Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)
|

Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)

Výsledková sezóna v USA se chýlí ke konci, o to větší pozornost si v týdnu mohou vysloužit některé evropské společnosti. Pokračující nejistota ohledně podoby (a termínu) brexitu může s blížícím se koncem března vyvolávat vyšší volatilitu, v USA se naopak podařilo odvrátit další zastavení financování vládních úřadů a Washington s Pekingem pokračují v jednáních o vzájemné obchodní dohodě. Akciové trhy nejspíše odrážejí v cenách spíše pozitivní scénáře, případné neúspěchy v politických jednáních by proto mohly mít výrazné dopady na tržní náladu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři i v uplynulém týdnu řešili témata, která trhy ovlivňují po delší dobu. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová opět neuspěla v parlamentu se svým scénářem vystoupení Spojeného království z Evropské unie, a to kvůli pokračující možnosti takzvaného tvrdého brexitu. Země má z unie vystoupit za šest týdnů, asi největší dosažitelnou nadějí je posunutí tohoto termínu a získání prostoru na další vyjednávání.

V Číně jednala americká delegace o obchodní dohodě s Pekingem. Podle vyjádření obou stran jsou rozhovory náročné, ale pokračují pozitivním směrem. Do začátku března platí "celní příměří" mezi oběma zeměmi, do té doby se ale podle všeho nesejdou jejich prezidenti. I tak ale trhy věří, že největší ekonomiky světa najdou společnou řeč.

Výsledková sezóna v USA je zhruba ve čtyřech pětinách a celkově navzdory opatrným výhledům firem vyznívá převážně pozitivně. Evropská sezóna zveřejňování firemních výsledků je teprve v polovině a zatím je její vyznění zhruba neutrální, a to díky silným číslům v sektoru veřejných služeb.

Naděje na úspěch v politických jednáních pomohla v týdnu akciovým indexům do plusu. Americké akcie přidaly přes dvě procenta, ty západoevropské dokonce okolo 3 %. Pražská burza lehce zaostala, index PX si připsal 1,1 %.

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta
Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Za samotné čtvrté čtvrtletí roku 2018 stoupl tuzemský hrubý domácí produkt meziročně o 2,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje ekonomiky, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. K růstu hospodářství podle statistiků značně přispěla domácí poptávka.

Výsledková sezóna v Praze si až do 28. února vybírá oddechový čas, v týdnu se ale ke svému hospodaření vyjádřila likérka Stock Spirits. Trh s vodkou v Polsku ve 4Q2018 vzrostl o 2,4 % z pohledu hodnoty a o 0,9 % podle objemu. Tržní podíl společnosti na polském trhu vzrostl na 27,8 % (26,3 % ke konci roku 2017). V České republice celková hodnota prodaného tvrdého alkoholu vzrostla meziročně o 2,1 % a tržní podíl se vrátil k růstu a dosáhl 34,2 % (33,5 % v roce 2017). Management uvedl, že pokud nebudou v plánu žádné akvizice, zváží další distribuci hotovosti investorům. Titul zakončil týden silnější o 3,4 %.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že je pravda, že Česká republika má jedny z nejvyšších cen za mobilní data při přepočtu na kupní sílu obyvatelstva v rámci EU. Současně řekl, že nevidí výraznější důvod, aby tomu tak bylo, a že snahou jeho vlády bude situaci změnit. K aukci 700MHz pásma řekl, že musí být připravena správně a korektně. "Připravovaná aukce by mohla na trh přivést čtvrtého operátora, který by současně mohl znamenat vyšší konkurenci právě v oblasti datových služeb. Akcie O2 Czech Republic zakončily týden slabší o 2,4 %," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Podle výkonného ředitele Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jana Křováčka může do půl roku vzrůst cena cukru ze současných 330 eur za tunu na 400 eur za tunu (zhruba +21 %). Důvodem je nižší úroda cukrové řepy. "Cukr tvoří asi 20 % nákladů Kofoly ČS. Pro letošní rok vliv na hospodaření nečekáme (fixované ceny cukru), náklady by ale mohly vzrůst od příštího roku. V tom případě by měly negativní vliv na hospodaření firmy," upozornil Vaníček. Kofola ČS za týden odepsala 1,3 %.

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Ostatní politické i ekonomické faktory hrály v závěru týdne vedlejší roli.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost investorů soustředila na jednání mezi zástupci Spojených států a Číny. Trhy si od pátečního setkání americké delegace s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem slibují posun při řešení sporu mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a energetické skupiny ČEZ, proti trendu šla například likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 443 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Také v novém týdnu budou investoři čekat na informace o pokračujících jednáních mezi USA a Čínou. Je patrné, že trh předpokládá vstřícné řešení obchodních sporů a že případné další zvyšování cel bude odsunuto až na dobu po schůzce Donalda Trumpa se Si Ťin-pchingem, respektive že se další cla zavádět a zvyšovat nebudou.

"Index S&P 500 v týdnu překonal 200denní klouzavý průměr a přiblížil se horní hranici pásma 2 700 až 2 800. Má tak nakročeno k útoku na rezistenci 2 800 až 2 820. Povánoční rally pokračuje a naděje na zásadní změnu denního grafu je stále silněji ve hře. K hladině 2 800 chybí 1 %, na takto rozjetém trhu by to nemusela být konečná," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Hladina 2 800 se ještě před měsícem zdála být hodně vzdálená. Prosincový propad je po sedmi týdnech smazaný. Co čekat? Jedinou jistotou je pondělní státní svátek, a tedy zavřený trh v USA."

Výsledková sezóna se v Americe chýlí k závěru, v týdnu svá čísla oznámí z velkých firem například Walmart, Kraft Heinz nebo Newmont Mining. V Evropě je seznam zajímavých společností o poznání bohatší, z bank oznamují třeba HSBC a Barclays a dále například Danone, Telefónica, Deutsche Telekom, Air France-KLM nebo Henkel. V Austrálii oznámí výsledky těžební gigant BHP Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

V pondělí se ve Spojených státech neobchoduje a také ekonomické údaje začnou vycházet až v úterý, konkrétně index cen domů. Ve středu bude investory zajímat zápis z posledního zasedání guvernérů Fedu a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů, zásoby ropy, prodeje starších domů a hlavně zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.

Makroekonomický kalendář v Evropě, a hlavně v Německu, je o poznání plnější. V úterý bude nejsledovanější index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu a dále britská nezaměstnanost a evropská stavební výroba. Ve středu vyjdou německé výrobní ceny a také spotřebitelská důvěra v eurozóně a ve čtvrtek pak vedle indexů nákupních manažerů zaujme nejvíce německá inflace. Na konci týdne budou zveřejněny spotřebitelské ceny za celou eurozónu, největší pozornost si ale vyslouží německý podnikatelský index Ifo a hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky.

Na dalších globálně významných trzích zaujme v úterý ruská míra nezaměstnanosti a ve středu japonská obchodní bilance. V pátek pak budou sledované japonská inflace, ceny nemovitostí v Číně a kanadské maloobchodní tržby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pondělní absence makroekonomických dat přitáhne pozornost ke geopolitickým událostem. Zajímavá budou především jednání okolo brexitu poté, co Theresa Mayová utrpěla porážku v parlamentu a doba na vyjednávání se zkracuje. Lze tedy očekávat, že diskuze na půdě britského parlamentu před 27. únorem, kdy má padnout rozhodnutí o změnách podmínek odchodu země z EU, budou velice živé. V nejnovějším dopisu určeném poslancům konzervativní strany Mayová zdůraznila, že se tento týden hodlá setkat se šéfem Evropské komise Junckerem i představiteli jednotlivých států. Je tedy důležité, aby přinejmenším strana, které předsedá, vystupovala jednotně.
  • Nejsledovanější zprávou týdne bude zápis z posledního zasedání FOMC, který může vysvětlit holubičí rétoriku Fedu. Zajímavá bude jak diskuze ohledně rizik prognózy, která se pravděpodobně posunula dolů, tak ohledně rozvahy Fedu.
  • Index nákupních manažerů v eurozóně ožil, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Přesto zaostal pod svým dlouhodobým průměrem. Kompozitní index naznačuje růst ekonomiky eurozóny o 0,3 % mezikvartálně.
  • První odhad vývoje HDP potvrdil, že se Německo na konci roku o vlásek vyhnulo recesi. Páteční statistiky ukáží, že zatímco zahraniční obchod přispěl k ekonomickému růstu velice pozitivně, k nule dynamiku HDP stáhlo především rozpuštění zásob. Soukromá spotřeba zůstala slabá, zatímco vládní výdaje přidaly na intenzitě. Spotřeba domácností ale letos ještě získá na síle. Trh práce zůstává napjatý a zpomalení inflace pomáhá růstu reálného příjmu.
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
včera v 21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
včera v 21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
včera v 20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
včera v 19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
včera v 19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
včera v 18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
včera v 18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
včera v 17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
včera v 17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
včera v 16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
včera v 16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
včera v 16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
včera v 15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie