Burzovní kalendář (19. 6. - 23. 6. 2017)
|

Burzovní kalendář (19. 6. - 23. 6. 2017)

Předposlednímu červnovému týdnu budou dominovat předběžné indexy nákupních manažerů za tento měsíc, data z realitního trhu v USA a výsledky pravidelných zátěžových testů amerických bank. Zahájeno navíc bude jednání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií o podobě brexitu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu mírně zpevnily, index Dow si připsal 0,52 % a širší S&P 500 se zvýšil o 0,05 %. Evropské akcie naopak mírně klesly, regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,46 %.

Investoři pozorně sledovali zasedání hned několika centrálních bank, o nastavení měnové politiky rozhodovaly Fed, Švýcarská národní banka a centrální banky Japonska, Spojeného království a Ruska.

Zdroj: Google

Měnový výbor americké centrální banky na svém červnovém zasedání posunul rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 0,75-1,00 % na 1,00-1,25 %. Měnové kohouty tak FOMC utáhl podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců. Centrální banka také představila zaktualizovanou makroekonomickou prognózu a uvedla, že rozpouštění obří bilance nafouknuté programem kvantitativního uvolňování by mělo začít v průběhu letošního roku. 

Bank of England na červnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstala na historickém minimu 0,25 %. Beze změny zůstal i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro pokračování v linii stávající měnové politiky zvedlo ruku pět členů měnového výboru, pro zvýšení sazby byli tři členové výboru. Čekalo se přitom, že za vyšší sazbu bude znovu hlasovat jen Kristin Forbesová. Beze změny ponechaly svou měnovou politiku i Švýcarská národní banka a japonská centrální banka. Ruská centrální banka snížila svou základní úrokovou sazbu z 9,25 % na 9 %.

Z ekonomických údajů investoři v uplynulém týdnu nejvíce pozornosti věnovali britské inflaci, ekonomickým indexům institutu ZEW, čínským maloobchodním tržbám a průmyslové výrobě, německé inflaci, americké inflaci a maloobchodním tržbám a inflaci v eurozóně.

V Česku navíc rezonovala v úvodu týdne zpráva, že ČNB na základě provedených zátěžových testů finančního sektoru s platností od července 2018 zvýšila regulatorní požadavek proticyklického polštáře z 0,5 % na 1 % a představila přísnější doporučení pro poskytování hypoték. Zpřísnění regulace ČNB nejvíce zasáhlo akcie Komerční banky, která podle analytika z České spořitelny Petra Bártka "nyní balancuje na hraně (kapitálového) požadavku, a každé jeho zvýšení tak vyvolává otazníky nad výší dividendy". Akcie Komerční banky za celý týden odepsaly 3,4 %.

Americké akcie v pátek převážně rostly, index Dow skončil na novém maximu
Americké indexy Dow a S&P 500 zakončily týden mírným růstem, technologický index ovšem klesl. Zpráva o převzetí firmy Whole Foods internetovým prodejcem Amazon.com stáhla dolů akcie některých konkurenčních firem. Amazon posílil a dařilo se také energetickým firmám. Ztráty technologického sektoru způsobil hlavně pokles ceny akcií Applu.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden však přišly o zhruba půl procenta
Evropské akcie se v pátek odrazily od ztrát z předcházejících dvou seancí a většina indexů zakončila obchodování v plusových číslech. Investoři vyhodnocovali zejména čtvrteční dohodu ministrů financí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu o uvolnění dalších peněz ze třetího záchranného programu pro Řecko. Bedlivě sledované bylo také zasedání ruské centrální banky, která snížila základní úrokovou sazbu z 9,25 % na na 9 %.
Pražská burza v pátek popáté v řadě klesla, za celý týden ztratil index PX 1,3 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztráty z předchozích seancí, index PX přišel o 0,6 % na 990,77 bodu. Dolů burzu táhly akcie Komerční banky, Monety Money Bank, operátora O2 Czech Republic a energetické skupiny ČEZ. Dařilo se naopak pojišťovně VIG, tabákové firmě Philip Morris ČR a sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 1,285 miliardy korun výrazně nadprůměrný, což bylo způsobeno rebalancováním indexů CECE a PX.

Výhled

Nadcházející týden na data příliš bohatý nebude. Z významných čísel vyjdou pouze předběžné červnové indexy nákupních manažerů a dílčí data z amerického realitního trhu. Zajímavý může být začátek jednání Spojeného království s Evropskou unií o odchodu ostrovní země z EU a investoři budou také čekat na zveřejnění první poloviny výsledků stress testů amerických bank.

Podle diplomatických informací ČTK očekává unijní strana od prvního jednání především shodu na podobě vyjednávacího cyklu a kolech jednání do října. Britové mají k dispozici vyjednávací pozici unijní strany, naopak do Bruselu údajně zatím z Británie žádné podklady k jednání nedorazily. Pondělní schůzka, po níž by měla následovat tisková konference, se tak nejspíše uskuteční na základě unijního podkladu.

"EU by chtěla nejdříve jednat o statutu svých občanů v Británii, hranicích Irska a Severního Irska, a až poté se přesunout k obchodním dohodám. Spojené království by chtělo řešit všechna témata paralelně," poznamenal ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky.

Odlehčený kalendář zveřejňování dat v USA i eurozóně dá vyniknout politickým událostem. "Na setkání Euroskupiny uvidíme, s jakou vervou se nový francouzský prezident Macron vrhne do reformování EU," napsal Zeisel.

Ve čtvrtek Rada Evropy zahájí své dvoudenní zasedání. Tentokrát bude poprvé přítomný francouzský prezident Emmanuel Macron. "Budeme zvědaví, jak další evropští lídři (vedle německé kancléřky) přijmou reformní plán pro Evropu, který Macron prezentoval v předvolební kampani. Doba by reformám mohla přát," uvedl ekonom.

Indikátory spotřebitelské důvěry v eurozóně měřené Evropskou komisí by podle ekonomů ze Société Générale měly dosáhnout nejsilnější hodnoty za posledních deset let. Posíleny pravděpodobně byly i výsledkem prezidentských voleb ve Francii.

Předstihové indexy nákupních manažerů by měly i přes mírné snížení kompozitního ukazatele indikovat pokračující silný růst v eurozóně. "Dolů bude celkový index tlačit korekce německého indexu z průmyslu, která ale bude kompenzována francouzským indexem za oblast služeb. Nakonec však převáží mírné snížení indexů ve Španělsku a Itálii," poznamenal Zeisel.

Prodeje starších domů v USA podle něj v květnu pravděpodobně pokračovaly v poklesu. "Nicméně i tak se drží blízko pokrizových maxim. Prodeje v některých státech ukazují, že dynamika by se měla ve druhém čtvrtletí postupně zhoršovat," uzavřel Viktor Zeisel svůj týdenní makroekonomický výhled.

"Přestože uplynulý týden byl plný dat (většinou pod očekáváním) a proběhlo zasedání FOMC, indexy zůstaly stabilní. Doba, kdy hybatelem trhu byl Fed v různých fázích uvolňování peněz, skončila. Indikátory ukazují na potenciální korekci, nemusí k ní ovšem dojít. Nebo by mohla proběhnout velice rychle, možná i na intradenní bázi. S největší pravděpodobností se index S&P 500 bude nadále držet ve svém pásmu," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnosti SAS a Accenture, ve Spojených státech Lennar, Adobe Systems, Oracle, FedEx, CarMax a Red Hat a v Kanadě BlackBerry.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí zveřejní Japonsko výsledek obchodní bilance, Čína vydá index cen domů a Austrálie odtajní zprávu o prodejích nových aut. Dopoledne bude patřit údajům o stavební výrobě v eurozóně a projevu šéfa newyorského Fedu Williama Dudleyho a večer budou investoři vyhodnocovat projev šéfa chicagského Fedu Charlese Evanse. Začátek týdne bude důležitý i pro Spojené království, které zahájí vyjednávání o svém odchodu z Evropské unie.

V noci na úterý na trh Austrálie pošle index cen domů a australská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Dopoledne vyjdou německý index výrobních cen a výsledek běžného účtu eurozóny. Odpoledne odtajní Spojené státy výsledek běžného účtu a večer ještě v USA vyjde zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API. Hospodářské výsledky v úterý zveřejní v USA společnosti Lennar, Adobe Systems, FedEx a Red Hat.

V noci na středu Bank of Japan vydá zápis ze svého posledního zasedání, dopoledne bude Spojené království informovat o úvěrování ve veřejném sektoru a odpoledne ve Spojených státech vyjdou pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o hypotéku, zpráva o prodejích nových domů a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Švýcarská národní banka vydá svůj čtvrtletní bulletin. Výsledky hospodaření se pochlubí v Evropě SAS a v zámoří Oracle a CarMax.

Čtvrteční dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci, francouzskému indexu podnikatelského klimatu a italským maloobchodním tržbám. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index cen domů od FHFA, index aktivity kansaského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Eurozóna ještě odpoledne zveřejní index spotřebitelské důvěry od Evropské komise. Hospodářské výsledky na trh pošle v Evropě společnost Accenture a Fed odtajní první polovinu výsledků letošních zátěžových testů amerických bank.

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů, předběžné ukazatele za červen odtajní Japonsko, Francie, Německo, celá eurozóna a odpoledne ještě Spojené státy. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat ještě zprávu o francouzském HDP a italských průmyslových objednávkách. Odpoledne bude patřit údajům o prodejích nových domů v USA a večer na trh pošle jako každý týden firma Baker Hughes zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí kanadská společnost BlackBerry.

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19
18:19

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách na covid-19

Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na covid-19....
Facebook Koronavirus
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
18:00

Evropské akcie si ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem nejistoty byl brexit

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět skončily se smíšenými výsledky. Hlavním faktorem, který přinesl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla
16:50

Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla

Pražská burza po třech dnech poklesu ve čtvrtek otočila směr. Index PX posílil o 0,45 procenta na 966,04 bodu. V...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX
16:44

Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair si objednala dalších 75 letadel Boeing 737 MAX v katalogové hodnotě...
Doprava Boeing
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla
16:00

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v listopadu hodnoty 55,9 bodu....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
15:19

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
14:46

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
14:18

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně Sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod