Burzovní kalendář (17. 9. - 21. 9. 2018)
|

Burzovní kalendář (17. 9. - 21. 9. 2018)

Třetí zářijový týden nabídne mimo jiné předběžné indexy nákupních manažerů, finální data o evropské inflaci nebo veřejné vystoupení Maria Draghiho. Po skončení pátečního obchodování dojde v Evropě k převážení důležitých akciových indexů.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu se trh zaměřil na zasedání Evropské centrální banky, turecké centrální banky a na kusé informace o připravovaných sankcích namířených proti Rusku ze strany USA kvůli kauze Skripal.

Zasedání ECB větší překvapení pro trhy nepřineslo, Mario Draghi potvrdil snížení objemu kupovaných aktiv na 15 z 30 miliard eur měsíčně do konce letošního roku.

Zasedání turecké centrální banky naopak dopadlo překvapivě. Základní úroková sazba vzrostla na 24 % (+6,25 procentního bodu), trh čekal růst jen na 21 %. Přitom ještě ráno v den rozhodnutí turecký prezident Erdoğan varoval, že jsou vysoké úrokové sazby zlem pro domácí ekonomiku. Turecká lira vůči americkému dolaru okamžitě posílila na 6,1 USD/TRY (za týden +4,3 %).

Zdroje v USA uvedly, že by do listopadu mohly být uvaleny další sankce na Rusko, a to kvůli kauze Skripal. V návaznosti na tyto informace se rubl krátce propadl a kurz USD/RUB stoupl nad 70, ale do konce týdne se stabilizoval pod 68 USD/RUB.

Ruská centrální banka po téměř čtyřech letech zvýšila úroky
Ruská centrální banka zvýšila po téměř čtyřech letech úroky a do konce tohoto roku zastaví nákupy zahraničních měn. Tyto kroky jsou nutné kvůli riziku zrychlení růstu spotřebitelských cen a kvůli nestabilitě rublu. Hlavní úroková sazba se tak zvýší na 7,5 procenta z nynějších 7,25 procenta, oznámila v pátek banka.

Organizace zemí vyvážejících ropu snížila už druhý měsíc za sebou odhad růstu poptávky po surovině na příští rok. Globální poptávka po černém zlatě podle kartelu OPEC stoupne o 1,41 milionu barelů denně. Proti srpnu je odhad nižší o dvacet tisíc barelů.

IEA: Globální spotřeba ropy překročí 100 milionů barelů denně
Světová spotřeba ropy v příštích měsících překročí 100 milionů barelů denně, což vytvoří tlak na růst cen této suroviny. Předpověděla to ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Upozornila však, že poptávku po ropě by mohly podkopat spory v mezinárodním obchodě a krize na rozvíjejících se trzích.

Apple představil nové telefony iPhone a hodinky, které vycházejí z designu současných modelů. Je mezi nimi ale i největší a dosud nejdražší model iPhonu. Nové přístroje dostaly název XS a XR, nejlevnější bude stát 799 dolarů. Chytré hodinky čtvrté generace budou mít proti předchozímu modelu mimo jiné o 30 % větší displej a budou tenčí.

Pokračující napětí z obchodních válek se může zmírnit, americká administrativa nedávno naznačila ochotu jednat s představiteli Číny a zmírnit mezinárodní napětí. Nová série obchodních rozhovorů by měla ohřát vztahy mezi největšími ekonomikami poté, co prezident Trump pohrozil, že uvalí další tarify na dovážené čínské zboží.

Americký prezident se vyjádřil v tom smyslu, že kromě již předem avizovaných cel v hodnotě 200 miliard amerických dolarů ročně chce další navýšení o více než 250 miliard dolarů. Tím by zatížil prakticky všechny sektory, které s čínským průmyslem v USA spolupracují. Čína se okamžitě ohradila a oznámila, že zavede přísná protiopatření. Aktuálně v USA platí cla na dovoz čínských produktů v objemu 50 miliard dolarů ročně.

Obavy ze špatných mezinárodních vztahů vedou některé americké firmy k omezení rozvoje a odkládání investic. Informoval o tom Fed ve své zprávě o vývoji americké ekonomiky. Přestože Trump uvalil cla na dovoz zboží ze zemí, které jsou klíčovými obchodními partnery (Čína, Kanada, EU), ekonomika USA stále roste poměrně slušným tempem, pracovní trh je nasycen a nezaměstnanost je nízká.

Žádný ze zmíněných faktorů nezvrátil postupný návrat zámořských indexů k historickým maximům (akcie Applu naopak po prvotním poklesu za celý týden posílily), index S&P 500 zpevnil ve všech pěti obchodních dnech. Přes procento přidaly jako celek také západoevropské akcie.

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu všechny tři hlavní indexy stouply
Americké akcie se v pátek vydaly oběma směry a nakonec skončily téměř beze změny. Propad způsobený zprávou, že americký prezident Donald Trump chystá cla na čínské zboží, kompenzoval růst finančních společností. Za celý týden však všechny tři indexy vzrostly.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden zdražily o více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když se na ně přelil pozitivní sentiment z Wall Street. Investoři se vraceli ke čtvrtečním zasedáním centrálních bank a vyhodnocovali také řadu amerických makrodat.

Pražská burza nestála stranou růstu v USA a Evropě, index PX přidal více než 2 %. Největší propad zaznamenaly akcie Kofoly ČS (-5,4 %). "Titul je ovlivněn nízkou likviditou, a proto dovažování i relativně malé pozice může výrazněji rozhýbat kurz. Nelze rovněž vyloučit, že trh již může spekulovat na možné další kroky druhého největšího akcionáře, který již dříve oznámil, že chce formu opustit," napsal v týdenní zprávě o dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Nejvíce zpevnily akcie Avastu (+6,4 %), které nadále těží z očekávaného ze zařazení do indexu FTSE 250.

ČEZ koupil německou společnost Kofler Energies, která se zabývá energetickými službami. Ta loni měla tržby asi 28 milionů eur, což představuje jen asi 0,4 % tržeb ČEZ. Cena transakce nebyla zveřejněna. Titul zakončil týden silnější o 1,5 %, když mu pomáhá především růst cen emisních povolenek a elektřiny.

Erste Group oznámila, že 1. ledna 2020 Andreas Treichl odstoupí z pozice generálního ředitele. Jeho nástupcem bude Bernhard Spalt, který v různých pozicích působí v bance již 25 let a v současnosti je šéfem řízení rizik v rakouské pobočce banky. Andreas Treichl se stane předsedou dozorčí rady Erste Foundation, největšího akcionáře Erste Group. "Současný šéf Erste je trhem vnímán pozitivně, nicméně vzhledem k tomu, s jakým předstihem banka připravuje trh na tuto změnu, neočekáváme výraznější reakci investorů," uvedl Vaníček.

Míra nezaměstnanosti v Česku v srpnu stagnovala na 3,1 %. Bez práce bylo 230 499 lidí, volných pracovních míst bylo 313 000. Analytici se shodují, že nezaměstnanost dosáhla dna a její případný pokles pod 3 % již bude jen dočasnou záležitostí před koncem sezónních prací.

Česká národní banka by podle guvernéra Jiřího Rusnoka do konce letošního roku mohla úrokové sazby zvýšit ještě dvakrát. Začátkem srpna banka základní sazbu zvýšila o 25 bazických bodů na 1,25 %. K dalšímu růstu úroků by podle Rusnoka mohlo dojít ještě v září.

Pražská burza v pátek uzavřela v zelených číslech, za celý týden vzrostla o 2,4 %
Pražská burza v pátek potřetí v řadě vzrostla, když index PX stoupl o 0,25 % na 1 095,46 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Erste Group Bank, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 494 miliony korun mírně podprůměrný.

Výhled

V kalendáři týdne od 17. září nejsou žádné výraznější události. Trh se zaměří na další možné informace spojené s obchodní politikou USA či na dění v Turecku. Po konci pátečního obchodování dojde k převážení několika indexů (například FTSE, CECE, STOXX, ale také PX), což obvykle vyvolává zvýšenou volatilitu, především v závěrečné aukci. "Očekáváme spíše pozitivní vyznění týdne, které může být ovlivněno páteční závěrečnou aukcí," podotkl k tomu Milan Vaníček z J&T Banky.

Převážení indexů se týká i akcií obchodovaných na pražské burze. Avast bude zařazen do indexu FTSE 250, na což titul reaguje již několik dnů, i tak by ale mohl dále posilovat díky většímu zájmu větších obchodníků. Akcie ČEZ a Komerční banky budou naopak vyřazeny z indexu STOXX 600 Europe. Převáženy budou také indexy CECE, což se bude týkat Unipetrolu, PFNonwovens a CME – akcie Unipetrolu budou vyřazeny kvůli stažení z burzy, vráceny naopak budou cenné papíry PFNonwovens, u akcií CME dojde k mírnému zvýšení váhy.

Hospodářské výsledky zveřejní jen několik významných firem, například FedEx, AutoZone, Micron nebo Oracle. S kurzy měn, akcií a dalších aktiv proto budou hýbat hlavně případné novinky v obchodních vztazích Spojených států se zbytkem světa.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Index S&P 500 ve všech pěti obchodních seancích uplynulého týdne posílil, byť někdy velice skromně. Celkem je z toho po týdenním zakolísání opět zelená svíčka a zapsaných +1,16 %. Index se před týdnem vrátil ke svému 20dennímu klouzavému průměru, což bylo, pokud jde o poklesy, vše. Kurz se v posledním týdnu vrátil lehce nad 2 900 bodů, drží se ve vzestupném cenovém kanálu a nebyla prolomena žádná podstatnější hladina podpory.

Nejbližší důležitý support je okolo 2 850, lehce pod ním je 50denní klouzavý průměr. V srpnu se index navíc dvakrát odrazil od úrovně 2 800, až pod ní by pevnější půdu pod nohama získali medvědi. Ti tedy prozatím, zdá se, vzdali svůj boj o místo na slunci dříve, než doopravdy začal. V pátek index S&P 500 uzavřel na druhé nejvyšší hodnotě v historii (a během posledních tří týdnů). Ceny akcií mají maxima na dohled, k jejich překonání budou ale potřebovat nějaký katalyzátor.

Dění na trzích budou ovlivňovat také makrodata. V Americe to bude v pondělí index aktivity pro oblast New Yorku a v úterý index cen domů. Údaje z realitního trhu budou vycházet i ve zbytku týdne, konkrétně ve středu zahájená výstavba a ve čtvrtek prodeje starších nemovitostí. Kromě toho zaujmou ještě ve středu běžný účet a zásoby ropy a v pátek předběžné indexy nákupních manažerů.

Ekonomický kalendář v Evropě je o poznání nabitější. V pondělí bude nejsledovanější finální srpnová inflace v eurozóně, ve středu registrace nových aut, běžný účet, stavební výroba a hlavně veřejné vystoupení Maria Draghiho v Berlíně. Ve čtvrtek vyjde spotřebitelská důvěra a v pátek indexy nákupních manažerů.

Mimo eurozónu budou sledované ve středu britská inflace, ve čtvrtek maloobchodní tržby ve Spojeném království, švýcarský zahraniční obchod a zasedání tamní centrální banky a v pátek francouzský HDP. V Česku vyjdou jen v pondělí data o výrobních cenách a ve čtvrtek údaje o zahraničním zadlužení.

Na dalších globálně významných trzích budou stát za pozornost ve středu japonský zahraniční obchod a v pátek tamní inflace. Tu na konci týdne společně s maloobchodními tržbami zveřejní také Kanada.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V eurozóně bude potvrzena spotřebitelská inflace za srpen. Jádrová inflace zůstala nízká, navíc celkový růst spotřebitelských cen bude korigován níže o desetinu procentního bodu. V meziměsíčním vyjádření ale ceny po červencovém poklesu opět vzrostly.
  • Na opačné straně Atlantiku předstihový indikátor, měřící důvěru ve zpracovatelském průmyslu v okolí New Yorku, se podle očekávání trhu mírně sníží. Tento pokles může být připsán na vrub napětí ohledně obchodních válek, přesto se indikátor nadále nachází na vysokých úrovních a ukazuje na dobrou kondici amerického průmyslu.
  • V pondělí má americký prezident Donald Trump oznámit zavedení nových 10% cel na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů. V současnosti se americká cla týkají zboží dováženého z Číny v hodnotě 50 miliard dolarů, Trump ale již na začátku září nastínil plán ohledně příprav dalších cel na zbytek čínských dovozů.
  • Pozornost trhu se bude soustředit na neformální summit Evropské unie, který proběhne ve středu a ve čtvrtek. Představitelé zemí unie by měli diskutovat o migraci, bezpečnosti země a především o brexitu.
  • Z ekonomických dat zaujme především první odhad indexu nákupních manažerů v eurozóně za září, kde očekáváme ve zpracovatelském průmyslu mírný růst.
  • Důvěra spotřebitelů v eurozóně zůstává na vysokých úrovních. Podporuje ji dobrá situace na trhu práce, stejně jako uvolněná fiskální politika v Německu a daňové škrty ve Francii. Politická nejistota v některých zemích eurozóny ji naopak tlačí dolů. V dlouhodobém horizontu očekáváme, že spotřebitelská důvěra bude postupně klesat, nicméně zůstane v souladu s růstem spotřeby v tomto roce o 1,5%.
Země Jižní Ameriky založily novou organizaci PROSUR
včera v 21:39

Země Jižní Ameriky založily novou organizaci PROSUR

Jedenáct zemí Jižní Ameriky v chilské metropoli založilo novou organizaci, jejímž cílem je spolupracovat v...
Latinská Amerika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z…
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z…
včera v 21:00

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z vývoje ekonomiky

Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování s výraznými ztrátami. Oslabily je obavy investorů z náznaků...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rozpočtový deficit USA překonal dosavadní únorový rekord
včera v 20:39

Rozpočtový deficit USA překonal dosavadní únorový rekord

Rozpočtový schodek Spojených států se podle údajů amerického ministerstva financí v únoru vyšplhal na 234 miliard...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Rozpočet
Trump chce ve vedení Fedu svého bývalého volebního poradce Stephena…
včera v 20:00

Trump chce ve vedení Fedu svého bývalého volebního poradce Stephena Moorea

Donald Trump chce do Rady guvernérů americké centrální banky nominovat svého bývalého volebního poradce a kritika...
Fed Spojené státy americké (USA) Úrokové sazby
GM kritizovaná Trumpem hodlá v USA investovat
včera v 19:31

GM kritizovaná Trumpem hodlá v USA investovat

Automobilka General Motors kritizovaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem za rušení pracovních míst ve Spojených...
Americké akcie Auta
Rozdíl ve výnosech dluhopisů USA naznačuje recesi
včera v 18:19

Rozdíl ve výnosech dluhopisů USA naznačuje recesi

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů v pátek poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos...
Americké státní dluhopisy Americká ekonomika Dluhopisový trh
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování hluboko v červených číslech, když je dolů poslala horší než...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ropné firmy podle studie vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu
včera v 17:04

Ropné firmy podle studie vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu

Od podpisu pařížské klimatické dohody v roce 2015 vydalo pět největších nadnárodních společností ropného a...
Ropa Životní prostředí
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o…
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o…
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,9 %

Pražská burza v pátek nenásledovala pokles evropských trhů a vzrostla. Index PX stoupl o 0,09 procenta na 1 079,35...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomická situace i životní úroveň je dobrá pro půlku Čechů
včera v 16:20

Ekonomická situace i životní úroveň je dobrá pro půlku Čechů

Zhruba polovina lidí v Česku považuje hospodářskou situaci země i životní úroveň své domácnosti za dobrou. Asi...
Česká republika
Ze světa investičních doporučení (22. března)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (22. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně
Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně
včera v 15:49

Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně

Tarifní mzdy zaměstnanců v automobilce Škoda Auto vzrostou s platností od 1. dubna o 2 500 korun měsíčně. Firma se na...
Auta Platy a osobní ohodnocení Volkswagen
Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody
Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody
včera v 15:32

Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody

Evropské společnosti musí posílit své přípravy na možný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Řekl to podle...
Evropská unie ECB Spojené království
USA: Velkoobchodní skladové zásoby v lednu podle předběžných dat…
včera v 15:10

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v lednu podle předběžných dat stouply o 1,2 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v lednu vzrostl ve srovnání s prosince o 1,2 % (odhad: +0,2 %). V...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
USA: Prodeje starších domů v únoru vzrostly o 11,8 %
včera v 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru vzrostly o 11,8 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně stouply o 11,8 % na celoročně přepočítané tempo 5,51...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu…
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 52,5 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský prezident k nevoli Západu jedná v Římě o Hedvábné stezce
včera v 14:18

Čínský prezident k nevoli Západu jedná v Římě o Hedvábné stezce

Itálie a Čína chtějí prohloubit vzájemné obchodní vazby a posílit investice, řekl v pátek při návštěvě Říma čínský...
Itálie Čína Mezinárodní obchod
Aerolinky Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX
Aerolinky Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX
včera v 13:59

Aerolinky Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX

Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla ztrátu důvěry po...
Boeing Doprava Americké akcie
Maloobchodní tržby v Kanadě v lednu meziročně stouply o 1,1 %
včera v 13:40

Maloobchodní tržby v Kanadě v lednu meziročně stouply o 1,1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v lednu meziročně zvýšily o 1,1 % po růstu o 1,7 % v předchozím měsíci. Analytici...
Kanada Maloobchod Tržby