Barel ropy už nikdy nebude stát 100 USD. Tento graf vás přesvědčí
|

Barel ropy už nikdy nebude stát 100 USD. Tento graf vás přesvědčí

Ropa má sice těžké časy na mnohaletých minimech za sebou, ale velký nárůst ceny barelu již očekávat nelze. Podle experta ze společnosti BP nemusí poptávka již nikdy vyrovnat nabídku.

Ropa Ropa Brent Ropa WTI Komodity Těžba

Trvalý nadbytek černého zlata se na trhu pravděpodobně stane novým normálem. Podle Spencera Dalea, hlavního ekonoma ropného gigantu BP, doplácí trh s ropou na nadprodukci, která bude na celé odvětví vytvářet tlak po celá desetiletí.

Jak vyplývá z grafu, podle odhadů je nyní k dispozici 2,5 bilionu barelů technicky využitelných zdrojů ropy, což by mělo stačit na dvojnásobné pokrytí světové poptávky do roku 2050.

"Zdá se mi stále pravděpodobnější, že určitá část těchto technicky využitelných zdrojů nebude nikdy vytěžena, protože nadbytek ropy je příliš velký. A to je velice důležité, protože by to mohlo zásadním způsobem ovlivnit fungování trhu s ropou," řekl Dale na konferenci International Petroleum Week v Londýně.

Bude podle něj velice důležité, jak se zachovají velcí hráči. Největší riziko podle Dalea ovšem představují nízkonákladoví těžaři, kteří mohou upravit svou nabídku, protože nemusejí pokrývat velké náklady. Mohou si dovolit omezit produkci a čekat na vyšší ceny, které pro ně budou dostatečně atraktivní. Jenže když budou čekat, mohou přijít o podíl na trhu.

Velké firmy potřebují daleko více generovat příjmy, takže si nemohou dovolit jen tak omezit produkci. Při nadbytku ropy tedy mohou být nízkonákladoví producenti vytlačováni z trhu, pokud nezmění taktiku. "Očekával bych, že tyto firmy využijí svou konkurenční výhodu k tomu, aby zvýšily svůj podíl na trhu," říká Dale. Mezi nízkonákladové producenty patří podle něj země Středního východu a Rusko, zatímco Spojené království, Brazílie, Nigérie, Venezuela a Kanada mají náklady na těžbu poměrně vysoké.

Náklady na těžbu ropy v jednotlivých zemích, zdroj: WSJ

Přebytek nabídky na trhu s ropou vrcholil v roce 2014, cena barelu tehdy klesla až pod 30 USD. Dnes je i díky dohodě těžařů o omezení produkce na dvojnásobku tehdejšího minima, ale ke 100 USD má stále daleko.

A kvůli nadbytku ropy je potenciál dalšího růstu ceny výrazně omezen. "Cena kolem 100-110 USD za barel byla v minulosti odrazem řady problémů, zejména omezení dodávek v důsledku takzvaného arabského jara," říká Dale s tím, že v dlouhodobém horizontu nepovažuje jakýkoli významnější růst cen ropy za pravděpodobný.

Zdroj: BP