Buffett: Ekonomické zpomalení ano, změna investiční strategie ani náhodou
|

Buffett: Ekonomické zpomalení ano, změna investiční strategie ani náhodou

Růst hospodářství podle všeho zpomaluje, to je zřejmé, nejde ale o žádné drama. Relativně uklidňující slova pronesl na adresu nejen americké ekonomiky Warren Buffett, legendární investor a symbol snad otřepaných, ale platných doporučení o délce investičního horizontu. Jeho komentář zaznívá v době, kdy dlouhodobé výnosy na dluhopisovém trhu opět klesají kvůli obavám o kondici ekonomiky.

Americká ekonomika Hospodářský růst Spojené státy americké (USA) Americké akcie Warren Buffett Investiční guru Nejbohatší investoři a byznysmeni

Buffettova společnost Berkshire Hathaway má zainvestováno do řady odvětví, zpomalení vnímá například v činnosti železniční přepravní firmy BNSF Railway. Část aktuálního zpomalení ale podle slavného investora může být i důsledkem sezónních faktorů, jako je počasí.

Obavy z horší výkonnosti (nejen) americké ekonomiky vedly v posledních týdnech investory k nákupům dlouhodobým dluhopisů americké vlády. Pokles jejich výnosů vedl k částečnému převrácení výnosové křivky, což byl v uplynulých desetiletích signál blížící se recese.

Převrácená výnosová křivka v USA: Co to (ne)znamená?
Výnos 3měsíčních pokladničních poukázek USA byl 22. března vyšší než výnos amerických 10letých vládních dluhopisů. Křivka výnosů se tak převrátila, což v posledních desetiletích (naposledy v roce 2007) poměrně spolehlivě předznamenávalo recesi v USA a pokles na akciovém trhu. Mají je investoři očekávat i tentokrát?

"Ano, ekonomika roste pomaleji, neznamená to ale, že začíná propad. Současná data nijak neovlivňují to, jak investujeme. I kdyby všude kolem nás blikala výstražná červená světla, budeme investovat stejně jako dnes. A Spojené státy jsou v tomto směru nadále nejlepším místem, kde mít zainvestováno," potvrzuje Warren Buffett svůj dlouhodobý pozitivní náhled na největší ekonomiku světa.

Zdroj: CNBC