Burzovní kalendář (1. 4. - 5. 4. 2019)
|

Burzovní kalendář (1. 4. - 5. 4. 2019)

Brexitová sága se zatím stále neblíží rozuzlení podle klidnějšího scénáře, světové akcie ale nadále spíše těží z optimismu ohledně možného uzavření obchodní dohody USA s Čínou. Na začátku dubna navíc budou ovlivňovat náladu na trzích významná makrodata v čele s indexy nákupních manažerů a zprávou z amerického trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V posledním březnovém týdnu se investoři samozřejmě výrazně zajímali o politické dění v Británii. Situace okolo brexitu se spíše dále komplikuje, než že by spěla k řešení. Otěže rozhodování převzal tamní parlament, který se ale opět nedokázal shodnout na žádné navrhovaném scénáři vývoje. Nejbližší podstatné datum je 12. dubna, dokdy má Spojené království přijít s novým návrhem dalšího postupu, který bude přijatelný pro všechny strany.

V tématu vyjednávání USA s Čínou o obchodní dohodě se obě strany vyjádřily, že dochází k pokroku. Americká strana vedle toho ale také zdůraznila, že není podstatné, jak rychle k dohodě dojde, ale to, aby tato byla příznivá pro USA. Z toho vyplývá, že ani avizovaný konec dubna nemusí být termínem schůzky prezidentů obou zemí, která by slibovala podpis dojednaných pravidel.

Z firemních zpráv zaujal mimo jiné vstup na burzu alternativní taxislužby Lyft. Firma nejprve v týdnu zvýšila cenu v úpisu, v pátek pak v úvodu první seance na trhu její akcie výrazně posilovaly, do odpoledne ale své zisky víceméně odevzdaly. Letos se na trh chystá také větší konkurent Uber a řada dalších firem z takzvané sdílené ekonomiky v čele s Airbnb.

Akciové trhy v Americe i západní Evropě těžily z optimismu a uzavřely první kvartál, pro americký index S&P 500 mimochodem nejlepší za deset let, týdenním růstem. Index pražské burzy PX naopak zaostával a odepsal půl procenta.

Do výsledkové sezóny na pražské burze jako poslední přispěly Kofola ČeskoSlovensko, Philip Morris ČR a PFNonwovens. Kofola (za týden akcie -2,3 %) za loňský rok vykázala tržby přes 7 miliard Kč a čistý zisk přes 300 milionů korun a uvedla, že navrhne vyplacení dividendy 13,5 Kč na akcii. Philip Morris ČR (za týden +9 %) reportovala tržby přes 14 miliard korun a čistý zisk bezmála 4 miliardy, překvapila pak návrhem dividendy 1 600 Kč na akcii. PFNonwovens (za týden +0,8 %) oznámila, že loni dosáhla tržeb skoro 6,5 miliardy korun a čistého zisku přes 800 milionů korun.

CME oznámila, že její představenstvo začalo zkoumat strategické varianty budoucnosti firmy. Představenstvo ustavilo zvláštní výbor, který prozkoumá alternativy včetně prodeje celé společnosti nebo jejích částí, fúze se strategickým partnerem, rekapitalizace či pokračování v současném dlouhodobém plánu. "Za podstatnou považujeme zmínku, že má iniciativa podporu hlavního akcionáře AT&T. Titul zakončil páteční seanci na 92 Kč a byl v týdnu na českém trhu nejsilnější (+13,6 %," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Akcionář Avastu Sybil Holdings ve zrychleném úpisu prodal 95,4 milionu akcií firmy po 284 pencích (85,65 Kč). Zmíněný balík akcií představuje 10% podíl na akciovém kapitálu společnosti, po prodeji by Sybil Holdings měla držet ještě 12,7 % akcií firmy. "Sybil Holdings patří pod fondy CVC Capital Partners a je nadále druhým největším akcionářem Avastu po Pavlu Baudišovi (27 %). Free float (podíl volně obchodovaných akcií) obchodem vzrostl na 40,8 %," uvedl Vaníček. Akcie Avastu zakončily týden na 86,5 Kč a byly na burze nejslabší (-5 %).

Česká národní banka podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Analytici takový výsledek zasedání bankovní rady předpokládali především kvůli nejistotě ohledně možných dopadů ekonomického vývoje v zahraničí. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo pět členů bankovní rady, dva zvedli ruku pro zvýšení základní sazby o čtvrt procentního bodu. Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci označil rizika pro odhadovaný vývoj tuzemské ekonomiky z únorové prognózy jako zhruba vyrovnaná.

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z vývoje ekonomiky
Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování s výraznými ztrátami. Oslabily je obavy investorů z náznaků globálního ekonomického zpomalování (údaje o slábnoucí výrobě v USA a v Evropě a rozdíl ve výnosech krátkodobých a dlouhodobých amerických vládních dluhopisů). Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování hluboko v červených číslech, když je dolů poslala horší než očekávaná evropská makrodata. Pozornost investorů se soustředila také na druhý den summitu EU v Bruselu.
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,9 %
Pražská burza v pátek nenásledovala pokles evropských trhů a vzrostla. Index PX stoupl o 0,09 procenta na 1 079,35 bodu. Dolů burzu nestáhly ani ztráty společností ČEZ a Erste Group Bank, které byly nejobchodovanější. Celkový objem obchodů byl s 469 miliony korun mírně podprůměrný.

Výhled

Na začátku dubna budou investoři nadále řešit brexit. Rizikovým scénářem je stále vystoupení Spojeného království z EU bez jakékoli dohody.

S ukončeným prvním čtvrtletím již mohou investoři začít uvažovat nad výsledkovou sezónou v USA. V týdnu představí výsledky pouze někteří opozdilci, jejichž fiskální kvartály jsou posunuté oproti těm kalendářním (Wallgreens, Constellation Brands), další týdny ale již budou ve znamení čísel za 1Q2019 v USA. Výsledky firem mohou být silně ovlivněny jednáními mezi USA a Čínou a dopady na vzájemný obchod.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 po celý týden setrval v pásmu z týdne předchozího (2 800 až 2 860), pokles k hladině 2 700 nenastal. Nejbližší support je na 2 800, následuje hladina 2 750, kde dochází k překřížení 50- a 200denního klouzavého průměru. Rezistence jsou na maximech z 21. března (2 860) a na historickém maximu okolo 2 930. Prolomení na jednu ze stran vytyčeného rozpětí pravděpodobně určí další směr vývoje," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Očekávaný vývoj do strany v rozpětí 2 700 až 2 800 se nekonal, obchodovalo se v rozpětí 2 800 až 2 860. Index S&P 500 se vrátil nad hladinu 2 820. Historické maximum z loňského 20. září je vzdálené zhruba 4 %."

Index S&P 500 za první čtvrtletí 2019 získal 13,07 % a připsal si nejlepší první kvartál od roku 1998 a vůbec nejlepší čtvrtletí od roku 2009. "Po propadu z konce roku 2018 na jednu stranu není překvapením, že došlo k opačnému pohybu, vzhledem ke chmurným prognózám jde ovšem téměř o šok. 13 % by byl solidní zisk i za celý rok. Index by mohl otestovat i historická maxima, ale další podobně silný růst jako v posledních třech měsících lze očekávat jen stěží," doplnil Košťál. "Chybí jasný směr, nový katalyzátor i vyšší objem obchodů. I proto by index mohl zůstat v určitém rozpětí, stále se přitom nabízí 2 700 až 2 800. Centrální banky dělají, co mohou, aby odvrátily další zpomalování ekonomiky, na druhou stranu se zatím nekonal dlouho očekávaný brexit, a tak je jeho možný dopad nadále otevřený."

Makrodat budou mít investoři k hodnocení opravdu hodně. Ve Spojených státech to budou hned v pondělí maloobchodní tržby, průmyslové indexy nákupních manažerů, velkoobchodní zásoby a stavební výdaje. V úterý budou nejsledovanější zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje aut a ve středu se trh zaměří na údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, zásoby ropy a indexy nákupních manažerů mimo průmysl. Nejdůležitější bude páteční zpráva o nezaměstnanosti a vývoji mezd, ve stejný den vyjdou také statistiky spotřebitelských úvěrů.

Evropský makroekonomický kalendář otevřou v pondělí indexy nákupních manažerů a inflace v eurozóně. V úterý je na řadě evropská nezaměstnanost a index výrobních cen, ve středu pak maloobchodní tržby a indexy nákupních manažerů mimo výrobu. Ve čtvrtek a v pátek si pak největší pozornost vyslouží německý průmysl. V Česku vedle PMI budou stát za pozornost až páteční maloobchodní tržby.

Na ostatních globálně významných trzích budou už o víkendu sledované čínské indexy nákupních manažerů a v pondělí obdobné průzkumy třeba v Japonsku nebo Kanadě. V úterý bude minimálně pro asijskou část obchodování významné zasedání centrální banky v Austrálii, středa pak bude ve znamení indexů nákupních manažerů ve službách. V pátek (podobně jako v Americe) vyjdou podrobné statistiky z trhu práce také v Kanadě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americké maloobchodní tržby se v prosinci propadly. Analytici to často vysvětlovali jako důsledek zavřených federálních úřadů. Lednová čísla, která nepřinesla výrazné oživení, ukázala, že důvodů může být více. Ani únorové údaje podle nás nevyvolají nadšení. Tržby sice v únoru šly nahoru, nicméně pravděpodobně ještě nedokázaly smazat svůj prosincový propad. Zatím tak vidíme, že v prvním čtvrtletí spotřeba amerických domácností zaostává.
  • Naopak dobrou zprávu by měl přinést indikátor ISM z průmyslu. Regionální měření, která výrazně oslabila v únoru, by v březnu měla korigovat.
  • Předběžné odhady PMI z průmyslu eurozóny nabídly velice špatný obrázek. Domníváme se, že až tak špatné hodnocení si evropská ekonomika nezaslouží. Revizi údajů očekáváme zejména z Francie. Německá nálada v průmyslu zůstává špatná a naznačuje, že i v prvním čtvrtletí zůstal tamní zpracovatelský sektor v recesi.
  • Ačkoli celková inflace v eurozóně by v březnu měla zůstat beze změny, její jádrová složka podle našeho odhadu o desetinu procentního bodu zpomalila. Mohou za to Velikonoce, jejichž začátek se posunul z konce března loni na druhou polovinu dubna letos. S tím se přesunulo i sezónní zdražení služeb.
  • Americká data o spotřebě potvrdí náš výhled, že Fed letos již se zvyšováním sazeb skončil.
  • Z politických událostí čekáme na další kroky ohledně brexitu. Termín vystoupení se blíží a vůbec není jasné, kam celý proces směřuje.
  • Zápis ze zasedání ECB by měl jasně ukázat, že sazby míří k dlouhodobé stabilitě. Data z německého průmyslu, která naváží na slabé indexy nákupních manažerů, to jen potvrdí. Silné nebudou ani údaje o inflaci v eurozóně.
  • Páteční údaje z trhu práce by měly naznačit, že americká ekonomika nadále zvládá vytvářet pracovní místa. Statistika za březen tak nechá zapomenout na tu únorovou, která byla ovlivněna počasím.
CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010
před 43 minutami

CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010

V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských...
Česká republika Byznys a podnikání
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
před hodinou

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To...
Česká republika
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
před hodinou

Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie...
Rusko
EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
12:32

EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu

Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá...
Česká republika Investice
Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v zelených číslech, bitcoin se…
12:05

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v zelených číslech, bitcoin se dostal nad 11 300 USD

Digitální měny v úterý převážně posilují, přičemž v raketovém růstu pokračuje bitcoin, který se již dostal nad...
Kryptoměny Bitcoin
Cena zlata vystoupila na šestileté maximum
11:44

Cena zlata vystoupila na šestileté maximum

Cena zlata na světových trzích se během úterního obchodování vyšplhala na 1 431,11 USD za troyskou unci, což je...
Zlato Komodity
Skupina miliardářů z USA žádá větší zdanění bohatých
11:19

Skupina miliardářů z USA žádá větší zdanění bohatých

Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...
Spojené státy americké (USA) Nejbohatší investoři a byznysmeni Daně
Zdanění technických rezerv v ČR by mohlo stát VIG až 5 miliard Kč
10:59

Zdanění technických rezerv v ČR by mohlo stát VIG až 5 miliard Kč

Generální ředitel pojišťovny Kooperativa ze skupiny VIG Martin Diviš v rozhovoru pro tisk komentoval připravované...
Pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG) Finanční sektor
Erste vytvoří rezervu 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku
10:44

Erste vytvoří rezervu 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku

Erste Group Bank oznámila, že vytvoří opravnou položku ve výši 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku. Rumunský...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin…
Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin…
10:30

Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin-pchingem

Asijské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech, když investoři vyhlíželi setkání amerického prezidenta...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČEZ kvůli podezření na závadu na parogenerátoru znovu odpojil druhý…
10:14

ČEZ kvůli podezření na závadu na parogenerátoru znovu odpojil druhý blok

Jaderná elektrárna Dukovany znovu odstavila druhý blok poté, co byl po pravidelné odstávce v provozu od neděle....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Nissan odloží jednání o prohloubení aliance s Renaultem
Nissan odloží jednání o prohloubení aliance s Renaultem
09:40

Nissan odloží jednání o prohloubení aliance s Renaultem

Japonská automobilka Nissan Motor odloží jednání o prohloubení aliance se svým francouzským partnerem Renault. Místo...
Japonsko Auta
Co musíte ráno vědět (25. června)
Co musíte ráno vědět (25. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. června)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v červnu důvěra v českou ekonomiku a která...
Musíte vědět
Americké akciové indexy uzavřely v pondělí jen s mírnými změnami,…
Americké akciové indexy uzavřely v pondělí jen s mírnými změnami,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy uzavřely v pondělí jen s mírnými změnami, čeká se na schůzku amerického a čínského prezidenta

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně. Zatímco index Dow nepatrně stoupl, index S&P 500 stáhly níže...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá E.ON nabídla, že prodá aktivity innogy v ČR
včera v 20:56

Německá E.ON nabídla, že prodá aktivity innogy v ČR

Německá energetická skupina E.ON nabídla, že prodá plynárenské a elektrárenské aktivity německého konkurenta innogy v...
E.ON RWE Evropské akcie
Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily
Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily

Evropské akciové trhy v pondělí převážně zlevnily, když byly pod tlakem přetrvávajícího napětí mezi Spojenými státy a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě