Burzovní kalendář (15. 4. - 19. 4. 2019)
|

Burzovní kalendář (15. 4. - 19. 4. 2019)

Brexit jako pro trhy zajímavé politické téma zřejmě na čas ustoupil do pozadí, hlavní slovo si v polovině dubna vezmou americké firmy se svými výsledkovými zprávami.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V týdnu došlo k posunu v tématu brexitu, nebo lépe řečeno odsunu. 27 zemí Evropské unie a Velká Británie se totiž dohodly na odkladu odchodu ostrovního království z unie až do konce října. Pokud by britský parlament schválil dohodu o vystoupení, mohlo by Spojené království ze společenství odejít dříve. "Sice se zdá, že je prozatím zažehnáno riziko scénáře odchodu Británie z EU bez dohody, ale situace se nijak nevyřešila. Další prodlužování patu má nepříznivý vliv na ekonomický vývoj kvůli přetrvávající nejistotě," upozornil ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Evropská centrální banka ponechala měnovou politiku beze změny. Guvernér Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání upozornil na řadu rizik, která negativně působí na ekonomiku eurozóny, současně ale řekl, že šance, že se unie propadne do recese, je velice malá.

Také zápis z posledního zasedání FOMC potvrdil holubičí rétoriku, která znamená pro letošek již neměnné sazby v USA a postupné zastavení snižování bilance.

Začátek výsledkové sezóny v USA příjemně překvapil. Především hospodářské výsledky JPMorgan naplnily investory nadějí, že by celkové vyznění čísel za první čtvrtletí mohlo být pozitivnější, než se předpokládalo. Investory také zaujaly informace o chystaných IPO Uberu nebo Pinterestu.

Mezinárodní měnový fond opět zhoršil výhled růstu světové ekonomiky v tomto roce. Původně čekal expanzi o 3,7 %, v lednu ale výhled upravil na 3,5 % a nyní na 3,3 %. Příští rok by ale podle něj růst měl zrychlit na 3,6 %.

Americké akcie za týden mírně posílily, zatímco ty západoevropské převážně lehce ztratily. Index PX šel ale proti převažující evropské náladě a posílil o 1,7 %. Nejvíce se dařilo akciím Erste Group Bank (+5,2 %), které pomáhala nálada ve finančním sektoru. Nejhůře dopadl Avast (-0,6 %). "Na trhu jsou stále prodejci, kteří se zřejmě rekrutují z řad investorů, kteří nakoupili při nedávném prodeji 10% podílu ve firmě ze strany Sybil Holdings," podotkl Milan Vaníček.

Česká vláda schválila plán aukce mobilních frekvencí pro sítě 5G, které by podle premiéra Andreje Babiše měly zajistit vstup čtvrtého operátora či přispět k celkovému zlevnění datových služeb. Dražba bude rozdělena do dvou kol, přičemž současní operátoři budou moci vyhraná pásma v prvním kole jen pronajmout takzvaným virtuálním operátorům. Očekává se tedy, že tři hlavní hráči se budou účastnit převážně druhého kola, kde ale v případě úspěchu nového operátora budou muset ti současní nově příchozímu otevřít své sítě do doby, než ten vybuduje vlastní síť. Detailní podmínky soutěže zveřejní ČTÚ zhruba v polovině roku. Vláda odhaduje, že aukce vynese až 8 miliard Kč, což by odpovídalo cenám z aukce frekvencí pro LTE z roku 2013. O2 Czech Republic zakončila týden slabší o 0,6 %.

Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o daních na tabák, alkohol a hazard. Podle ní by měla spotřební daň z cigaret a tabáku stoupnout příští rok zhruba o deset procent. Jedná o výraznější změnu, než se dříve spekulovalo. "Větší skokové zvýšení daní by bylo vnímáno nepříznivě, protože nelze vyloučit částečnou kompenzaci na úrovni marží. Výraznější zvyšování daní také přispívá k větší snaze o pašování cigaret, jež dopadá na oficiální trh, a tedy i potenciální příjmy výrobců," uvedl Vaníček. Akcie Philip Morris ČR v týdnu ovšem i tak zpevnily o 0,8 %.

Společnost ČEZ ukončila kupní smlouvu s firmou Inercom o prodeji svých bulharských aktiv. Smlouvu firmy podepsaly loni. Podle firmy je důvodem kroku počínání bulharského státu, který svým protiprávním jednáním zmařil splnění odkládacích podmínek, a tím i vypořádání smlouvy. Jednání o prodeji aktiv pokračují.

Americké akcie v pátek zpevnily, mimo jiné díky bance JPMorgan. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Americké akcie zakončily týden růstem a indexy se dostaly do blízkosti rekordních hodnot. Podpořily je hlavně čtvrtletní výsledky banky JPMorgan Chase, které uklidnily obavy, že by výsledková sezóna mohla vést k opakování propadu cen z konce loňského roku.
Evropské akcie v pátek stouply, v týdenním horizontu se ale indexy na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Náladu investorů podporoval mimo jiné slibný začátek americké výsledkové sezóny. V horizontu pěti obchodních dní však jsou výsledky evropských burz smíšené.
Pražská burza v pátek potřetí za sebou vzrostla, za celý týden se index PX zvýšil o 1,7 %
Pražská burza v pátek potřetí za sebou zpevnila, index PX vyskočil o 1,23 % na 1 104,47 bodu. Výrazně si polepšily akcie Erste Group Bank, oslabily jen cenné papíry výrobce netkaných textilií PFNonwovens. Za celý týden se index PX zvýšil o 1,7 %.

Výhled

Třetí dubnový týden bude na významných trzích s výjimkou těch asijských zkrácený o Velký pátek. Téma brexitu je na nějakou dobu pro trhy nezajímavé a jednání o obchodní dohodě USA s Čínou se zatím (podle dostupných informací) vyvíjejí solidně, a tak bude největší pozornost pravděpodobně poutat výsledková sezóna, případně středeční zasedání OPEC. Americké akciové trhy jsou zpět v blízkosti historických maxim a nálada na trzích je obecně velice optimistická.

"K historickému maximu chybí indexu S&P 500 zhruba 1,3 %, k hladině 3 000 bodů je to něco přes 3 %. Denní graf je v býčím nastavení a i technické indikátory jsou slibné. Klouzavé průměry zesilují supporty, 20denní průměr je na 2 850, 50denní na 2 800 a 200denní průměr je kousek nad 2 750. Nejbližší rezistence jsou na historických maximech okolo 2 940 a na kulatých 3 000?" napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Historická maxima indexu S&P 500 se přiblížila a pravděpodobně brzy dojde k jejich testování, případně k pokračování k 3 000. Obchodování probíhá při nijak zázračných objemech, ale ceny akcií rostou. Pro nejbližší týdny by měla být určující výsledková sezóna a také případný posun v jednáních o obchodní dohodě USA a Číny. Pak začne květen a s ním připomínky sezónní slabosti trhu trvající až do podzimu. Uvidíme, jak to dopadne letos, zda se historické vzorce potvrdí a dojde alespoň ke zpomalení růstu, pohybu do strany nebo korekci, nebo rok 2019 bude jednou z mnoha pozitivních odchylek od průměru," dodal Košťál.

Akcie: Čas na ofenzivní defenzivu
Hodnotové investování se v posledních letech nevyplácelo, růstový přístup je válcoval ne celé čáře. Jelikož jde ale o spíše defenzivní strategii, která se vyplácí v dobách, kdy se trhům až tak nedaří, je možná načase dát hodnotovému investování opět šanci.

Zmíněná výsledková sezóna startuje v USA naplno. Svá čísla oznámí například Citigroup, Goldman Sachs, Netflix a Johnson & Johnson a dále PepsiCo, American Express nebo Philip Morris International. V Evropě včetně České republiky začnou významné firmy oznamovat hospodářské výsledky až v dalších týdnech.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Vybrané finanční údaje za první čtvrtletí by ve čtvrtek měla představit také společnost Avast. "Očekáváme meziroční růst tržeb o 3,5 %, upravený zisk EBITDA 11,8 milionu USD a potvrzení celoročního výhledu," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"První kvartál by měl podle prezentací Avastu patřit z dlouhodobého hlediska k těm slabším. Nicméně jedná se pouze o jednotky procent v porovnání například se čtvrtým kvartálem, který naopak patří k těm silnějším. Pro 1Q2019 očekáváme, že upravené tržby nejvíce porostou jako vždy díky přímému spotřebitelskému segmentu. Měly by dosáhnout 205 milionů USD. Dále by měly dobíhat synergické efekty z proběhlých akvizic společností AVG a Piriform, a to formou mírného snižování nákladů a růstu tržeb díky cross-sellingu produktů v nově získané uživatelské základně. Celkově by měl Avast pokračovat v nastoleném solidním růstu z minulých let," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Již ve středu se koná valná hromada společnosti Tatry Mountain Resorts, na níž se bude mimo jiné rozhodovat o navržené dividendě 0,59 eura na akcii. Jednalo by se o první dividendu po sedmi letech, což by jen potvrdilo solidní kondici firmy.

V pondělí se naposledy s nárokem na dividendu 51 Kč na akcii obchoduje s akciemi Komerční banky. V úterý je pak poslední obchodní den s nárokem na dividendu v případě akcií Philip Morris ČR (navržená hrubá dividenda 1 600 Kč na akcii).

Makroekonomický kalendář je v polovině měsíce solidně zaplněný. V USA jej otevře v pondělí index aktivity v oblasti New Yorku a v úterý přijdou na řadu průmyslová výroba a index cen domů. Ve středu zaujmou nejvíce obchodní bilance a takzvaná Béžová kniha, ve které centrální banka Spojených států hodnotí stav tamní ekonomiky. Ve čtvrtek budou nejpodstatnější maloobchodní tržby a zaujmou i předběžné indexy nákupních manažerů. Týden uzavřou statistiky zahájené rezidenční výstavby.

V Evropě budou důležité v úterý údaje z britského trhu práce, stavební výroba v eurozóně a hlavně indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou unii. Ve středu zaujmou inflační statistiky v eurozóně i Británii a také obchodní bilance zemí eura. Ve čtvrtek budou ještě důležité německé výrobní ceny a také tržby britských maloobchodníků. V Česku pouze ve středu vyjde index výrobních cen.

Na dalších globálně významných trzích budou důležité v úterý ceny nemovitostí v Číně, největší váhu ale budou mít středeční data o čínském HDP, průmyslu a maloobchodu. V Japonsku v polovině týdne vyjdou obchodní bilance a průmyslová produkce, Kanada přidá údaje o inflaci. Ve čtvrtek si pak zaslouží pozornost kanadské maloobchodní tržby a v pátek japonská inflace.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americký předstihový indikátor, který vyjadřuje důvěru v průmyslu v okolí New Yorku, pravděpodobně za duben poroste. Trh to očekává zejména poté, co březnový pokles signalizoval mnohem větší pesimismus ve zpracovatelském průmyslu než ostatní předstihové indexy. Třeba index ISM z výroby za březen dokonce mírně posílil a podniky zůstaly ve výhledech poměrně optimistické.
  • Bleskové odhady PMI z eurozóny by po několika měsících poklesů měly v dubnu přinést úlevu. Dosavadní údaje byly spíše pesimistické a ukazovaly na slabší růst ekonomiky, než na jaký ukazují dostupná data za první čtvrtletí. PMI ze služeb se dlouhodobě drží v pásmu expanze, postupnou normalizaci čekáme i v oblasti zpracovatelského průmyslu.
  • Po ne úplně povzbuzujících statistikách ze zámoří o spotřebitelských výdajích během zimy by březnové údaje měly být lepší. Oživení na začátku jara bylo ale pravděpodobně malé a přišlo pozdě na to, aby zachránilo statistiku reálných výdajů v prvním čtvrtletí. Ale může to být první vlaštovka, která signalizuje zlepšení ve druhém čtvrtletí.
Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly
před 24 minutami

Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně snížily o 7,8 % na celoročně přepočítané tempo 626 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
USA: Spotřebitelská důvěra v červnu výrazně klesla
před 24 minutami

USA: Spotřebitelská důvěra v červnu výrazně klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v tamní ekonomiku v červnu výrazně klesla. Index spotřebitelské důvěry Michiganské...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022
před hodinou

Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022

Slovensko své výdaje na obranu už v roce 2022 dostane na dvě procenta hrubého domácího produktu, jak svým členským...
Slovensko
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
před hodinou

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v dubnu dosáhl 2,5 %

Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (25. června)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (25. června)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
14:16

Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne

Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec...
ČEZ Akcie ČR
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
14:03

AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan

Americká farmaceutická společnost AbbVie koupí za zhruba 63 miliard USD firmu Allergan, která je známá hlavně výrobou...
Americké akcie Fúze a akvizice
CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010
13:40

CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010

V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských...
Česká republika Byznys a podnikání
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
13:22

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To...
Česká republika
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
13:00

Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie...
Rusko
EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
12:32

EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu

Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá...
Česká republika Investice
Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v zelených číslech, bitcoin se…
12:05

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v zelených číslech, bitcoin se dostal nad 11 300 USD

Digitální měny v úterý převážně posilují, přičemž v raketovém růstu pokračuje bitcoin, který se již dostal nad...
Kryptoměny Bitcoin
Cena zlata vystoupila na šestileté maximum
11:44

Cena zlata vystoupila na šestileté maximum

Cena zlata na světových trzích se během úterního obchodování vyšplhala na 1 431,11 USD za troyskou unci, což je...
Zlato Komodity
Skupina miliardářů z USA žádá větší zdanění bohatých
11:19

Skupina miliardářů z USA žádá větší zdanění bohatých

Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...
Spojené státy americké (USA) Nejbohatší investoři a byznysmeni Daně
Zdanění technických rezerv v ČR by mohlo stát VIG až 5 miliard Kč
10:59

Zdanění technických rezerv v ČR by mohlo stát VIG až 5 miliard Kč

Generální ředitel pojišťovny Kooperativa ze skupiny VIG Martin Diviš v rozhovoru pro tisk komentoval připravované...
Pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG) Finanční sektor
Erste vytvoří rezervu 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku
10:44

Erste vytvoří rezervu 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku

Erste Group Bank oznámila, že vytvoří opravnou položku ve výši 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku. Rumunský...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin…
Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin…
10:30

Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin-pchingem

Asijské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech, když investoři vyhlíželi setkání amerického prezidenta...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČEZ kvůli podezření na závadu na parogenerátoru znovu odpojil druhý…
10:14

ČEZ kvůli podezření na závadu na parogenerátoru znovu odpojil druhý blok

Jaderná elektrárna Dukovany znovu odstavila druhý blok poté, co byl po pravidelné odstávce v provozu od neděle....
ČEZ Energetika Jaderná energetika