Bengálsko-americký tygr v Evropě: Tomuto fondu se obloukem vyhněte
|

Bengálsko-americký tygr v Evropě: Tomuto fondu se obloukem vyhněte

Až vás touha po výnosné investiční strategii přivede na dohled letos vzniklému hedgeovému fondu Kyma Capital, udělejte, co můžete, abyste mu nestáli v cestě.

Hedgeové fondy Investiční fondy CDS

Kyma Capital, jenž v těchto týdnech nabírá investory a dech, aby se z Londýna pustil do evropského finančnického pralesa, není jen tak nějaký hedgeový fond. Ačkoli v čele těchto superdravých institucí obvykle stojí lidé prodchnutí láskou k bližnímu asi tolik jako Radovan Krejčíř (jehož ovšem zároveň předčí vzděláním, kontakty i výší IQ), šéfem Kyma Capital je krejčíř mezi krejčíři.

Seznamte se: Akshay Shah

Jmenuje se Akshay Shah, je původem Ind, vzděláním a pasem Brit a praxí Američan. Proslul jako chlapík, který dokázal na finanční regulace udělat dlouhý nos zvící... inu, přesně nevíme, ale počítá se to v miliardách dolarů. A jen tak mimochodem tím pekelně poškodil trh s CDS (credit default swaps), cennými papíry fungujícími plus minus jako pojistka proti úpadku (jako by tento trh po roce 2008 nějakou další škodu potřeboval, můžete si snadno říci, ale to je teď vedlejší).

Pan Shah je koumes drsného ražení. Proslavil se jako šéf hedgeového fondu GSO, kam přišel na jaře 2008 z Lehman Brothers. Vzápětí fond převzala obří private equity společnost Blackstone Group, jež dnes spravuje majetek za půl bilionu dolarů (ano, s načasováním Shah problémy nemá). Dostal za úkol hledat investiční příležitosti na evropském kreditním trhu.

Najít je dokázal. A kde to nešlo po dobrém, šlo to po jeho. Shah vymyslel způsob, jak podfouknout všechny protihráče. Vyhlédl si firmu v nesnázích a oslovil ji s následujícím scénářem: GSO skoupí CDS dotyčné firmy od konkurenčních fondů, bank, od kohokoli, kdo bude ochoten prodat (a tím sázet na to, že dotyčná firma svým závazkům dostojí). Tyto cenné papíry začnou být skutečně cenné až ve chvíli, kdy firma klekne, podle podmínek stanovených dotyčnými CDS. Nemusí přitom skutečně zmizet ze světa či zbankrotovat. Stačí, když se o pár dnů zpozdí se splácením závazků. Jejich investory to zatím nijak nerozhází, ale podmínka aktivace CDS bude splněna.

Milý Shah se mezitím s firmou dohodne (aniž by to kdokoli další věděl), že k takovému "defaultu" skutečně dojde, a to výměnou za, řekněme, vzápětí poskytnutou výhodnou půjčku. GSO si namastí kapsu, zatímco firma dostane potřebné peníze podstatně levněji, než by je sehnala jinde na trhu. Jen vydavatelé CDS platí jako mourovatí.

Manufactured default, tedy režírované neplnění, tak se tomu začalo říkat. Právě takhle doběhl Shah konkurenty v případech norské papírny Norske Skog nebo španělské sázkažské firmy Codere.

Goldman Sachs mezi poraženými

Za téměř desetiletí, po něž Shah tuto praxi v GSO provozoval, dokázal napálit kdekoho, včetně tvrdých hráčů, jako jsou fond BlueCrest Michaela Platta nebo banka Goldman Sachs. Právě posledně jmenovaná instituce v roce 2016 učinila neobvyklý krok, když si v případě developera Hovnanian, jenž proběhl podle popsaného scénáře, na GSO veřejně stěžovala.

V branži to Goldmanům vyneslo nejeden úšklebek. "Je ironické, že zrovna GS si stěžuje a žádá podporu," řekl pro Financial Times jeden z bývalých partnerů firmy (který celkem pochopitelně nechtěl být jmenován). "U Goldman Sachs se říkalo, že klient jde podepisovat 'big boy letter', psaní dospělých kluků, jímž prohlašuje, že rozumí rizikům spojeným s obchodováním s GS."

Dnes jsou firmy z oblasti private equity následkem toho ještě obávanějšími obchodními partnery než investiční banky a trh s CDS posmutněl. "Tenhle typ obehrávání systému ohrožuje životaschopnost trhu s CDS," řekl Henry Hu, jenž je na University of Texas Law School přeborníkem přes finanční deriváty. "Po krizi se trh s CDS povážlivě smrskl, podobná praxe vede k jeho dalšímu zmenšování."

Téměř legračně smířlivá reakce přišla od britského regulátora finančního trhu Financial Conduct Authority: "Takové jednání by se dalo vnímat i jako tržní manipulace." Za jakých okolností by se dalo vnímat jinak, již FCA nevysvětlila. Ale podfuk je to natolik zjevný, že když se loni praxe provalila, Shah z GSO musel odejít. Ti, kdo doufali, že zmizel navždy, však jsou zklamáni – letos si totiž založil zmiňovaný hedgeový fond Kyma Capital a jede se dále. A ačkoli Shah říká, že "uvítá nové regulační podněty", rozum velí dát si na něj pozor.