Apple jako příklad (nebezpečného) burzovního zázraku
|

Apple jako příklad (nebezpečného) burzovního zázraku

Akcie technologické společnosti Apple v loňském roce zpevnily zhruba o 85 %. A jejich růst pokračuje, v horizontu 12 měsíců zhodnotily při započtení dividend o více než 100 %. Jejich cena se ovšem zvyšuje dlouhodobě, třeba od roku 2000 vzrostla ze zhruba tří dolarů na více než stonásobek.

Apple Americké akcie Ocenění Fundamenty

Ti, kdo Applu příliš nefandí, jsou přesvědčení, že cena akcií firmy s logem ve tvaru nakousnutého jablka roste zejména v poslední době hlavně díky masivnímu přílivu peněz do indexových fondů. Analytik Toni Sacconaghi ze společnosti AllianceBernstein je ovšem přesvědčený, že růst ceny akcií Applu stojí na mnohem pevnějších základech.

"Naše analýzy ukazují, že přinejmenším v uplynulých 12 měsících cena akcií nerostla díky příklonu investorů k pasivním fondům ani zpětným odkupům. Investoři si podle našeho názoru hlavně všímali příznivých valuačních indikátorů," říká Sacconaghi.

Naráží tak mimo jiné na to, že na začátku loňského roku byl valuační ukazatel P/E akcií Applu jen mírně nad 12.

Jak ovšem upozorňuje Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management, výše zmíněné P/E pracuje s historickými zisky společnosti. "Když se zaměříme na příští měsíce, tak optimistický obraz již neuvidíme," říká. Upozorňuje přitom na skutečnost, že tržby se firmě ve finančním roce 2019 meziročně snížily přibližně o pět miliard na 260 miliard dolarů a zisk jí ve stejném období meziročně klesl asi o čtyři miliardy na 55,3 miliardy dolarů.

"Investoři, kteří nedají na první dojem, se zákonitě musejí ptát, co růst ceny akcií živí, když vyhlídky dvakrát růžové nejsou," pokračuje Carlson.

"Jediným vysvětlením, které mi dává smysl, je to, že již dávno nejde jen o čísla. Investoři se řídí emocemi a z Applu se stala legenda, symbol doby. To je podle mě hlavní důvod, proč investoři akciím společnosti důvěřují přesto, že fundamenty spíše slábnou. Otázkou je, jak dlouho tato nálada na trhu vydrží a co se stane, až se bezbřehý optimismus investorů vytratí," dodává.

Zdroj: A Wealth of Common Sense