Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)
|

Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)

Výsledková sezóna v USA se chýlí ke konci, o to větší pozornost si v týdnu mohou vysloužit některé evropské společnosti. Pokračující nejistota ohledně podoby (a termínu) brexitu může s blížícím se koncem března vyvolávat vyšší volatilitu, v USA se naopak podařilo odvrátit další zastavení financování vládních úřadů a Washington s Pekingem pokračují v jednáních o vzájemné obchodní dohodě. Akciové trhy nejspíše odrážejí v cenách spíše pozitivní scénáře, případné neúspěchy v politických jednáních by proto mohly mít výrazné dopady na tržní náladu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři i v uplynulém týdnu řešili témata, která trhy ovlivňují po delší dobu. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová opět neuspěla v parlamentu se svým scénářem vystoupení Spojeného království z Evropské unie, a to kvůli pokračující možnosti takzvaného tvrdého brexitu. Země má z unie vystoupit za šest týdnů, asi největší dosažitelnou nadějí je posunutí tohoto termínu a získání prostoru na další vyjednávání.

V Číně jednala americká delegace o obchodní dohodě s Pekingem. Podle vyjádření obou stran jsou rozhovory náročné, ale pokračují pozitivním směrem. Do začátku března platí "celní příměří" mezi oběma zeměmi, do té doby se ale podle všeho nesejdou jejich prezidenti. I tak ale trhy věří, že největší ekonomiky světa najdou společnou řeč.

Výsledková sezóna v USA je zhruba ve čtyřech pětinách a celkově navzdory opatrným výhledům firem vyznívá převážně pozitivně. Evropská sezóna zveřejňování firemních výsledků je teprve v polovině a zatím je její vyznění zhruba neutrální, a to díky silným číslům v sektoru veřejných služeb.

Naděje na úspěch v politických jednáních pomohla v týdnu akciovým indexům do plusu. Americké akcie přidaly přes dvě procenta, ty západoevropské dokonce okolo 3 %. Pražská burza lehce zaostala, index PX si připsal 1,1 %.

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta
Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Za samotné čtvrté čtvrtletí roku 2018 stoupl tuzemský hrubý domácí produkt meziročně o 2,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje ekonomiky, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. K růstu hospodářství podle statistiků značně přispěla domácí poptávka.

Výsledková sezóna v Praze si až do 28. února vybírá oddechový čas, v týdnu se ale ke svému hospodaření vyjádřila likérka Stock Spirits. Trh s vodkou v Polsku ve 4Q2018 vzrostl o 2,4 % z pohledu hodnoty a o 0,9 % podle objemu. Tržní podíl společnosti na polském trhu vzrostl na 27,8 % (26,3 % ke konci roku 2017). V České republice celková hodnota prodaného tvrdého alkoholu vzrostla meziročně o 2,1 % a tržní podíl se vrátil k růstu a dosáhl 34,2 % (33,5 % v roce 2017). Management uvedl, že pokud nebudou v plánu žádné akvizice, zváží další distribuci hotovosti investorům. Titul zakončil týden silnější o 3,4 %.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že je pravda, že Česká republika má jedny z nejvyšších cen za mobilní data při přepočtu na kupní sílu obyvatelstva v rámci EU. Současně řekl, že nevidí výraznější důvod, aby tomu tak bylo, a že snahou jeho vlády bude situaci změnit. K aukci 700MHz pásma řekl, že musí být připravena správně a korektně. "Připravovaná aukce by mohla na trh přivést čtvrtého operátora, který by současně mohl znamenat vyšší konkurenci právě v oblasti datových služeb. Akcie O2 Czech Republic zakončily týden slabší o 2,4 %," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Podle výkonného ředitele Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jana Křováčka může do půl roku vzrůst cena cukru ze současných 330 eur za tunu na 400 eur za tunu (zhruba +21 %). Důvodem je nižší úroda cukrové řepy. "Cukr tvoří asi 20 % nákladů Kofoly ČS. Pro letošní rok vliv na hospodaření nečekáme (fixované ceny cukru), náklady by ale mohly vzrůst od příštího roku. V tom případě by měly negativní vliv na hospodaření firmy," upozornil Vaníček. Kofola ČS za týden odepsala 1,3 %.

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Ostatní politické i ekonomické faktory hrály v závěru týdne vedlejší roli.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost investorů soustředila na jednání mezi zástupci Spojených států a Číny. Trhy si od pátečního setkání americké delegace s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem slibují posun při řešení sporu mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a energetické skupiny ČEZ, proti trendu šla například likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 443 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Také v novém týdnu budou investoři čekat na informace o pokračujících jednáních mezi USA a Čínou. Je patrné, že trh předpokládá vstřícné řešení obchodních sporů a že případné další zvyšování cel bude odsunuto až na dobu po schůzce Donalda Trumpa se Si Ťin-pchingem, respektive že se další cla zavádět a zvyšovat nebudou.

"Index S&P 500 v týdnu překonal 200denní klouzavý průměr a přiblížil se horní hranici pásma 2 700 až 2 800. Má tak nakročeno k útoku na rezistenci 2 800 až 2 820. Povánoční rally pokračuje a naděje na zásadní změnu denního grafu je stále silněji ve hře. K hladině 2 800 chybí 1 %, na takto rozjetém trhu by to nemusela být konečná," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Hladina 2 800 se ještě před měsícem zdála být hodně vzdálená. Prosincový propad je po sedmi týdnech smazaný. Co čekat? Jedinou jistotou je pondělní státní svátek, a tedy zavřený trh v USA."

Výsledková sezóna se v Americe chýlí k závěru, v týdnu svá čísla oznámí z velkých firem například Walmart, Kraft Heinz nebo Newmont Mining. V Evropě je seznam zajímavých společností o poznání bohatší, z bank oznamují třeba HSBC a Barclays a dále například Danone, Telefónica, Deutsche Telekom, Air France-KLM nebo Henkel. V Austrálii oznámí výsledky těžební gigant BHP Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

V pondělí se ve Spojených státech neobchoduje a také ekonomické údaje začnou vycházet až v úterý, konkrétně index cen domů. Ve středu bude investory zajímat zápis z posledního zasedání guvernérů Fedu a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů, zásoby ropy, prodeje starších domů a hlavně zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.

Makroekonomický kalendář v Evropě, a hlavně v Německu, je o poznání plnější. V úterý bude nejsledovanější index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu a dále britská nezaměstnanost a evropská stavební výroba. Ve středu vyjdou německé výrobní ceny a také spotřebitelská důvěra v eurozóně a ve čtvrtek pak vedle indexů nákupních manažerů zaujme nejvíce německá inflace. Na konci týdne budou zveřejněny spotřebitelské ceny za celou eurozónu, největší pozornost si ale vyslouží německý podnikatelský index Ifo a hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky.

Na dalších globálně významných trzích zaujme v úterý ruská míra nezaměstnanosti a ve středu japonská obchodní bilance. V pátek pak budou sledované japonská inflace, ceny nemovitostí v Číně a kanadské maloobchodní tržby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pondělní absence makroekonomických dat přitáhne pozornost ke geopolitickým událostem. Zajímavá budou především jednání okolo brexitu poté, co Theresa Mayová utrpěla porážku v parlamentu a doba na vyjednávání se zkracuje. Lze tedy očekávat, že diskuze na půdě britského parlamentu před 27. únorem, kdy má padnout rozhodnutí o změnách podmínek odchodu země z EU, budou velice živé. V nejnovějším dopisu určeném poslancům konzervativní strany Mayová zdůraznila, že se tento týden hodlá setkat se šéfem Evropské komise Junckerem i představiteli jednotlivých států. Je tedy důležité, aby přinejmenším strana, které předsedá, vystupovala jednotně.
  • Nejsledovanější zprávou týdne bude zápis z posledního zasedání FOMC, který může vysvětlit holubičí rétoriku Fedu. Zajímavá bude jak diskuze ohledně rizik prognózy, která se pravděpodobně posunula dolů, tak ohledně rozvahy Fedu.
  • Index nákupních manažerů v eurozóně ožil, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Přesto zaostal pod svým dlouhodobým průměrem. Kompozitní index naznačuje růst ekonomiky eurozóny o 0,3 % mezikvartálně.
  • První odhad vývoje HDP potvrdil, že se Německo na konci roku o vlásek vyhnulo recesi. Páteční statistiky ukáží, že zatímco zahraniční obchod přispěl k ekonomickému růstu velice pozitivně, k nule dynamiku HDP stáhlo především rozpuštění zásob. Soukromá spotřeba zůstala slabá, zatímco vládní výdaje přidaly na intenzitě. Spotřeba domácností ale letos ještě získá na síle. Trh práce zůstává napjatý a zpomalení inflace pomáhá růstu reálného příjmu.
Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní…
Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek oslabily pod tlakem obav z dopadu obchodní války

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně oslabily. Důvodem byly obavy investorů, že eskalace obchodní války mezi...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci
MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci
včera v 20:34

MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci

Cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz zboží z Číny, poškozují nezamýšlený cíl. Vybíraná cla totiž téměř celá...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
BMW přichází na trh s elektrickou koloběžkou za 799 eur
včera v 19:31

BMW přichází na trh s elektrickou koloběžkou za 799 eur

Německý výrobce luxusních vozů BMW hodlá letos v září uvést na trh elektrickou koloběžku, podobnou těm, které...
BMW Evropské akcie
Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu
Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu
včera v 18:03

Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování jednoznačně dolů, když investoři...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba
včera v 17:59

Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění kontaminované ropy z...
Rusko Bělorusko Ropa
Bosch dostal pokutu 90 milionů eur kvůli skandálu s emisemi VW
včera v 17:22

Bosch dostal pokutu 90 milionů eur kvůli skandálu s emisemi VW

Německý dodavatel automobilových součástek Bosch zaplatí pokutu 90 milionů eur kvůli své úloze ve skandálu s...
Evropské akcie Software Auta
USA: Index aktivity kansaského Fedu prudce poklesl
včera v 17:13

USA: Index aktivity kansaského Fedu prudce poklesl

Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed dosáhl v květnu hodnoty dvou...
Americká ekonomika Fed
USA: Zásob zemního plynu přibylo 100 miliard krychlových stop
včera v 16:53

USA: Zásob zemního plynu přibylo 100 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 17. května zvětšil o 100 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy ztrácela, odepsala téměř půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování následoval celoevropský trend a klesl o 0,44 % na 1 038,09 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodej nových rodinných domů razantně zpomalil
včera v 16:26

USA: Prodej nových rodinných domů razantně zpomalil

Objem prodeje nových rodinných domů ve Spojených státech v dubnu odpovídal celoročnímu počtu 643 tisíc, o 6,9...
Americká ekonomika Bydlení
USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle…
USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle…
včera v 16:07

USA: Růst aktivity v americkém výrobním sektoru v květnu podle předběžných údajů zpomalil

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v květnu rostla, ale ve srovnání s předchozím měsícem růst zpomalil....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Agentury S&P a Fitch zhoršily rating CK Thomas Cook
včera v 15:54

Agentury S&P a Fitch zhoršily rating CK Thomas Cook

Ratingové agentury Fitch a S&P ve čtvrtek zhoršily hodnocení úvěrové spolehlivosti pořadatele zájezdů Thomas Cook...
Turismus a cestovní ruch Rating
Aktivistický investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl…
včera v 15:33

Aktivistický investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl z burzy

Investiční fond ValueAct Capital tlačí na britskou společnost Merlin Entertainments, která provozuje muzeum voskových...
Evropské akcie Zábava a zábavní průmysl
BH Securities: Inflace zvítězila nad penzijními fondy
včera v 15:06

BH Securities: Inflace zvítězila nad penzijními fondy

Průměrný výnos transformovaných penzijních fondů dosáhl v loňském roce úrovně +0,7 procenta. Nejúspěšnější penzijní...
Penzijní fondy Česká republika
Kanada: Velkoobchodní tržby vzrostly o 1,4 procenta
včera v 14:49

Kanada: Velkoobchodní tržby vzrostly o 1,4 procenta

Kanadští velkoobchodníci utržili v březnu o 1,4 procenta více než v únoru (únor: 0,2 %, revidováno z 0,3 %; odhad: 0...
Kanada Ekonomika
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti nepatrně…
včera v 14:36

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti nepatrně klesl na 211 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 18. května 211 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je…
ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je…
včera v 14:32

ČNB ponechala omezení hypoték bez změny, domácí finanční sektor je podle ní stabilní a vysoce odolný

Bankovní rada České národní banky ponechala limity ukazatelů pro poskytování hypoték beze změny. Na tiskové...
Hypotéky Bydlení ČNB
Dlouhý: Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršily i kvůli odborům
včera v 14:03

Dlouhý: Podmínky pro podnikání se v ČR zhoršily i kvůli odborům

Podmínky pro podnikání v České republice se od posledního sněmu Hospodářské komory ČR (HK), který se konal před rokem...
Byznys a podnikání Česká republika