Bezpečné přístavy nemusejí být bezpečné. Dnes obzvlášť

Bezpečné přístavy nemusejí být bezpečné. Dnes obzvlášť

Nejistá geopolitická situace ve světě a akcie na maximech nutí investory přemýšlet o tom, která aktiva by mohla v případě potřeby plnit roli výnosné alternativy. Otázka zní, zda to mohou být klasické bezpečné přístavy.

Americké akcie S&P 500 Zlato Stříbro Americké státní dluhopisy Japonský jen Bezpečné investice

Nigam Arora, autor pravidelného Arora Reportu a sloupkař v mnoha finančních periodicích, nyní bezpečným přístavům příliš nevěří. Zlato, stříbro, dluhopisy nebo japonský jen jsou na tom v poslední době lépe než akcie (což je patrné z grafu). Mohou za to především situace v Sýrii, "neposlušná" Severní Korea, nejistota okolo voleb ve Francii a další faktory.

Zdroj: The Arora Report

Nic není tak horké

Arora však upozorňuje, že graf neříká vše. Na trhy je podle něj potřeba se dívat ze širší perspektivy. Unáhlené závěry, podle kterých je úprk do bezpečných přístavů jediným rozumným řešením, podle něj mohou být liché.

Pokud jde o Sýrii a KLDR, USA mají spolu se svými "partnery" situaci pod kontrolou. V Sýrii sice útok Američanů raketami Tomahawk vyvolal na ruské straně navenek rozhořčení, ale to, že Rusové nijak nezakročili, ukazuje, že situace možná není tak vyhrocená, jak se zdá. Severní Korea pak sice vystrkuje růžky, ale již i Čína, její jediný velký spojenec, začíná dávat najevo, že s USA se do konfliktu kvůli KLDR pouštět nebude. A jelikož je režim Kim Čong-una hodně závislý na říši středu, u slovních výpadů nejspíše zůstane.

Dalším faktorem, který hraje proti bezpečným přístavům, jako je zlato, je nakupování podporované silným trendem. Zlato i stříbro jsou od začátku března v silném trendu, který je vlastně pokračováním býčího vývoje ze začátku roku. Zlato má v posledních letech tendenci být na začátku roku jedním z nejvýnosnějších aktiv. To z něj po určité době vždy udělá zajímavé aktivum pro drobné investory, kteří se chovají jako stádo a chtějí zažít další růst. Po pár měsících ale žlutý kov ztrácí dech a končí často v mínusu (případ let 2014 a 2015), nebo jen mírně v plusu (po půlročním propadu případ roku 2016). Po zklidnění situace to může být scénář i pro rok letošní.

Zlato: Ano, nebo ne?

Arora má tedy pro ty, kteří spekulují o investicí do bezpečných přístavů, jednoznačnou odpověď. Postupné dokupování v případě propadů ceny u dlouhodobých investorů může dávat smysl, velké nákupy kvůli panice na trzích smysl nemají.

V rámci nestrannosti ale připojme také opačný názor na zlato. S podporou několika grafů jej zveřejnil Jesse Felder na svém webu The Felder Report. Na prvním grafu je patrná velká podobnost vývoje dolarového indexu (DXY) letos a před patnácti lety. Pokud by Donald Trump ve svých snahách o oslabování dolaru pokračoval, můžeme se dočkat podobného vývoje jako v roce 2002. A slabý dolar by mohl pomoci zlatu k růstu a ukončení 6letého medvědího trendu.

Druhý graf nabízí zajímavý pohled na fundamentální stránku věci. Zlato je v současnosti oproti ostatním aktivům nejlevnější v moderní historii, což může být signál ke vstupu do pozic nejen pro ty, kdo se nechají ovlivňovat případnou panikou na trzích.

Zdroj: MarketWatch, thefelderreport.com