Burzovní kalendář (18. 9. - 22. 9. 2017)
|

Burzovní kalendář (18. 9. - 22. 9. 2017)

Zasedání měnového výboru americké centrální banky, která má mimo jiné zveřejnit novou ekonomickou prognózu, by mělo být hlavní událostí třetího zářijového týdne. Trh nečeká změnu sazeb, pozornost tak bude soustředěna na případné detaily plánovaného snižování bilance Fedu. Co dalšího budou investoři sledovat?

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Na začátku uplynulého týdne se investoři soustředili na hurikán Irma v USA a na škody, které napáchá. Nakonec se trh přiklonil k názoru, že řádění živlu nebylo tak hrozné, jak se čekalo, a tak se ceny akcií vydaly výše. Nic na tom nezměnila ani další raketová provokace ze strany KLDR v reakci na nové sankce schválené Radou bezpečnosti OSN. Napětí související se severokorejským zbrojením sice pokračuje, trh mu ale věnuje stále menší pozornost. Nakonec tak americké akciové trhy po sérii mírných posunů na nové rekordy zakončily týden nejvýše v historii, přes procento přidaly také západoevropské akcie. Posilovala ropa, naopak nadále výrazně ztrácely kryptoměny v čele s bitcoinem.

Americké akcie zakončily týden plný rekordů na novém maximu, v pátek se dařilo technologiím
Akciové indexy ve Spojených státech v pátek zaznamenaly růst na rekordní hodnoty. Širší index S&P 500 dokonce poprvé překonal hranici 2 500 bodů. Investory nezastrašily ani zprávy o překvapivém poklesu maloobchodních tržeb v USA a nejvýraznějším propadu tamní průmyslové výroby za osm let. Ty se ale podepsaly na poklesu hodnoty dolaru.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden si však připsaly více než procento
Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investory znervóznil další severokorejský test rakety. Ta přeletěla japonský ostrov Hokkaidó a dopadla do oceánu asi 2 000 kilometrů východně od jeho břehů. Trhy rovněž vyhodnocovaly červencovou obchodní bilanci eurozóny a řadu amerických makrodat.

Pražská burza nezůstala pozadu, za týden index PX přidal 2,9 %. Nejvíce posilujícím titulem byl Unipetrol (+5,6 %). Společnost těží ze současné situace na trhu a z makroekonomického prostředí. Navíc dochází k platbám od pojišťoven, které vylepšují již tak dobré hospodaření. Nejvíce ztratily akcie CME (-3,5 %). "Domníváme se, že výsledek byl silně ovlivněn rebalancováním indexů CECE po konci pátečního obchodování, které přilákalo do páteční závěrečné aukce více prodejců než kupců," napsal akciový analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Od pondělí 18. září začne platit nové složení středoevropských indexů CECE. Z pražské burzy se změny týkají dvou titulů. Do indexu CECE se po odmlce vrací CME s váhou 0,3 %. Snahy o ovládnutí společnosti Pegas Nonwovens naopak vedou ke snížení hodnoceného free floatu, váha Pegasu by tak měla klesnout na 0,27 % z 0,42 %. Celková váha českých akcií lehce klesne, naopak se zvedne váha polských a maďarských akcií.

Sledované bylo dění okolo společnosti ČEZ (za týden +4,3 %). "ČEZ nejprve uvedl, že vydá dluhopisy v objemu 225 milionů EUR (10,9 Kč na akcii) s emisní cenou 111,937 %. Dluhopisy jsou splatné v roce 2028 a budou přidány k emisi 500 milionů EUR s kupónem 3 %. Očekávané datum emise je 20. září. Dále firma uvedla, že není spokojena s hodnotou nabídek na odkup bulharských aktiv. Zatímco ČEZ očekává alespoň 300 milionů EUR, zájemci nabídli kolem 225 milionů EUR. Pokud se nabídky nezvýší, z prodeje pravděpodobně sejde. Připomínáme, že ČEZ má v Bulharsku dlouhodobé problémy s regulátorem a vede proti Bulharsku arbitráž. Za první pololetí 2017 generovala bulharská aktiva 4,2 % celkového zisku EBITDA," shrnul Vaníček.

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 2,9 %
Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 051,07 bodu. Nahoru ji táhly finanční tituly a energetická skupina ČEZ. Výrazně naopak klesly akcie mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 1,25 miliardy korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

V dalším týdnu se trh zaměří na zasedání FOMC. Změna sazeb se v USA neočekává, ale poslední makrodata zvýšila pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb nad 50 % (ještě před 14 dny byla šance pouze 33%). Investory budou zajímat jakékoli zmínky o budoucím nastavení měnové politiky včetně snižování bilance centrální banky.

"Centrální bankéři podle nás sice nezmění sazby, oznámí však postupné omezování bilance Fedu. Tržní reakce by ale měla být klidná, protože investoři s touto strategií počítají," souhlasí s převažujícím výhledem ekonom Marek Dřímal z Komerční banky. "Od října by tak měl Fed omezovat reinvestice, které dosud udržovaly jeho bilanci na historickém maximu. Pro dluhopisový trh to sice znamená výpadek poptávky, na druhou stranu investoři toto rozhodnutí centrálních bankéřů do velké míry očekávají. Pokud tedy trh bude reagovat na středeční rozhodnutí klidně, může Fed bez výraznějších obav přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb v prosinci."

Zda se tak skutečně stane, bude nakonec záviset na údajích z ekonomiky. Srpnová inflační statistika byla z tohoto hlediska příznivá. "Data za září sice částečně ovlivní následky hurikánů, celkově ale předpokládáme pokračující růst amerického hospodářství, který umožní prosincové zvýšení sazeb," doplňuje ekonom z Komerční banky.

"Změnu sazeb nečekáme od Fedu ani my, ani trh. Může americká centrální banka pohnout s úroky ještě letos? Před pár měsíci se zdálo, že by k dalšímu zvýšení mohlo dojít na konci roku, nicméně od té doby výrazně zpomalila inflace. To vyústilo v holubičí tón vyjádření některých představitelů Fedu. Ti jsou v názoru na inflační vývoj nejednotní. U většiny z nich převládal názor, že je zpomalení inflace dočasné, způsobené jednorázovými faktory. Po odeznění těchto vlivů by podle nich měla inflace opět růst. Postupem času ale holubičí tón zesílil a někteří členové měnového výboru se začali vyjadřovat v tom smyslu, že by mohlo jít o dlouhodobější jev, což by mělo za následek stabilitu sazeb," shrnuje Jiří Polanský, analytik z České spořitelny. "Kloníme se spíše k první možnosti. Spotřeba domácností v USA je silná, tažená příznivým vývojem na trhu práce, což by mělo inflaci vrátit nad cíl centrální banky. V srpnu se index spotřebitelských cen zvýšil o 1,9 %. Pro Fed je to málo, navíc jádrová inflace nezrychlila. Nicméně pokud v září a říjnu bude mít inflace vzestupnou tendenci, může v prosinci základní sazba Fedu jít nahoru. V opačném případě další zvýšení sazeb přijde až v roce 2018."

"Nelze opomenout případné další vyostření situace na geopolitické úrovni. KLDR stále představuje riziko. Od německých parlamentních voleb ke konci září očekáváme základní scénář, který počítá s neměnnou nebo jen lehce změněnou politickou situací bez vlivu na aktuální postoje země. Celkově tedy nevidíme důvod pro změnu současného trendu, který je neutrální až lehce pozitivní," uvedl v týdenním výhledu Milan Vaníček z J&T Banky.

"Index S&P 500 je lehce nad psychologicky významnou hladinou 2 500. Prolomení a uzavření nad ní je býčím signálem a změnilo i uspořádání denního grafu. Z předchozího maxima okolo 2 480 je nejbližší support, na hladině 2 460 je cenový odskok a 50denní klouzavý průměr. I tak nejdůležitějšími supporty zůstávají hladiny 2 420 a 2 400. Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení a nadprůměrné objemy obchodů a další indikátory vysílají nákupní signály. Hurikány za sebou zanechaly zdevastované území, ale jsou minulostí, KLDR ani další vystřelenou raketou trhy nerozkymácela. Hlavní indexy jsou na rekordech a vše je zalité sluncem. Stíny se zase brzy objeví, snad ne od křídel černé labutě," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výsledková sezóna za třetí kvartál začne až v říjnu, do konce září ale zveřejňují svá čísla firmy, jejichž fiskální čtvrtletí jsou posunutá oproti těm kalendářním. V týdnu se tak investoři mohou těšit třeba na údaje od stavební společnosti Lennar, softwarové firmy Adobe nebo od přepravního gigantu FedEx, dlouhodobě považovaného za barometr ekonomické aktivity.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Makroekonomický kalendář otevře v pondělí srpnová statistika vývoje spotřebitelských cen v eurozóně. O den později přijde na řadu index ekonomické nálady ZEW za Německo a celou měnovou unii. "Důvěra investorů v německou ekonomiku by se v září měla zlepšit na 14,5 bodu po srpnovém poklesu. V srpnu zasáhl index ZEW nárůst geopolitické nejistoty, který se mimo jiné promítl do poklesu akciových trhů. Tyto faktory odezněly, takže index očekávání by se mohl odrazit ze srpnových 10 bodů, letošního minima. Německé ekonomice by se mělo nadále dařit, což se promítne do mzdových vyjednávání na přelomu roku," míní Dřímal.

Po sérii dat z amerického realitního trhu, která budou vycházet v úterý a ve středu, skončí v polovině týdne dvoudenní zasedání měnového výboru Fedu. Změna sazeb se vzhledem k vývoji inflace nečeká, trhy ale bude zajímat nová ekonomická prognóza centrální banky a výhled vývoje úroků. O den později se ještě k měnové politice vyjádří centrální banka v Japonsku.

Expert: Fed by měl se sazbami spěchat výše

Závěr týdne bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Ty vyjdou za Německo, Francii a celou eurozónu a také odpoledne ve Spojených státech. Ve všech případech půjde o dílčí data za sektor služeb i za zpracovatelský průmysl. V Americe se čeká zhoršení kvůli dopadům ničivých hurikánů.

"Kompozitní PMI v eurozóně by měl podle nás vykázat v září růst o 0,2 bodu na 55,9. Jednalo by se o první zvýšení od dubna. Tahounem by měl být sektor služeb, kterému se daří díky rostoucí spotřebě domácností v zemích eurozóny. Úroveň PMI naznačuje, že by měla evropská ekonomika růst v ve 3Q2017 mezikvartálně o 0,5-0,6 %, což je v souladu s výhledem Société Générale založeným na tvrdých datech. Zároveň se jedná o dynamiku přesahující potenciální růst, což by mělo vyvolávat tlak na růst mezd a poptávkové inflace," uzavírá Marek Dřímal.

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
před 5 minutami

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
před 26 minutami

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
před 41 minutami

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
před hodinou

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
před hodinou

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září,...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24.…
13:31

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. října klesl na 751 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 24. října nově 751 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
12:54

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna