Burzovní kalendář (1. 7. - 5. 7. 2019)
|

Burzovní kalendář (1. 7. - 5. 7. 2019)

Zasedání ropného kartelu OPEC ve Vídni, finální červnové indexy nákupních manažerů a data z amerického trhu práce budou pro finanční trhy hlavními opěrnými body prvního červencového týdne. Obchodní týden ve Spojených státech bude o den kratší, zavřené zůstanou burzy ve čtvrtek na Den nezávislosti.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu mírně oslabily, mají za sebou ale nejlepší červen za několik desetiletí. Dow za uplynulých pět dnů klesl o 0,45 %, S&P 500 přišel o 0,29 % a Nasdaq Composite odepsal 0,32 %. Za červen se Dow zvýšil o 7,19 %, S&P 500 posílil o 6,89 % a index Nasdaq Composite posílil o 7,42 %. Dow tak zažil nejlepší červen od roku 1938 a S&P 500 od roku 1955.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 28. června 2019

Evropské akcie posílily v týdenním i v měsíčním horizontu. Panevropský index STOXX Europe 600 za týden přidal 0,03 % a za měsíc posílil o 4,28 %, britský FTSE 100 přidal 0,24 % za týden a 3,69 % za měsíc, německý DAX zpevnil o 0,48 % za týden a o 5,73 % za měsíc a francouzský CAC 40 posílil o 0,19 % za týden a o 6,36 % za měsíc. Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX oslabila o 1,1 %.

Americké akcie v pátek posílily, mají za sebou nejlepší červen za několik desetiletí
Americké akcie v pátek posilovaly a růst vykázaly i za celý měsíc. Indexy Dow a S&P 500 dokonce zažily nejlepší červen za řadu desetiletí. Pozornost investorů se nyní soustředí na obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou na summitu G20 v Japonsku.
Evropské akcie v pátek zdražily, mírně zpevnily i v týdenním horizontu
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech, když investoři monitorovali první den summitu zemí G20 v japonské Ósace, na kterém se má sejít americký prezident Donald Trump s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však odepsala 1,1 %
Pražská burza zakončila páteční seanci v plusu, index PX posílil o 0,37 % na 1 041,73 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,08 % na 824,20 Kč. Zobchodovaný objem čítal necelých 498 milionů korun, a byl tak průměrný.

Středeční zasedání České národní banky potvrdilo očekávání analytiků, že základní úroková sazba zůstane na úrovni 2 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro ponechání sazby beze změny jich hlasovalo šest. Guvernér ČNB Jiří Rusnok posléze na tiskové konferenci řekl, že aktuální prognóze zveřejněné po květnovém zpřísnění měnové politiky odpovídá přibližná stabilita úrokových sazeb do poloviny roku 2020. "V tuto chvíli to vypadá, že pauza (v pohybu sazeb) může být poměrně dlouhá. Z našeho pohledu to ale není nic nového," dodal.

Ceny ropy se držely na nejvyšší úrovni od konce května v reakci na napětí mezi Spojenými státy a Íránem. Vyostřené vztahy mezi oběma zeměmi nicméně alespoň výrazněji nezhoršily žádné další události po sestřelení amerického dronu v oblasti Ománského zálivu.

V japonské Ósace se na konci týdne konal dvoudenní summit skupiny G20. Jeho hlavními tématy byly obavy o světový obchod, konflikt na Blízkém východě, boj se změnou klimatu a ochrana životního prostředí. Nejvíce pozornosti přitahovala schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, na níž oba státníci řešili obchodní spory. Jednalo se o první setkání představitelů největších ekonomik světa po sedmi měsících.

Lídři G20 slíbili podporu ekonomiky, protekcionismus neodsoudili
Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku a slíbili, že budou společně pracovat na podpoře hospodářského růstu. Ochranářství ale v závěrečném komuniké v sobotu opět neodsoudili. Součástí závěrů summitu je i závazek boje proti změnám klimatu, ačkoli Spojené státy si nepřály, aby se společné komuniké o tomto tématu zmiňovalo. Pařížskou dohodu o ochraně klimatu v závěrečném dokumentu opět podpořilo jen 19 zemí, zatímco Spojené státy potvrdily své rozhodnutí od dohody odstoupit.
Trump: Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei bude moci nakupovat od amerických dodavatelů produkty, které nejsou problematické z hlediska národní bezpečnosti Spojených států. Po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na okraj summitu G20 v Ósace to v sobotu na tiskové konferenci řekl americký prezident Donald Trump. Oba prezidenti se na schůzce dohodli, že obnoví obchodní rozhovory, aby mohli ukončit celní válku.

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na indexy Ifo pro Německo, americkou spotřebitelskou důvěru, obchodní bilanci a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, inflaci v Německu a celé eurozóně nebo na zprávy o vývoji ekonomik Spojených států a Velké Británie.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street například společnosti Micron Technology, Lennar, FedEx, Rite Aid, General Mills, McCormick & Co, Walgreens Boots Alliance, Conagra Brands, NIKE a Constellation Brands. V Evropě se čísly pochlubily společnosti IHS Markit, Accenture a Hennes & Mauritz.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Výhled

V nadcházejícím týdnu budou investoři vyhodnocovat informace z víkendového summitu skupiny G20, na kterém se mimo jiné sešli americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching. Trump navštívil symbolicky také KLDR a pozval jejího vůdce Kim Čong-una do USA.

V úvodu týdne se trh zaměří také na jednání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni. Na pondělní dopoledne je naplánovaná tisková konference představitelů kartelu.

Z makroekonomických dat se o pozornost přihlásí finální červnové indexy nákupních manažerů, německá nezaměstnanost, tržby maloobchodních prodejců v Německu a celé eurozóně nebo americká nezaměstnanost. Analytici odhadují, že americká ekonomika v červnu vytvořila mimo zemědělství kolem 158 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti podle nich zůstala na 3,6 %.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné firma Acuity Brands a v Evropě společnost Industrivärden.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Titulky jsou plné rekordů – Dow má za sebou nejlepší červen od roku 1938 a S&P 500 od roku 1955. První pololetí (+17,35 %) bylo pro S&P 500 nejlepší za dvacet let. Začátek července bude ovlivněn politickými faktory, výsledková sezóna totiž začíná až za dva týdny," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální ukazatele za výrobu za červen budou vycházet v noci a nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne budou zveřejněny i v USA. V Japonsku navíc bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry, v Německu a v eurozóně zprávy o situaci na trhu práce, v ČR bilance státního rozpočtu a v USA statistika stavebních výdajů.

V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne vyjdou ve Velké Británii index cen domů od Nationwide a index nákupních manažerů ve stavebnictví, v Německu zpráva o tržbách maloobchodních prodejců a v eurozóně výrobní inflace. Spojené státy odpoledne odtajní ISM index aktivity pro oblast New Yorku a večer zprávu o prodejích aut. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Acuity Brands.

Středa bude patřit finálním červnovým indexům nákupních manažerů ve službách. Odpoledne navíc Spojené státy zveřejní statistiku obchodní bilance, zprávu o továrních objednávkách, zprávu ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Obchodování na trzích v USA je zkrácené.

Ve čtvrtek vyjde v eurozóně zpráva o maloobchodních tržbách. Trhy ve Spojených státech zůstanou zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti.

Páteční dopoledne bude patřit německé průmyslové výrobě a indexu cen britských domů od banky Halifax. Odpoledne se pak investoři zaměří na zprávu o situaci na americkém trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba pracovních míst, vývoj mezd). Hospodářské výsledky představí v Evropě společnost Industrivärden.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Finální PMI ze zpracovatelského průmyslu v eurozóně za červen bude pravděpodobně revidován mírně výše, zůstane ale pod svým dlouhodobým průměrem. Důvodem je slabé Německo, jehož průmysl trpí poklesem (především čínské) poptávky po autech. K revizi indexu pomohou údaje z Itálie a Španělska.
  • Americký index ISM z průmyslu je prvním indikátorem, který naznačí, jak si ekonomika v zámoří vedla v červnu. Poté, co index v dubnu a v květnu značně ztratil, očekáváme jeho stabilizaci. Ke zpomalení amerického průmyslu přispěly především geopolitické nejistoty včetně nevyjasněných obchodních jednání, index je ale bezpečně daleko od pásma, které značí zpomalení.
  • Největší pozornost vzbudí data z amerického trhu práce za červen. Míra nezaměstnanosti zůstala pravděpodobně na své nejnižší úrovni od roku 1969 a po květnovém propadu se opět dočkáme solidního počtu vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor. Americký pracovní trh v tomto ohledu ovšem zpomaluje, a tak se otevírá prostor pro spekulace na to, že Fed v brzké době sníží sazby. Zajímavé proto bude, jak se americká centrální banka k nové statistice postaví. Trh práce je sice napnutý k prasknutí, na růstu mezd, a tedy ani v inflaci to ale příliš znát není. Meziroční růst mezd poté, co dosáhl +3,4 % v prosinci 2018, slábne. V červnu by mzdy měly růst o 0,3 % oproti květnu.
  • Polská centrální banka na svém středečním zasedání ponechá klíčovou úrokovou sazbu i svou rétoriku beze změny. Přestože dubnová a květnová statistika spotřebitelské inflace předčila očekávání, většina bankovní rady stále zůstává holubičí. Podle guvernéra nemá banka důvod sazby zvyšovat ani snižovat a v nezměněné podobě by mohly zůstat až do roku 2022.
Co musíte ráno vědět (6. prosince)
Co musíte ráno vědět (6. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na Wall Street a na evropských burzách, kolik vynese největší IPO historie a...
Musíte vědět
HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS
včera v 23:00

HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS

Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development kupuje od ruské Gazprombank dodavatele jaderných...
Jižní Korea Fúze a akvizice Česká republika
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na americko-čínská obchodní jednání

Akcie ve Spojených státech zakončily čtvrteční obchodování v mírném plusu, když investoři vyhlíželi zprávy týkající...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
včera v 20:11

Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě

Primární nabídka akcií saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude největší na světě. Firma ve čtvrtek...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení
včera v 19:51

Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení

Britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) vyšetřuje obchodníka s komoditami a těžaře Glencore kvůli...
Spojené království Těžba Evropské akcie
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
včera v 19:10

Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům

Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma nemusela Kongresu...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování oběma směry, aby skončily vesměs...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila
včera v 17:49

Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila

Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní...
Čína Česká republika Pivovary Lobkowicz
Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
včera v 17:36

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
včera v 17:13

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie
včera v 17:04

GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na...
Elektřina Americké akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,94 bodu. O...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
včera v 16:32

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
včera v 16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
včera v 16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila
včera v 16:01

Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila

Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou...
Kanada Ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
včera v 15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
včera v 14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod