Burzovní kalendář (11. 9. - 15. 9. 2017)
|

Burzovní kalendář (11. 9. - 15. 9. 2017)

Druhý zářijový týden by na finančních trzích měl být nadále ve znamení geopolitických tenzí a reakcí na řádění hurikánů na východě USA. Akcie se zatím drží na vysokých úrovních, pokračuje slabý výkon amerického dolaru.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Začátek září byl i přes řadu významných událostí z hlediska finančních trhů relativně klidný. Výraznější dopad nemělo ani zasedání ECB, ani zveřejněná makrodata. ECB nezměnila měnovou politiku, Mario Draghi se dokonce vyhnul otázce, zda ECB plánuje utlumovat svůj program odkupu aktiv, novinky prý má trh čekat v říjnu. O den později se ale objevily (očekávané) informace, podle kterých je příštím diskutovaným krokem banky omezení programu kvantitativního uvolňování.

Bez významnější reakce trhy přešly také zprávu o testu vodíkové bomby v KLDR. Akcie v USA prozatím ustály i řádění hurikánů, v reakci na přírodní pohromy se navíc američtí politici dohodli na posunutí dluhového stropu z konce září na polovinu prosince, což odvrátilo bezprostřední hrozbu zastavení financování americké vlády. V dlouhodobém horizontu by díky investicím do oprav mělo dokonce dojít ke zvýšení ekonomické aktivity v Americe.

Americké akcie zakončily páteční seanci mírným poklesem, za celý týden hlavní indexy odepsaly do procenta
Americké akcie zakončily páteční obchodování většinou v mírné ztrátě. Investoři vyčkávali, jaké škody napáchá hurikán Irma, který se blíží k Floridě, a vyhodnocují finanční dopady řádění hurikánu Harvey. Ekonomové odhadují, že se hurikány projeví na výkonu ekonomiky ve třetím čtvrtletí.
Evropské trhy v pátek uzavřely okolo nuly, za celý týden nepatrně klesly
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci bez výraznějších procentuálních změn. Investoři vyhodnocovali řadu makrodat, vraceli se ke čtvrtečnímu zasedání ECB a pozorně také sledovali pohyb hurikánu Irma.

Výjimkou z víceméně klidného obchodování nebyla ani pražská burza, jejíž index PX za týden odepsal 0,1 %. Hvězdou se staly akcie Unipetrolu, firma totiž oznámila, že možná ponechá v provozu jednu ze starších etylénových jednotek. Poraženým týdne se staly akcie VIG se ztrátou bezmála 3 %. ČEZ na konci týdne obnovil výrobu elektřiny ve 4. bloku jaderné elektrárny v Dukovanech.

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden přišla o 0,1 %
Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX zpevnil o 0,19 % na 1 021,07 bodu. Nahoru ji táhly Komerční banka a energetická skupina ČEZ, nedařilo se naopak pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 504 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Začátek týdne může být na akciových trzích poznamenán ničivým hurikánem Irma, již druhým za poslední dva týdny. Způsobené škody mohou dopadnout hlavně na americké pojišťovny a banky a vyvolat další růst ceny benzínu a některých zemědělských komodit.

Rovněž nelze vyloučit další eskalaci napětí mezi Severní Koreou na jedné straně a Jižní Koreou a USA na straně druhé. Spojené státy v pátek formálně požádaly, aby Rada bezpečnosti OSN v pondělí hlasovala o jejich návrhu nových přísných sankcí proti Severní Koreji. Návrh zahrnuje ropné embargo, zákaz dovozu severokorejského textilu, zmrazení majetku severokorejského vůdce Kim Čong-una a návrat severokorejských vyhnanců do země. Rusko a Čína se v pátek podle diplomatických zdrojů AFP postavily proti všem opatřením kromě zákazu dovozu textilu.

"Geopolitické tenze a hurikánová sezóna na jihovýchodě USA na jedné straně, na té druhé právě s přírodními katastrofami spojené posunutí dluhového stropu na prosinec. Obchodníci mají na co reagovat, akcie v Americe ale zůstávají bezpečně mezi důležitými cenovými úrovněmi. Index S&P 500 ve zkráceném obchodním týdnu odepsal 0,61 % a od rezistence se přesunul lehce nad 50denní klouzavý průměr. Tím, že rezistenci nepřekonal a zůstává v obchodním rozpětí, nastavení grafu se nemění. Nejdůležitější support je stále na 2 400 až 2 420, na opačné straně je rezistence v zóně 2 480 až 2 500," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Srpen a září jsou tradičně kolísavé měsíce, sezónnost se ale zatím projevuje jen v živějším obchodování s indexem VIX. Index S&P 500 se obchoduje v dlouhodobém rozpětí a jeho denní graf je v býčím nastavení. Setrvání v několikaměsíčním pásmu se ale jeví jako pravděpodobnější než další rally. Pokud index prolomí rezistenci 2 480 až 2 500, býci potvrdí svoji dominanci. Na opačné straně by prolomení supportu na 2 400 bylo jasným medvědím signálem. Geopolitika (KLDR) a hurikány jsou vyvažovány údaji z ekonomiky. Nesmíme ale zapomenout na to, že se vždy nakonec najde něco, čím se zdůvodní propad nebo růst," uzavřel Košťál.

Apple v úterý pořádá prezentaci, na které představí nové produkty. Firma letos oslavila desetileté výročí uvedení telefonu iPhone a média očekávají, že v rámci výročí představí od základu nový a zřejmě i velice drahý nový iPhone 8. V posledních dnech se však objevily i spekulace, že si zájemci budou muset na nový přístroj počkat delší dobu kvůli problémům při výrobě.

Během září zveřejňují hospodářské výsledky firmy, jejichž fiskální čtvrtletí se liší od těch kalendářních. V následujícím týdnu se to z významnějších firem týká například amerického technologického gigantu Oracle a v Británii oděvního řetězce Next.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Kalendář událostí na pražské burze je pro následující týden prázdný. V pátek po skončení obchodování dojde k převážení indexů CECE, nové váhy budou platné od pondělí 18. září. Do indexu CECE bude nově zařazena CME (váha 0,3 %), podíl Pegasu Nonwovens naopak klesne asi o třetinu na 0,27 %. Celková váha českých titulů lehce klesne. MONETA Money Bank pak bude vyřazena ze subindexu Blue Chips NTX.

Euro zatím stále těží z napětí na Korejském poloostrově, jež oslabuje pozici dolaru coby takzvaného bezpečného přístavu, a příznivého vývoje ekonomiky na starém kontinentu.

První dny nového týdne nenabídnou globálně významná makrodata. Po úterní předehře v podobě britské inflace vyjdou data o spotřebitelských cenách ve středu také v Německu. Nejzajímavější ale budou průmyslová výroba za celou eurozónu za červenec (čeká se meziroční nárůst o 3,3 %) a sada statistik z britského trhu práce. Ve čtvrtek a v pátek se ekonomové naopak nezastaví. Postupně se dozví například údaje o čínských maloobchodních tržbách (odhad: +10,5 % meziročně) a průmyslové výrobě (odhad: +6,6 % meziročně), čísla z britského maloobchodu a stanovisko tamní centrální banky k měnové politice.

Ve Spojených státech budou ve čtvrtek nejdůležitější inflace (odhad: +1,8 %) a data o vývoji mezd, čeká se také další vysoký údaj o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v důsledku hurikánů. V pátek pak svědectví o kondici největší světové ekonomiky vydají maloobchodní tržby (odhad: +0,1 % meziměsíčně), průmyslová výroba (odhad: +0,1 % meziměsíčně) a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (čeká se pokles na 95,2 bodu).

Srpnový obrázek české ekonomiky by nebyl kompletní bez údajů o spotřebitelské inflaci. Ty vyjdou hned v pondělí, analytici čekají meziroční růst cen o zhruba dvě a půl procenta. Ve středu ještě vyjde aktualizace dat o stavu běžného účtu České republiky.

"Pozornost trhu se v týdnu zaměří na inflační údaje. Dosavadní série pěti slabších měsíčních statistik inflace v řadě v USA vyvolává pochybnosti nad předpokládaným prosincovým zvýšením úrokových sazeb ze strany Fedu. Z Evropy bude zajímavý středeční projev Jeana-Claudea Junckera o stavu ekonomiky eurozóny. Očekává se, že by mohl odhalit záměry týkající se vyjednávání o brexitu. Červencová data o průmyslové výrobě za eurozónu naváží na již známé výsledky z Německa, Francie a Itálie a potvrdí slabý vstup sektoru do třetího čtvrtletí," shrnuje týdenní výhled hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

"Finální data o německé inflaci ani červencová průmyslová výroba za eurozónu jako celek výrazně nepřekvapí. Pozornost tak bude soustředěna zejména na Junckerův projev. Vedle zhodnocení stavu unie by se měl zaměřit na její budoucnost a představit, jak by EU mohla vypadat po brexitu," konkretizuje Vejmělek.

"Na straně jádrových spotřebitelských cen v USA očekáváme za srpen vzestup o 0,2 % meziměsíčně, tedy nejvyšší za půl roku. Loňské inflační tlaky byly v tomto měsíci ale ještě silnější, v meziročním vyjádření tak dynamika jádrové inflace klesne na 1,6 % z červencových 1,7 %. Růst cen energií posune celkové spotřebitelské ceny výše o silných 0,4 % meziměsíčně, meziroční inflace tak zrychlí z červencových 1,7 % na 1,9 %," pokračuje ekonom. "Do prosincového zasedání FOMC zbývá ještě trojí zveřejnění inflačních dat. Jakékoli zklamání zvýšení sazeb ohrozí, což by pro americkou měnu rozhodně nebyla příznivá zpráva.

Americké maloobchodní tržby podle Vejmělka v srpnu doplatily na slabší prodeje automobilů. "Obáváme se, že prodeje automobilů spadly meziměsíčně o 4 %, hlavně kvůli hurikánu Harvey, který postihl Texas. Nicméně i pokud data o tento vliv očistíme, bude se jednat o šestý pokles za posledních 10 měsíců. Celkově tak maloobchodní tržby přidají pouze 0,2 %, po očištění o prodeje automobilů 0,6 % meziměsíčně. Slabou dynamiku očekáváme u kontrolní skupiny (+0,2 %), která přímo vstupuje do HDP."

Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)