Bitcoin: Největší bublina v historii, nebo skvělá příležitost? A proč ne obojí?!
|

Bitcoin: Největší bublina v historii, nebo skvělá příležitost? A proč ne obojí?!

Jamie Dimon, šéf JPMorgan, je známý svým negativním postojem k bitcoinu i kryptoměnám obecně a předpovídá jim neslavnou budoucnost. Podobně odhaduje perspektivy bitcoinu i bývalý manažer hedgeového fondu ze společnosti Fortress Investment Group Michael Novogratz. To mu ale nebrání v tom, aby do bitcoinu investoval stovky milionů dolarů.

Bitcoin Kryptoměny Investiční bubliny

Jamie Dimon využívá každou příležitost k tomu, aby označil bitcoin za "podvod, který využívají vrazi a drogoví dealeři". Bublina kolem kryptoměn je podle něj "horší než tulipánová horečka z první poloviny 17. století". Jde podle něj o novinku, která nemá žádnou hodnotu, a když prý budou kryptoměny příliš silné, vlády je jednoduše zruší.

Po jeho nedávných výrocích, kdy se mimo jiné vyjádřil, že každého zaměstnance, který bude obchodovat s bitcoinem, na hodinu vyhodí, klesla cena bitcoinu v polovině září pod 4 tisíce USD, za což se Dimon dočkal velké vlny kritiky.

Ta ještě zesílila poté, co se objevil tweet se screenshotem, v němž figuruje brokerská společnost JPMorgan Securities jako jeden z největších kupců investičního nástroje Bitcoin XBT, ETN navázaného na bitcoin obchodovaného na burze Nordnet.

Hned se vyrojily spekulace o tom, že JPMorgan záměrně srazila kurz bitcoinu, aby to využila k nákupu, nicméně samotná banka něco takového odmítla s tím, že šlo o nákup klienta JPMorgan, který pouze využil brokera JPMorgan Securities. No budiž.

Zábava pro šílence

Dalším kontroverzním kritikem bitcoinu je Michael Novogratz. Ten v roce 2015 odešel ze společnosti Fortress Investment Group, protože s hedgeovým fondem Fortress Macro Funds nedokázal investorům zajistit slíbené výnosy (v roce 2015 fond za deset měsíců ztratil 17,5 %). I on v rozhovoru pro Bloomberg zmínil, že "jde o největší bublinu našeho života", zároveň ale plánuje otevřít fond, který bude investovat právě do kryptoměn, ICO (initial coin offerring) a ostatních přidružených aktiv.

Galaxy Digital Assets Fund by měl spravovat kolem 500 milionů USD a sám Novogratz chce do něj vložit 150 milionů. Sám přirovnal trh s kryptoměnami k Divokému západu, kterému chybí regulace. ICO podle něj nezřídka skončí jako podvodná schémata. Zároveň tvrdí, že se ceny kryptoměn dostanou daleko nad úrovně, na jakých by měly být. Na tomto růstu je podle něj možné hodně vydělat. Novogratz dokonce řekl, že prodal bitcoin za 5 tisíc USD a chystá se jej opět nakoupit, když cena klesne ke třem tisícovkám (poslední minimum ze 14. září bylo 3 226 USD). "Když jste v tom dobří a jste jako tradeři dostatečně šílení, je to celkem zábava," řekl.

Novogratz se stal fanouškem kryptoměn v roce 2015, když investoval 500 tisíc USD do etherea (jedna jednotka ho stála méně než dolar). Po návratu z dovolené o několik týdnů později zjistil, že cena vzrostla na více než pětinásobek, a tak nakoupil další. V roce 2017 prodal kryptoměny se ziskem 250 milionů USD, což byl jeho nejlepší obchod v životě.

Šanci spatřuje právě ve velké volatilitě a riziku. "V mnoha směrech jde o trh jako každý jiný. Ovlivňují jej strach a chamtivost stejně, jako je to u indonéské rupie, na páru USD/JPY nebo u státních dluhopisů. Jde o přehnané reakce kvůli menší likviditě a tomu, že nemůžete shortovat," míní.

Investiční bubliny jsou podle Novogratze běžné a vznikají právě na trzích s nástroji, které mění naše životy. "Bubliny se vyskytují v oblastech, které zásadně mění to, jak žijeme. Například železniční bublina - vlaky překopali způsob života. Internetová bublina jakbysmet," uzavřel spekulant.

Zdroj: Bloomberg