Barry Ritholtz: Stock market? Spíše Spock market!
|

Barry Ritholtz: Stock market? Spíše Spock market!

Pro řadu investorů byly březnové propady na trzích první velkou zkouškou v tržní kariéře. Teď navíc nejen oni nevěřícně hledí na to, jak hluboká propast je mezi situací v ekonomice a na burzách. Populární investor Barry Ritholtz ovšem tvrdí, že ji lze celkem jednoduše vysvětlit. Stačí prý seriálová postava Pana Spocka.

Americké akcie Panika na trzích Volatilita Psychologie Ponaučení pro investory

Mr. Spock ze sci-fi seriálu Star Trek je synem vulkánského velvyslance Sareka a jeho pozemské ženy Amandy Graysonové. Sám se sice označuje za Vulkánce, jeho smíšený původ ale dokládá to, že neustále řeší konflikt mezi rozumem a logikou zděděnými po otci a emocemi a intuicí, jež získal po matce. Podle lidských měřítek je Spock vyrovnaný a extrémně logický, dokonce i tváří v tvář nebezpečí.

A právě tuto kombinaci emocí a racionality lze podle Barryho Ritholtze využít k vysvětlení (nejen) současného dění na trzích. Když se firmám a ekonomice daří, jsou investoři racionální, a ceny akcií tedy rostou. Když ale společnosti a ekonomika čelí problémům, jde v řadě případů racionalita stranou a nastupují panické výprodeje.

Ritholtz vysvětluje, že trhy jsou jako celek efektivní. Začne-li tedy část obchodníků prodávat vše, co jim přijde pod ruku, a dostanou-li se ceny akcií na určitou úroveň, zavětří ostatní příležitost a začnou rychle nakupovat s vírou v lepší zítřky. "Možná bychom neměli mluvit o stock market (akciovém trhu), ale o Spock market," uzavírá svou úvahu Ritholtz jazykovou hříčkou.

Panika kvůli propadům na trzích je zbytečná, když jste na ně připravení
Pro řadu investorů byl letošní propad cen akcií po mnohaletém býčím trendu první opravdovou zkouškou nervů. Jistě ale ne poslední. Volatilita k životu investora patří a je potřeba ji vnímat jako něco, bez čeho by trhy nemohly existovat. Následující čtyři body vám připomenou, jak k volatilitě a propadům na trzích přistupovat a jak omezit jejich negativní dopady na portfolio.
Zdroj: Ritholtz.com