Burzovní kalendář (2. 7. - 6. 7. 2018)
|

Burzovní kalendář (2. 7. - 6. 7. 2018)

Začátek července bude na akciových trzích v USA i na parketu v Rybné kvůli státním svátkům kratší. O potenciálně kurzotvorné impulzy ale nebude nouze, investoři budou vyhodnocovat indexy nákupních manažerů či americkou obchodní bilanci a v pátek týden vyvrcholí odtajněním zprávy o situaci na americkém trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly - Dow o 1,26 %, širší S&P 500 o 1,33 % a benchmark technologického trhu Nasdaq Composite o 2,37 %. Také evropské burzy v týdenním horizontu skončily v mínusu, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,32 %, britský FTSE 100 odepsal 0,59 %, německý DAX přišel o 2,18 % a francouzský CAC 40 se snížil 1,19 %. Pátek uzavřel také měsíc, druhé čtvrtletí a první pololetí.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 29. června 2018

  týden červen 2. čtvrtletí 1. pololetí
Dow -1,26 % -0,59 % +0,70 % -1,81 %
S&P 500 -1,33 % +0,48 % +2,93 % +1,67 %
Nasdaq Composite -2,37 % +0,92 % +6,33 % +8,79 %
STOXX Europe 600 -1,32 % -0,82 % +2,44 % -2,38 %
FTSE 100 -0,59 % -0,54 % +8,22 % -0,66 %
DAX -2,18 % -2,37 % +1,73 % -4,73 %
CAC 40 -1,19 % -1,39 % +3,02 % +0,21 %

Z ekonomických zpráv se investoři na konci června zaměřili na finální údaje o vývoji ekonomik USA, České republiky a Spojeného království v prvním čtvrtletí, inflaci v eurozóně a Německu či americkou obchodní bilanci. Dále vyhodnocovali indexy institutu Ifo a společnosti GfK pro Německo, data z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller, rozjednané prodeje domů a prodeje nových domů), americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby či indexy důvěry v ekonomiku eurozóny a zprávu o nezaměstnanosti v Německu.

Pozornost trhy nadále věnovaly rovněž obchodní politice USA a jejich partnerů a ve čtvrtek summitu lídrů zemí EU v Bruselu, kde byla velkým tématem migrace. Jedním z návrhů, který na summitu zazněl, bylo zřízení migračních center v Africe. Proti myšlence se však postavilo Alžírsko, podobně se již dříve vyjádřila i Libye. Nakonec bylo rozhodnuto, že státy EU budou moci zřídit na svém území migrační hotspoty, v nichž se rychle určí, který migrant zachráněný na moři má nárok na azyl, a kdo má být naopak vrácen do vlasti.

Trump hrozí Harley-Davidsonu: Zdaním vás jako nikdy předtím
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodnutí firmy Harley-Davidson přenést výrobu motocyklů mimo území Spojených států s jeho politikou nesouvisí. Její zdůvodnění, že kvůli evropským dovozním clům na americké výrobky zavedeným jako odpověď na Trumpova cla na ocel a hliník by se zboží pro evropské zákazníky příliš prodražilo, neuznává. Jde podle něj jen o záminku.

Česká národní banka na svém středečním zasedání rozhodla o zpřísnění měnové politiky. Dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 25 bazických bodů na 1 % a lombardní sazbu posunula z 1,5 % na 2 %. Analytici nebyli v názoru na výsledek zasedání ČNB jednotní, část jich růst sazeb očekávala, část však upozorňovala na to, že banka obvykle politiku upravuje současně s vydáním nové makroekonomické prognózy (příští vyjde až v srpnu).

"Rozhodnutí ČNB lze považovat za správné. Ekonomika vykazuje známky přehřívání a není tlumena silnější korunou, jak se předpokládalo. Ve své poslední prognóze ČNB čekala průměrný kurz koruny k euru ve druhém čtvrtletí na úrovni 25,20 EUR/CZK. Skutečný průměrný kurz se ovšem pohybuje kolem 25,60 EUR/CZK, a koruna je tak o více než 1,5 % slabší," říká hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. "ČNB obvykle uvádí, že zpřísnění měnových podmínek posílením měny o 1 % je ekvivalentní zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. To znamená, že koncem června chyběla až dvě zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu."

Na devizovém trhu sestoupil maďarský forint na rekordní minimum vůči euru, od začátku letošního roku tak ztrácí již téměř šest procent. Podle analytiků stojí za slabým forintem skutečnost, že maďarská centrální banka pokračuje v politice nízkých úrokových sazeb.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily firmy Carnival, Lennar, General Mills, IHS Markit, Rite Aid, McCormick & Co, Walgreens Boots Alliance, Conagra Brands, NIKE nebo Constellation Brands a v Evropě společnosti Accenture a Hennes & Mauritz.

Americké akciové indexy v pátek rostly, v týdenním horizontu ale skončily v červených číslech
Americké akcie uzavřely páteční obchodování se zisky zásluhou oživení největšího světového výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike a růstu bankovních titulů. V týdenním horizontu ale skončily všechny tři hlavní indexy pod nulou.
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, za celý týden však ztratily více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech. Investory sice dále znervózňoval obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, potěšil je ale naopak výsledek summitu EU, který přinesl naději na efektivní řešení migrační krize.
Pražská burza v pátek stoupla o více než procento, v týdenním horizontu stagnovala
Pražská burza zakončila týden v pozitivním pásmu, index PX si připsal 1,17 % na 1 064,20 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Komerční banky, proti trendu šla pouze textilka Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 865 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

Na začátku července se investoři zaměří na zprávy z trhu práce Spojených států a eurozóny, finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb i zpracovatelském sektoru či americkou obchodní bilanci. Sledovat budou i zasedání australské centrální banky, byť změnu měnové politiky nečekají.

Obchodování na Wall Street bude o jeden den kratší. Ve středu zůstanou trhy v USA zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti. V úterý navíc skončí americké obchodování už v 19.00 SELČ.

Anketa: 5 horkých investičních tipů na letošní léto
Letní měsíce bývají na trzích relativně klidné a aktivita na trzích utlumená, i obchodníci totiž potřebují dovolenou. Letos tomu tak být nemusí. Postarat se o to může Donald Trump, ale v českých podmínkách třeba také Česká národní banka. Oslovili jsme pět ekonomických a investičních expertů a zeptali jsme se jich, jaká investice může být letos v létě opravdu žhavá.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné firmy Herman Miller, Acuity Brands, PriceSmart a International Speedway a v Evropě Industrivarden a Aegean Marine Petroleum Network. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters aktuálně čekají, že americké firmy za letošní druhé čtvrtletí vykáží v průměru meziroční nárůst zisku o 20,6 % (+17 % bez sektoru energetiky) a nárůst tržeb o 8,1 % (+6,9 % bez energetiky).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Ačkoli index S&P 500 za poslední dva týdny ztratil přes dvě procenta, zůstává ve velice úzkém rozpětí. V nejbližší době by v tomto postranním trendu mohl, i vzhledem k očekávanému klidnějšímu letnímu obchodování, pokračovat," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude v Asii, Evropě i USA patřit finálním červnovým indexům nákupních manažerů ve výrobě. V eurozóně navíc vyjdou zpráva o situaci na trhu práce a index cen výrobců a v USA statistika stavebních výdajů.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude ve Spojeném království zveřejněn index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně vyjde zpráva o tržbách maloobchodních prodejců. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na index aktivity pro oblast New Yorku a zprávu o továrních objednávkách. Večer ještě budou investoři v USA vyhodnocovat zprávu o prodejích aut. Obchodování na Wall Street skončí před středečním Dnem nezávislosti netradičně již v 19.00 SELČ. Výsledky hospodaření zveřejní společnost Herman Miller.

Ve středu budou v Asii a celé Evropě vycházet finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a v Česku bude zveřejněna ještě zpráva o maloobchodních tržbách. Trhy ve Spojených státech zůstanou zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti. Hospodářskými výsledky se na Wall Street pochlubí firma Acuity Brands.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a švýcarské inflaci. Odpoledne se pozornost investorů přesune do zámoří, vyhodnocovat budou dílčí zprávu z trhu práce od ADP, indexy nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti IHS Markit a institutu ISM a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer pak ještě na trh dorazí zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA a americká centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Pražská burza zůstane na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje zavřená. Výsledky hospodaření odtajní na Wall Street International Speedway a v Evropě Industrivarden a Aegean Marine Petroleum Network.

V pátek dopoledne na trh Německo pošle zprávu o průmyslové výrobě a ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax. V USA odpoledne vyjde zpráva o situaci na trhu práce (nezaměstnanost, tvorba pracovních míst, míra participace, vývoj mezd) a zveřejněna bude rovněž zpráva o obchodní bilanci. Zpráva o situaci na trhu práce vyjde i v Kanadě a večer ještě společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní statistiku počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Pražská burza zůstane na Den upálení mistra Jana Husa stejně jako ve čtvrtek zavřená.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Zatímco v Česku bude ve čtvrtek a v pátek volno, globální finanční trhy čekají těžké dny. Potěší je sice report z amerického trhu práce, kroky politiků budou ale nadále budit obavy. V pátek proti sobě totiž USA a Čína zavedou cla na dovoz zboží shodně ve výši 34 miliard USD.
  • Obchodní bariéry se projevují na důvěře v ekonomiku. To v pondělí pocítí i český a polský PMI. Naopak spotřebitelé zůstávají v klidu, což potvrdí ve středu čísla z českého maloobchodu.
  • Zprávy z jednotlivých regionů ukazují, že indikátor ISM z amerického průmyslu by měl za červen pouze kosmeticky upravit svou velice dobrou květnovou hodnotu. I nálada v průmyslu zemí eurozóny zůstává slušná. To podle nás potvrdí finální údaje PMI. Ty sice potvrdí nejslabší hodnotu za posledních 20 měsíců, ale stále by měly zůstat 0,7 standardní odchylky nad dlouhodobým průměrem. I přes oznámená omezení světového obchodu tak vidíme, že si evropský průmysl vede dobře.
  • To nejdůležitější se odehraje v pátek. Budou totiž zveřejněny statistiky z amerického trhu práce. Podle našeho odhadu bude zveřejněno vytvoření 205 tisíc pracovních míst, navíc mzdy pravděpodobně vzrostly meziměsíčně o 0,3 %.
  • Měly by být potvrzeny předběžné hodnoty PMI, které ukazují na stabilizaci důvěry v ekonomiku eurozóny. I květnová čísla z německého průmyslu pravděpodobně ukáží na korekci špatných dubnových výsledků.
  • Ze zápisu z jednání americké centrální banky se dozvíme, jak velké je přesvědčení o letošním čtvrtém zvýšení sazeb, které předpokládá medián výhledu jednotlivých regionálních bank.
Itálie podepsala s Čínou dohodu o účasti na nové Hedvábné stezce
včera v 23:52

Itálie podepsala s Čínou dohodu o účasti na nové Hedvábné stezce

Itálie se stala prvním členem skupiny nejvyspělejších zemí G7, který se připojí k čínské globální infrastrukturní...
Itálie Čína Politika
Sociální síť Pinterest zveřejnila podklady k plánovanému vstupu na…
včera v 11:44

Sociální síť Pinterest zveřejnila podklady k plánovanému vstupu na burzu

Provozovatel sociální sítě Pinterest zveřejnil podklady k plánovanému vstupu na veřejný akciový trh. Z nich vyplývá,...
Sociální sítě Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Čína a Itálie podepíšou na 30 smluv
včera v 09:12

Čína a Itálie podepíšou na 30 smluv

Čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu dopoledne setká v renesanční budově Villa Madama v kopcích nad Římem s...
Čína Itálie Politika
Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů
včera v 07:44

Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů

Česká internetová společnost Seznam.cz vyzvala svého amerického rivala Google, aby zveřejnil více podrobností o svém...
Alphabet (Google) Internet
Země Jižní Ameriky založily novou organizaci PROSUR
22. 3. 2019 21:39

Země Jižní Ameriky založily novou organizaci PROSUR

Jedenáct zemí Jižní Ameriky v chilské metropoli založilo novou organizaci, jejímž cílem je spolupracovat v...
Latinská Amerika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z…
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z…
22. 3. 2019 21:00

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, investoři mají obavy z vývoje ekonomiky

Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování s výraznými ztrátami. Oslabily je obavy investorů z náznaků...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rozpočtový deficit USA překonal dosavadní únorový rekord
22. 3. 2019 20:39

Rozpočtový deficit USA překonal dosavadní únorový rekord

Rozpočtový schodek Spojených států se podle údajů amerického ministerstva financí v únoru vyšplhal na 234 miliard...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Rozpočet
Trump chce ve vedení Fedu svého bývalého volebního poradce Stephena…
22. 3. 2019 20:00

Trump chce ve vedení Fedu svého bývalého volebního poradce Stephena Moorea

Donald Trump chce do Rady guvernérů americké centrální banky nominovat svého bývalého volebního poradce a kritika...
Fed Spojené státy americké (USA) Úrokové sazby
GM kritizovaná Trumpem hodlá v USA investovat
22. 3. 2019 19:31

GM kritizovaná Trumpem hodlá v USA investovat

Automobilka General Motors kritizovaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem za rušení pracovních míst ve Spojených...
Americké akcie Auta
Rozdíl ve výnosech dluhopisů USA naznačuje recesi
22. 3. 2019 18:19

Rozdíl ve výnosech dluhopisů USA naznačuje recesi

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů v pátek poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos...
Americké státní dluhopisy Americká ekonomika Dluhopisový trh
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více…
22. 3. 2019 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování hluboko v červených číslech, když je dolů poslala horší než...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ropné firmy podle studie vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu
22. 3. 2019 17:04

Ropné firmy podle studie vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu

Od podpisu pařížské klimatické dohody v roce 2015 vydalo pět největších nadnárodních společností ropného a...
Ropa Životní prostředí
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o…
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o…
22. 3. 2019 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,9 %

Pražská burza v pátek nenásledovala pokles evropských trhů a vzrostla. Index PX stoupl o 0,09 procenta na 1 079,35...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomická situace i životní úroveň je dobrá pro půlku Čechů
22. 3. 2019 16:20

Ekonomická situace i životní úroveň je dobrá pro půlku Čechů

Zhruba polovina lidí v Česku považuje hospodářskou situaci země i životní úroveň své domácnosti za dobrou. Asi...
Česká republika
Ze světa investičních doporučení (22. března)
22. 3. 2019 16:00

Ze světa investičních doporučení (22. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně
Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně
22. 3. 2019 15:49

Mzdy ve Škoda Auto letos vzrostou o 2 500 korun měsíčně

Tarifní mzdy zaměstnanců v automobilce Škoda Auto vzrostou s platností od 1. dubna o 2 500 korun měsíčně. Firma se na...
Auta Platy a osobní ohodnocení Volkswagen
Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody
Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody
22. 3. 2019 15:32

Draghi: Firmy musí posílit přípravu na brexit bez dohody

Evropské společnosti musí posílit své přípravy na možný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Řekl to podle...
Evropská unie ECB Spojené království
USA: Velkoobchodní skladové zásoby v lednu podle předběžných dat…
22. 3. 2019 15:10

USA: Velkoobchodní skladové zásoby v lednu podle předběžných dat stouply o 1,2 %

Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v lednu vzrostl ve srovnání s prosince o 1,2 % (odhad: +0,2 %). V...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
USA: Prodeje starších domů v únoru vzrostly o 11,8 %
22. 3. 2019 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru vzrostly o 11,8 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně stouply o 11,8 % na celoročně přepočítané tempo 5,51...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu…
22. 3. 2019 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 52,5 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž snížilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)