Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)
|

Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)

Výsledková sezóna v USA se chýlí ke konci, o to větší pozornost si v týdnu mohou vysloužit některé evropské společnosti. Pokračující nejistota ohledně podoby (a termínu) brexitu může s blížícím se koncem března vyvolávat vyšší volatilitu, v USA se naopak podařilo odvrátit další zastavení financování vládních úřadů a Washington s Pekingem pokračují v jednáních o vzájemné obchodní dohodě. Akciové trhy nejspíše odrážejí v cenách spíše pozitivní scénáře, případné neúspěchy v politických jednáních by proto mohly mít výrazné dopady na tržní náladu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři i v uplynulém týdnu řešili témata, která trhy ovlivňují po delší dobu. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová opět neuspěla v parlamentu se svým scénářem vystoupení Spojeného království z Evropské unie, a to kvůli pokračující možnosti takzvaného tvrdého brexitu. Země má z unie vystoupit za šest týdnů, asi největší dosažitelnou nadějí je posunutí tohoto termínu a získání prostoru na další vyjednávání.

V Číně jednala americká delegace o obchodní dohodě s Pekingem. Podle vyjádření obou stran jsou rozhovory náročné, ale pokračují pozitivním směrem. Do začátku března platí "celní příměří" mezi oběma zeměmi, do té doby se ale podle všeho nesejdou jejich prezidenti. I tak ale trhy věří, že největší ekonomiky světa najdou společnou řeč.

Výsledková sezóna v USA je zhruba ve čtyřech pětinách a celkově navzdory opatrným výhledům firem vyznívá převážně pozitivně. Evropská sezóna zveřejňování firemních výsledků je teprve v polovině a zatím je její vyznění zhruba neutrální, a to díky silným číslům v sektoru veřejných služeb.

Naděje na úspěch v politických jednáních pomohla v týdnu akciovým indexům do plusu. Americké akcie přidaly přes dvě procenta, ty západoevropské dokonce okolo 3 %. Pražská burza lehce zaostala, index PX si připsal 1,1 %.

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta
Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Za samotné čtvrté čtvrtletí roku 2018 stoupl tuzemský hrubý domácí produkt meziročně o 2,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje ekonomiky, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. K růstu hospodářství podle statistiků značně přispěla domácí poptávka.

Výsledková sezóna v Praze si až do 28. února vybírá oddechový čas, v týdnu se ale ke svému hospodaření vyjádřila likérka Stock Spirits. Trh s vodkou v Polsku ve 4Q2018 vzrostl o 2,4 % z pohledu hodnoty a o 0,9 % podle objemu. Tržní podíl společnosti na polském trhu vzrostl na 27,8 % (26,3 % ke konci roku 2017). V České republice celková hodnota prodaného tvrdého alkoholu vzrostla meziročně o 2,1 % a tržní podíl se vrátil k růstu a dosáhl 34,2 % (33,5 % v roce 2017). Management uvedl, že pokud nebudou v plánu žádné akvizice, zváží další distribuci hotovosti investorům. Titul zakončil týden silnější o 3,4 %.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že je pravda, že Česká republika má jedny z nejvyšších cen za mobilní data při přepočtu na kupní sílu obyvatelstva v rámci EU. Současně řekl, že nevidí výraznější důvod, aby tomu tak bylo, a že snahou jeho vlády bude situaci změnit. K aukci 700MHz pásma řekl, že musí být připravena správně a korektně. "Připravovaná aukce by mohla na trh přivést čtvrtého operátora, který by současně mohl znamenat vyšší konkurenci právě v oblasti datových služeb. Akcie O2 Czech Republic zakončily týden slabší o 2,4 %," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Podle výkonného ředitele Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jana Křováčka může do půl roku vzrůst cena cukru ze současných 330 eur za tunu na 400 eur za tunu (zhruba +21 %). Důvodem je nižší úroda cukrové řepy. "Cukr tvoří asi 20 % nákladů Kofoly ČS. Pro letošní rok vliv na hospodaření nečekáme (fixované ceny cukru), náklady by ale mohly vzrůst od příštího roku. V tom případě by měly negativní vliv na hospodaření firmy," upozornil Vaníček. Kofola ČS za týden odepsala 1,3 %.

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Ostatní politické i ekonomické faktory hrály v závěru týdne vedlejší roli.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost investorů soustředila na jednání mezi zástupci Spojených států a Číny. Trhy si od pátečního setkání americké delegace s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem slibují posun při řešení sporu mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a energetické skupiny ČEZ, proti trendu šla například likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 443 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Také v novém týdnu budou investoři čekat na informace o pokračujících jednáních mezi USA a Čínou. Je patrné, že trh předpokládá vstřícné řešení obchodních sporů a že případné další zvyšování cel bude odsunuto až na dobu po schůzce Donalda Trumpa se Si Ťin-pchingem, respektive že se další cla zavádět a zvyšovat nebudou.

"Index S&P 500 v týdnu překonal 200denní klouzavý průměr a přiblížil se horní hranici pásma 2 700 až 2 800. Má tak nakročeno k útoku na rezistenci 2 800 až 2 820. Povánoční rally pokračuje a naděje na zásadní změnu denního grafu je stále silněji ve hře. K hladině 2 800 chybí 1 %, na takto rozjetém trhu by to nemusela být konečná," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Hladina 2 800 se ještě před měsícem zdála být hodně vzdálená. Prosincový propad je po sedmi týdnech smazaný. Co čekat? Jedinou jistotou je pondělní státní svátek, a tedy zavřený trh v USA."

Výsledková sezóna se v Americe chýlí k závěru, v týdnu svá čísla oznámí z velkých firem například Walmart, Kraft Heinz nebo Newmont Mining. V Evropě je seznam zajímavých společností o poznání bohatší, z bank oznamují třeba HSBC a Barclays a dále například Danone, Telefónica, Deutsche Telekom, Air France-KLM nebo Henkel. V Austrálii oznámí výsledky těžební gigant BHP Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

V pondělí se ve Spojených státech neobchoduje a také ekonomické údaje začnou vycházet až v úterý, konkrétně index cen domů. Ve středu bude investory zajímat zápis z posledního zasedání guvernérů Fedu a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů, zásoby ropy, prodeje starších domů a hlavně zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.

Makroekonomický kalendář v Evropě, a hlavně v Německu, je o poznání plnější. V úterý bude nejsledovanější index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu a dále britská nezaměstnanost a evropská stavební výroba. Ve středu vyjdou německé výrobní ceny a také spotřebitelská důvěra v eurozóně a ve čtvrtek pak vedle indexů nákupních manažerů zaujme nejvíce německá inflace. Na konci týdne budou zveřejněny spotřebitelské ceny za celou eurozónu, největší pozornost si ale vyslouží německý podnikatelský index Ifo a hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky.

Na dalších globálně významných trzích zaujme v úterý ruská míra nezaměstnanosti a ve středu japonská obchodní bilance. V pátek pak budou sledované japonská inflace, ceny nemovitostí v Číně a kanadské maloobchodní tržby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pondělní absence makroekonomických dat přitáhne pozornost ke geopolitickým událostem. Zajímavá budou především jednání okolo brexitu poté, co Theresa Mayová utrpěla porážku v parlamentu a doba na vyjednávání se zkracuje. Lze tedy očekávat, že diskuze na půdě britského parlamentu před 27. únorem, kdy má padnout rozhodnutí o změnách podmínek odchodu země z EU, budou velice živé. V nejnovějším dopisu určeném poslancům konzervativní strany Mayová zdůraznila, že se tento týden hodlá setkat se šéfem Evropské komise Junckerem i představiteli jednotlivých států. Je tedy důležité, aby přinejmenším strana, které předsedá, vystupovala jednotně.
  • Nejsledovanější zprávou týdne bude zápis z posledního zasedání FOMC, který může vysvětlit holubičí rétoriku Fedu. Zajímavá bude jak diskuze ohledně rizik prognózy, která se pravděpodobně posunula dolů, tak ohledně rozvahy Fedu.
  • Index nákupních manažerů v eurozóně ožil, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Přesto zaostal pod svým dlouhodobým průměrem. Kompozitní index naznačuje růst ekonomiky eurozóny o 0,3 % mezikvartálně.
  • První odhad vývoje HDP potvrdil, že se Německo na konci roku o vlásek vyhnulo recesi. Páteční statistiky ukáží, že zatímco zahraniční obchod přispěl k ekonomickému růstu velice pozitivně, k nule dynamiku HDP stáhlo především rozpuštění zásob. Soukromá spotřeba zůstala slabá, zatímco vládní výdaje přidaly na intenzitě. Spotřeba domácností ale letos ještě získá na síle. Trh práce zůstává napjatý a zpomalení inflace pomáhá růstu reálného příjmu.
Trh se zlatými šperky loni vzrostl a byl nejvyšší od roku 2010
před 35 minutami

Trh se zlatými šperky loni vzrostl a byl nejvyšší od roku 2010

Pokračující růst ekonomiky loni pocítili i výrobci a prodejci šperků z drahých kovů. Počet zlatých, stříbrných a...
Zlato Vzácné kovy
Ze světa investičních doporučení (19. března)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (19. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Aerolinky StarLux si objednaly 17 letadel Airbus A350
před hodinou

Aerolinky StarLux si objednaly 17 letadel Airbus A350

Tchajwanská letecká společnost StarLux Airlines podepsala objednávku na 17 letadel Airbus A350 XWB určených pro...
Doprava Airbus (EADS) Evropské akcie
Konglomerát Norsk Hydro napadli hackeři
před hodinou

Konglomerát Norsk Hydro napadli hackeři

Norský konglomerát Norsk Hydro, který patří k největším světovým producentům hliníku, napadli hackeři. Kybernetický...
Norsko
USA: Tovární objednávky v lednu meziměsíčně stouply o 0,1 %
15:10

USA: Tovární objednávky v lednu meziměsíčně stouply o 0,1 %

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v lednu o 0,1 % vyšší než v prosinci. Po stejném tempu růstu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Německá firma Metro zahájila prodej čínských aktivit
14:58

Německá firma Metro zahájila prodej čínských aktivit

Německá obchodní společnost Metro zahájila prodej svých čínských aktivit. Uvedly to zdroje agentury Reuters, podle...
Německo Čína
Březnový summit EU má řadu témat, dominovat ale bude brexit
Březnový summit EU má řadu témat, dominovat ale bude brexit
14:20

Březnový summit EU má řadu témat, dominovat ale bude brexit

Britský odchod z Evropské unie nebude ve čtvrtek a v pátek jediným tématem pravidelného březnového summitu EU,...
Evropská unie Spojené království Politika
ČEZ chce do konce roku propustit 500 lidí, ušetří půl miliardy Kč
ČEZ chce do konce roku propustit 500 lidí, ušetří půl miliardy Kč
14:01

ČEZ chce do konce roku propustit 500 lidí, ušetří půl miliardy Kč

Elektrárenská společnost ČEZ chce do konce letošního roku propustit asi 500 lidí, ušetří tak asi půl miliardy korun....
ČEZ Akcie ČR Pracovní trh
Bitcoin se vrátil nad hranici 4 000 USD, daří se i dalším kryptoměnám
13:42

Bitcoin se vrátil nad hranici 4 000 USD, daří se i dalším kryptoměnám

Nejpopulárnější digitální měna se po několika týdnech, kdy se pohybovala těsně pod hranicí 4 000 USD, dostala nad...
Bitcoin Kryptoměny
Výrobce chytrých telefonů Xiaomi ztrojnásobil čtvrtletní zisk
Výrobce chytrých telefonů Xiaomi ztrojnásobil čtvrtletní zisk
13:19

Výrobce chytrých telefonů Xiaomi ztrojnásobil čtvrtletní zisk

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve čtvrtém čtvrtletí více než ztrojnásobil čistý zisk na 1,85 miliardy jüanů....
Čína
Zeman je pro zachování těžby uhlí pro energetiku
13:01

Zeman je pro zachování těžby uhlí pro energetiku

Prezident Miloš Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje opět podpořil zachování těžby uhlí pro energetické...
Česká republika Energetika
Pleskač (ČEZ): Máme dalšího zájemce o naše bulharská aktiva
12:04

Pleskač (ČEZ): Máme dalšího zájemce o naše bulharská aktiva

Energetická společnost ČEZ má dalšího zájemce o svá bulharská aktiva. Na dotaz ČTK to na úterní tiskové konferenci k...
ČEZ Energetika Bulharsko
Poradci německé vlády zhoršili odhad letošního růstu ekonomiky
Poradci německé vlády zhoršili odhad letošního růstu ekonomiky
11:45

Poradci německé vlády zhoršili odhad letošního růstu ekonomiky

Výbor ekonomických poradců německé vlády v úterý snížil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,8 procenta z 1,5...
Německo HDP Hospodářský růst
Holding Porsche SE zvýšil zisk i svůj podíl ve Volkswagenu
Holding Porsche SE zvýšil zisk i svůj podíl ve Volkswagenu
11:27

Holding Porsche SE zvýšil zisk i svůj podíl ve Volkswagenu

Čistý zisk holdingové společnosti Porsche SE, která je hlavním akcionářem německého automobilového koncernu...
Německo Volkswagen Auta
ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v březnu výrazně…
11:00

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v březnu výrazně zlepšil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v březnu výrazně zvýšila, stále však...
ZEW Německo Eurozóna
ČEZ: Pracuje se na přípravě rámcové smlouvy o dostavbě jaderného…
10:50

ČEZ: Pracuje se na přípravě rámcové smlouvy o dostavbě jaderného bloku v Dukovanech

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl uvedl, že se aktuálně pracuje na přípravě rámcové smlouvy o...
Jaderná energetika Energetika ČEZ
Spojené království: Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců do…
10:45

Spojené království: Míra nezaměstnanosti v průběhu tří měsíců do ledna klesla na 3,9 %

Podle zprávy organizace ILO klesla míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od listopadu do...
Nezaměstnanost Spojené království
Asijské trhy zakončily úterní obchodování kolem nuly
Asijské trhy zakončily úterní obchodování kolem nuly
10:30

Asijské trhy zakončily úterní obchodování kolem nuly

Asijské akciové trhy uzavřely v úterý bez výraznějších změn, když investoři čekali na výsledek dvoudenního zasedání...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii