Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)
|

Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)

Výsledková sezóna v USA se chýlí ke konci, o to větší pozornost si v týdnu mohou vysloužit některé evropské společnosti. Pokračující nejistota ohledně podoby (a termínu) brexitu může s blížícím se koncem března vyvolávat vyšší volatilitu, v USA se naopak podařilo odvrátit další zastavení financování vládních úřadů a Washington s Pekingem pokračují v jednáních o vzájemné obchodní dohodě. Akciové trhy nejspíše odrážejí v cenách spíše pozitivní scénáře, případné neúspěchy v politických jednáních by proto mohly mít výrazné dopady na tržní náladu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři i v uplynulém týdnu řešili témata, která trhy ovlivňují po delší dobu. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová opět neuspěla v parlamentu se svým scénářem vystoupení Spojeného království z Evropské unie, a to kvůli pokračující možnosti takzvaného tvrdého brexitu. Země má z unie vystoupit za šest týdnů, asi největší dosažitelnou nadějí je posunutí tohoto termínu a získání prostoru na další vyjednávání.

V Číně jednala americká delegace o obchodní dohodě s Pekingem. Podle vyjádření obou stran jsou rozhovory náročné, ale pokračují pozitivním směrem. Do začátku března platí "celní příměří" mezi oběma zeměmi, do té doby se ale podle všeho nesejdou jejich prezidenti. I tak ale trhy věří, že největší ekonomiky světa najdou společnou řeč.

Výsledková sezóna v USA je zhruba ve čtyřech pětinách a celkově navzdory opatrným výhledům firem vyznívá převážně pozitivně. Evropská sezóna zveřejňování firemních výsledků je teprve v polovině a zatím je její vyznění zhruba neutrální, a to díky silným číslům v sektoru veřejných služeb.

Naděje na úspěch v politických jednáních pomohla v týdnu akciovým indexům do plusu. Americké akcie přidaly přes dvě procenta, ty západoevropské dokonce okolo 3 %. Pražská burza lehce zaostala, index PX si připsal 1,1 %.

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta
Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Za samotné čtvrté čtvrtletí roku 2018 stoupl tuzemský hrubý domácí produkt meziročně o 2,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje ekonomiky, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. K růstu hospodářství podle statistiků značně přispěla domácí poptávka.

Výsledková sezóna v Praze si až do 28. února vybírá oddechový čas, v týdnu se ale ke svému hospodaření vyjádřila likérka Stock Spirits. Trh s vodkou v Polsku ve 4Q2018 vzrostl o 2,4 % z pohledu hodnoty a o 0,9 % podle objemu. Tržní podíl společnosti na polském trhu vzrostl na 27,8 % (26,3 % ke konci roku 2017). V České republice celková hodnota prodaného tvrdého alkoholu vzrostla meziročně o 2,1 % a tržní podíl se vrátil k růstu a dosáhl 34,2 % (33,5 % v roce 2017). Management uvedl, že pokud nebudou v plánu žádné akvizice, zváží další distribuci hotovosti investorům. Titul zakončil týden silnější o 3,4 %.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že je pravda, že Česká republika má jedny z nejvyšších cen za mobilní data při přepočtu na kupní sílu obyvatelstva v rámci EU. Současně řekl, že nevidí výraznější důvod, aby tomu tak bylo, a že snahou jeho vlády bude situaci změnit. K aukci 700MHz pásma řekl, že musí být připravena správně a korektně. "Připravovaná aukce by mohla na trh přivést čtvrtého operátora, který by současně mohl znamenat vyšší konkurenci právě v oblasti datových služeb. Akcie O2 Czech Republic zakončily týden slabší o 2,4 %," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Podle výkonného ředitele Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jana Křováčka může do půl roku vzrůst cena cukru ze současných 330 eur za tunu na 400 eur za tunu (zhruba +21 %). Důvodem je nižší úroda cukrové řepy. "Cukr tvoří asi 20 % nákladů Kofoly ČS. Pro letošní rok vliv na hospodaření nečekáme (fixované ceny cukru), náklady by ale mohly vzrůst od příštího roku. V tom případě by měly negativní vliv na hospodaření firmy," upozornil Vaníček. Kofola ČS za týden odepsala 1,3 %.

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Ostatní politické i ekonomické faktory hrály v závěru týdne vedlejší roli.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost investorů soustředila na jednání mezi zástupci Spojených států a Číny. Trhy si od pátečního setkání americké delegace s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem slibují posun při řešení sporu mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a energetické skupiny ČEZ, proti trendu šla například likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 443 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Také v novém týdnu budou investoři čekat na informace o pokračujících jednáních mezi USA a Čínou. Je patrné, že trh předpokládá vstřícné řešení obchodních sporů a že případné další zvyšování cel bude odsunuto až na dobu po schůzce Donalda Trumpa se Si Ťin-pchingem, respektive že se další cla zavádět a zvyšovat nebudou.

"Index S&P 500 v týdnu překonal 200denní klouzavý průměr a přiblížil se horní hranici pásma 2 700 až 2 800. Má tak nakročeno k útoku na rezistenci 2 800 až 2 820. Povánoční rally pokračuje a naděje na zásadní změnu denního grafu je stále silněji ve hře. K hladině 2 800 chybí 1 %, na takto rozjetém trhu by to nemusela být konečná," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Hladina 2 800 se ještě před měsícem zdála být hodně vzdálená. Prosincový propad je po sedmi týdnech smazaný. Co čekat? Jedinou jistotou je pondělní státní svátek, a tedy zavřený trh v USA."

Výsledková sezóna se v Americe chýlí k závěru, v týdnu svá čísla oznámí z velkých firem například Walmart, Kraft Heinz nebo Newmont Mining. V Evropě je seznam zajímavých společností o poznání bohatší, z bank oznamují třeba HSBC a Barclays a dále například Danone, Telefónica, Deutsche Telekom, Air France-KLM nebo Henkel. V Austrálii oznámí výsledky těžební gigant BHP Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

V pondělí se ve Spojených státech neobchoduje a také ekonomické údaje začnou vycházet až v úterý, konkrétně index cen domů. Ve středu bude investory zajímat zápis z posledního zasedání guvernérů Fedu a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů, zásoby ropy, prodeje starších domů a hlavně zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.

Makroekonomický kalendář v Evropě, a hlavně v Německu, je o poznání plnější. V úterý bude nejsledovanější index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu a dále britská nezaměstnanost a evropská stavební výroba. Ve středu vyjdou německé výrobní ceny a také spotřebitelská důvěra v eurozóně a ve čtvrtek pak vedle indexů nákupních manažerů zaujme nejvíce německá inflace. Na konci týdne budou zveřejněny spotřebitelské ceny za celou eurozónu, největší pozornost si ale vyslouží německý podnikatelský index Ifo a hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky.

Na dalších globálně významných trzích zaujme v úterý ruská míra nezaměstnanosti a ve středu japonská obchodní bilance. V pátek pak budou sledované japonská inflace, ceny nemovitostí v Číně a kanadské maloobchodní tržby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pondělní absence makroekonomických dat přitáhne pozornost ke geopolitickým událostem. Zajímavá budou především jednání okolo brexitu poté, co Theresa Mayová utrpěla porážku v parlamentu a doba na vyjednávání se zkracuje. Lze tedy očekávat, že diskuze na půdě britského parlamentu před 27. únorem, kdy má padnout rozhodnutí o změnách podmínek odchodu země z EU, budou velice živé. V nejnovějším dopisu určeném poslancům konzervativní strany Mayová zdůraznila, že se tento týden hodlá setkat se šéfem Evropské komise Junckerem i představiteli jednotlivých států. Je tedy důležité, aby přinejmenším strana, které předsedá, vystupovala jednotně.
  • Nejsledovanější zprávou týdne bude zápis z posledního zasedání FOMC, který může vysvětlit holubičí rétoriku Fedu. Zajímavá bude jak diskuze ohledně rizik prognózy, která se pravděpodobně posunula dolů, tak ohledně rozvahy Fedu.
  • Index nákupních manažerů v eurozóně ožil, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Přesto zaostal pod svým dlouhodobým průměrem. Kompozitní index naznačuje růst ekonomiky eurozóny o 0,3 % mezikvartálně.
  • První odhad vývoje HDP potvrdil, že se Německo na konci roku o vlásek vyhnulo recesi. Páteční statistiky ukáží, že zatímco zahraniční obchod přispěl k ekonomickému růstu velice pozitivně, k nule dynamiku HDP stáhlo především rozpuštění zásob. Soukromá spotřeba zůstala slabá, zatímco vládní výdaje přidaly na intenzitě. Spotřeba domácností ale letos ještě získá na síle. Trh práce zůstává napjatý a zpomalení inflace pomáhá růstu reálného příjmu.
Doosan Škoda Power zmodernizuje jadernou elektrárnu na Slovensku
před 40 minutami

Doosan Škoda Power zmodernizuje jadernou elektrárnu na Slovensku

Plzeňská společnost Doosan Škoda Power získala od největšího výrobce elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské...
Slovensko Jaderná energetika EPH
Brusel pokutuje Qualcomm: 242 milionů eur za narušování fungování trhu
před hodinou

Brusel pokutuje Qualcomm: 242 milionů eur za narušování fungování trhu

Evropská komise vyměřila americké společnosti Qualcomm pokutu 242 milionů eur. Je to již podruhé, co Brusel proti...
Evropská unie Americké akcie
USA se vracejí do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek
11:33

USA se vracejí do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek

Spojené státy spojují se střední Evropou společně uctívané základní hodnoty, zatímco však minulé vlády USA vztahy...
Spojené státy americké (USA) Střední a východní Evropa
Brusel povolil Vodafonu převzetí aktivit Liberty Global, včetně UPC
11:06

Brusel povolil Vodafonu převzetí aktivit Liberty Global, včetně UPC

Evropská komise povolila britské telekomunikační společnosti Vodafone Group převzít aktivity poskytovatele kabelové...
Evropské akcie Telekomunikace Fúze a akvizice
Růst počtu předplatitelů Netflixu zklamal, akcie spadly
10:33

Růst počtu předplatitelů Netflixu zklamal, akcie spadly

Růst počtu celosvětových předplatitelů amerického Netflixu ve druhém čtvrtletí výrazně zaostal za očekáváním, zhruba...
Netflix Americké akcie
ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic na 100
10:16

ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic na 100

Energetická firma ČEZ za poslední rok zdvojnásobila počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily na 100. Dalších...
ČEZ Akcie ČR Auta
Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také
Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také
10:00

Asijské akcie klesaly, jihokorejské úrokové sazby také

Akcie na velkých burzách jihovýchodní Asie ve čtvrtek svorně zlevňovaly, odrážejíce nervozitu investorů stran...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky
09:46

Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky

Jihokorejská centrální banka ve čtvrtek nečekaně a poprvé po více než třech letech snížila základní úrokovou sazbu, a...
Asijská ekonomika Centrální banky Úrokové sazby
Co musíte ráno vědět (18. července)
Co musíte ráno vědět (18. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. července)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostly v květnu ceny v českém průmyslu a...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem
Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli obavám o zisky firem

Akcie ve Spojených státech ve středu klesly v čele s železničními společnostmi. Slabé výsledky firmy CSX totiž...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Transněfť a ropné firmy jsou prý ve sporu kvůli znečištěné ropě
včera v 21:32

Transněfť a ropné firmy jsou prý ve sporu kvůli znečištěné ropě

Velké ruské ropné společnosti mají námitky proti plánu ruského monopolního provozovatele ropovodů Transněfť, jehož...
Ropa Rusko
Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní
Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní
včera v 20:59

Fed: Ekonomika USA pokračuje v mírném růstu, výhled je pozitivní

Americká ekonomika pokračovala v minulých týdnech v mírném růstu. Spotřebitelé nadále utrácejí a celkový výhled je...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
AT&T bude využívat cloudové služby Microsoftu
včera v 18:54

AT&T bude využívat cloudové služby Microsoftu

Americká telekomunikační společnost AT&T uzavřela se softwarovou firmou Microsoft dohodu, na jejímž základě bude...
Americké akcie Telekomunikace Microsoft
Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní…
Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu zlevnily kvůli obnoveným obavám z obchodní války

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely v minusu, když je dolů poslala úterní hrozba Donalda Trumpa, že v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %
MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %
včera v 17:29

MMF: Americký dolar je teď nadhodnocený o 6 až 12 %

Americký dolar je podle krátkodobých ekonomických fundamentů nadhodnocený o 6 až 12 procent, zatímco euro, japonský...
Americký dolar Měny Forex (FX)
Google vyloučil prodejce vstupenek Viagogo ze své reklamy
včera v 17:15

Google vyloučil prodejce vstupenek Viagogo ze své reklamy

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...
Alphabet (Google) Americké akcie
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř…
Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne zpevnila, v plusu uzavřely téměř všechny hlavní tituly

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,44 % na 1 062,36 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR