Burzovní kalendář (2. 9. - 6. 9. 2019)
|

Burzovní kalendář (2. 9. - 6. 9. 2019)

Finální srpnové indexy nákupních manažerů, měnověpolitické zasedání australské centrální banky, finální rozhodnutí skotského soudu o žádosti o zákaz vynucené pauzy britského parlamentu a data z amerického trhu práce za srpen. To by měly být nejvýznamnější potenciálně kurzotvorné události prvního zářijového týdne. Sledovat ale budou investoři třeba i vývoj situace v Hongkongu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu zpevnily, index Dow posílil o 3,02 %, širší S&P 500 se zvýšil o 2,79 % a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 2,72 %. Evropské akcie v týdenním horizontu podle indexu STOXX Europe 600 posílily o 2,03 %. Britský FTSE 100 stoupl o 1,58 %, německý DAX se zvýšil o 2,82 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 2,88 %. Pražská burza podle indexu PX za týden klesla o 0,8 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 30. srpna 2019

Americké akcie v pátek uzavřely obchodování smíšeně, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply
Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně kvůli nejednoznačným zprávám o ekonomice a nejistotě ohledně vývoje obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Za celý týden si však všechny tři hlavní indexy připsaly výrazné zisky.
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když těžily z mírného uvolnění napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Investory potěšilo čínské ministerstvo obchodu, které ve čtvrtek uvedlo, že obě země jednají o termínu dalšího kola obchodních jednání.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden ale přišla o 0,8 %
Pražská burza uzavřela páteční seanci v zelených číslech, index PX získal 0,61 % na 1 037,27 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky (+2,07 % na 838 Kč) a elektrárenské skupiny ČEZ (+1,46 % na 520 Kč). Objem obchodů byl s 412 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na indexy Ifo pro Německo, zprávy o vývoji HDP USA a Německa, americké indexy cen domů, indexy spotřebitelské důvěry v Německu, eurozóně a Spojených státech, inflační statistiku z Německa a od Eurostatu nebo na zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů.

Hrubý domácí produkt Německa se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,1 % po nárůstu o 0,4 % v prvním kvartálu. V konečné zprávě to uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny srpna. Hospodářství největší evropské ekonomiky se v období od dubna do června ocitlo na pokraji recese zejména kvůli slabšímu vývozu.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street mimo jiné společnosti Hewlett Packard Enterprise, Tiffany, Brown-Forman, H&R Block, Dollar General, Dollar Tree, Best Buy či Campbell Soup. V západní Evropě výsledky odtajnily například firmy Royal Unibrew, Pernod Ricard a Bouygues a na pražské burze zprávu zveřejnila Vienna Insurance Group.

VIG v prvním pololetí vzrostl zisk před zdaněním o 10,5 % na 257,1 milionu eur
Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group vzrostl v letošním prvním pololetí zisk před zdaněním o 10,5 % na 257,1 milionu eur. Společnost potvrdila výhled počítající s růstem hrubého předepsaného pojistného až na 10,2 miliardy eur v roce 2020.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 2Q2019

Výhled

Důležitou událostí nadcházejícího týdne bude jednání skotského soudu ve věci žádosti části britských poslanců o zákaz vynucené parlamentní pauzy. V pátek soud předběžně odmítl přerušení parlamentní schůze zakázat, ale uvedl, že si chce vyslechnout v úterý 3. září další argumenty před tím, než v případu definitivně rozhodne v pátek 6. září.

Z makroekonomických dat se o pozornost přihlásí finální srpnové indexy nákupních manažerů, americká obchodní bilance, data z amerického trhu práce, německá průmyslová výroba, zpráva o vývoji ekonomiky eurozóny a série dat z Česka.

Hongkong se připravuje na již 13. týden protivládních protestů. Minulý týden byli zadrženi aktivista hájící demokratická práva Joshua Wong a aktivistka Agnes Chowová. Policie uvedla, že jsou vyšetřováni kvůli účasti na nepovoleném červnovém protestu a za podněcování lidí k demonstrování. O víkendu se demonstranti opět střetli s policií.

"Nepříjemný srpen skončil (pro index S&P 500) ztrátou bezmála 2 %. V pondělí zůstane americký trh zavřený, načež začne září, historicky další měsíc plný zvratů a volatility. Je jedno, zda se bude řešit obchodní válka, ekonomický výhled, výnosy dluhopisů, sazby nebo cokoli jiného (ty věci samozřejmě souvisejí, v komentářích se ale přetřásají střídavě), nálada na 11. výročí pádu Lehman Brothers v polovině měsíce bude velice pravděpodobně rozjitřená a kolísavá," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti American Eagle Outfitters, Palo Alto Networks, Michaels Cos nebo Ciena a v Evropě mimo jiné Old Mutual a Delivery Hero.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí přinese finální srpnové indexy nákupních manažerů ve výrobě. V Česku navíc vyjde ještě bilance státního rozpočtu. Ve Spojených státech se ale kvůli svátku obchodovat nebude.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne Spojené království zveřejní index nákupních manažerů ve stavebnictví a Eurostat přidá index cen výrobců. USA na trh odpoledne se zpožděním pošlou finální srpnový PMI za výrobu a dále se investoři zaměří na zprávy o stavebních výdajích a prodejích automobilů.

Středa bude dnem finálních srpnových indexů nákupních manažerů ve službách. V eurozóně navíc vyjde zpráva o maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech bude odpoledne zveřejněn ISM index aktivity pro oblast New Yorku a večer ještě Fed odtajní Béžovou knihu, pravidelnou zprávu o stavu americké ekonomiky. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnost Delivery Hero a na Wall Street firmy American Eagle Outfitters, Palo Alto Networks a Michaels Cos.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a českým maloobchodním tržbám. Ve Spojených státech vyjdou zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, pravidelná týdenní statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti, dále data o nákladech na práci a produktivitě práce, údaje o továrních objednávkách a finální srpnový index nákupních manažerů ve službách. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v USA odtajní mimo jiné společnost Ciena.

V pátek dopoledne v Německu vyjde zpráva o průmyslové výrobě, Česko přidá údaje o obchodní bilanci a průmyslové a stavební výrobě, v Británii zveřejní banka Halifax index cen domů a v Evropě vyjdou zprávy o vývoji ekonomiky eurozóny v druhém čtvrtletí a o změně zaměstnanosti během období od dubna do června. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na zprávu z trhu práce za srpen (očekává se vznik 159 tisíc míst a stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 3,7 %).

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V Evropě budeme sledovat jednání o nové italské vládě. Protestní Hnutí pěti hvězd nechá své členy hlasovat o možné vládě s Demokratickou stranou. Předpokládáme, že vláda vznikne, její stabilita však bude otázkou. Proto stále nevylučujeme možnost předčasných voleb.
  • Pondělní finální srpnové indexy nákupních manažerů v eurozóně podle nás nepřinesou nic nového. Kompozitní index je pod dlouhodobým průměrem a zároveň mimo pásmo expanze. Náladu stahuje celá řada notoricky známých geopolitických rizik. Na druhou stranu jsou viditelné rozdíly napříč eurozónou, zvláště mezi dvěma největšími ekonomikami unie. Zatímco Německo se pohybuje hluboko pod 50 body, Francii se letos daří.
  • V regionu nás budou nejvíce zajímat data z české ekonomiky. V úterý bude zveřejněna zpráva o vývoji mezd za druhé čtvrtletí. Jejich meziroční růst podle nás zpomalil, růstové tempo by se ale mělo stále pohybovat vysoko nad mírou inflace. Dále se dozvíme, jak se dařilo maloobchodu a průmyslu. Pro oba sektory za červenec očekáváme nadprůměrný výkon.

  • V případě PMI v Česku očekáváme obdobně jako v Německu mírný nárůst, respektive stabilizaci ukazatelů na současných úrovních po několika měsících propadu. Stejný vývoj očekává trh i v Polsku a v Maďarsku.
  • Dále bude v Česku zveřejněn výsledek hospodaření státu za srpen, který by podle našeho odhadu měl stagnovat přibližně na úrovni předchozího měsíce. Celý rok by pak měl uzavřít poblíž plánovaného deficitu 40 miliard korun.
  • V závěru týdne vyjde statistika z amerického trhu práce, která by měla ukázat na lehce podprůměrný nárůst počtu pracovních míst. To by mohlo posloužit jako argument zastáncům dalšího snižování sazeb navzdory zvyšující se inflaci.
Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
před 7 minutami

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo sobotní hlasování o brexitové dohodě...
Musíte vědět
Matthieu Pigasse odejde z investiční banky Lazard
včera v 21:48

Matthieu Pigasse odejde z investiční banky Lazard

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse na konci roku odejde z investiční banky Lazard, aby se mohl věnovat novému...
Banky Francie
FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
včera v 21:01

FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce

Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Google ve svých mobilních telefonech. V rozhovoru s...
Čína Telekomunikace Spojené státy americké (USA)
V Libanonu kvůli protestům odstoupila část ministrů
včera v 19:45

V Libanonu kvůli protestům odstoupila část ministrů

Strana libanonských křesťanů kvůli několikadenním protivládním protestům odvolala své čtyři ministry z vlády premiéra...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Ruská vláda podporuje omezení podílu zahraničních subjektů v IT…
včera v 19:05

Ruská vláda podporuje omezení podílu zahraničních subjektů v IT firmách

Ruská vláda podpořila návrh zákona, který omezuje zahraniční vlastnictví ve velkých společnostech v sektoru...
Rusko Informační technologie Regulace
Personál dceřiných firem Lufthansy prodloužil stávku na celý den
včera v 12:04

Personál dceřiných firem Lufthansy prodloužil stávku na celý den

Palubní personál dceřiných firem německé letecké společnosti Lufthansa prodloužil nedělní stávku za vyšší mzdy na...
Doprava Německo
ČR: Stát vybral na DPH ke konci září meziročně o 14 miliard korun více
včera v 11:11

ČR: Stát vybral na DPH ke konci září meziročně o 14 miliard korun více

Finanční úřady vybraly za první tři čtvrtletí roku na dani z přidané hodnoty (DPH) 307,1 miliardy korun, meziročně o...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Výdaje na státní dluh by měly příští rok klesnout o tři miliardy…
včera v 10:09

Výdaje na státní dluh by měly příští rok klesnout o tři miliardy korun na 43,8 miliardy Kč

Výdaje na obsluhu státního dluhu mají v příštím roce klesnout na 43,8 miliardy korun, což je proti letošnímu roku...
Česká republika Zadlužení
Trump se vzdal plánu uspořádat summit G7 ve svém golfovém rezortu
včera v 09:08

Trump se vzdal plánu uspořádat summit G7 ve svém golfovém rezortu

Americký prezident Donald Trump po ostré kritice upustil od svého plánu uspořádat příští summit nejvyspělejších...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
19. 10. 2019 22:26

MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO

Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářství, uvedl v sobotu Mezinárodní měnový fond v...
Mezinárodní měnový fond Mezinárodní obchod Světová ekonomika
Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl…
Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl…
19. 10. 2019 16:30

Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl požádat o další odklad

Dolní komora britského parlamentu v sobotu na mimořádném zasedání odsunula hlasování o brexitové dohodě. Nejprve je...
Spojené království Evropská unie Politika
G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin
19. 10. 2019 12:18

G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací...
Kryptoměny Regulace Měny
Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %
19. 10. 2019 11:25

Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %

Hrubý domácí produkt (HDP) Venezuely v prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesl o 26,8 %....
Venezuela Latinská Amerika HDP
MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023
19. 10. 2019 10:28

MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023

Mezinárodní měnový fond (MMF) odložil rozhodnutí o navýšení kapitálu a změně struktury akcionářů, které by dalo větší...
Mezinárodní měnový fond
Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu
19. 10. 2019 09:17

Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu

Američtí demokratičtí poslanci předložili v pátek v Kongresu návrh zákona, jehož cílem je zabránit prezidentovi...
Spojené státy americké (USA) Politika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
18. 10. 2019 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
18. 10. 2019 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
18. 10. 2019 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
18. 10. 2019 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
18. 10. 2019 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava