Anketa: Co mají letos investoři sledovat?
|

Anketa: Co mají letos investoři sledovat?

První fáze obchodní dohody USA a Číny byla v polovině ledna uzavřena, čímž se velké téma posledních měsíců odsunulo mírně do pozadí, byť možná jen zdánlivě. Českých tržních profesionálů jsme se zeptali, co v následujících měsících doporučují sledovat v ekonomice a na finančních trzích, případně které typy investic mohou z uzavření obchodní dohody nejvíce těžit.

Výhled na rok 2020 Politika Centrální banky Fed Americké akcie Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Anketa

Michal Stupavský

investiční stratég, Conseq IM

Investoři by letos měli pozorně sledovat tři zásadní věci. V první řadě je to měnová politika Fedu, která má na finanční trhy v krátkodobém horizontu největší dopad. Pro další růst cen rizikových aktiv bude důležité, aby bilance americké centrální banky dále rostla skrze operace na repo trhu.

Dále je potřeba věnovat pozornost dynamice světové ekonomiky, která loni rostla o 2,3 %, tedy nejméně od od finanční krize. Výhled na letošní rok přitom není úplně příznivý. Momentálně ekonomové diskutují, zda zpomalování růstu pokračuje, nebo jsme již svědky konce zpomalování a nastartování mírného zrychlení. Já se kloním spíše k názoru, že růst světové ekonomiky bude dále mírně zpomalovat.

A v neposlední řadě jsou podstatné firemní zisky, které loni globálně klesly o přibližně 5 %. Výhled na letošní rok je relativně příznivý, zisky by měly růst o 3-5 % meziročně. Nicméně analytické odhady mají silnou tendenci v průběhu roku klesat, takže budeme možná rádi, když se bude dynamika zisků pohybovat okolo nuly.

Roman Koděra

makléř, Patria Finance

Rok 2020 bude opět o centrálních bankách v čele s Fedem. Centrální banky byly největšími strůjci růstu v uplynulých deseti letech. Korelace mezi úrokovými sazbami a kroky Fedu se od loňského září opět potvrzuje, a tak není důvod si myslet, že to letos bude jinak. Letošní rok tak bude nadále ve znamení honby za výnosy. Především druhou polovinu roky pak ovlivní prezidentské volby v Americe.

Osobně stále věřím technologiím, a to zejména z důvodu nástupu 5G sítí. Podstatný je také rostoucí důraz na ESG, tedy ekologickou, společenskou a firemní zodpovědnost. Velcí správci majetku se hlásí k této formě investic, a rok 2020 bude proto ve znamení pokračování velkého posunu v portfoliích. Nově vznikající fondy zakladatelé otevírají s vizí investic do udržitelných zdrojů a již fungující nástroje budou mít tendenci část peněz posouvat tímto směrem. Mými favority v této oblasti zůstávají Amazon, Apple a Microsoft a v Evropě Adidas, lídr v oblasti výroby z recyklova(tel)ných zdrojů.

Filip Kejla

investiční stratég, WOOD & Company

Jakkoli to zní jako klišé, podstatné jsou a budou hospodářské výsledky firem. Probíhající výsledková sezóna může buď potvrdit aktuální rally, nebo nastartovat výprodeje (podle mě nic mezi tím). A to nasměruje trh pro další část roku, pro USA volebního. V samotných volbách bude pro trh zásadní výsledek demokratické kandidátky či kandidáta. Podle mě jediným vážným vyzývatelem Donalda Trumpa může být Michael Bloomberg.

Z indikátorů bych pozorně sledoval výnosy 10letých vládních dluhopisů USA, index volatility VIX a také výkonnost švýcarského franku. Růst výnosů v USA může mimo jiné znamenat, že se peníze začnou přesouvat z rizikových aktiv do těch bezpečnějších. Vždy říkám, že "dluhopisaři" jsou chytřejší než akcioví investoři. S bondy totiž zpravidla obchodují investoři, kteří ekonomice alespoň trochu rozumějí, zatímco s akciemi si může hrát, s nadsázkou řečeno, i kuchyňský robot. Ten by měl přitom míchat těsta, ne pozice v portfoliu.

Jan Šafránek

analytik, Česká spořitelna

Nyní bude důležité, do jaké míry bude Čína schopna závazky vyplývající z obchodní dohody plnit. Podle dohodnutého objemu nákupů by musely čínské importy z USA letos vzrůst nad 250 miliard USD, tedy asi 40 % nad historické maximum. To nebude jednoduché, v případě neplnění přitom mohou USA uvalit další cla.

Z obchodní dohody by měly těžit sektory, jichž se zvýšené čínské nákupy budou týkat. Zejména by to mělo být zemědělství, kde by zlepšení situace amerických farmářů mělo vést ke zvýšeným nákupům zemědělské techniky, což by bylo pozitivní pro společnost John Deere. Zvýšení dovozů by se mělo týkat například i ledniček, což by mohlo být pozitivní pro Whirlpool.

Další část dohody vedla k částečnému snížení cel uvalených v září, která zahrnovala spotřební zboží jako například obuv, plenky či chytré hodinky. Snížení cel na tyto výrobky by mělo umožnit prodejcům snížit ceny, a tedy podpořit prodeje.

Dosavadní uvolnění ve vztazích USA a Číny může přesunout pozornost na Evropu a vést k eskalaci obchodních vztahů zde. USA hrozí, že uvalí cla na evropské automobily, letecké komponenty či potraviny jako odvetu za digitální daň v EU a subvence Airbusu.

V kontextu digitální daně jsme byli loni svědky růstu tlaku na velké technologické korporace (Facebook, Google, Amazon), a to nejen v USA. Letos by se z této záležitosti mohlo stát ještě větší a pro trhy citlivější téma.

V souvislosti s nadcházejícími volbami v USA se domníváme, že problémem by mohly být rostoucí šance na vítězství demokratické kandidátky Elizabeth Warrenové, případně Bernieho Sanderse, kteří zastávají levicovou politiku a vymezují se vůči velkým korporacím, jejichž výkonnost táhne trhy.

Milan Vaníček

analytik, J&T Banka

Velkým tématem je nadále Fed a jeho uvolňování měnové politiky na podporu krátko- a střednědobého finančního trhu. Pokud bude v této politice pokračovat, v systému se bude hromadit hotovost. Jakkoli se zatím tento proces nenazývá kvantitativní uvolňování, zvyšuje bilanci centrální banky a dodává na . Pokud by s touto podporou trhu Fed přestal, mohl by to být jeden z faktorů, proč se historická maxima na akciovém trhu nebudou posouvat prakticky co týden.

Velkým tématem budou prezidentské volby v USA. V průběhu roku budou zveřejňovány programy jednotlivých kandidátů, které mohou mít vliv na jednotlivé sektory. Nejinak tomu bylo při minulých volbách, v rámci kterých bylo velkým tématem zdravotnictví.

Ačkoli se bude další část obchodní dohody mezi USA a Čínou řešit až po volbách, podstatné téma to bude po celý rok. Z uzavření první fáze dohody mohou těžit (a již těží) například společnosti ze spotřebitelského průmyslu (Apple, 3M, IBM, Micron Technology), výrobci platebních karet (Visa, Mastercard) nebo přepravní společnosti (FedEx).

Jaromír Sladkovský

ekonom, Raiffeisenbank

Podle našeho názoru jsou z (geo)politického hlediska pro vývoj trhů v letošním roce důležité vztahy mezi Čínou a USA (první fází dohody téma nekončí), napětí mezi USA a Íránem, další vývoj okolo brexitu (především vyjednávání podmínek vzájemného obchodu Spojeného království a EU), dále prezidentské volby v Americe a vývoj situace v Hongkongu.

Čistě ekonomicky doporučujeme sledovat vývoj úrokových sazeb (Fed, ECB, ČNB), náznaky oživení (případně ochlazení) hlavních ekonomik západní Evropy (aktuálně 50:50) a vývoj ziskovosti amerických korporací (aktuální odhad růstu zisků je okolo 8-10 % za rok).

Jaroslav Tupý

analytik, Purple Trading

Dalšími silnými tématy roku 2020 budou vedle debatované další fáze dohody Číny s USA také stav německé ekonomiky, americké prezidentské volby, možná eskalace protestů v Hongkongu a reakcí na ně, spor Íránu a Spojených států (uklidnění po sestřelení civilního letadla může být jen zdánlivé) s možností dopadu na ceny ropy (varianta blokování důležité přepravní cesty přes Hormuzský průliv.

David Navrátil

hlavní ekonom, Česká spořitelna

Obchodní spory zůstanou rizikem i v dalších čtvrtletích. Pokud Donald Trump zakope válečnou sekeru kvůli prezidentským volbám, po nich lze očekávat novou vlnu celních přestřelek. Podstatné bude také dojednávání podmínek vzájemného obchodu Británie s Evropskou unií.

V Evropě si pozornost zaslouží hospodářské zpomalování Německa. Připomínám, že v minulosti byly primárním zdrojem recese v Česku (ne)důvěra českých domácností a fiskální škrty. Češi jsou zatím naladěni pozitivně, a pokud neupadnou do deprese, Česko překoná problémy německého průmyslu bez nutnosti projít si velice nízkým růstem, nemluvě o poklesu ekonomiky.

V neposlední řadě budou ekonomikou hýbat opatření na ochranu klimatu. Zelená opatření jsou prioritou pro Evropskou komisi a Kristalina Georgievová z MMF říká, že klíčovou úlohu při cestě k emisní neutralitě sehraje finanční sektor. Chybí přitom analýza nákladů a příležitostí dopadů klimatické změny a navrhovaných opatření v proti ní. Přílišný nárůst regulace může minimálně střednědobě omezovat ekonomický růst.

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
před 25 minutami

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Senát schválil příspěvek 25.000 korun pro OSVČ
před hodinou

Senát schválil příspěvek 25.000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus
Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy
před hodinou

Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy

Americká centrální banka uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady...
Fed Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne zpevňovaly, americké indexy rostly navzdory slabé zprávě z trhu práce

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky
před hodinou

Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky

Slovensko rozšíří stávající program kompenzací negativních ekonomických dopadů koronaviru také na velké společnosti,...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf
15:48

Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf

Lufthansa přichází kvůli koronaviru každou hodinu o milion eur, sdělil ve středečním videoposelství zaměstnancům šéf...
Doprava Evropské akcie Koronavirus
Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru
15:31

Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru

Letecká společnost Qatar Airways přeruší od 18. dubna spojení z Prahy do katarského Dauhá. Obnovení letů plánuje až 1...
Doprava Koronavirus Česká republika
MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize
15:13

MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize

Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Uvedla to...
Mezinárodní měnový fond Koronavirus Krize
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí
15:00

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna zhruba 6,606 milionu lidí. Oznámilo to...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Koronavirus
Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku
14:52

Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku

Opatření, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen...
Bydlení Realitní trh Koronavirus
Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády
14:30

Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády

Vláda ve čtvrtek obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Bude mít 15 členů z akademické i podnikové...
Česká republika Koronavirus
Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize
14:08

Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize

O režim kurzarbeit, který má zabránit propouštění, už v Německu zažádalo kvůli dopadům koronaviru asi 650 000 firem....
Německo Pracovní trh Koronavirus
Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu
13:52

Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v úterý 14. dubna po třítýdenní odstávce obnoví výrobu. Ve...
Auta Koronavirus
Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR
Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR
12:48

Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR

Marco Iannaccone (49) byl jmenován místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR a na Slovensku. Změna je platná...
Evropské banky UniCredit
Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit
12:11

Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit

Krize způsobená šířením koronaviru zasáhne hospodářství zemí východní Evropy obzvlášť silně, ze střednědobého...
Střední a východní Evropa Koronavirus
Francouzský úřad: Google musí platit vydavatelům za obsah
11:56

Francouzský úřad: Google musí platit vydavatelům za obsah

Americký internetový gigant Google bude muset francouzským vydavatelským společnostem a zpravodajským agenturám...
Alphabet (Google) Francie Média
Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě
11:32

Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě

Britská centrální banka může dočasně půjčovat vládě peníze na boj s šířením koronaviru, pokud se kabinetu finanční...
Spojené království Bank of England Centrální banky
Propad tržeb cestovního ruchu bude do konce dubna 50 miliard Kč
11:21

Propad tržeb cestovního ruchu bude do konce dubna 50 miliard Kč

Propad tržeb v cestovním ruchu od počátku krize do konce dubna, do kdy může zatím trvat nouzový stav, dosáhne 50...
Turismus a cestovní ruch Česká ekonomika Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v Maďarsku kvůli koronaviru prudce klesla
11:16

Spotřebitelská důvěra v Maďarsku kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Maďarsku v dubnu kvůli obavám z dopadů koronavirové krize zaznamenala nejprudší pokles za...
Spotřebitelská důvěra Maďarsko Koronavirus
Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie
Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie
10:45

Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek většinou rostly. Nejvíce se dařilo akciím v Austrálii, mírnou ztrátu zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii