Burzovní kalendář (1. 4. - 5. 4. 2019)
|

Burzovní kalendář (1. 4. - 5. 4. 2019)

Brexitová sága se zatím stále neblíží rozuzlení podle klidnějšího scénáře, světové akcie ale nadále spíše těží z optimismu ohledně možného uzavření obchodní dohody USA s Čínou. Na začátku dubna navíc budou ovlivňovat náladu na trzích významná makrodata v čele s indexy nákupních manažerů a zprávou z amerického trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V posledním březnovém týdnu se investoři samozřejmě výrazně zajímali o politické dění v Británii. Situace okolo brexitu se spíše dále komplikuje, než že by spěla k řešení. Otěže rozhodování převzal tamní parlament, který se ale opět nedokázal shodnout na žádné navrhovaném scénáři vývoje. Nejbližší podstatné datum je 12. dubna, dokdy má Spojené království přijít s novým návrhem dalšího postupu, který bude přijatelný pro všechny strany.

V tématu vyjednávání USA s Čínou o obchodní dohodě se obě strany vyjádřily, že dochází k pokroku. Americká strana vedle toho ale také zdůraznila, že není podstatné, jak rychle k dohodě dojde, ale to, aby tato byla příznivá pro USA. Z toho vyplývá, že ani avizovaný konec dubna nemusí být termínem schůzky prezidentů obou zemí, která by slibovala podpis dojednaných pravidel.

Z firemních zpráv zaujal mimo jiné vstup na burzu alternativní taxislužby Lyft. Firma nejprve v týdnu zvýšila cenu v úpisu, v pátek pak v úvodu první seance na trhu její akcie výrazně posilovaly, do odpoledne ale své zisky víceméně odevzdaly. Letos se na trh chystá také větší konkurent Uber a řada dalších firem z takzvané sdílené ekonomiky v čele s Airbnb.

Akciové trhy v Americe i západní Evropě těžily z optimismu a uzavřely první kvartál, pro americký index S&P 500 mimochodem nejlepší za deset let, týdenním růstem. Index pražské burzy PX naopak zaostával a odepsal půl procenta.

Do výsledkové sezóny na pražské burze jako poslední přispěly Kofola ČeskoSlovensko, Philip Morris ČR a PFNonwovens. Kofola (za týden akcie -2,3 %) za loňský rok vykázala tržby přes 7 miliard Kč a čistý zisk přes 300 milionů korun a uvedla, že navrhne vyplacení dividendy 13,5 Kč na akcii. Philip Morris ČR (za týden +9 %) reportovala tržby přes 14 miliard korun a čistý zisk bezmála 4 miliardy, překvapila pak návrhem dividendy 1 600 Kč na akcii. PFNonwovens (za týden +0,8 %) oznámila, že loni dosáhla tržeb skoro 6,5 miliardy korun a čistého zisku přes 800 milionů korun.

CME oznámila, že její představenstvo začalo zkoumat strategické varianty budoucnosti firmy. Představenstvo ustavilo zvláštní výbor, který prozkoumá alternativy včetně prodeje celé společnosti nebo jejích částí, fúze se strategickým partnerem, rekapitalizace či pokračování v současném dlouhodobém plánu. "Za podstatnou považujeme zmínku, že má iniciativa podporu hlavního akcionáře AT&T. Titul zakončil páteční seanci na 92 Kč a byl v týdnu na českém trhu nejsilnější (+13,6 %," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Akcionář Avastu Sybil Holdings ve zrychleném úpisu prodal 95,4 milionu akcií firmy po 284 pencích (85,65 Kč). Zmíněný balík akcií představuje 10% podíl na akciovém kapitálu společnosti, po prodeji by Sybil Holdings měla držet ještě 12,7 % akcií firmy. "Sybil Holdings patří pod fondy CVC Capital Partners a je nadále druhým největším akcionářem Avastu po Pavlu Baudišovi (27 %). Free float (podíl volně obchodovaných akcií) obchodem vzrostl na 40,8 %," uvedl Vaníček. Akcie Avastu zakončily týden na 86,5 Kč a byly na burze nejslabší (-5 %).

Česká národní banka podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Analytici takový výsledek zasedání bankovní rady předpokládali především kvůli nejistotě ohledně možných dopadů ekonomického vývoje v zahraničí. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo pět členů bankovní rady, dva zvedli ruku pro zvýšení základní sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci označil rizika pro odhadovaný vývoj tuzemské ekonomiky z únorové prognózy jako zhruba vyrovnaná.

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z vývoje ekonomiky
Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování s výraznými ztrátami. Oslabily je obavy investorů z náznaků globálního ekonomického zpomalování (údaje o slábnoucí výrobě v USA a v Evropě a rozdíl ve výnosech krátkodobých a dlouhodobých amerických vládních dluhopisů). Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování hluboko v červených číslech, když je dolů poslala horší než očekávaná evropská makrodata. Pozornost investorů se soustředila také na druhý den summitu EU v Bruselu.
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,9 %
Pražská burza v pátek nenásledovala pokles evropských trhů a vzrostla. Index PX stoupl o 0,09 procenta na 1 079,35 bodu. Dolů burzu nestáhly ani ztráty společností ČEZ a Erste Group Bank, které byly nejobchodovanější. Celkový objem obchodů byl s 469 miliony korun mírně podprůměrný.

Výhled

Na začátku dubna budou investoři nadále řešit brexit. Rizikovým scénářem je stále vystoupení Spojeného království z EU bez jakékoli dohody.

S ukončeným prvním čtvrtletím již mohou investoři začít uvažovat nad výsledkovou sezónou v USA. V týdnu představí výsledky pouze někteří opozdilci, jejichž fiskální kvartály jsou posunuté oproti těm kalendářním (Wallgreens, Constellation Brands), další týdny ale již budou ve znamení čísel za 1Q2019 v USA. Výsledky firem mohou být silně ovlivněny jednáními mezi USA a Čínou a dopady na vzájemný obchod.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 po celý týden setrval v pásmu z týdne předchozího (2 800 až 2 860), pokles k hladině 2 700 nenastal. Nejbližší support je na 2 800, následuje hladina 2 750, kde dochází k překřížení 50- a 200denního klouzavého průměru. Rezistence jsou na maximech z 21. března (2 860) a na historickém maximu okolo 2 930. Prolomení na jednu ze stran vytyčeného rozpětí pravděpodobně určí další směr vývoje," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Očekávaný vývoj do strany v rozpětí 2 700 až 2 800 se nekonal, obchodovalo se v rozpětí 2 800 až 2 860. Index S&P 500 se vrátil nad hladinu 2 820. Historické maximum z loňského 20. září je vzdálené zhruba 4 %."

Index S&P 500 za první čtvrtletí 2019 získal 13,07 % a připsal si nejlepší první kvartál od roku 1998 a vůbec nejlepší čtvrtletí od roku 2009. "Po propadu z konce roku 2018 na jednu stranu není překvapením, že došlo k opačnému pohybu, vzhledem ke chmurným prognózám jde ovšem téměř o šok. 13 % by byl solidní zisk i za celý rok. Index by mohl otestovat i historická maxima, ale další podobně silný růst jako v posledních třech měsících lze očekávat jen stěží," doplnil Košťál. "Chybí jasný směr, nový katalyzátor i vyšší objem obchodů. I proto by index mohl zůstat v určitém rozpětí, stále se přitom nabízí 2 700 až 2 800. Centrální banky dělají, co mohou, aby odvrátily další zpomalování ekonomiky, na druhou stranu se zatím nekonal dlouho očekávaný brexit, a tak je jeho možný dopad nadále otevřený."

Makrodat budou mít investoři k hodnocení opravdu hodně. Ve Spojených státech to budou hned v pondělí maloobchodní tržby, průmyslové indexy nákupních manažerů, velkoobchodní zásoby a stavební výdaje. V úterý budou nejsledovanější zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje aut a ve středu se trh zaměří na údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, zásoby ropy a indexy nákupních manažerů mimo průmysl. Nejdůležitější bude páteční zpráva o nezaměstnanosti a vývoji mezd, ve stejný den vyjdou také statistiky spotřebitelských úvěrů.

Evropský makroekonomický kalendář otevřou v pondělí indexy nákupních manažerů a inflace v eurozóně. V úterý je na řadě evropská nezaměstnanost a index výrobních cen, ve středu pak maloobchodní tržby a indexy nákupních manažerů mimo výrobu. Ve čtvrtek a v pátek si pak největší pozornost vyslouží německý průmysl. V Česku vedle PMI budou stát za pozornost až páteční maloobchodní tržby.

Na ostatních globálně významných trzích budou už o víkendu sledované čínské indexy nákupních manažerů a v pondělí obdobné průzkumy třeba v Japonsku nebo Kanadě. V úterý bude minimálně pro asijskou část obchodování významné zasedání centrální banky v Austrálii, středa pak bude ve znamení indexů nákupních manažerů ve službách. V pátek (podobně jako v Americe) vyjdou podrobné statistiky z trhu práce také v Kanadě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americké maloobchodní tržby se v prosinci propadly. Analytici to často vysvětlovali jako důsledek zavřených federálních úřadů. Lednová čísla, která nepřinesla výrazné oživení, ukázala, že důvodů může být více. Ani únorové údaje podle nás nevyvolají nadšení. Tržby sice v únoru šly nahoru, nicméně pravděpodobně ještě nedokázaly smazat svůj prosincový propad. Zatím tak vidíme, že v prvním čtvrtletí spotřeba amerických domácností zaostává.
  • Naopak dobrou zprávu by měl přinést indikátor ISM z průmyslu. Regionální měření, která výrazně oslabila v únoru, by v březnu měla korigovat.
  • Předběžné odhady PMI z průmyslu eurozóny nabídly velice špatný obrázek. Domníváme se, že až tak špatné hodnocení si evropská ekonomika nezaslouží. Revizi údajů očekáváme zejména z Francie. Německá nálada v průmyslu zůstává špatná a naznačuje, že i v prvním čtvrtletí zůstal tamní zpracovatelský sektor v recesi.
  • Ačkoli celková inflace v eurozóně by v březnu měla zůstat beze změny, její jádrová složka podle našeho odhadu o desetinu procentního bodu zpomalila. Mohou za to Velikonoce, jejichž začátek se posunul z konce března loni na druhou polovinu dubna letos. S tím se přesunulo i sezónní zdražení služeb.
  • Americká data o spotřebě potvrdí náš výhled, že Fed letos již se zvyšováním sazeb skončil.
  • Z politických událostí čekáme na další kroky ohledně brexitu. Termín vystoupení se blíží a vůbec není jasné, kam celý proces směřuje.
  • Zápis ze zasedání ECB by měl jasně ukázat, že sazby míří k dlouhodobé stabilitě. Data z německého průmyslu, která naváží na slabé indexy nákupních manažerů, to jen potvrdí. Silné nebudou ani údaje o inflaci v eurozóně.
  • Páteční údaje z trhu práce by měly naznačit, že americká ekonomika nadále zvládá vytvářet pracovní místa. Statistika za březen tak nechá zapomenout na tu únorovou, která byla ovlivněna počasím.
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé