Burzovní kalendář (14. 5. - 18. 5. 2018)
|

Burzovní kalendář (14. 5. - 18. 5. 2018)

V polovině května bude pokračovat výsledková sezóna a trhy budou hodnotit i řadu podstatných makrodat, celkově by ale mohly následující dny být relativně klidnější. V éře amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou ale podobné výhledy ošidné.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americký prezident Donald Trump vyvázal Spojené státy z dohody o íránském jaderném programu a oznámil, že Washington na Teherán opět uvalí tvrdé sankce. Důvodem pro vypovězení smlouvy ze strany USA byla její údajná neúčinnost, neboť prý nebrání Íránu ve vývoji jaderné zbraně. Zástupci zbylých signatářů dohody z července 2015 (včetně Íránu) vyjádřili zájem udržet ujednání v platnosti.

USA mimo dohodu s Íránem: Bod pro OPEC?
Ceny ropy od třetího čtvrtletí 2017 vzrostla téměř o 70 %. Hlavním důvodem je vyšší globální poptávka, k růstu ale přispívala také geopolitická rizika. Nyní se jedno z nich naplnilo, podotýká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Ropa i kvůli nárůstu geopolitických rizik zdražila na čtyřletá maxima. Zámořské akciové indexy tak i díky posilování titulů z odvětví ropy zpevnily, podporovány již pomalu končící výsledkovou sezónou. Západoevropské akcie (index STOXX Europe 600) posílily již sedmý týden v řadě, což je nejdelší série od března 2015.

Index PX pražské burzy nezůstal příliš pozadu a přidal 0,9 %. V centru pozornosti byla výsledková sezóna. Ta vyvrcholila kvartálními čísly ČEZ (za týden +3 %, nejsilnější titul na BCPP). Společnost v prvních třech měsících letošního roku vydělala asi 7,3 miliardy Kč (meziročně -17 %). Výsledky hospodaření zveřejnila také MONETA Money Bank (za týden +0,9 %), jejíž čistý zisk meziročně vzrostl o necelých 13 % na bezmála 1,2 miliardy Kč.

ČEZ v prvním čtvrtletí vydělal bezmála 7,3 miliardy korun, meziročně byly výsledky horší i kvůli realizačním cenám elektřiny
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním letošním čtvrtletí dosáhl 7,255 miliardy korun (meziročně -17 %) a provozní zisk před odpisy (EBITDA) 17,513 miliardy korun. Za poklesem stojí jednak loňský jednorázový výnos z dohody o narovnání se Sokolovskou uhelnou, jednak nižší ceny elektřiny a nižší výroba paroplynové elektrárny Počerady. Tržby společnosti klesly o 14 % na 45,4 miliardy korun.
MONETA Money Bank v prvním čtvrtletí vydělala 1,17 miliardy Kč, zisk podpořil prodeji části portfolia nesplácených úvěrů
Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 1,17 miliardy Kč. Meziročně bance zisk vzrostl o 12,8 %. Výsledek pozitivně ovlivnil pokles opravných položek k poskytnutým úvěrům díky prodeji části portfolia nesplácených úvěrů.
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v prvním čtvrtletí vzrostly tržby o více než 33 % na 3,71 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za první letošní čtvrtletí provozní zisk EBITDA 1,03 milionu eur (meziročně -4,5 %) při tržbách 3,71 milionu eur (meziročně +33,3 %). Společnosti se snížily příjmy z produkce elektřiny, která byla meziročně nižší o více než pětinu, tento pokles byl ale kompenzován růstem příjmů za výstavbu solárních elektráren a prodej technologických řešení.

Největší propad na českém trhu v týdnu prodělala Kofola ČS (-5,3 %), ale z velké části šlo o technický pokles poté, co se akcie od čtvrtka obchoduje bez nároku na dividendu 13,5 Kč na akcii. Bez tohoto faktoru byla nejslabším titulem Fortuna (-3,7 %). "Poté, co byl titul stažen z hlavního trhu, nastala výraznější volatilita, která odpovídá nižší likviditě," vysvětlil Vaníček.

Agentura Moody's zlepšila dluhový rating CME (za týden -0,5 %) ze stupně B2 na stupeň B1 s pozitivním výhledem. Důvodem je snížení dluhu po obdržení 101 milionů USD za warranty od od hlavního akcionáře Time Warner a po přejednání úvěrových smluv včetně snížení nákladů financování. "Rating B1 je nadále v neinvestičním pásmu. CME se financuje bankovními úvěry s garancí od Time Warner, dluhový rating tak nemá v současnosti na firmu dopad," připomněl ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

CME: Prodej chorvatské televize Nova posvětil i antimonopolní úřad
Podle agenturních zpráv schválil prodej chorvatské televize Nova TV ze skupiny CME i tamní antimonopolní úřad. Již v březnu byl prodej schválen regulátorem pro elektronická média. Nova TV má být prodána společnosti Slovenia Broadband patřící do skupiny United Group.

Pražská burza vybrala 33 zahraničních akciových titulů a burzovně obchodovaných fondů, s nimiž budou moci investoři na trhu v Rybné ulici od 22. května obchodovat v českých korunách. Tituly zatím nebudou součástí indexu PX a budou zařazeny na alternativní trh Free Market. V budoucnu by podle generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice mohly přibýt další zahraniční jména. "Většinou se bude jednat o společnosti, které jsou nějak spjaté s českým prostředím, například Société Générale, RWE, Volkswagen, PKN Orlen, MOL, Skanska, Juventus FC, Immofinanz, Uniqa či Avast (s ním se začne obchodovat již 14. května), jehož akcie byly v uplynulém týdnu uvedeny na trh v Londýně," napsal Milan Vaníček.

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, dolar oslabil. Za celý týden všechny tři hlavní indexy stouply
Akcie ve Spojených státech se v pátek na směru neshodly. Technologické společnosti po šesti dnech růstu oslabily. Dařilo se naopak zdravotnickým společnostem, které rostly před plánovaným projevem amerického prezidenta Donalda Trumpa o cenách léků.
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden však vzrostly o více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu v Evropě a vraceli se ke čtvrteční americké inflační statistice.
Pražská burza v pátek stoupla zhruba o procento, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,98 % na 1 107,12 bodu. Nahoru burzu táhly zejména energetická skupina ČEZ, Komerční banka a Erste Group Bank. Nedařilo se naopak akciím Fortuny. Objem obchodů byl s 524 miliony korun mírně podprůměrný.

Výhled

Týden od 14. května by měl být relativně klidný, na programu nejsou například žádná zasedání významných centrálních bank ani politické summity. Svět se chystá na setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem v Singapuru, v Evropě budou nadále zajímavá vyjádření politiků k budoucnosti íránské jaderné dohody.

Trh bude nadále reagovat na postupně končící výsledkovou sezónu. V USA své zprávy o hospodaření zveřejní ještě například Cisco Systems, Macy's, Walmart, Deere & Co. Nebo Home Depot. V západní Evropě se připojí ABN AMRO, Commerzbank, Crédit Agricole, RWE, Vodafone nebo KBC, NN Group, Suez, Vivendi, Allianz nebo AstraZeneca. V Asii budou sledované zprávy firem jako Toshiba nebo Tencent Holdings.

Na pražské burze se investoři ve středu dozví, jak se dařilo Fortuně, a ve čtvrtek jsou na řadě Kofola ČeskoSlovensko a Pegas Nonwovens. "U Kofoly budou nejsledovanější prodeje, dění v Polsku a také to, zda dojde k navýšení podílu volně obchodovaných akcií na trhu," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. "Akcie Fortuny byly staženy z hlavního trhu BCPP, a tak se čeká, zda dojde k vytěsnění minoritních akcionářů, samotné výsledky nebudou již pro trh tak podstatné."

Analytik Petr Bártek z České spořitelny upozorňuje, že první čtvrtletí je u Kofoly sezónně nejslabším obdobím roku, takže nemá pro její celoroční výsledky velký význam. "Očekáváme zrychlení růstu tržeb na asi 6 %, a to především díky expanzi v Chorvatsku a díky realizaci zpožděných tržeb z předchozího čtvrtletí v ČR. Síť UGO by měla ještě meziročně vzrůst o asi 30 %, management se u ní ovšem už soustředí na růst marží místo další expanze. Výsledky budou také podporovat menší akvizice (výrobce salátů Titbit a výrobce prémiových sirupů Premium Rosa), v Polsku pak pomůže výrazně zpomalit pokles tržeb distribuce ledových čajů Nestea. Naopak negativní dopad na tržby ze Slovenska, Slovinska, Chorvatska i Polska bude mít výrazné meziroční posílení koruny," říká Bártek.

Od Pegasu Nonwovens Vaníček očekává oznámení 2,8% růstu provozního zisku EBITDA na 312,6 milionu Kč. Vzhledem k tomu, že po nabídce odkupu akcií ze strany společnosti R2G byla výrazně omezena likvidita, Vaníček nečeká, že by čísla měla mít výrazný kurzotvorný charakter. "První kvartál bude pro Pegas první, ve kterém bude reportovat v českých korunách namísto eur. Reportovaná čísla za 1Q2017 jsme přepočítali na koruny průměrným kurzem v loňském prvním čtvrtletí. Jinak předpokládáme, že společnost zopakuje celoroční cíle, tedy EBITDA v rozmezí 1,22-1,38 miliardy Kč. Naše projekce pro 1Q2018 odpovídají 25,6 % celoročního cíle (spodní hranice). Tržby za první čtvrtletí odhadujeme na úrovni 1,416 miliardy Kč (-6 %)," doplnil analytik.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 v uplynulém týdnu překonal rezistenci okolo 2 700, klesající trendovou linii i 50denní klouzavý průměr. Tyto tři pozitivní momenty navíc vyslaly benchmark od začátku roku opět do zisku. Růst ale nebyl podpořen objemy obchodů, ty totiž zůstaly podprůměrné. Pokud bývalá rezistence a současný support 2 700 ustojí testování shora, mohlo by jít o povzbuzení pro další kupující," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Ve srovnání s předchozími týdny se denní graf S&P 500 změnil. Rozpětí bylo proraženo na horní straně. Nepodpořil to sice objem obchodů, ale i tak jde o pozitivní změnu. "Rezistence 2 700 se změnila na podporu. Pokud potvrdí platnost, je šance na další růst, respektive na vývoj do strany v novém rozpětí. Zbývá uzavřít cenový odskok na 2 750. K historickým maximům chybí 5,5 %. Pokud zkombinujeme nízkou hodnotu VIX a překonání silné rezistence okolo 2 700, vychází z toho, že by trh v nadcházejícím období nemusel silně a nečekaně měnit směr," doplnil Košťál.

Makroekonomický kalendář se za oceánem začne plnit až v úterý, kdy budou zveřejněny maloobchodní tržby. Vyjdou ale také podnikové zásoby, index aktivity v průmyslu v oblasti New Yorku a index cen domů. Ve středu budou nejsledovanější zahájená výstavba a vydaná stavební povolení, zásoby ropy a především průmyslová produkce. Do konce týdne, který oživí i několik veřejných vystoupení představitelů Fedu, už budou zajímavé jen čtvrteční statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index předstihových indikátorů a v pátek počty aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu.

V Evropě bude ekonomickými daty nabité hlavně úterý, kdy postupně vyjdou statistiky HDP v Německu, data z britského trhu práce, průmyslová výroba, HDP eurozóny a index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou měnovou unii. Podstatné pak budou ještě ve středu inflační údaje z Německa a eurozóny jako celku. Data o inflaci, obchodní bilanci nebo HDP budou vycházet i v řadě dalších zemí Evropské unie, v Česku to budou v úterý domácí produkt a v pátek výrobní inflace.

Ani v dalších velkých ekonomikách nebude o makrodata nouze. V úterý nad ránem vyjdou v Číně maloobchodní tržby a průmyslová výroba, ve středu si pak hlavní slovo vezme Japonsko se zprávami o HDP a výkonu průmyslu. V pátek budou oznámeny japonská inflace a v Kanadě vedle indexu spotřebitelských cen také maloobchodní tržby. Během týdne budou sledované také například indická inflace nebo vývoj ruské ekonomiky a tamní průmyslové výroby.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Německý HDP by měl vykázat za první čtvrtletí zpomalení silného růstu, to by ale mělo být dáno jednorázovými faktory. Naproti tomu průmysl eurozóny by měl vykázat zrychlení a potvrdit, že ekonomika měnového bloku si stále vede velmi dobře.
  • Dubnová statistika z maloobchodu USA by měla zmírnit nadšení, které vyvolala dobrá březnová čísla. Naproti tomu čísla z průmyslu by měla přinést naději na silný růst.
  • Růst HDP ve středoevropském regionu by na rozdíl od eurozóny neměl zpomalit tak výrazně. V Česku i Polsku čekáme díky domácí poptávce zrychlení mezičtvrtletního růstu. V meziročním srovnání by sice mělo dojít k mírnému zpomalení, ale i tak by dynamiky měly zůstat více než dobré. Ani slušná data ale zřejmě nepřesvědčí polskou centrální banku, aby začala s utahováním své měnové politiky. Jedním z důvodů je slabá jádrová inflace. I za duben očekáváme, že polské jádrové ceny vykáží jen velmi slabý meziroční růst.
  • Dubnová důvěra v průmyslu měřená francouzskou centrální bankou ukáže podle nás stejnou hodnotu jako za březen. Navzdory poklesu na začátku roku se však stále pohybuje nad dlouhodobým průměrem, a indikuje tak, že francouzská ekonomika opět nabírá dech.
  • Ve Spojených státech se v pondělí můžeme těšit pouze na vystoupení členů FOMC na konferencích. O něco málo jasněji by tak mohlo být v jejich pohledu na měnovou politiku.
  • Bilance běžného účtu ČR by měla již v březnu zaznamenat zhoršení. Její přebytek bude snižovat odliv dividend do zahraničí, i když bilance obchodu by měla zůstat výrazně kladná.
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...