Anketa: Jaký potenciál mají investice do vody?
|

Anketa: Jaký potenciál mají investice do vody?

V jednom z pravidelných expertních výhledů jsme nestihli zodpovědět dotaz na investice do vody a s ní související infrastruktury. Proto jsme jej předali několika českým tržním expertům.

Voda Komodity Anketa WOOD & Company

Otázka: Co si myslíte o investicích do "vody" (včetně infrastruktury) – mají dlouhodobě smysl?

Radim Dohnal (Capitalinked.com)

Vynikající myšlenka. Je ale potřeba se vyhnout tupým infrastrukturním společnostem, které vedle vody řeší třeba dodávky tepla, odpady a tak dále. Zajímavé jsou a budou firmy, které nabízejí jedinečnou technologii úpravy vody.

Petr Lajsek (Colosseum)

Voda je jednou z nejdůležitějších komodit na světě. Globální spotřeba pomalu, ale jistě roste, a ceny by tak měly růst. Důvodů ke zvážení investice do vodního průmyslu je několik:

  • Zásoby vody nejsou neomezené. 70 % planety sice pokrývá vodní plocha, ale pouze zlomek tvoří čistá voda, jež je životně důležitá pro rostoucí počet lidí. Podle OSN budou v roce 2030 celosvětové zásoby vody na 60 % současné hodnoty. Globální spotřeba vody se navíc ročně o procento zvyšuje.
  • Voda je nezbytná nejen pro přírodu včetně lidí, neobejde se bez ní ani průmysl. Zemědělství a výroba jídla i mnoha materiálů se neobejdou bez čisté vody. Přes 56 % globální produkce obilnin probíhá v oblastech, které jsou již vystaveny nedostatku vody.

Voda je jako komodita obtížně ocenitelná, její fundamenty jsou složitě měřitelné. Jako vhodný nástroj investice do vody vnímám ETF nebo jednotlivé akcie společností, které ve vodním průmyslu podnikají.

Co (také) ovlivňuje skutečnou cenu komoditních ETF
Nízké ceny ropy si řada investorů vyložila jako jedinečnou příležitost k investici. A jaký jiný zvolit nástroj než burzovně obchodované fondy. Jsou přece levné a extrémně likvidní. Jak už to tak ale bývá, nic není jen černé nebo bílé. Na co si při investování do komoditních ETF dát (také) pozor?

Ronald Schubert (WOOD & Company)

Mimořádně zajímavý sektor pro konzervativnější investory. Velice se mi líbí a v minulosti jsem jej již opakovaně doporučoval.

Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers)

Toto téma se v posledních deseti letech vrací a čas od času je populární. Řada společností z odvětví vodní infrastruktury i proto v posledních letech zaznamenalo na burze solidní výkonnost, zejména v USA.

Jedná se ovšem o kapitálově intenzivní sektor, ve kterém z podstaty věci často dochází k praktickému monopolu a těžce překonatelným bariérám pro vstup konkurence. Proto je odvětví silně regulované a nikdy nebude extrémně ziskové. Valuace společností v tomto sektoru jsou v současnosti vysoké, a tak se potenciál růstu celkově jeví jako omezený.

Anketa: Co nyní čekat na trhu se zlatem (a stříbrem)? A do kterého drahého kovu raději investovat?
Cena trojské unce zlata se letos po delší době vrátila nad 1 700 USD, po propadu během nástupu pandemie koronaviru prudce posiluje také stříbro. Českých tržních expertů jsme se zeptali, jaký vývoj ceny zlata očekávají, zda může současné nadšení pro akcie a následný strach z pádu nahrávat právě žlutému kovu, a také na to, jaký mají názor na rozdílný vývoj cen zlata a stříbra.