Burzovní kalendář (11. 2. - 15. 2. 2019)
|

Burzovní kalendář (11. 2. - 15. 2. 2019)

I v polovině února budou investoři vyhodnocovat hospodářské výsledky firem. Klíčovou událostí by však mělo být další kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou. Na poli ekonomických dat investoři pozornost zaměří na americkou a čínskou inflaci či zprávy o vývoji ekonomik Německa a celé eurozóny.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu mírně stouply, Dow se zvýšil o 0,17 %, S&P 500 přidal 0,05 % a Nasdaq Composite posílil o 0,47 %. V Evropě se indexy na směru neshodly, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,46 %, britský FTSE 100 stoupl o 0,73 %, německý DAX se snížil o 2,45 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,15 %. Pražská burza podle indexu PX v uplynulém týdnu klesla o 0,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 8. února 2019

Americké akcie v pátek kvůli sporům USA s Čínou uzavřely bez větších změn, za celý týden všechny tři hlavní indexy mírně stouply
Americké akcie uzavřely páteční obchodování bez výraznějších změn, smazaly ale prakticky všechny počáteční ztráty. Na trhu přetrvávají obavy, že Spojeným státům a Číně se do vypršení obchodního příměří nepodaří vyřešit vzájemné spory.
Evropské burzy v pátek oslabily, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu, když se investoři obávali o americko-čínskou obchodní dohodu. Důvodem byla čtvrteční zpráva agentury Reuters, podle níž se prezidenti obou největších světových ekonomik nestihnou sejít do začátku března, kdy vyprší dočasné příměří v obchodním sporu mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 0,1 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,33 % na 1 875,33 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, dařilo se naopak textilce PFNonwovens. Objem obchodů byl s 538 miliony korun průměrný.

Česká národní banka ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba je na úrovni 1,75 %, lombardní sazba 2,75 % a diskontní sazba 0,75 %. Jednání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. Banka rovněž vydala novou prognózu, která počítá se slabším růstem ekonomiky v tomto i příštím roce. Nastavení měnové politiky potvrdila ve čtvrtek také britská centrální banka.

Americký prezident Donald Trump v poselství o stavu unie vyzval národ k jednotě a podle očekávání i ke stavbě zdi na hranici s Mexikem. Zdůraznil dobrou ekonomickou situaci ve Spojených státech a kladl velký důraz na význam daňové reformy z dílny své administrativy. Trump také oznámil, že se 27. a 28. února ve Vietnamu znovu setká s prezidentem KLDR Kim Čong-unem.

Z ekonomických údajů se investoři v uplynulém týdnu zaměřili na zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby USA, německou průmyslovou výrobu nebo indexy nákupních manažerů.

Z korporátních zpráv na pražské burze investory zaujala informace, že nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko prodá firmu Hoop Polska. Koupí ji polská firma ZMB Capital a zaplatí za ni minimálně 334 milionů Kč. Transakci budou ještě muset schválit valná hromada Kofoly a polský antimonopolní úřad. Uzavření obchodu Kofola očekává letos na jaře.

Hospodářské výsledky na Wall Street představily například Alphabet, Alexion Pharmaceuticals, Archer-Daniels-Midland, Viacom, Walt Disney, General Motors, Twenty-First Century Fox, MetLife, Tyson Foods, CVS Health Corp, News Corp, Mattel, Hasbro nebo Phillips 66. V Evropě do výsledkové sezóny přispěly firmy Pandora, Intesa Sanpaolo, BNP Paribas, GlaxoSmithKline, ING Groep, UniCredit, Sanofi, ArcelorMittal, Société Générale, Total nebo Skanska.

Na pražské burze výsledky hospodaření za poslední loňské čtvrtletí a celý loňský rok zveřejnily MONETA Money Bank, mediální skupina CME a Komerční banka.

MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii
Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.
Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.
Komerční banka loni vydělala 14,8 miliardy Kč, meziročně o 5,8 % více. Navrhne dividendu 51 Kč na akcii
Komerční bance v loňském roce vzrostl čistý zisk o 5,8 % na 14,8 miliardy Kč. Výnosy se jí proti roku 2017 zvýšily o 3,7 % na 32,2 miliardy Kč. Společnost navrhne výplatu dividendy v hrubé výši 51 Kč na akcii.

Výhled

Klíčovou událostí příštího týdne bude další kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou, které odstartuje v pondělí v Pekingu. Bílý dům uvedl, že ve čtvrtek přijedou do Číny americký ministr financí Steven Mnuchin a obchodní zmocněnec Spojených států Robert Lighthizer.

Prezident USA Donald Trump ale ve čtvrtek řekl, že se neplánuje setkat s čínským protějškem Si Ťin-pchingem před 1. březnem. To posílilo obavy, že obchodní dohody nebude dosaženo do vypršení příměří, které spolu v prosinci USA a Čína uzavřely.

Na konci týdne může opět dojít k uzavření vládních úřadů v USA, pokud do té doby nedojde k dohodě o novém rozpočtu. Vzhledem k trvajícím sporům mezi republikány a demokraty je riziko uzavření úřadů vysoké.

Britský parlament bude ve čtvrtek hlasovat o alternativách k dohodě o brexitu, kterou nedávno odmítl. Nadále ovšem trvá odmítavý postoj Evropské komise i zemí EU k možnému vyjednání nové dohody se Spojeným královstvím. Týmy vyjednavačů se mají sejít až koncem února, a proto spíše nelze čekat stanovení jasného plánu pro potenciální upravenou dohodu.

Z ekonomických údajů se investoři v příštím týdnu zaměří na britskou průmyslovou výrobu, obchodní bilanci Číny, britské maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu eurozóny, americkou a čínskou inflaci nebo zprávy o vývoji ekonomik Německa a celé eurozóny.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti Loews, TripAdvisor, Groupon, Marathon Oil, Yelp, Cisco Systems, American International Group, CenturyLink, Coca-Cola, CBS, NVIDIA, Applied Materials nebo PepsiCo. V Evropě na trh pošlou hospodářská čísla mimo jiné thyssenkrupp, METRO, Heineken, Akzo Nobel, Commerzbank, Airbus, KBC Group, Credit Suisse Group, Crédit Agricole, NN Group, Nestlé, Air Liquide, AstraZeneca, Vivendi, Allianz, Royal Bank of Scotland nebo Eni.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"S&P 500 se drží na rezistenci v pásmu 2 700 až 2 740. První únorový týden potvrdil pověst tohoto měsíce jako velice klidného, ideálního pro strategii covered call. Stejný stav by ještě mohl vydržet, uvidíme ale, co stihnou napáchat politici v čele s těmi americkými (shutdown opět hrozí od 16. února, Donald Trump se nesejde s čínským prezidentem v době, dokdy je potřeba dojednat obchodní dohodu)," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí zveřejní čínská centrální banka zprávu o devizových rezervách. Dopoledne se investoři zaměří na údaje o britské průmyslové výrobě, HDP a obchodní bilanci. Hospodářské výsledky v Evropě představí společnost Carl Zeiss Meditec a ve Spojených státech například Loews.

V úterý odpoledne se investoři v USA zaměří na index optimismu malých firem a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Hospodářská čísla představí na Wall Street Under Armour, Molson Coors Brewing, TripAdvisor nebo Groupon a v Evropě thyssenkrupp nebo METRO.

V noci na středu bude novozélandská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne Česko a Spojené království zveřejní zprávy o inflaci a eurozóna odtajní statistiku průmyslové výroby. Odpoledne zveřejní inflační statistiku také Spojené státy, které přidají ještě bilanci federálního rozpočtu. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Heineken, ABN AMRO, Akzo Nobel či Deutsche Börse a v USA Marathon Oil, Yelp, Cisco Systems, NetApp, AIG nebo CenturyLink.

Ve čtvrtek nad ránem na trh Japonsko pošle zprávu o vývoji ekonomiky a Čína přidá výsledek obchodní bilance. Dopoledne zveřejní data o vývoji ekonomiky Německo a eurozóna, která přidá ještě data z trhu práce, a ČR odtajní výsledek běžného účtu. V USA vyjdou index výrobních cen, zprávy o maloobchodních tržbách a podnikových zásobách a zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Schneider Electric, Commerzbank, Airbus, KBC Group, Credit Suisse Group, Crédit Agricole, NN Group, Nestlé, Renault, Aegon, AstraZeneca nebo Vivendi a ve Spojených státech PPL, Coca-Cola, CBS, NVIDIA a Applied Materials.

V noci na pátek odtajní Čína inflační statistiku a Japonsko přidá data o průmyslové výrobě. ČR dopoledne zveřejní zprávu o vývoji ekonomiky, eurozóna přidá výsledek obchodní bilance a Spojené království údaje o maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, indexy dovozních a vývozních cen a index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index). Výsledky hospodaření představí v USA Deere & Co nebo PepsiCo a v Evropě mimo jiné Allianz, Royal Bank of Scotland Group, Eni a Saab.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Týden přinese první test prognózy ČNB, když se v ČR dočkáme zprávy o lednové inflaci. Ta podle nás akcelerací centrální banku překvapí. První odhad českého HDP by měl naznačit, že lokální dno má Česko za sebou.
  • Německá čísla by měla potvrdit, že největší obchodní partner Česka se technické recesi skutečně vyhnul. Předpokládáme růst HDP Německa ve čtvrtém kvartálu 2018 o 0,1 % mezičtvrtletně. Celkově ovšem budou evropská data zřejmě slabá a budou kontrastovat s relativně solidními americkými indikátory.
  • Zpřesnění odhadu HDP eurozóny za poslední loňské čtvrtletí by mělo potvrdit růst o 0,2 % mezičtvrtletně, respektive o 1,2 % meziročně.
  • Ve zprávě o vývoji HDP Spojeného království ve čtvrtém čtvrtletí by se měla negativně projevit nejistota spojená s brexitem.
  • Prosincové americké maloobchodní tržby budou negativně ovlivněny propadem cen ropy, kontrolní skupina by ovšem měla vykázat slušnou hodnotu. Spotřebitelské ceny v USA by měly za leden vykázat zvýšení o 0,1 % meziměsíčně, respektive o 1,5 % meziročně (prosinec: +1,9 %).
  • Pokud jde o geopolitické dění, budou v centru pozornosti jednání mezi Čínou a Spojenými státy o obchodu a pokračování brexitové ságy.
  • Důležité bude i pondělní jednání euroskupiny. Na programu bude posouzení stavu veřejných financí Francie a Itálie, a to zejména ve světle sestupné revize růstových vyhlídek zemí ze strany Evropské komise.
Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily
Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily
18:00

Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily

Evropské akciové trhy v pondělí převážně zlevnily, když byly pod tlakem přetrvávajícího napětí mezi Spojenými státy a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Peking vyzval USA ke zrušení restrikcí vůči čínským podnikům
Peking vyzval USA ke zrušení restrikcí vůči čínským podnikům
17:02

Peking vyzval USA ke zrušení restrikcí vůči čínským podnikům

Čínská vláda v pondělí vyzvala Spojené státy ke zrušení "nepřiměřených" opatření namířených proti čínským podnikům....
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, zpevnila většina finančních…
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, zpevnila většina finančních…
16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, zpevnila většina finančních titulů

Pražská burza v pondělí uzavřela v zelených číslech, index PX získal 0,26 % na 1 056,18 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (24. června)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. června)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Seznam.cz loni zvýšil tržby o devět procent na 4,5 miliardy Kč
14:16

Seznam.cz loni zvýšil tržby o devět procent na 4,5 miliardy Kč

Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz loni navýšila meziročně tržby o 8,8 procenta na 4,48 miliardy korun....
Česká republika Média Výsledková sezóna
Provozovatelé kasin Eldorado a Caesars se dohodli na spojení
13:59

Provozovatelé kasin Eldorado a Caesars se dohodli na spojení

Americký provozovatel kasin Eldorado Resorts se dohodl na fúzi s konkurenční firmou Caesars Entertainment. Hodnota...
Fúze a akvizice Sázky a hazard
Euro vůči dolaru vystoupilo nejvýše za tři měsíce
13:30

Euro vůči dolaru vystoupilo nejvýše za tři měsíce

Euro vůči dolaru v pondělí dopoledne posílilo až na 1,139 USD, což je nejvyšší hodnota od 22. března. Devizový trh...
Euro Americký dolar Měny
Vláda schválila parametry rozpočtu, ministři ČSSD se zdrželi
13:01

Vláda schválila parametry rozpočtu, ministři ČSSD se zdrželi

Vláda v pondělí schválila návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled hospodaření státu pro roky...
Česká republika Rozpočet Politika
Kryptoměny se v úvodu týdne nemohou shodnout na směru, bitcoin se…
12:05

Kryptoměny se v úvodu týdne nemohou shodnout na směru, bitcoin se pohybuje pod 11 000 USD

Digitální měny v pondělí hledají společný směr, bitcoin ale pokračuje v růstu. Podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
EPGC koupila dalších 5,4 procenta akcií německé firmy Metro
11:43

EPGC koupila dalších 5,4 procenta akcií německé firmy Metro

Investiční skupina EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český investor Daniel Křetínský se svým slovenským...
Fúze a akvizice
Výdaje britských spotřebitelů porostou nejpomaleji za šest let
11:24

Výdaje britských spotřebitelů porostou nejpomaleji za šest let

Výdaje britských spotřebitelů v letošním roce porostou nejpomaleji za šest let, což zřejmě dál zvýší tlak na...
Spojené království
MONETA dokončila další prodej portfolia úvěrových pohledávek v…
11:05

MONETA dokončila další prodej portfolia úvěrových pohledávek v selhání, bude realizovat mimořádný zisk před zdaněním 65 milionů Kč

MONETA Money Bank oznámila, že úspěšně dokončila další prodej portfolia úvěrových pohledávek v selhání v přibližné...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Evropské banky
Havlíček: Tendr na nový blok se vypíše po uzavření smlouvy s ČEZ
Havlíček: Tendr na nový blok se vypíše po uzavření smlouvy s ČEZ
10:45

Havlíček: Tendr na nový blok se vypíše po uzavření smlouvy s ČEZ

Tendr na stavbu nového jaderného bloku, který by měl nahradit nynější dukovanské bloky po jejich odstavení, se bude...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Asijské trhy začaly nový týden převážně v pozitivním pásmu
Asijské trhy začaly nový týden převážně v pozitivním pásmu
10:30

Asijské trhy začaly nový týden převážně v pozitivním pásmu

Asijské akciové trhy v pondělí uzavřely převážně v plusu, když se investoři soustředili především na růst cen ropy,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červnu klesl na 97,4 bodu
10:15

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červnu klesl na 97,4 bodu

Podnikatelská důvěra v Německu se v červnu snížila, pokles byl však mírnější, než očekávali analytici. Index...
Německo Index Ifo
Končí "lock-up period" na 12% podíl investora CVC Partners v Avastu
10:02

Končí "lock-up period" na 12% podíl investora CVC Partners v Avastu

Pondělním dnem končí "lock-up period" na 12% podíl finančního investora CVC Partners ve společnosti Avast. Je možné,...
Avast
Důvěra v českou ekonomiku klesla i v červnu, níže byla naposledy v…
Důvěra v českou ekonomiku klesla i v červnu, níže byla naposledy v…
09:55

Důvěra v českou ekonomiku klesla i v červnu, níže byla naposledy v říjnu 2015

Důvěra v českou ekonomiku dál ztrácí. Po květnovém propadu na nejnižší úroveň za téměř tři roky klesl indikátor...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra