Burzovní kalendář (1. 10. - 5. 10. 2018)
|

Burzovní kalendář (1. 10. - 5. 10. 2018)

Začátek října bude na trzích ve znamení makrodat v čele s údaji z amerického pracovního trhu, Evropa se bude mimo jiné zabývat návrhem italského rozpočtu nebo kondic a česká politická scéna bude žít víkendovými senátními a komunálními volbami.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Poslední zářijový týden byl pro akcie na vyspělých trzích převážně mírně nepříznivý. Americké akciové indexy odepsaly do jednoho procenta, mírně klesly také akcie v západní Evropě s výjimkou Spojeného království.

Investoři věnovali největší pozornost zasedání americké centrální banky, která podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu na 2-2,25 %. V prohlášení uvedla, že do konce letošního roku plánuje zvýšit úroky ještě jednou a příští rok přikročí ke třem zvýšením sazeb.

Italská vláda navrhla na příští rok schodek státního rozpočtu 2,4 % HDP. To je třikrát více, než jaký byl cíl předchozí vlády. Stejný deficit plánuje také v letech 2020 a 2021. Zpráva zřejmě vyvolá konflikt s Evropskou komisí. "Je jasné, že předložený rozpočtový plán, který místo snižování strukturálního deficitu počítá s jeho výrazným navýšením, odporuje závazkům Itálie, na kterých se dohodla se členskými státy EU," uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.

Neutichá ani řinčení celními zbraněmi. Zahájení platnosti nových cel v obchodu USA s Čínou ale již pro trhy zajímavé nebylo. "Investoři věří, že jde o získávání času pro vyjednání dohody obou zemí do konce roku," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Pražská burza se jako celek ve zkráceném obchodním týdnu nikam neposunula. Nejvíce se dařilo cenným papírům Kofoly ČS (+12,5 %). Titul pokračoval v rychlém růstu po dokončení prodeje 12% podílu polské skupiny CED Group. Kvůli obavám z prodeje podílu byli investoři dosud spíše opatrní, po odpadnutí rizika zájem investorů vzrostl. Další pozitivní zprávou byly reportované nákupy akcií členy managementu a představenstva firmy. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie Stock Spirits (-1,7 %), a to bez zásadních zpráv.

Nejsledovanější událostí na pražské burze bylo úterní zveřejnění pololetních hospodářských výsledků Philip Morris ČR. "Vzhledem k našim odhadům nás překvapila především čísla za Českou republiku, která pomohla provoznímu zisku EBITDA k růstu o 9,3 % na 2,6 miliardy Kč," napsal Vaníček. Titul zakončil týden silnější o 0,3 %.

V úterý se na hlavním trhu pražské burzy naposledy obchodovalo s akciemi Unipetrolu. Důvodem je vytěsnění minoritních akcionářů majoritním vlastníkem, polskou skupinou PKN Orlen.

Česká národní banka na zářijovém zasedání potřetí v řadě a už počtvrté v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,5 %, lombardní sazbu posunula z 2,25 % na 2,5 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,25 % na 0,5 %. Zasedání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro zvýšení sazeb jich ruku zvedlo šest. Bankovní rada podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka označila rizika pro odhadovaný vývoj hospodářství ze srpnové prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná. Nejistotou v odhadovaném vývoji jsou sílící protekcionismus ve světovém obchodě a dění kolem brexitu, uvedl Rusnok.

Americké akcie v pátek stagnovaly, celé uplynulé čtvrtletí bylo pro index S&P 500 nejlepší od roku 2013
Americké akciové trhy uzavřely páteční obchodování bez výraznějších změn. Růst akcií společnosti Intel a dalších výrobců čipů byl kompenzován výrazným poklesem akcií internetové firmy Facebook a výrobce elektromobilů Tesla.
Evropské akcie v pátek klesly, v horizontu týdne, měsíce ani čtvrtletí se hlavní indexy na směru neshodly
Evropské akciové indexy zakončily páteční seanci v červených číslech. Nejslabší výkon podaly akcie bank, zejména těch italských. Index italských akcií FTSE MIB klesl o téměř čtyři procenta.
Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, zdražilo pět titulů. V týdenním horizontu index PX stagnoval
Pražská burza před prodlouženým víkendem mírně posílila, index PX ve čtvrtek stoupl o 0,1 % na 1 101,92 bodu. V plusu skončilo pět titulů, nejvíce zdražily akcie Kofoly, které přidaly bezmála šest procent. Za celý týden se index PX prakticky nezměnil.

Výhled

Začátek čtvrtého kvartálu bude především o makroekonomických datech. Vedle toho bude v Evropě zajímavé sledovat již zmíněné dohadování o navrhovaném rozpočtu Itálie.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí začíná naplno až v druhém říjnovém týdnu, svá kvartální čísla ale i na začátku měsíce oznamuje několik významných firem. Ve Spojených státech to budou především PepsiCo a Costco Wholesale, dále pak Lennar nebo Constellation Brands. V Evropě se připojí mimo jiné společnost Tesco.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 zapsal červenou týdenní svíčku s hodnotou -0,54 %. Navzdory negativním zprávám o navyšování cel a nepříznivě vyznívajícím technickým indikátorům ale neprolomil psychologicky zajímavou úroveň 2 900 a zůstal v úzkém rozpětí nad ní. Nejbližší supporty jsou na 2 900 a 2 875 (zesílený 50denním klouzavým průměrem). Důležitou, hlavní úrovní podpory je meta 2 800," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Září a s ním třetí čtvrtletí je minulostí. Uplynulý měsíc byl klidný, obávaný sezónní propad nepřišel a index S&P 500 si připsal 1 %. Celé třetí čtvrtletí bylo výjimečně příznivé (+7 %). Denní graf je v býčím nastavení, ale další růst v nejbližší době přijít nemusí. V pondělí začne poslední kvartál a říjen, který se také historicky řadí mezi volatilní měsíce. Následují ovšem listopad a prosinec s tradičním nákupním šílenstvím v obchodech i na burze. Tak uvidíme, zda i rok ostrého začátku obchodních válek bude pro americké akcie ziskový. Našlápnuto mají," dodal Košťál.

Na pražské burze je na úterý naplánován další START Day. O přízeň investorů se budou ucházet společnosti Primoco UAV a UDI Group. Dohromady obě společnosti usilují o získání kapitálu v objemu téměř půl miliardy korun.

Makroekonomický kalendář je o poznání plnější než ten korporátní. Ve Spojených státech budou nejsledovanější páteční údaje z trhu práce za září, kterým obstará předehru středeční ADP report. Vedle toho budou sledované indexy nákupních manažerů, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, obchodní bilance nebo zásoby ropy. Menší význam budou mít stavební výdaje a spotřebitelské úvěry. Během týdne také veřejně vystoupí řada mnoho představitelů Fedu v čele s předsedou Jeromem Powellem.

V Evropě bude důležitých makrodat méně. Nejvíce pozornosti si zaslouží indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích včetně Česka a za celou eurozónu a německé průmyslové objednávky. Data z evropského trhu práce a maloobchodu by měla potvrdit postupné ožívání ekonomiky starého kontinentu. Na politické úrovni může být vedle debat o migrační politice důležité zasedání euroskupiny.

I na dalších globálně významných trzích budou pozorně sledované indexy nákupních manažerů, hlavně ty v Číně a Japonsku. Především během asijského obchodování mohou s cenami aktiv také zahýbat data o australské obchodní bilanci a výsledek zasedání tamní centrální banky, případně japonská spotřebitelská důvěra a osobní spotřeba. V pátek pak v Kanadě, podobně jako v Americe, vyjdou data z pracovního trhu.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americký ISM index v průmyslu i data z trhu práce budou ovlivněny zářijovým hurikánem Florence. Ten udeřil v půlce září. V indexu ISM tak proti sobě šly vlivy vyšších dodávek souvisejících s odstraňováním škod po záplavách a pomalejších dodávek z důvodu obtížné dopravní obslužnosti. Na datech z trhu práce se hurikán zřejmě podepíše menším počtem odpracovaných hodin, který povede k umělému nadhodnocení průměrných hodinových výdělků.
  • Zatímco loňský Harvey zasáhl Floridu a Houston, letošní hurikán Florence udeřil v Severní a Jižní Karolíně. V dopravně významném Houstonu loni došlo k výraznému dočasnému zrychlení dodávek, který měl vliv na agregátní čísla. Oproti tomu oblast zasažená Florence nemá tak velkou váhu, aby tolik ovlivnila celonárodní index. Navíc byla zasažena dopravní tepna východního pobřeží, což bude pozitivní vliv vyšších dodávek kompenzovat.
  • V Evropě indexy PMI budou nepatrně vyšší ve srovnání s předchozím měsícem, zejména pokles v Německu by se měl zastavit. Podle ekonomů ze Société Générale totiž PMI příliš negativně hodnotily vývoj na poli světového obchodu v předchozích měsících. U českého PMI čekáme mírný pokles. Je také možné, že zářijová data silněji odrazí vliv narůstajících vnějších rizik.
  • Polská centrální banka ve středu ponechá svou klíčovou sazbu nezměněnou na 1,5 %, dle vyjádření jejích zástupců i našeho očekávání lze zvyšování sazeb čekat až ke konci roku 2019.
Čínský trh STAR ve stylu Nasdaqu zahájil raketovým růstem
před 21 minutami

Čínský trh STAR ve stylu Nasdaqu zahájil raketovým růstem

V Číně byl v pondělí zprovozněn trh nazvaný STAR, určený zejména pro akcie firem z odvětví vyspělých technologií....
Čína Technologie Asijské akcie
PwC: Sedm firem z deseti v posledních letech prošlo krizí
před 44 minutami

PwC: Sedm firem z deseti v posledních letech prošlo krizí

V posledních pěti letech prošlo krizí 69 procent firem. Většinu z nich postihla několikrát. Nejčastějšími důvody...
Krize Byznys a podnikání
Avast oznámil strategické spojenectví s britskou společností Ascential
před hodinou

Avast oznámil strategické spojenectví s britskou společností Ascential

Technologická společnost Avast v pondělí oznámila strategické spojenectví s britskou společností Ascential, která se...
Avast Software Akcie ČR
Dostupnost úvěrů na bydlení se ve druhém čtvrtletí mírně zlepšila
před hodinou

Dostupnost úvěrů na bydlení se ve druhém čtvrtletí mírně zlepšila

Dostupnost úvěrů na bydlení se ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně zlepšila, když se úvěrové podmínky i...
Bydlení Česká republika Hypotéky
Asijské akcie v pondělí uzavřely v červených číslech
Asijské akcie v pondělí uzavřely v červených číslech
10:30

Asijské akcie v pondělí uzavřely v červených číslech

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali výsledky voleb v Japonsku,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne mírně klesá
10:05

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne mírně klesá

Nejznámější digitální měny se v pondělí pohybují v červených číslech, oslabují však jen mírně. Bitcoin kolem 10.00...
Kryptoměny Bitcoin
Zástupci technologických firem by se v pondělí měli sejít v Bílém domě
09:42

Zástupci technologických firem by se v pondělí měli sejít v Bílém domě

Hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow a ministr financí Steven Mnuchin by se v pondělí měli sejít se...
Spojené státy americké (USA) Technologie
Zisk automobilky Hyundai vzrostl nejvíce za sedm let
Zisk automobilky Hyundai vzrostl nejvíce za sedm let
09:00

Zisk automobilky Hyundai vzrostl nejvíce za sedm let

Jihokorejské automobilce Hyundai Motor Co. vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 31,2 procenta na 919,3 miliardy...
Jižní Korea Asijské akcie Výsledková sezóna
Radiožurnál: Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech
08:25

Radiožurnál: Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž...
Česká republika Čína
Co musíte ráno vědět (22. července)
Co musíte ráno vědět (22. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. července)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, která země v eurozóně má nově největší dluhy a něco málo ke kulatému...
Musíte vědět
Akcionáři Linetu odmítli prodej podílu ve firmě investorům
včera v 15:58

Akcionáři Linetu odmítli prodej podílu ve firmě investorům

Akcionáři výrobce zdravotních lůžek Linet odmítli vstup finančních investorů do firmy. Společnost dostala v...
Česká republika Zdravotnictví a zdravotní péče
Čistý zisk OKD loni klesl o více než polovinu na 1,29 miliardy Kč
Čistý zisk OKD loni klesl o více než polovinu na 1,29 miliardy Kč
včera v 14:00

Čistý zisk OKD loni klesl o více než polovinu na 1,29 miliardy Kč

Čistý zisk těžební firmy OKD loni klesl meziročně z 3,4 miliardy korun na 1,29 miliardy. Tržby poklesly z 16,8...
Uhlí a koks Česká republika
Stát vybral na DPH i dalších daních v prvním pololetí meziročně více
včera v 07:13

Stát vybral na DPH i dalších daních v prvním pololetí meziročně více

Finanční úřady vybraly v pololetí na dani z přidané hodnoty 200,1 miliardy korun, meziročně o 5,6 miliardy korun více...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Nestlé našla způsob, jak vyrobit čokoládu bez přidaného cukru
včera v 03:41

Nestlé našla způsob, jak vyrobit čokoládu bez přidaného cukru

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli přidaného cukru....
Potraviny Cukr
British Airways dočasně ruší všechny lety do Káhiry
20. 7. 2019 19:35

British Airways dočasně ruší všechny lety do Káhiry

AKTUALIZOVÁNO. Britské aerolinky British Airways ruší na sedm dní všechny lety do Káhiry. Letecká společnost v...
Doprava Terorismus a extremismus Deutsche Lufthansa
Ostravská huť se již oficiálně jmenuje Liberty Ostrava
20. 7. 2019 09:05

Ostravská huť se již oficiálně jmenuje Liberty Ostrava

Administrativní záležitosti spojené především se změnou názvu ostravské huti jsou dokončené. Podnik, který skupina...
Česká republika Fúze a akvizice Ocelářské firmy
Agentura S&P potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA-
Agentura S&P potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA-
20. 7. 2019 08:56

Agentura S&P potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA- se stabilním...
Česká republika Česká ekonomika Rating
Americké akcie v pátek kvůli Fedu klesly, v mínusu skončily hlavní…
Americké akcie v pátek kvůli Fedu klesly, v mínusu skončily hlavní…
19. 7. 2019 22:00

Americké akcie v pátek kvůli Fedu klesly, v mínusu skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech v pátek přišly o počáteční zisky a oslabily. Způsobilo to zmírnění nadějí, že by centrální...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA