Burzovní kalendář (1. 10. - 5. 10. 2018)
|

Burzovní kalendář (1. 10. - 5. 10. 2018)

Začátek října bude na trzích ve znamení makrodat v čele s údaji z amerického pracovního trhu, Evropa se bude mimo jiné zabývat návrhem italského rozpočtu nebo kondic a česká politická scéna bude žít víkendovými senátními a komunálními volbami.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Poslední zářijový týden byl pro akcie na vyspělých trzích převážně mírně nepříznivý. Americké akciové indexy odepsaly do jednoho procenta, mírně klesly také akcie v západní Evropě s výjimkou Spojeného království.

Investoři věnovali největší pozornost zasedání americké centrální banky, která podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu na 2-2,25 %. V prohlášení uvedla, že do konce letošního roku plánuje zvýšit úroky ještě jednou a příští rok přikročí ke třem zvýšením sazeb.

Italská vláda navrhla na příští rok schodek státního rozpočtu 2,4 % HDP. To je třikrát více, než jaký byl cíl předchozí vlády. Stejný deficit plánuje také v letech 2020 a 2021. Zpráva zřejmě vyvolá konflikt s Evropskou komisí. "Je jasné, že předložený rozpočtový plán, který místo snižování strukturálního deficitu počítá s jeho výrazným navýšením, odporuje závazkům Itálie, na kterých se dohodla se členskými státy EU," uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.

Neutichá ani řinčení celními zbraněmi. Zahájení platnosti nových cel v obchodu USA s Čínou ale již pro trhy zajímavé nebylo. "Investoři věří, že jde o získávání času pro vyjednání dohody obou zemí do konce roku," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Pražská burza se jako celek ve zkráceném obchodním týdnu nikam neposunula. Nejvíce se dařilo cenným papírům Kofoly ČS (+12,5 %). Titul pokračoval v rychlém růstu po dokončení prodeje 12% podílu polské skupiny CED Group. Kvůli obavám z prodeje podílu byli investoři dosud spíše opatrní, po odpadnutí rizika zájem investorů vzrostl. Další pozitivní zprávou byly reportované nákupy akcií členy managementu a představenstva firmy. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie Stock Spirits (-1,7 %), a to bez zásadních zpráv.

Nejsledovanější událostí na pražské burze bylo úterní zveřejnění pololetních hospodářských výsledků Philip Morris ČR. "Vzhledem k našim odhadům nás překvapila především čísla za Českou republiku, která pomohla provoznímu zisku EBITDA k růstu o 9,3 % na 2,6 miliardy Kč," napsal Vaníček. Titul zakončil týden silnější o 0,3 %.

V úterý se na hlavním trhu pražské burzy naposledy obchodovalo s akciemi Unipetrolu. Důvodem je vytěsnění minoritních akcionářů majoritním vlastníkem, polskou skupinou PKN Orlen.

Česká národní banka na zářijovém zasedání potřetí v řadě a už počtvrté v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,5 %, lombardní sazbu posunula z 2,25 % na 2,5 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,25 % na 0,5 %. Zasedání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro zvýšení sazeb jich ruku zvedlo šest. Bankovní rada podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka označila rizika pro odhadovaný vývoj hospodářství ze srpnové prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná. Nejistotou v odhadovaném vývoji jsou sílící protekcionismus ve světovém obchodě a dění kolem brexitu, uvedl Rusnok.

Americké akcie v pátek stagnovaly, celé uplynulé čtvrtletí bylo pro index S&P 500 nejlepší od roku 2013
Americké akciové trhy uzavřely páteční obchodování bez výraznějších změn. Růst akcií společnosti Intel a dalších výrobců čipů byl kompenzován výrazným poklesem akcií internetové firmy Facebook a výrobce elektromobilů Tesla.
Evropské akcie v pátek klesly, v horizontu týdne, měsíce ani čtvrtletí se hlavní indexy na směru neshodly
Evropské akciové indexy zakončily páteční seanci v červených číslech. Nejslabší výkon podaly akcie bank, zejména těch italských. Index italských akcií FTSE MIB klesl o téměř čtyři procenta.
Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, zdražilo pět titulů. V týdenním horizontu index PX stagnoval
Pražská burza před prodlouženým víkendem mírně posílila, index PX ve čtvrtek stoupl o 0,1 % na 1 101,92 bodu. V plusu skončilo pět titulů, nejvíce zdražily akcie Kofoly, které přidaly bezmála šest procent. Za celý týden se index PX prakticky nezměnil.

Výhled

Začátek čtvrtého kvartálu bude především o makroekonomických datech. Vedle toho bude v Evropě zajímavé sledovat již zmíněné dohadování o navrhovaném rozpočtu Itálie.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí začíná naplno až v druhém říjnovém týdnu, svá kvartální čísla ale i na začátku měsíce oznamuje několik významných firem. Ve Spojených státech to budou především PepsiCo a Costco Wholesale, dále pak Lennar nebo Constellation Brands. V Evropě se připojí mimo jiné společnost Tesco.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 zapsal červenou týdenní svíčku s hodnotou -0,54 %. Navzdory negativním zprávám o navyšování cel a nepříznivě vyznívajícím technickým indikátorům ale neprolomil psychologicky zajímavou úroveň 2 900 a zůstal v úzkém rozpětí nad ní. Nejbližší supporty jsou na 2 900 a 2 875 (zesílený 50denním klouzavým průměrem). Důležitou, hlavní úrovní podpory je meta 2 800," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Září a s ním třetí čtvrtletí je minulostí. Uplynulý měsíc byl klidný, obávaný sezónní propad nepřišel a index S&P 500 si připsal 1 %. Celé třetí čtvrtletí bylo výjimečně příznivé (+7 %). Denní graf je v býčím nastavení, ale další růst v nejbližší době přijít nemusí. V pondělí začne poslední kvartál a říjen, který se také historicky řadí mezi volatilní měsíce. Následují ovšem listopad a prosinec s tradičním nákupním šílenstvím v obchodech i na burze. Tak uvidíme, zda i rok ostrého začátku obchodních válek bude pro americké akcie ziskový. Našlápnuto mají," dodal Košťál.

Na pražské burze je na úterý naplánován další START Day. O přízeň investorů se budou ucházet společnosti Primoco UAV a UDI Group. Dohromady obě společnosti usilují o získání kapitálu v objemu téměř půl miliardy korun.

Makroekonomický kalendář je o poznání plnější než ten korporátní. Ve Spojených státech budou nejsledovanější páteční údaje z trhu práce za září, kterým obstará předehru středeční ADP report. Vedle toho budou sledované indexy nákupních manažerů, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, obchodní bilance nebo zásoby ropy. Menší význam budou mít stavební výdaje a spotřebitelské úvěry. Během týdne také veřejně vystoupí řada mnoho představitelů Fedu v čele s předsedou Jeromem Powellem.

V Evropě bude důležitých makrodat méně. Nejvíce pozornosti si zaslouží indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích včetně Česka a za celou eurozónu a německé průmyslové objednávky. Data z evropského trhu práce a maloobchodu by měla potvrdit postupné ožívání ekonomiky starého kontinentu. Na politické úrovni může být vedle debat o migrační politice důležité zasedání euroskupiny.

I na dalších globálně významných trzích budou pozorně sledované indexy nákupních manažerů, hlavně ty v Číně a Japonsku. Především během asijského obchodování mohou s cenami aktiv také zahýbat data o australské obchodní bilanci a výsledek zasedání tamní centrální banky, případně japonská spotřebitelská důvěra a osobní spotřeba. V pátek pak v Kanadě, podobně jako v Americe, vyjdou data z pracovního trhu.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americký ISM index v průmyslu i data z trhu práce budou ovlivněny zářijovým hurikánem Florence. Ten udeřil v půlce září. V indexu ISM tak proti sobě šly vlivy vyšších dodávek souvisejících s odstraňováním škod po záplavách a pomalejších dodávek z důvodu obtížné dopravní obslužnosti. Na datech z trhu práce se hurikán zřejmě podepíše menším počtem odpracovaných hodin, který povede k umělému nadhodnocení průměrných hodinových výdělků.
  • Zatímco loňský Harvey zasáhl Floridu a Houston, letošní hurikán Florence udeřil v Severní a Jižní Karolíně. V dopravně významném Houstonu loni došlo k výraznému dočasnému zrychlení dodávek, který měl vliv na agregátní čísla. Oproti tomu oblast zasažená Florence nemá tak velkou váhu, aby tolik ovlivnila celonárodní index. Navíc byla zasažena dopravní tepna východního pobřeží, což bude pozitivní vliv vyšších dodávek kompenzovat.
  • V Evropě indexy PMI budou nepatrně vyšší ve srovnání s předchozím měsícem, zejména pokles v Německu by se měl zastavit. Podle ekonomů ze Société Générale totiž PMI příliš negativně hodnotily vývoj na poli světového obchodu v předchozích měsících. U českého PMI čekáme mírný pokles. Je také možné, že zářijová data silněji odrazí vliv narůstajících vnějších rizik.
  • Polská centrální banka ve středu ponechá svou klíčovou sazbu nezměněnou na 1,5 %, dle vyjádření jejích zástupců i našeho očekávání lze zvyšování sazeb čekat až ke konci roku 2019.
Čína tvrdí, že nová Hedvábná stezka není geopolitický nástroj
11:04

Čína tvrdí, že nová Hedvábná stezka není geopolitický nástroj

Projekt nové Hedvábné stezky neslouží Číně jako geopolitický nástroj a Peking je otevřený konstruktivním návrhům, jak...
Čína Politika Asijská ekonomika
Asijské akcie v pátek posílily, burzy v Hongkongu a Austrálii zůstaly…
Asijské akcie v pátek posílily, burzy v Hongkongu a Austrálii zůstaly…
10:30

Asijské akcie v pátek posílily, burzy v Hongkongu a Austrálii zůstaly zavřené

Obchodování na akciových trzích v Číně, Japonsku a Jižní Koreji v pátek skončilo v zelených číslech. Trhy v Austrálii...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Stát v prvním čtvrtletí vybral na DPH méně, u firemních daní více
10:15

Stát v prvním čtvrtletí vybral na DPH méně, u firemních daní více

Finanční úřady vybraly v prvním čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 92,5 miliardy korun, meziročně o 0,1...
Daně Česká republika
Šéfka automobilky GM si loni vydělala téměř 22 milionů dolarů
09:34

Šéfka automobilky GM si loni vydělala téměř 22 milionů dolarů

Generální ředitelka americké automobilky General Motors (GM) Mary Barraová si loni podobně jako v předchozím roce...
Management Auta Americké akcie
Za italskou Ligu kandidují do Evropského parlamentu odpůrci eura
08:08

Za italskou Ligu kandidují do Evropského parlamentu odpůrci eura

Na kandidátce, kterou sestavila nejsilnější italská strana Liga ke květnovým volbám do Evropského parlamentu,...
Itálie Evropská unie Politika
Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a…
Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky firemním výsledkům a pozitivním makrodatům

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily. Náladu na akciovém trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu
Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu
včera v 21:24

Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu

Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům...
Facebook Americké akcie Internet
Akcie Pinterestu posílily první den obchodování o 25 procent
včera v 20:05

Akcie Pinterestu posílily první den obchodování o 25 procent

Akcie Pinterestu posílily první den obchodování na burze oproti emisní ceně o 25 procent, když se vzápětí po zahájení...
Primární úpis akcií (IPO) Americké akcie
Kanadský producent konopí Canopy plánuje koupi amerického rivala
včera v 18:36

Kanadský producent konopí Canopy plánuje koupi amerického rivala

Přední kanadský producent konopí Canopy Growth se dohodl na převzetí amerického konkurenta Acreage Holdings za 3,4...
Fúze a akvizice Kanada
Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden…
Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden…
včera v 18:00

Evropské burzy ve čtvrtek převážně zpevnily, za celý zkrácený týden si připsaly necelé procento

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely převážně v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zpomalil
Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zpomalil
včera v 17:44

Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zpomalil

Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,8 procenta. Tempo jeho růstu tak...
Rusko HDP Hospodářský růst
Rusko zakázalo export uhlí a ropy na Ukrajinu
Rusko zakázalo export uhlí a ropy na Ukrajinu
včera v 17:24

Rusko zakázalo export uhlí a ropy na Ukrajinu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek podepsal dekret, kterým zakázal vývoz uhlí, surové ropy a ropných produktů...
Rusko Ukrajina Uhlí a koks
Zestátnění největší ukrajinské banky bylo podle soudu nezákonné
včera v 17:03

Zestátnění největší ukrajinské banky bylo podle soudu nezákonné

Zestátnění největší ukrajinské banky PrivatBank v roce 2016 bylo nezákonné. Rozhodl o tom ve čtvrtek kyjevský soud....
Ukrajina Banky
Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %
Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý týden ale oslabila o 0,3 %

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v plusu, index PX si připsal 0,43 % na 1 101,67 bodu. Nahoru burzu táhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (18. dubna)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. dubna)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu…
včera v 15:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu podle předběžných dat stagnoval na 52,4 bodu, tempo růstu sektoru služeb se snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v dubnu podle předběžných údajů společnosti Markit stagnoval...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Google lidem umožní vybrat si u Androidu prohlížeč
Google lidem umožní vybrat si u Androidu prohlížeč
včera v 15:24

Google lidem umožní vybrat si u Androidu prohlížeč

Uživatelé elektronických zařízení s operačním systémem Android si od čtvrtka budou moci zvolit, jaký prohlížeč a...
Alphabet (Google) Americké akcie
Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu…
včera v 15:09

Český státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu Kč

Státní dluh ČR v prvním čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy na 1,732 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha...
Česká republika Zadlužení