Burzovní kalendář (1. 4. - 5. 4. 2019)
|

Burzovní kalendář (1. 4. - 5. 4. 2019)

Brexitová sága se zatím stále neblíží rozuzlení podle klidnějšího scénáře, světové akcie ale nadále spíše těží z optimismu ohledně možného uzavření obchodní dohody USA s Čínou. Na začátku dubna navíc budou ovlivňovat náladu na trzích významná makrodata v čele s indexy nákupních manažerů a zprávou z amerického trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V posledním březnovém týdnu se investoři samozřejmě výrazně zajímali o politické dění v Británii. Situace okolo brexitu se spíše dále komplikuje, než že by spěla k řešení. Otěže rozhodování převzal tamní parlament, který se ale opět nedokázal shodnout na žádné navrhovaném scénáři vývoje. Nejbližší podstatné datum je 12. dubna, dokdy má Spojené království přijít s novým návrhem dalšího postupu, který bude přijatelný pro všechny strany.

V tématu vyjednávání USA s Čínou o obchodní dohodě se obě strany vyjádřily, že dochází k pokroku. Americká strana vedle toho ale také zdůraznila, že není podstatné, jak rychle k dohodě dojde, ale to, aby tato byla příznivá pro USA. Z toho vyplývá, že ani avizovaný konec dubna nemusí být termínem schůzky prezidentů obou zemí, která by slibovala podpis dojednaných pravidel.

Z firemních zpráv zaujal mimo jiné vstup na burzu alternativní taxislužby Lyft. Firma nejprve v týdnu zvýšila cenu v úpisu, v pátek pak v úvodu první seance na trhu její akcie výrazně posilovaly, do odpoledne ale své zisky víceméně odevzdaly. Letos se na trh chystá také větší konkurent Uber a řada dalších firem z takzvané sdílené ekonomiky v čele s Airbnb.

Akciové trhy v Americe i západní Evropě těžily z optimismu a uzavřely první kvartál, pro americký index S&P 500 mimochodem nejlepší za deset let, týdenním růstem. Index pražské burzy PX naopak zaostával a odepsal půl procenta.

Do výsledkové sezóny na pražské burze jako poslední přispěly Kofola ČeskoSlovensko, Philip Morris ČR a PFNonwovens. Kofola (za týden akcie -2,3 %) za loňský rok vykázala tržby přes 7 miliard Kč a čistý zisk přes 300 milionů korun a uvedla, že navrhne vyplacení dividendy 13,5 Kč na akcii. Philip Morris ČR (za týden +9 %) reportovala tržby přes 14 miliard korun a čistý zisk bezmála 4 miliardy, překvapila pak návrhem dividendy 1 600 Kč na akcii. PFNonwovens (za týden +0,8 %) oznámila, že loni dosáhla tržeb skoro 6,5 miliardy korun a čistého zisku přes 800 milionů korun.

CME oznámila, že její představenstvo začalo zkoumat strategické varianty budoucnosti firmy. Představenstvo ustavilo zvláštní výbor, který prozkoumá alternativy včetně prodeje celé společnosti nebo jejích částí, fúze se strategickým partnerem, rekapitalizace či pokračování v současném dlouhodobém plánu. "Za podstatnou považujeme zmínku, že má iniciativa podporu hlavního akcionáře AT&T. Titul zakončil páteční seanci na 92 Kč a byl v týdnu na českém trhu nejsilnější (+13,6 %," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Akcionář Avastu Sybil Holdings ve zrychleném úpisu prodal 95,4 milionu akcií firmy po 284 pencích (85,65 Kč). Zmíněný balík akcií představuje 10% podíl na akciovém kapitálu společnosti, po prodeji by Sybil Holdings měla držet ještě 12,7 % akcií firmy. "Sybil Holdings patří pod fondy CVC Capital Partners a je nadále druhým největším akcionářem Avastu po Pavlu Baudišovi (27 %). Free float (podíl volně obchodovaných akcií) obchodem vzrostl na 40,8 %," uvedl Vaníček. Akcie Avastu zakončily týden na 86,5 Kč a byly na burze nejslabší (-5 %).

Česká národní banka podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Analytici takový výsledek zasedání bankovní rady předpokládali především kvůli nejistotě ohledně možných dopadů ekonomického vývoje v zahraničí. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo pět členů bankovní rady, dva zvedli ruku pro zvýšení základní sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci označil rizika pro odhadovaný vývoj tuzemské ekonomiky z únorové prognózy jako zhruba vyrovnaná.

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z vývoje ekonomiky
Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování s výraznými ztrátami. Oslabily je obavy investorů z náznaků globálního ekonomického zpomalování (údaje o slábnoucí výrobě v USA a v Evropě a rozdíl ve výnosech krátkodobých a dlouhodobých amerických vládních dluhopisů). Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování hluboko v červených číslech, když je dolů poslala horší než očekávaná evropská makrodata. Pozornost investorů se soustředila také na druhý den summitu EU v Bruselu.
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,9 %
Pražská burza v pátek nenásledovala pokles evropských trhů a vzrostla. Index PX stoupl o 0,09 procenta na 1 079,35 bodu. Dolů burzu nestáhly ani ztráty společností ČEZ a Erste Group Bank, které byly nejobchodovanější. Celkový objem obchodů byl s 469 miliony korun mírně podprůměrný.

Výhled

Na začátku dubna budou investoři nadále řešit brexit. Rizikovým scénářem je stále vystoupení Spojeného království z EU bez jakékoli dohody.

S ukončeným prvním čtvrtletím již mohou investoři začít uvažovat nad výsledkovou sezónou v USA. V týdnu představí výsledky pouze někteří opozdilci, jejichž fiskální kvartály jsou posunuté oproti těm kalendářním (Wallgreens, Constellation Brands), další týdny ale již budou ve znamení čísel za 1Q2019 v USA. Výsledky firem mohou být silně ovlivněny jednáními mezi USA a Čínou a dopady na vzájemný obchod.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 po celý týden setrval v pásmu z týdne předchozího (2 800 až 2 860), pokles k hladině 2 700 nenastal. Nejbližší support je na 2 800, následuje hladina 2 750, kde dochází k překřížení 50- a 200denního klouzavého průměru. Rezistence jsou na maximech z 21. března (2 860) a na historickém maximu okolo 2 930. Prolomení na jednu ze stran vytyčeného rozpětí pravděpodobně určí další směr vývoje," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Očekávaný vývoj do strany v rozpětí 2 700 až 2 800 se nekonal, obchodovalo se v rozpětí 2 800 až 2 860. Index S&P 500 se vrátil nad hladinu 2 820. Historické maximum z loňského 20. září je vzdálené zhruba 4 %."

Index S&P 500 za první čtvrtletí 2019 získal 13,07 % a připsal si nejlepší první kvartál od roku 1998 a vůbec nejlepší čtvrtletí od roku 2009. "Po propadu z konce roku 2018 na jednu stranu není překvapením, že došlo k opačnému pohybu, vzhledem ke chmurným prognózám jde ovšem téměř o šok. 13 % by byl solidní zisk i za celý rok. Index by mohl otestovat i historická maxima, ale další podobně silný růst jako v posledních třech měsících lze očekávat jen stěží," doplnil Košťál. "Chybí jasný směr, nový katalyzátor i vyšší objem obchodů. I proto by index mohl zůstat v určitém rozpětí, stále se přitom nabízí 2 700 až 2 800. Centrální banky dělají, co mohou, aby odvrátily další zpomalování ekonomiky, na druhou stranu se zatím nekonal dlouho očekávaný brexit, a tak je jeho možný dopad nadále otevřený."

Makrodat budou mít investoři k hodnocení opravdu hodně. Ve Spojených státech to budou hned v pondělí maloobchodní tržby, průmyslové indexy nákupních manažerů, velkoobchodní zásoby a stavební výdaje. V úterý budou nejsledovanější zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje aut a ve středu se trh zaměří na údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, zásoby ropy a indexy nákupních manažerů mimo průmysl. Nejdůležitější bude páteční zpráva o nezaměstnanosti a vývoji mezd, ve stejný den vyjdou také statistiky spotřebitelských úvěrů.

Evropský makroekonomický kalendář otevřou v pondělí indexy nákupních manažerů a inflace v eurozóně. V úterý je na řadě evropská nezaměstnanost a index výrobních cen, ve středu pak maloobchodní tržby a indexy nákupních manažerů mimo výrobu. Ve čtvrtek a v pátek si pak největší pozornost vyslouží německý průmysl. V Česku vedle PMI budou stát za pozornost až páteční maloobchodní tržby.

Na ostatních globálně významných trzích budou už o víkendu sledované čínské indexy nákupních manažerů a v pondělí obdobné průzkumy třeba v Japonsku nebo Kanadě. V úterý bude minimálně pro asijskou část obchodování významné zasedání centrální banky v Austrálii, středa pak bude ve znamení indexů nákupních manažerů ve službách. V pátek (podobně jako v Americe) vyjdou podrobné statistiky z trhu práce také v Kanadě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americké maloobchodní tržby se v prosinci propadly. Analytici to často vysvětlovali jako důsledek zavřených federálních úřadů. Lednová čísla, která nepřinesla výrazné oživení, ukázala, že důvodů může být více. Ani únorové údaje podle nás nevyvolají nadšení. Tržby sice v únoru šly nahoru, nicméně pravděpodobně ještě nedokázaly smazat svůj prosincový propad. Zatím tak vidíme, že v prvním čtvrtletí spotřeba amerických domácností zaostává.
  • Naopak dobrou zprávu by měl přinést indikátor ISM z průmyslu. Regionální měření, která výrazně oslabila v únoru, by v březnu měla korigovat.
  • Předběžné odhady PMI z průmyslu eurozóny nabídly velice špatný obrázek. Domníváme se, že až tak špatné hodnocení si evropská ekonomika nezaslouží. Revizi údajů očekáváme zejména z Francie. Německá nálada v průmyslu zůstává špatná a naznačuje, že i v prvním čtvrtletí zůstal tamní zpracovatelský sektor v recesi.
  • Ačkoli celková inflace v eurozóně by v březnu měla zůstat beze změny, její jádrová složka podle našeho odhadu o desetinu procentního bodu zpomalila. Mohou za to Velikonoce, jejichž začátek se posunul z konce března loni na druhou polovinu dubna letos. S tím se přesunulo i sezónní zdražení služeb.
  • Americká data o spotřebě potvrdí náš výhled, že Fed letos již se zvyšováním sazeb skončil.
  • Z politických událostí čekáme na další kroky ohledně brexitu. Termín vystoupení se blíží a vůbec není jasné, kam celý proces směřuje.
  • Zápis ze zasedání ECB by měl jasně ukázat, že sazby míří k dlouhodobé stabilitě. Data z německého průmyslu, která naváží na slabé indexy nákupních manažerů, to jen potvrdí. Silné nebudou ani údaje o inflaci v eurozóně.
  • Páteční údaje z trhu práce by měly naznačit, že americká ekonomika nadále zvládá vytvářet pracovní místa. Statistika za březen tak nechá zapomenout na tu únorovou, která byla ovlivněna počasím.
Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických…
před 43 minutami

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích, která nyní zamíří do sněmovních...
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo
před 43 minutami

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v...
Tesla Americké akcie Auta
ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy
před hodinou

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila...
Česká republika Euro
Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na…
před hodinou

Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na kauci

Tokijský soud ve čtvrtek schválil návrh na propuštění bývalého šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna na kauci ve...
Japonské akcie Auta
Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska
před hodinou

Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska

Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem. V...
Bělorusko Rusko Ropa
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite na nová zavírací maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity
Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014
včera v 19:07

Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014

Saúdská Arábie vykázala za první čtvrtletí rozpočtový přebytek 27,8 miliardy rijálů (171 miliard Kč). Rozpočet...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Rozpočet
Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP
včera v 18:21

Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro...
Twitter Sociální sítě Americké akcie
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko
včera v 17:43

Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko

Americký producent ropy a plynu Occidental Petroleum učinil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Anadarko...
Fúze a akvizice Ropa Americké akcie
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
včera v 17:31

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky ve středu schválili vyplatit dividendu 51 Kč na akcii před zdaněním, tedy 9,7 miliardy Kč....
Komerční banka Evropské banky Banky
Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian
Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian
včera v 17:22

Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian

Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na...
Ford Americké akcie Investice
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
včera v 17:01

Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy se v posledních dnech výrazně zhoršila, což činí...
Rusko Ropa Komodity