Burzovní kalendář (12. 8. - 16. 8. 2019)
|

Burzovní kalendář (12. 8. - 16. 8. 2019)

Výsledková sezóna ve světě se chýlí k závěru, na pražské burze ale zažije vrchol v podobě sady hospodářských čísel společnosti ČEZ. Vyjdou také data o HDP Česka, Německa a celé eurozóny, v USA budou vedle obchodní války investory zajímat mimo jiné inflační statistiky a údaje z maloobchodu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři se v týdnu soustředili především na další dění v obchodním sporu USA a Číny. Peking v reakci na nová cla uvalená na čínské zboží oslabil svou měnu nad 7 USD/CNY. Čínská vláda v pondělí zároveň požádala státní společnosti, aby pozastavily dovoz amerických zemědělských produktů, který byl přitom jedním z důležitých témat dosavadních obchodních jednání obou zemí.

Akcie v USA po oznámení těchto opatření v pondělí zaznamenaly nejhlubší propad od loňského prosince. Guvernér čínské centrální banky nicméně uvedl, že se bude snažit o neutrální postoj a nenechá spor s USA ovlivňovat měnovou politiku banky. To trhy mírně uklidnilo, ale i tak je oslabování jüanu vnímáno trhy negativně. USA označily Čínu poprvé od roku 1994 za měnového manipulátora.

Čeká se na další schůzku vyjednávačů obou zemí, která je naplánována na přelom srpna a září. Ta může určit, zda nakonec vejde v platnost Donaldem Trumpem avizované 10% clo na zbývající čínský dovoz do USA v ročním objemu 300 miliard USD. Podle amerického prezidenta v tuto chvíli ale USA nejsou připraveny uzavřít novou obchodní dohodu s Čínou.

Svou pozici bezpečných přístavů v týdnu potvrzovaly zlato a stříbro. Žlutý kov se po šesti letech obchodoval nad 1 500 USD za trojskou unci a stříbro zdražilo nad 17 USD za trojskou unci. Dění na trzích nahrávalo také bitcoinu, jehož cena atakovala 12 000 USD. Pokračoval naopak pokles cen ropy a také výnosů dlouhodobých amerických dluhopisů.

Levnější ropa se projevuje také na forexu, například norská koruna se vůči euru propadla nejníže od finanční krize před více než deseti lety kvůli napětí ve světovém obchodu. Obavy o ekonomický růst cítí i Německo, kde se průmyslová výroba v červnu snížila o nečekané procento a půl. Naději ohledně vývoje v největší evropské ekonomice ale daly nové červnové zakázky, které překonaly odhady. Náladě na trzích v Evropě nepřidává ani vývoj na italské politické scéně.

Pražská burza jako celek odepsala 1,7 %. Nejvíce posílily akcie Stock Spirits (+1,9 %), a to bez kurzotvorných informací. "Po propadech, které byly spjaty především s hlavní kotací v librách, kde se investoři bojí tvrdého brexitu, přišel na trh výraznější kupec, který využívá nižší ceny," poznamenal analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Nejhlubší pokles naopak zaznamenaly akcie VIG (-4,2 %). "Titul relativně dobře odolával tlaku z posledních týdnů ve finančním sektoru v Evropě. Nicméně další propad výnosů státních dluhopisů napříč Evropou (kromě Itálie) není pro firmu příznivý, protože pojišťovny těží právě z investovaných prostředků do defenzivní strategie založené na nákupu státních dluhopisů," dodal analytik.

Sledované bylo dění okolo O2 Czech Republic. Evropská komise uvedla, že má podezření na porušování antimonopolních pravidel EU v případě sdílení sítí v ČR společnostmi O2, T-Mobile a CETIN. Operátoři budou zpracovávat odpověď komisi, ve které budou uvádět důvody a výsledky, které by měly vyvrátit toto podezření. Zainteresované společnosti se shodně vyjádřily, že vždy postupovaly podle platné legislativy. Navíc jim sdílení posvětil domácí regulátor. Také kodex Evropské komise pro elektronické komunikace podporuje společné investice, a to především v případech, kdy to vede k vyššímu standardu poskytovaných služeb zákazníkům a úspoře nákladů. Možným negativním scénářem může být pokuta až 10 % z tržeb společnosti. "Naším základním scénářem je vstup do široké diskuze, která by měla rozptýlit podezření komise. O2 Czech Republic zakončila týden slabší o 0,5 %," poznamenal Vaníček.

Neplánovaná odstávka 2. bloku jaderné elektrárny Dukovany se opět prodlouží. Nově by měla být jednotka v provozu na začátku září (namísto 24. srpna). Jedná se o druhé prodloužení. ČEZ bude muset nahradit tento výpadek jinými, dražšími zdroji. "To bude mít negativní vliv na hospodaření, nicméně nečekáme, že by kvůli tomu upravil ČEZ své celoroční cíle. Titul zakončil obchodní týden silnější o 0,6 %," poznamenal Vaníček.

Americké akcie v pátek zlevnily kvůli Trumpovu komentáři k obchodní válce, oslabily i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely v minusu, když nejnovější výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa znovu rozdmýchaly obavy ohledně negativních důsledků obchodního konfliktu mezi Washingtonem a Pekingem.
Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden odepsaly necelá 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když investoři monitorovali vládní krizi v Itálii a vyhodnocovali novinky týkající se obchodní války mezi USA a Čínou. Rozruch vyvolalo zejména prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zatím nejsou připraveny s Čínou uzavřít obchodní dohodu.
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden však klesla o 1,7 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX si připsal 0,21 % na 1 022,67 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie elektrárenské skupiny ČEZ, které zdražily o 0,97 % na 521 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala likérka Stock Spirits, jejíž cenné papíry stouply o 2,03 % na 65,30 Kč. Objem obchodů byl s necelými 261 miliony korun výrazně podprůměrný.

Výhled

Nový týden by měl být skromnější na významné události. Investoři budou nadále sledovat dění kolem obchodního sporu USA a Číny. Oslabování jüanu dále nad 7 USD/CNY by trh vnímal nepříznivě.

"Po pondělním masakru přišla růstová reakce a následovala rally. Index S&P 500 se ve čtvrtek se ziskem bezmála 2 % dostal do mírného zisku od začátku týdne, v pátek ale opět korigoval níže. Nejbližší rezistence je na 2 950 a další na kulatých 3 000. Nejbližší support je na 2 900, další podstatná podpora je až na 2 800. Následují minima z března a konce května v pásmu 2 700 až 2 720," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Vyhlašování hospodářských výsledků je prakticky u konce, v týdnu ještě přijde na řadu Walmart a několik dalších menších firem. Trhem hýbou prohlášení amerického prezidenta směrem k Číně a také k Fedu. Prolomení supportu na 2 900 změnilo denní graf indexu S&P 500 na medvědí. Po rychlém pondělním poklesu následoval růst, čímž se uzavřel cenový odskok. Index volatility VIX signalizuje, že mohou následovat další výraznější pohyby oběma směry, již ale ne tak dramatické jako v uplynulém týdnu. Akciový index je přitom nadále pouze 3,5 % pod maximem a od začátku roku připisuje přes 15 %," dodal Košťál.

Výsledková sezóna v Americe se pomalu chýlí ke konci. V týdnu k ní přispějí například Cisco Systems, Walmart, J.C. Penney a Macy's a v Kanadě společnost Barrick Gold. V Asii budou sledovaná hospodářská čísla firem Alibaba nebo JD.com a v Evropě se svými výsledky pochlubí mimo jiné Henkel, NN Group, Aegon a RWE.

Na pražské burze své výsledky postupně oznámí Kofola ČeskoSlovensko, ČEZ a Avast. "Od Kofoly očekáváme 9,6% meziroční růst provozního zisku EBITDA kvůli růstu tržeb (vyšší ceny) a úspoře nákladů (cukr). Na základě našich projekcí by mohlo dojít k lehkému zvýšení celoročního cíle, což by investory mělo potěšit," napsal Vaníček. Kofola oznamuje po skončení pondělního obchodování.

"Očekáváme relativně slabší kvartál z hlediska tržeb kvůli deštivému květnu v ČR a SR. Tržby by přesto měly růst o 2 % meziročně a 4 % bez zahrnutí vlivu počasí, tedy na 1,76 miliardy Kč. Kofola zvýšila v prvním kvartálu ceny v Adriatickém regionu a v ČR a SR ve druhém kvartálu, což tržby podpoří. Klesající ceny cukru budou kompenzovány růstem mezd a vyššími náklady na PET láhve. EBITDA marže by se proto měla mírně snížit na 18 % a zisk EBITDA by se měl pohybovat kolem 324 milionů Kč. Očekáváme snížení čistého dluhu na 2,4násobek EBITDA. Úrokové náklady by se měly meziročně zvýšit kvůli akvizicím a poměrně vysoké dividendě. Čistý zisk by měl dosáhnout 136 milionů Kč. Celkově by výsledky za 2Q2019 měly do jisté míry kompenzovat silný první kvartál, a splnění výhledu firmy pro celý rok 2019 tak bude záležet na výsledcích ve 3Q2019, který by měl být nejsilnější kvůli vrcholu sezóny," napsal Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

V úterý ráno oznamuje své výsledky ČEZ (odhady analytiků ZDE). "Čekáme 25,5% růst EBITDA na 11,8 miliardy Kč, který je vedle růstu cen elektřiny ovlivněn i nepříznivým přeceněním zajišťovacích obchodů v loňském roce. Celkově očekáváme solidní výsledky, potvrzení výhledu a příznivé informace ohledně předprodejů elektřiny na další roky," uvedl analytik z J&T Banky.

Ve středu pak k výsledkové sezóně přispěje společnost Avast. "Firma by měla vykázat 4,8% růst EBITDA na 233 milionů USD. Očekáváme, že by mohla být oznámena i mezitímní dividenda 0,045 USD na akcii. Celkově čekáme dobrou sadu čísel a potvrzení výhledu, což by mohlo podpořit titul i na současných vysokých úrovních," zmínil Milan Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Ve středu se ještě na pražské burze koná další START Day, kdy by měly proběhnout běžné obchody s již umístěnými emisemi. Nové tituly nejsou oznámeny.

Z makroekonomického kalendáře ve Spojených státech v úterý vyčnívá spotřebitelská inflace, ve středu pak budou zajímavé ceny v zahraničním obchodu a zásoby ropy. Ve čtvrtek budou nejpodstatnější maloobchodní tržby a průmyslová výroba a na konci týdne zahájená výstavba a index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou.

Po pondělní české inflaci (analytici čekají meziročně +2,8 %) budou v Evropě trhy v úterý hodnotit britskou nezaměstnanost a hlavně německou inflaci a index ekonomické nálady ZEW. Středa bude údaji doslova nabitá, vyjdou data o HDP Česka, Německa a celé eurozóny, která zveřejní také čísla z průmyslu. Spotřebitelskou i výrobní inflaci odhalí Británie, která ještě ve čtvrtek přidá maloobchodní tržby. V pátek se pak čeká zveřejnění obchodní bilance zemí platících eurem a Česko oznámí vývoj cen průmyslových výrobců.

Na dalších globálně významných trzích bude stát za pozornost především středa, kdy Čína oznámí maloobchodní tržby, vývoj průmyslu, data z trhu práce a také investice do nemovitostí.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Ekonomický kalendář ve světě je pro pondělí prázdný. Klid na finančních trzích však nečekáme. Se začátkem týdne bude pokračovat řada politických příběhů v čele s obchodním sporem mezi USA a Čínou. K tomu se vrací politická nestabilita v Itálii, která se již před více než rokem znatelně podepsala na vývoji koruny a dalších regionálních měn. Pokračují i dohady ohledně brexitu, do kterého zbývá 80 dnů.
  • V USA si zaslouží pozornost vývoj inflace za červenec. Očekáváme, že růst cen o desetinu procentního bodu zrychlil, a to jak meziměsíčně, tak meziročně. Nic to však nemění na naší prognóze dalšího snížení úrokových sazeb v září. Trh by však mohl mírnit svá očekávání.
  • V Evropě bude zásadní vývoj HDP v Německu, které dlouhodobě vzbuzuje obavy investorů. Červnová statistika průmyslové výroby ukázala největší propad produkce od krize. Oproti začátku roku tak ekonomika propadla o 0,1 %. Vzrůstá tak riziko, že Německo ve třetím čtvrtletí vstoupí do recese, ačkoli v základním scénáři stále předpokládáme oživení tamního průmyslu i maloobchodních tržeb. Pro celý rok 2019 tak očekáváme růst ekonomiky 0,7 %, byť s jednoznačným rizikem slabšího vývoje.
  • Druhý odhad růstu hospodářství celé eurozóny by neměl přinést nic nového k již zveřejněným +0,2 % mezikvartálně.
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
včera v 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
včera v 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
včera v 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
včera v 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
včera v 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
včera v 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
včera v 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
včera v 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
včera v 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
včera v 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
včera v 14:47

VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií

Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily...
Volkswagen Fúze a akvizice Čína
USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od…
včera v 14:30

USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od konce roku 2006

Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,375 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje
včera v 14:16

Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje

Kryptoměny se v závěru týdne pohybují převážně v zelených číslech. Bitcoin kolem 14.00 SEČ podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin