Burzovní kalendář (2. 9. - 6. 9. 2019)
|

Burzovní kalendář (2. 9. - 6. 9. 2019)

Finální srpnové indexy nákupních manažerů, měnověpolitické zasedání australské centrální banky, finální rozhodnutí skotského soudu o žádosti o zákaz vynucené pauzy britského parlamentu a data z amerického trhu práce za srpen. To by měly být nejvýznamnější potenciálně kurzotvorné události prvního zářijového týdne. Sledovat ale budou investoři třeba i vývoj situace v Hongkongu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu zpevnily, index Dow posílil o 3,02 %, širší S&P 500 se zvýšil o 2,79 % a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 2,72 %. Evropské akcie v týdenním horizontu podle indexu STOXX Europe 600 posílily o 2,03 %. Britský FTSE 100 stoupl o 1,58 %, německý DAX se zvýšil o 2,82 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 2,88 %. Pražská burza podle indexu PX za týden klesla o 0,8 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 30. srpna 2019

Americké akcie v pátek uzavřely obchodování smíšeně, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply
Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně kvůli nejednoznačným zprávám o ekonomice a nejistotě ohledně vývoje obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Za celý týden si však všechny tři hlavní indexy připsaly výrazné zisky.
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když těžily z mírného uvolnění napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Investory potěšilo čínské ministerstvo obchodu, které ve čtvrtek uvedlo, že obě země jednají o termínu dalšího kola obchodních jednání.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden ale přišla o 0,8 %
Pražská burza uzavřela páteční seanci v zelených číslech, index PX získal 0,61 % na 1 037,27 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky (+2,07 % na 838 Kč) a elektrárenské skupiny ČEZ (+1,46 % na 520 Kč). Objem obchodů byl s 412 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na indexy Ifo pro Německo, zprávy o vývoji HDP USA a Německa, americké indexy cen domů, indexy spotřebitelské důvěry v Německu, eurozóně a Spojených státech, inflační statistiku z Německa a od Eurostatu nebo na zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů.

Hrubý domácí produkt Německa se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,1 % po nárůstu o 0,4 % v prvním kvartálu. V konečné zprávě to uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny srpna. Hospodářství největší evropské ekonomiky se v období od dubna do června ocitlo na pokraji recese zejména kvůli slabšímu vývozu.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street mimo jiné společnosti Hewlett Packard Enterprise, Tiffany, Brown-Forman, H&R Block, Dollar General, Dollar Tree, Best Buy či Campbell Soup. V západní Evropě výsledky odtajnily například firmy Royal Unibrew, Pernod Ricard a Bouygues a na pražské burze zprávu zveřejnila Vienna Insurance Group.

VIG v prvním pololetí vzrostl zisk před zdaněním o 10,5 % na 257,1 milionu eur
Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group vzrostl v letošním prvním pololetí zisk před zdaněním o 10,5 % na 257,1 milionu eur. Společnost potvrdila výhled počítající s růstem hrubého předepsaného pojistného až na 10,2 miliardy eur v roce 2020.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 2Q2019

Výhled

Důležitou událostí nadcházejícího týdne bude jednání skotského soudu ve věci žádosti části britských poslanců o zákaz vynucené parlamentní pauzy. V pátek soud předběžně odmítl přerušení parlamentní schůze zakázat, ale uvedl, že si chce vyslechnout v úterý 3. září další argumenty před tím, než v případu definitivně rozhodne v pátek 6. září.

Z makroekonomických dat se o pozornost přihlásí finální srpnové indexy nákupních manažerů, americká obchodní bilance, data z amerického trhu práce, německá průmyslová výroba, zpráva o vývoji ekonomiky eurozóny a série dat z Česka.

Hongkong se připravuje na již 13. týden protivládních protestů. Minulý týden byli zadrženi aktivista hájící demokratická práva Joshua Wong a aktivistka Agnes Chowová. Policie uvedla, že jsou vyšetřováni kvůli účasti na nepovoleném červnovém protestu a za podněcování lidí k demonstrování. O víkendu se demonstranti opět střetli s policií.

"Nepříjemný srpen skončil (pro index S&P 500) ztrátou bezmála 2 %. V pondělí zůstane americký trh zavřený, načež začne září, historicky další měsíc plný zvratů a volatility. Je jedno, zda se bude řešit obchodní válka, ekonomický výhled, výnosy dluhopisů, sazby nebo cokoli jiného (ty věci samozřejmě souvisejí, v komentářích se ale přetřásají střídavě), nálada na 11. výročí pádu Lehman Brothers v polovině měsíce bude velice pravděpodobně rozjitřená a kolísavá," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti American Eagle Outfitters, Palo Alto Networks, Michaels Cos nebo Ciena a v Evropě mimo jiné Old Mutual a Delivery Hero.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí přinese finální srpnové indexy nákupních manažerů ve výrobě. V Česku navíc vyjde ještě bilance státního rozpočtu. Ve Spojených státech se ale kvůli svátku obchodovat nebude.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne Spojené království zveřejní index nákupních manažerů ve stavebnictví a Eurostat přidá index cen výrobců. USA na trh odpoledne se zpožděním pošlou finální srpnový PMI za výrobu a dále se investoři zaměří na zprávy o stavebních výdajích a prodejích automobilů.

Středa bude dnem finálních srpnových indexů nákupních manažerů ve službách. V eurozóně navíc vyjde zpráva o maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech bude odpoledne zveřejněn ISM index aktivity pro oblast New Yorku a večer ještě Fed odtajní Béžovou knihu, pravidelnou zprávu o stavu americké ekonomiky. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnost Delivery Hero a na Wall Street firmy American Eagle Outfitters, Palo Alto Networks a Michaels Cos.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a českým maloobchodním tržbám. Ve Spojených státech vyjdou zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, pravidelná týdenní statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti, dále data o nákladech na práci a produktivitě práce, údaje o továrních objednávkách a finální srpnový index nákupních manažerů ve službách. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v USA odtajní mimo jiné společnost Ciena.

V pátek dopoledne v Německu vyjde zpráva o průmyslové výrobě, Česko přidá údaje o obchodní bilanci a průmyslové a stavební výrobě, v Británii zveřejní banka Halifax index cen domů a v Evropě vyjdou zprávy o vývoji ekonomiky eurozóny v druhém čtvrtletí a o změně zaměstnanosti během období od dubna do června. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na zprávu z trhu práce za srpen (očekává se vznik 159 tisíc míst a stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 3,7 %).

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V Evropě budeme sledovat jednání o nové italské vládě. Protestní Hnutí pěti hvězd nechá své členy hlasovat o možné vládě s Demokratickou stranou. Předpokládáme, že vláda vznikne, její stabilita však bude otázkou. Proto stále nevylučujeme možnost předčasných voleb.
  • Pondělní finální srpnové indexy nákupních manažerů v eurozóně podle nás nepřinesou nic nového. Kompozitní index je pod dlouhodobým průměrem a zároveň mimo pásmo expanze. Náladu stahuje celá řada notoricky známých geopolitických rizik. Na druhou stranu jsou viditelné rozdíly napříč eurozónou, zvláště mezi dvěma největšími ekonomikami unie. Zatímco Německo se pohybuje hluboko pod 50 body, Francii se letos daří.
  • V regionu nás budou nejvíce zajímat data z české ekonomiky. V úterý bude zveřejněna zpráva o vývoji mezd za druhé čtvrtletí. Jejich meziroční růst podle nás zpomalil, růstové tempo by se ale mělo stále pohybovat vysoko nad mírou inflace. Dále se dozvíme, jak se dařilo maloobchodu a průmyslu. Pro oba sektory za červenec očekáváme nadprůměrný výkon.

  • V případě PMI v Česku očekáváme obdobně jako v Německu mírný nárůst, respektive stabilizaci ukazatelů na současných úrovních po několika měsících propadu. Stejný vývoj očekává trh i v Polsku a v Maďarsku.
  • Dále bude v Česku zveřejněn výsledek hospodaření státu za srpen, který by podle našeho odhadu měl stagnovat přibližně na úrovni předchozího měsíce. Celý rok by pak měl uzavřít poblíž plánovaného deficitu 40 miliard korun.
  • V závěru týdne vyjde statistika z amerického trhu práce, která by měla ukázat na lehce podprůměrný nárůst počtu pracovních míst. To by mohlo posloužit jako argument zastáncům dalšího snižování sazeb navzdory zvyšující se inflaci.
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
včera v 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
včera v 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
včera v 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
včera v 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
včera v 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
včera v 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
včera v 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
včera v 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
včera v 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
včera v 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR
Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G
včera v 09:38

Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G

Švédský výrobce telekomunikačního zařízení Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint, poskytovatele bezdrátových...
Technologie 5G sítě Fúze a akvizice
Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly
včera v 08:00

Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly

Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království zaznamenaly v srpnu růst o 0,8 %, což bylo mírně nad odhady...
Spojené království Maloobchod Tržby
Co musíte ráno vědět (18. září)
Co musíte ráno vědět (18. září)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak výrazně klesl tok investic mezi USA a Čínou a kupoval...
Musíte vědět