Burzovní kalendář (1. 10. - 5. 10. 2018)
|

Burzovní kalendář (1. 10. - 5. 10. 2018)

Začátek října bude na trzích ve znamení makrodat v čele s údaji z amerického pracovního trhu, Evropa se bude mimo jiné zabývat návrhem italského rozpočtu nebo kondic a česká politická scéna bude žít víkendovými senátními a komunálními volbami.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Poslední zářijový týden byl pro akcie na vyspělých trzích převážně mírně nepříznivý. Americké akciové indexy odepsaly do jednoho procenta, mírně klesly také akcie v západní Evropě s výjimkou Spojeného království.

Investoři věnovali největší pozornost zasedání americké centrální banky, která podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu na 2-2,25 %. V prohlášení uvedla, že do konce letošního roku plánuje zvýšit úroky ještě jednou a příští rok přikročí ke třem zvýšením sazeb.

Italská vláda navrhla na příští rok schodek státního rozpočtu 2,4 % HDP. To je třikrát více, než jaký byl cíl předchozí vlády. Stejný deficit plánuje také v letech 2020 a 2021. Zpráva zřejmě vyvolá konflikt s Evropskou komisí. "Je jasné, že předložený rozpočtový plán, který místo snižování strukturálního deficitu počítá s jeho výrazným navýšením, odporuje závazkům Itálie, na kterých se dohodla se členskými státy EU," uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.

Neutichá ani řinčení celními zbraněmi. Zahájení platnosti nových cel v obchodu USA s Čínou ale již pro trhy zajímavé nebylo. "Investoři věří, že jde o získávání času pro vyjednání dohody obou zemí do konce roku," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Pražská burza se jako celek ve zkráceném obchodním týdnu nikam neposunula. Nejvíce se dařilo cenným papírům Kofoly ČS (+12,5 %). Titul pokračoval v rychlém růstu po dokončení prodeje 12% podílu polské skupiny CED Group. Kvůli obavám z prodeje podílu byli investoři dosud spíše opatrní, po odpadnutí rizika zájem investorů vzrostl. Další pozitivní zprávou byly reportované nákupy akcií členy managementu a představenstva firmy. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie Stock Spirits (-1,7 %), a to bez zásadních zpráv.

Nejsledovanější událostí na pražské burze bylo úterní zveřejnění pololetních hospodářských výsledků Philip Morris ČR. "Vzhledem k našim odhadům nás překvapila především čísla za Českou republiku, která pomohla provoznímu zisku EBITDA k růstu o 9,3 % na 2,6 miliardy Kč," napsal Vaníček. Titul zakončil týden silnější o 0,3 %.

V úterý se na hlavním trhu pražské burzy naposledy obchodovalo s akciemi Unipetrolu. Důvodem je vytěsnění minoritních akcionářů majoritním vlastníkem, polskou skupinou PKN Orlen.

Česká národní banka na zářijovém zasedání potřetí v řadě a už počtvrté v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,5 %, lombardní sazbu posunula z 2,25 % na 2,5 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,25 % na 0,5 %. Zasedání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro zvýšení sazeb jich ruku zvedlo šest. Bankovní rada podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka označila rizika pro odhadovaný vývoj hospodářství ze srpnové prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná. Nejistotou v odhadovaném vývoji jsou sílící protekcionismus ve světovém obchodě a dění kolem brexitu, uvedl Rusnok.

Americké akcie v pátek stagnovaly, celé uplynulé čtvrtletí bylo pro index S&P 500 nejlepší od roku 2013
Americké akciové trhy uzavřely páteční obchodování bez výraznějších změn. Růst akcií společnosti Intel a dalších výrobců čipů byl kompenzován výrazným poklesem akcií internetové firmy Facebook a výrobce elektromobilů Tesla.
Evropské akcie v pátek klesly, v horizontu týdne, měsíce ani čtvrtletí se hlavní indexy na směru neshodly
Evropské akciové indexy zakončily páteční seanci v červených číslech. Nejslabší výkon podaly akcie bank, zejména těch italských. Index italských akcií FTSE MIB klesl o téměř čtyři procenta.
Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, zdražilo pět titulů. V týdenním horizontu index PX stagnoval
Pražská burza před prodlouženým víkendem mírně posílila, index PX ve čtvrtek stoupl o 0,1 % na 1 101,92 bodu. V plusu skončilo pět titulů, nejvíce zdražily akcie Kofoly, které přidaly bezmála šest procent. Za celý týden se index PX prakticky nezměnil.

Výhled

Začátek čtvrtého kvartálu bude především o makroekonomických datech. Vedle toho bude v Evropě zajímavé sledovat již zmíněné dohadování o navrhovaném rozpočtu Itálie.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí začíná naplno až v druhém říjnovém týdnu, svá kvartální čísla ale i na začátku měsíce oznamuje několik významných firem. Ve Spojených státech to budou především PepsiCo a Costco Wholesale, dále pak Lennar nebo Constellation Brands. V Evropě se připojí mimo jiné společnost Tesco.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 zapsal červenou týdenní svíčku s hodnotou -0,54 %. Navzdory negativním zprávám o navyšování cel a nepříznivě vyznívajícím technickým indikátorům ale neprolomil psychologicky zajímavou úroveň 2 900 a zůstal v úzkém rozpětí nad ní. Nejbližší supporty jsou na 2 900 a 2 875 (zesílený 50denním klouzavým průměrem). Důležitou, hlavní úrovní podpory je meta 2 800," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Září a s ním třetí čtvrtletí je minulostí. Uplynulý měsíc byl klidný, obávaný sezónní propad nepřišel a index S&P 500 si připsal 1 %. Celé třetí čtvrtletí bylo výjimečně příznivé (+7 %). Denní graf je v býčím nastavení, ale další růst v nejbližší době přijít nemusí. V pondělí začne poslední kvartál a říjen, který se také historicky řadí mezi volatilní měsíce. Následují ovšem listopad a prosinec s tradičním nákupním šílenstvím v obchodech i na burze. Tak uvidíme, zda i rok ostrého začátku obchodních válek bude pro americké akcie ziskový. Našlápnuto mají," dodal Košťál.

Na pražské burze je na úterý naplánován další START Day. O přízeň investorů se budou ucházet společnosti Primoco UAV a UDI Group. Dohromady obě společnosti usilují o získání kapitálu v objemu téměř půl miliardy korun.

Makroekonomický kalendář je o poznání plnější než ten korporátní. Ve Spojených státech budou nejsledovanější páteční údaje z trhu práce za září, kterým obstará předehru středeční ADP report. Vedle toho budou sledované indexy nákupních manažerů, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, obchodní bilance nebo zásoby ropy. Menší význam budou mít stavební výdaje a spotřebitelské úvěry. Během týdne také veřejně vystoupí řada mnoho představitelů Fedu v čele s předsedou Jeromem Powellem.

V Evropě bude důležitých makrodat méně. Nejvíce pozornosti si zaslouží indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích včetně Česka a za celou eurozónu a německé průmyslové objednávky. Data z evropského trhu práce a maloobchodu by měla potvrdit postupné ožívání ekonomiky starého kontinentu. Na politické úrovni může být vedle debat o migrační politice důležité zasedání euroskupiny.

I na dalších globálně významných trzích budou pozorně sledované indexy nákupních manažerů, hlavně ty v Číně a Japonsku. Především během asijského obchodování mohou s cenami aktiv také zahýbat data o australské obchodní bilanci a výsledek zasedání tamní centrální banky, případně japonská spotřebitelská důvěra a osobní spotřeba. V pátek pak v Kanadě, podobně jako v Americe, vyjdou data z pracovního trhu.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americký ISM index v průmyslu i data z trhu práce budou ovlivněny zářijovým hurikánem Florence. Ten udeřil v půlce září. V indexu ISM tak proti sobě šly vlivy vyšších dodávek souvisejících s odstraňováním škod po záplavách a pomalejších dodávek z důvodu obtížné dopravní obslužnosti. Na datech z trhu práce se hurikán zřejmě podepíše menším počtem odpracovaných hodin, který povede k umělému nadhodnocení průměrných hodinových výdělků.
  • Zatímco loňský Harvey zasáhl Floridu a Houston, letošní hurikán Florence udeřil v Severní a Jižní Karolíně. V dopravně významném Houstonu loni došlo k výraznému dočasnému zrychlení dodávek, který měl vliv na agregátní čísla. Oproti tomu oblast zasažená Florence nemá tak velkou váhu, aby tolik ovlivnila celonárodní index. Navíc byla zasažena dopravní tepna východního pobřeží, což bude pozitivní vliv vyšších dodávek kompenzovat.
  • V Evropě indexy PMI budou nepatrně vyšší ve srovnání s předchozím měsícem, zejména pokles v Německu by se měl zastavit. Podle ekonomů ze Société Générale totiž PMI příliš negativně hodnotily vývoj na poli světového obchodu v předchozích měsících. U českého PMI čekáme mírný pokles. Je také možné, že zářijová data silněji odrazí vliv narůstajících vnějších rizik.
  • Polská centrální banka ve středu ponechá svou klíčovou sazbu nezměněnou na 1,5 %, dle vyjádření jejích zástupců i našeho očekávání lze zvyšování sazeb čekat až ke konci roku 2019.
Česko chce v Praze evropské středisko pro umělou inteligenci
19:04

Česko chce v Praze evropské středisko pro umělou inteligenci

Česká republika má zájem zřídit v Praze jedno z budoucích takzvaných evropských center excelence pro umělou...
Česká republika Technologie
Ceny ropy se na začátku nového týdne mírně zvyšují
18:17

Ceny ropy se na začátku nového týdne mírně zvyšují

Ceny ropy se v pondělí pátou seanci v řadě zvyšují a směřují k nejvyššímu růstu za první čtvrtletí za osm let. Pomáhá...
Ropa Komodity
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, nejvíce stoupl…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, nejvíce stoupl…
18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, nejvíce stoupl telekomunikační sektor

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, když investoři čekali na další novinky týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Provozovatel izraelské burzy chce letos nabídnout třetinu akcií
17:33

Provozovatel izraelské burzy chce letos nabídnout třetinu akcií

Provozovatel izraelské akciové burzy Tel Aviv Stock Exchange (TASE) plánuje v letošním roce uskutečnit primární...
Izrael Primární úpis akcií (IPO)
Euro díky optimismu ohledně obchodních jednání USA s Čínou sílí
17:03

Euro díky optimismu ohledně obchodních jednání USA s Čínou sílí

Euro v pondělí vůči americkému dolaru mírně posiluje, optimismus ohledně pokroku v obchodních rozhovorech mezi...
Euro Měny Americký dolar
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se akciím Avastu
Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se akciím Avastu
16:45

Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se akciím Avastu

Pražská burza začala nový týden v zelených číslech, index PX si připsal 0,54 % na 1 063,9 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Honda prý plánuje zavřít závod v Británii, ohroženo je 3 500 míst
Honda prý plánuje zavřít závod v Británii, ohroženo je 3 500 míst
16:30

Honda prý plánuje zavřít závod v Británii, ohroženo je 3 500 míst

Japonská automobilka Honda Motor plánuje v roce 2022 uzavřít svou továrnu v britském městě Swindon, což může vést k...
Spojené království Pracovní trh Auta
Bundesbank: Růst německé ekonomiky bude v prvním pololetí slabý
Bundesbank: Růst německé ekonomiky bude v prvním pololetí slabý
16:12

Bundesbank: Růst německé ekonomiky bude v prvním pololetí slabý

Německá ekonomika se v první polovině letošního roku bude nadále potýkat s obtížemi, vývoj ekonomických ukazatelů ale...
Německo HDP Hospodářský růst
Výboru pro výstabu jaderných zdrojů bude předsedat Babiš
15:53

Výboru pro výstabu jaderných zdrojů bude předsedat Babiš

Vláda v pondělí změnila statut Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Na Twitteru o tom informoval...
Jaderná energetika Energetika Česká republika
Ze světa investičních doporučení (18. února)
15:20

Ze světa investičních doporučení (18. února)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Facebook zablokoval několik stránek ruské televize RT
Facebook zablokoval několik stránek ruské televize RT
14:58

Facebook zablokoval několik stránek ruské televize RT

Americká společnost Facebook zrušila několik stránek s vazbami na Rusko. Jednou z nich je populární projekt ruské...
Facebook Spojené státy americké (USA) Rusko
Berlín představil aplikaci pro veřejnou i soukromou přepravu
14:30

Berlín představil aplikaci pro veřejnou i soukromou přepravu

Berlín dnes představil novou aplikaci, která lidem nabídne jeden nástroj pro cestování po německém hlavním městě...
Německo Doprava
Kryptoměny v úvodu týdne výrazně rostou
13:44

Kryptoměny v úvodu týdne výrazně rostou

Nejznámější digitální měny se v pondělí vydaly směrem vzhůru. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com krátce po 13.30...
Bitcoin Kryptoměny
Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj
Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj
13:28

Čína obvinila USA, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj

Čína v pondělí obvinila Washington, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj. Reagovala tak na slova amerického...
Čína Spojené státy americké (USA) Průmysl
Equa bank meziročně zvýšila čistý zisk o 238 % na 372 milionů Kč
12:25

Equa bank meziročně zvýšila čistý zisk o 238 % na 372 milionů Kč

Equa bank v roce 2018 meziročně zvýšila čistý konsolidovaný zisk o 238 procent na 372 milionů korun. Počet jejích...
Banky Česká republika Výsledková sezóna
Asociace: Nebankovní firmy loni poskytly o 0,4 procenta víc peněz
12:02

Asociace: Nebankovní firmy loni poskytly o 0,4 procenta víc peněz

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni poskytly klientům prostřednictvím leasingu,...
Česká republika Úvěry Půjčky
V ČR podniká 502 000 plátců DPH, o procento více než před rokem
11:41

V ČR podniká 502 000 plátců DPH, o procento více než před rokem

V Česku aktuálně podniká téměř 502 000 plátců daně z přidané hodnoty, meziročně se jejich počet zvýšil o necelé...
Česká republika Byznys a podnikání
Výplata dividend předními firmami byla loni rekordní, vede Shell
Výplata dividend předními firmami byla loni rekordní, vede Shell
11:19

Výplata dividend předními firmami byla loni rekordní, vede Shell

Výplata dividend předními světovými firmami loni stoupla o 9,3 procenta na rekordních 1,37 bilionu dolarů, což...
Dividendy