nákupy budou týkat. Zejména by to mělo být zemědělství, kde by zlepšení situace amerických farmářů mělo vést ke zvýšeným nákupům zemědělské techniky, což by bylo pozitivní pro společnost John Deere. Zvýšení dovozů by se mělo týkat například i ledniček, což by mohlo být pozitivní pro Whirlpool.

Další část dohody vedla k částečnému snížení cel uvalených v září, která zahrnovala spotřební zboží jako například obuv, plenky či chytré hodinky. Snížení cel na tyto výrobky by mělo umožnit prodejcům snížit ceny, a tedy podpořit prodeje.

Dosavadní uvolnění ve vztazích USA a Číny může přesunout pozornost na Evropu a vést k eskalaci obchodních vztahů zde. USA hrozí, že uvalí cla na evropské automobily, letecké komponenty či potraviny jako odvetu za digitální daň v EU a subvence Airbusu.

V kontextu digitální daně jsme byli loni svědky růstu tlaku na velké technologické korporace (Facebook, Google, Amazon), a to nejen v USA. Letos by se z této záležitosti mohlo stát ještě větší a pro trhy citlivější téma.

V souvislosti s nadcházejícími volbami v USA se domníváme, že problémem by mohly být rostoucí šance na vítězství demokratické kandidátky Elizabeth Warrenové, případně Bernieho Sanderse, kteří zastávají levicovou politiku a vymezují se vůči velkým korporacím, jejichž výkonnost táhne trhy.

Milan Vaníček

analytik, J&T Banka

Velkým tématem je nadále Fed a jeho uvolňování měnové politiky na podporu krátko- a střednědobého finančního trhu. Pokud bude v této politice pokračovat, v systému se bude hromadit hotovost. Jakkoli se zatím tento proces nenazývá kvantitativní uvolňování, zvyšuje bilanci centrální banky a dodává na . Pokud by s touto podporou trhu Fed přestal, mohl by to být jeden z faktorů, proč se historická maxima na akciovém trhu nebudou posouvat prakticky co týden.

Velkým tématem budou prezidentské volby v USA. V průběhu roku budou zveřejňovány programy jednotlivých kandidátů, které mohou mít vliv na jednotlivé sektory. Nejinak tomu bylo při minulých volbách, v rámci kterých bylo velkým tématem zdravotnictví.

Ačkoli se bude další část obchodní dohody mezi USA a Čínou řešit až po volbách, podstatné téma to bude po celý rok. Z uzavření první fáze dohody mohou těžit (a již těží) například společnosti ze spotřebitelského průmyslu (Apple, 3M, IBM, Micron Technology), výrobci platebních karet (Visa, Mastercard) nebo přepravní společnosti (FedEx).

Jaromír Sladkovský

ekonom, Raiffeisenbank

Podle našeho názoru jsou z (geo)politického hlediska pro vývoj trhů v letošním roce důležité vztahy mezi Čínou a USA (první fází dohody téma nekončí), napětí mezi USA a Íránem, další vývoj okolo brexitu (především vyjednávání podmínek vzájemného obchodu Spojeného království a EU), dále prezidentské volby v Americe a vývoj situace v Hongkongu.

Čistě ekonomicky doporučujeme sledovat vývoj úrokových sazeb (Fed, ECB, ČNB), náznaky oživení (případně ochlazení) hlavních ekonomik západní Evropy (aktuálně 50:50) a vývoj ziskovosti amerických korporací (aktuální odhad růstu zisků je okolo 8-10 % za rok).

Jaroslav Tupý

analytik, Purple Trading

Dalšími silnými tématy roku 2020 budou vedle debatované další fáze dohody Číny s USA také stav německé ekonomiky, americké prezidentské volby, možná eskalace protestů v Hongkongu a reakcí na ně, spor Íránu a Spojených států (uklidnění po sestřelení civilního letadla může být jen zdánlivé) s možností dopadu na ceny ropy (varianta blokování důležité přepravní cesty přes Hormuzský průliv.

David Navrátil

hlavní ekonom, Česká spořitelna

Obchodní spory zůstanou rizikem i v dalších čtvrtletích. Pokud Donald Trump zakope válečnou sekeru kvůli prezidentským volbám, po nich lze očekávat novou vlnu celních přestřelek. Podstatné bude také dojednávání podmínek vzájemného obchodu Británie s Evropskou unií.

V Evropě si pozornost zaslouží hospodářské zpomalování Německa. Připomínám, že v minulosti byly primárním zdrojem recese v Česku (ne)důvěra českých domácností a fiskální škrty. Češi jsou zatím naladěni pozitivně, a pokud neupadnou do deprese, Česko překoná problémy německého průmyslu bez nutnosti projít si velice nízkým růstem, nemluvě o poklesu ekonomiky.

V neposlední řadě budou ekonomikou hýbat opatření na ochranu klimatu. Zelená opatření jsou prioritou pro Evropskou komisi a Kristalina Georgievová z MMF říká, že klíčovou úlohu při cestě k emisní neutralitě sehraje finanční sektor. Chybí přitom analýza nákladů a příležitostí dopadů klimatické změny a navrhovaných opatření v proti ní. Přílišný nárůst regulace může minimálně střednědobě omezovat ekonomický růst.

Deutsche Telekom loni zvýšil zisk o 79 %, čeká zpomalení
Deutsche Telekom loni zvýšil zisk o 79 %, čeká zpomalení
před hodinou

Deutsche Telekom loni zvýšil zisk o 79 %, čeká zpomalení

Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom loni zvýšila čistý zisk o 79 % na 3,9 miliardy eur. Hospodaření...
Evropské akcie Deutsche Telekom Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (19. února)
Co musíte ráno vědět (19. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (19. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaký dopad může mít šíření koronaviru na světovou ekonomiku a...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý klesly, varování Applu prohloubilo obavy z…
Americké akcie v úterý klesly, varování Applu prohloubilo obavy z…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý klesly, varování Applu prohloubilo obavy z dopadů šíření koronaviru

Americké akcie v úterý oslabily kvůli obavám z negativních hospodářských dopadů epidemie wuchanského koronaviru. Ty...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Studie: Kajmanské ostrovy, USA a Švýcarsko nejvíce napomáhají k…
včera v 19:40

Studie: Kajmanské ostrovy, USA a Švýcarsko nejvíce napomáhají k daňovým únikům

Britské zámořské území Kajmanské ostrovy, Spojené státy a Švýcarsko nejvíce napomáhají nejbohatším lidem světa...
Daně Podvod Spojené státy americké (USA)
Rakouský Schwarzmüller kupuje německého konkurenta Hüffermann
včera v 18:23

Rakouský Schwarzmüller kupuje německého konkurenta Hüffermann

Rakouský výrobce návěsů a přívěsů pro užitková vozidla Schwarzmüller kupuje německého konkurenta Hüffermann...
Rakousko Německo Doprava
Evropské trhy v úterý klesly, proti trendu šel telekomunikační sektor
Evropské trhy v úterý klesly, proti trendu šel telekomunikační sektor
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý klesly, proti trendu šel telekomunikační sektor

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech poté, co americká technologická společnost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čína ohlásila nejnižší počet nově nakažených koronavirem od ledna
včera v 17:04

Čína ohlásila nejnižší počet nově nakažených koronavirem od ledna

Čína v úterý oznámila nejnižší nárůst nakažených novým typem koronaviru od konce ledna a nejmenší počet úmrtí za...
Čína Koronavirus
Pražská burza v úterý ztrácela, pokles byl ale jen mírný
Pražská burza v úterý ztrácela, pokles byl ale jen mírný
včera v 16:45

Pražská burza v úterý ztrácela, pokles byl ale jen mírný

Pražská burza v úterý mírně ztrácela. Index PX klesl o 0,05 procenta na 1 096,92 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Kvůli odpisům měl Glencore loni poprvé od roku 2015 ztrátu
Kvůli odpisům měl Glencore loni poprvé od roku 2015 ztrátu
včera v 16:21

Kvůli odpisům měl Glencore loni poprvé od roku 2015 ztrátu

Obchodník s komoditami a těžař Glencore má za loňský rok ztrátu, poprvé od roku 2015. Důvodem byl odpis hodnoty...
Spojené království Těžba Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (18. února)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. února)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Rekordně mnoho německých akciových firem loni snižovalo prognózu
včera v 14:20

Rekordně mnoho německých akciových firem loni snižovalo prognózu

Rekordně mnoho německých akciových firem obchodovaných v režimu Prime Standard bylo v loňském roce nuceno upravovat...
Německo Evropské akcie
Čínská firma odstoupila od investice za 280 milionů dolarů
včera v 14:01

Čínská firma odstoupila od investice za 280 milionů dolarů

Čínská firma odstoupila od investice za 280 milionů dolarů v hornaté oblasti Kyrgyzstánu, poté co stovky místních...
Čína Investice
Zadluženost Španělska loni klesla nejníže od roku 2013
Zadluženost Španělska loni klesla nejníže od roku 2013
včera v 13:33

Zadluženost Španělska loni klesla nejníže od roku 2013

Španělsko na konci loňského roku snížilo poměr dluhu k hrubému domácímu produktu na 95,5 procenta, což je nejnižší...
Španělsko Zadlužení
ČEZ: Prodej rumunských aktiv bude záležet na nabídnuté ceně
včera v 13:11

ČEZ: Prodej rumunských aktiv bude záležet na nabídnuté ceně

Šéf rumunské divize energetické skupiny ČEZ Ondřej Šafr řekl, že prodej místních aktiv bude záležet na nabídnuté ceně...
ČEZ Energetika Rumunsko