Barel ropy Brent za 30 USD? Vyloučit to nelze, varuje analytik
|

Barel ropy Brent za 30 USD? Vyloučit to nelze, varuje analytik

Ceny ropy mohou v následujících měsících pokračovat v poklesu. Proč? Primárně ze dvou důvodů, píše analytik Lukáš Lipovský z XTB.

Ropa Brent Ropa Komodity Libye OPEC Těžba Výhled na rok 2021

První důvod souvisí se světovou spotřebou ropy, která může být v následujících měsících ohrožena pokračující pandemií covidu-19 a s tím souvisejícím zaváděním tvrdších opatření v mnoha zemích s cílem zabránit šíření koronaviru. Tvrdší opatření vedou ke zpomalení ekonomiky, což přímo vede k nižší spotřebě ropy. Kvůli těmto opatřením se očekává, že světová poptávka po černém zlatě bude v následujících měsících klesat, což bude vytvářet tlak na ceny.

Druhý důvod souvisí s nabídkou ropy na trhu. Těžba v Libyi se během několika týdnů po podepsání příměří zvýšila z méně než 100 tisíc na více než 500 tisíc barelů denně. Libye je odhodlána restartovat produkci. Země přitom těžila v letech 2018-2019 v průměru 1 milion barelů ropy denně. I když je sporné, zda dokáže obnovit produkci ropy do prosince na 1,2 milionu barelů denně (kvůli poškozeným vrtům a infrastruktuře, které vyžadují investice ve stovkách milionů dolarů), není vyloučeno, že produkce ropy v zemi se dříve či později vrátí na původní úrovně.

Libye disponuje v rámci Afriky největšími zásobami ropy. Kvůli svým problémům byla v dubnu vyňata z dohody zemí OPEC+ o snížení produkce. Od začátku roku přitom plánovaly země OPEC+ navýšit produkci ropy o 2 miliony barelů denně. V kombinaci s navýšením těžby v Libyi by na trhu mohl vzniknout přebytek suroviny, což by mohlo srazit ceny barelu.

Ruský prezident Vladimir Putin sice v říjnu uvedl, že nevylučuje zpoždění plánovaného zvýšení produkce v zemích OPEC+, ovšem i tak mohou ceny ropy pokračovat v sestupném trendu, a to právě kvůli zmíněné Libyi a poklesu spotřeby ve světě. Nelze proto vyloučit, že se barel Brentu může v příštích týdnech obchodovat i poblíž hladiny 30 USD za barel.

Vy se ptáte, experti odpovídají: Co čekat v nejbližších měsících na trzích se zlatem, stříbrem a ropou (plus bonusový tip)
Ceny ropy toho mají letos za sebou opravdu hodně, v posledních týdnech se ale relativně ustálily okolo 40 USD za barel. To ceny zlata a stříbra se vyvíjely i v uplynulých týdnech poměrně dynamicky. V rámci pravidelných expertních výhledů se na tři z nejpopulárnějších komodit často ptáte, vzhledem ke kolísání cen mohou ale krátkodobé výhledy vzít rychle zasvé. Proto jsme pro vás vybrali názory několika českých tržních profesionálů, jejichž životnost (názorů, nikoli samotných oslovených odborníků) je snad přece jen dostatečná na to, aby platily i poté, až si je přečtete.
Zdroj: X-Trade Brokers