Burzovní kalendář (2. 7. - 6. 7. 2018)
|

Burzovní kalendář (2. 7. - 6. 7. 2018)

Začátek července bude na akciových trzích v USA i na parketu v Rybné kvůli státním svátkům kratší. O potenciálně kurzotvorné impulzy ale nebude nouze, investoři budou vyhodnocovat indexy nákupních manažerů či americkou obchodní bilanci a v pátek týden vyvrcholí odtajněním zprávy o situaci na americkém trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly - Dow o 1,26 %, širší S&P 500 o 1,33 % a benchmark technologického trhu Nasdaq Composite o 2,37 %. Také evropské burzy v týdenním horizontu skončily v mínusu, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,32 %, britský FTSE 100 odepsal 0,59 %, německý DAX přišel o 2,18 % a francouzský CAC 40 se snížil 1,19 %. Pátek uzavřel také měsíc, druhé čtvrtletí a první pololetí.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 29. června 2018

  týden červen 2. čtvrtletí 1. pololetí
Dow -1,26 % -0,59 % +0,70 % -1,81 %
S&P 500 -1,33 % +0,48 % +2,93 % +1,67 %
Nasdaq Composite -2,37 % +0,92 % +6,33 % +8,79 %
STOXX Europe 600 -1,32 % -0,82 % +2,44 % -2,38 %
FTSE 100 -0,59 % -0,54 % +8,22 % -0,66 %
DAX -2,18 % -2,37 % +1,73 % -4,73 %
CAC 40 -1,19 % -1,39 % +3,02 % +0,21 %

Z ekonomických zpráv se investoři na konci června zaměřili na finální údaje o vývoji ekonomik USA, České republiky a Spojeného království v prvním čtvrtletí, inflaci v eurozóně a Německu či americkou obchodní bilanci. Dále vyhodnocovali indexy institutu Ifo a společnosti GfK pro Německo, data z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller, rozjednané prodeje domů a prodeje nových domů), americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby či indexy důvěry v ekonomiku eurozóny a zprávu o nezaměstnanosti v Německu.

Pozornost trhy nadále věnovaly rovněž obchodní politice USA a jejich partnerů a ve čtvrtek summitu lídrů zemí EU v Bruselu, kde byla velkým tématem migrace. Jedním z návrhů, který na summitu zazněl, bylo zřízení migračních center v Africe. Proti myšlence se však postavilo Alžírsko, podobně se již dříve vyjádřila i Libye. Nakonec bylo rozhodnuto, že státy EU budou moci zřídit na svém území migrační hotspoty, v nichž se rychle určí, který migrant zachráněný na moři má nárok na azyl, a kdo má být naopak vrácen do vlasti.

Trump hrozí Harley-Davidsonu: Zdaním vás jako nikdy předtím
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodnutí firmy Harley-Davidson přenést výrobu motocyklů mimo území Spojených států s jeho politikou nesouvisí. Její zdůvodnění, že kvůli evropským dovozním clům na americké výrobky zavedeným jako odpověď na Trumpova cla na ocel a hliník by se zboží pro evropské zákazníky příliš prodražilo, neuznává. Jde podle něj jen o záminku.

Česká národní banka na svém středečním zasedání rozhodla o zpřísnění měnové politiky. Dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 25 bazických bodů na 1 % a lombardní sazbu posunula z 1,5 % na 2 %. Analytici nebyli v názoru na výsledek zasedání ČNB jednotní, část jich růst sazeb očekávala, část však upozorňovala na to, že banka obvykle politiku upravuje současně s vydáním nové makroekonomické prognózy (příští vyjde až v srpnu).

"Rozhodnutí ČNB lze považovat za správné. Ekonomika vykazuje známky přehřívání a není tlumena silnější korunou, jak se předpokládalo. Ve své poslední prognóze ČNB čekala průměrný kurz koruny k euru ve druhém čtvrtletí na úrovni 25,20 EUR/CZK. Skutečný průměrný kurz se ovšem pohybuje kolem 25,60 EUR/CZK, a koruna je tak o více než 1,5 % slabší," říká hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. "ČNB obvykle uvádí, že zpřísnění měnových podmínek posílením měny o 1 % je ekvivalentní zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. To znamená, že koncem června chyběla až dvě zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu."

Na devizovém trhu sestoupil maďarský forint na rekordní minimum vůči euru, od začátku letošního roku tak ztrácí již téměř šest procent. Podle analytiků stojí za slabým forintem skutečnost, že maďarská centrální banka pokračuje v politice nízkých úrokových sazeb.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily firmy Carnival, Lennar, General Mills, IHS Markit, Rite Aid, McCormick & Co, Walgreens Boots Alliance, Conagra Brands, NIKE nebo Constellation Brands a v Evropě společnosti Accenture a Hennes & Mauritz.

Americké akciové indexy v pátek rostly, v týdenním horizontu ale skončily v červených číslech
Americké akcie uzavřely páteční obchodování se zisky zásluhou oživení největšího světového výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike a růstu bankovních titulů. V týdenním horizontu ale skončily všechny tři hlavní indexy pod nulou.
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, za celý týden však ztratily více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech. Investory sice dále znervózňoval obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, potěšil je ale naopak výsledek summitu EU, který přinesl naději na efektivní řešení migrační krize.
Pražská burza v pátek stoupla o více než procento, v týdenním horizontu stagnovala
Pražská burza zakončila týden v pozitivním pásmu, index PX si připsal 1,17 % na 1 064,20 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Komerční banky, proti trendu šla pouze textilka Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 865 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

Na začátku července se investoři zaměří na zprávy z trhu práce Spojených států a eurozóny, finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb i zpracovatelském sektoru či americkou obchodní bilanci. Sledovat budou i zasedání australské centrální banky, byť změnu měnové politiky nečekají.

Obchodování na Wall Street bude o jeden den kratší. Ve středu zůstanou trhy v USA zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti. V úterý navíc skončí americké obchodování už v 19.00 SELČ.

Anketa: 5 horkých investičních tipů na letošní léto
Letní měsíce bývají na trzích relativně klidné a aktivita na trzích utlumená, i obchodníci totiž potřebují dovolenou. Letos tomu tak být nemusí. Postarat se o to může Donald Trump, ale v českých podmínkách třeba také Česká národní banka. Oslovili jsme pět ekonomických a investičních expertů a zeptali jsme se jich, jaká investice může být letos v létě opravdu žhavá.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné firmy Herman Miller, Acuity Brands, PriceSmart a International Speedway a v Evropě Industrivarden a Aegean Marine Petroleum Network. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters aktuálně čekají, že americké firmy za letošní druhé čtvrtletí vykáží v průměru meziroční nárůst zisku o 20,6 % (+17 % bez sektoru energetiky) a nárůst tržeb o 8,1 % (+6,9 % bez energetiky).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Ačkoli index S&P 500 za poslední dva týdny ztratil přes dvě procenta, zůstává ve velice úzkém rozpětí. V nejbližší době by v tomto postranním trendu mohl, i vzhledem k očekávanému klidnějšímu letnímu obchodování, pokračovat," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude v Asii, Evropě i USA patřit finálním červnovým indexům nákupních manažerů ve výrobě. V eurozóně navíc vyjdou zpráva o situaci na trhu práce a index cen výrobců a v USA statistika stavebních výdajů.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude ve Spojeném království zveřejněn index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně vyjde zpráva o tržbách maloobchodních prodejců. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na index aktivity pro oblast New Yorku a zprávu o továrních objednávkách. Večer ještě budou investoři v USA vyhodnocovat zprávu o prodejích aut. Obchodování na Wall Street skončí před středečním Dnem nezávislosti netradičně již v 19.00 SELČ. Výsledky hospodaření zveřejní společnost Herman Miller.

Ve středu budou v Asii a celé Evropě vycházet finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a v Česku bude zveřejněna ještě zpráva o maloobchodních tržbách. Trhy ve Spojených státech zůstanou zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti. Hospodářskými výsledky se na Wall Street pochlubí firma Acuity Brands.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a švýcarské inflaci. Odpoledne se pozornost investorů přesune do zámoří, vyhodnocovat budou dílčí zprávu z trhu práce od ADP, indexy nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti IHS Markit a institutu ISM a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer pak ještě na trh dorazí zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA a americká centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Pražská burza zůstane na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje zavřená. Výsledky hospodaření odtajní na Wall Street International Speedway a v Evropě Industrivarden a Aegean Marine Petroleum Network.

V pátek dopoledne na trh Německo pošle zprávu o průmyslové výrobě a ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax. V USA odpoledne vyjde zpráva o situaci na trhu práce (nezaměstnanost, tvorba pracovních míst, míra participace, vývoj mezd) a zveřejněna bude rovněž zpráva o obchodní bilanci. Zpráva o situaci na trhu práce vyjde i v Kanadě a večer ještě společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní statistiku počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Pražská burza zůstane na Den upálení mistra Jana Husa stejně jako ve čtvrtek zavřená.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Zatímco v Česku bude ve čtvrtek a v pátek volno, globální finanční trhy čekají těžké dny. Potěší je sice report z amerického trhu práce, kroky politiků budou ale nadále budit obavy. V pátek proti sobě totiž USA a Čína zavedou cla na dovoz zboží shodně ve výši 34 miliard USD.
  • Obchodní bariéry se projevují na důvěře v ekonomiku. To v pondělí pocítí i český a polský PMI. Naopak spotřebitelé zůstávají v klidu, což potvrdí ve středu čísla z českého maloobchodu.
  • Zprávy z jednotlivých regionů ukazují, že indikátor ISM z amerického průmyslu by měl za červen pouze kosmeticky upravit svou velice dobrou květnovou hodnotu. I nálada v průmyslu zemí eurozóny zůstává slušná. To podle nás potvrdí finální údaje PMI. Ty sice potvrdí nejslabší hodnotu za posledních 20 měsíců, ale stále by měly zůstat 0,7 standardní odchylky nad dlouhodobým průměrem. I přes oznámená omezení světového obchodu tak vidíme, že si evropský průmysl vede dobře.
  • To nejdůležitější se odehraje v pátek. Budou totiž zveřejněny statistiky z amerického trhu práce. Podle našeho odhadu bude zveřejněno vytvoření 205 tisíc pracovních míst, navíc mzdy pravděpodobně vzrostly meziměsíčně o 0,3 %.
  • Měly by být potvrzeny předběžné hodnoty PMI, které ukazují na stabilizaci důvěry v ekonomiku eurozóny. I květnová čísla z německého průmyslu pravděpodobně ukáží na korekci špatných dubnových výsledků.
  • Ze zápisu z jednání americké centrální banky se dozvíme, jak velké je přesvědčení o letošním čtvrtém zvýšení sazeb, které předpokládá medián výhledu jednotlivých regionálních bank.
Apple spolupracuje s filmovým studiem A24
před 28 minutami

Apple spolupracuje s filmovým studiem A24

Americká technologická společnost Apple podepsala několikaletou smlouvu se studiem A24, které stojí za oskarovými...
Apple Zábava a zábavní průmysl Filmy
Facebook chce vytvořit nezávislý orgán kvůli mazání obsahu
před hodinou

Facebook chce vytvořit nezávislý orgán kvůli mazání obsahu

Americká společnost Facebook chce vytvořit nezávislý orgán, který by posuzoval odvolání uživatelů kvůli obsahu...
Facebook Komunikace Média
Draghi (ECB): Inflace v eurozóně se může zvyšovat pomaleji, plány…
Draghi (ECB): Inflace v eurozóně se může zvyšovat pomaleji, plány…
11:57

Draghi (ECB): Inflace v eurozóně se může zvyšovat pomaleji, plány centrální banky se ale nemění

Pokud bude dále narůstat nejistota podniků ohledně dalšího vývoje ekonomiky, může se inflace v eurozóně zvyšovat...
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Britský exministr pro brexit Davis kritizuje brexitovou dohodu
11:32

Britský exministr pro brexit Davis kritizuje brexitovou dohodu

Jako příšerný označil návrh rozlukové dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím někdejší britský ministr pro...
Spojené království Evropská unie Politika
Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %
Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %
11:02

Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v říjnu podle očekávání stouplo na 2,2 % z 2,1 % v září. Meziroční jádrová...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání…
Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání…
10:31

Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání hlasování o vládě

(AKTUALIZOVÁNO) Konzervativci v britském parlamentu již shromáždili dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o...
Spojené království Evropská unie Politika
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci…
10:15

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci polovodičů

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pátek smíšeně. Investoři věnovali pozornost dění ve Spojeném...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Média: Mayová čelí občanské válce ve straně, je odhodlána bojovat
09:57

Média: Mayová čelí občanské válce ve straně, je odhodlána bojovat

Předložení návrhu brexitové dohody by mohlo v Konzervativní straně britské premiérky Theresy Mayové vyvolat občanskou...
Spojené království Politika Evropská unie
ČR: Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly nejvíce od ledna 2012
09:38

ČR: Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly nejvíce od ledna 2012

Ceny průmyslových výrobců v ČR v říjnu zrychlily meziroční růst na 3,9 % ze zářijových 3,2 %. Je to nejvyšší růst od...
Česká ekonomika Průmysl Inflace
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika