Burzovní kalendář (20. 7. - 24. 7. 2020)
|

Burzovní kalendář (20. 7. - 24. 7. 2020)

Pokračující výsledková sezóna a čerstvá porce makrodat a budou v následujícím týdnu doplňovat mix kurzotvorných faktorů, jehož základní ingrediencí zůstává pandemie covidu-19 a hledání jejího řešení na politické i vědecké úrovni.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden patřil ostrému začátku výsledkové sezóny a také informacím týkajícím se pandemie koronaviru. Americké akciové indexy uzavřely týden smíšeně, západoevropské trhy jako celek posílily a zisky si připsala i pražská burza.

Výsledková sezóna v USA začala především čísly velkých bank a trh ji zatím vnímá mírně příznivě. Výsledky finančních domů ukázaly především na tvorbu obrovských opravných položek kvůli očekávání zhoršení kvality úvěrového portfolia (Wells Fargo, Citigroup a JPMorgan vykázaly prudký pokles zisku, překonaly ale odhady trhu), u investičních bank pak investoři hodnotili značný růst příjmů z obchodování v době zvýšené volatility na trzích (Goldman Sachs překvapivě reportovala meziročně vyšší zisk).

Nečekalo se jen na výsledky bank, sledovaná byla také čísla Netflixu. Americká streamovací společnost patří mezi ty, jimž koronavirová krize spíše hraje do karet. Od začátku roku posílily její akcie o zhruba 60 %. Výsledky byly ovšem pro trh spíše zklamáním, a to především kvůli výhledu na třetí čtvrtletí. Zatímco v tom druhém získala firma přes 10 milionů předplatitelů, pro další očekává růst jen o 2,5 milionu. Za zmínku stojí také společnost Blackrock. Ta oznámila lepší výsledky, než analytici očekávali, a pochlubila se 7,3 bilionu USD pod správou (mezikvartálně +13 %).

Relativně solidní začátek výsledkové sezóny byl doprovázen rostoucími denními počty pozitivně testovaných na covid-19 v USA i dalších zemích. Trh se proto obává nového zpřísnění preventivních opatření a jeho možného nepříznivého dopadu na ekonomiku. Proti tomu působily nadějné informace od firem, které pracují na vývoji vakcín na covid-19.

Zajímavou změnu v akcionářské struktuře zažila 13. července americká automobilka Tesla. Během čtyř hodin pondělní seance přidalo na platformě Robinhood akcie firmy do svého portfolia téměř 40 tisíc drobných investorů. Tesla v ten den posilovala v jeden okamžik o 16 %, obchodování ale zakončila tři procenta pod nulou. Byl to vzácný ztrátový den pro akcii, která za 10 dnů přidala přes 50 %. Investoři přes všechna varování týkající se ocenění nepřestávají milovat titul, který se obchoduje na více než 300násobku zisku očekávaného v roce 2021.

Tesla zaznamenala ve druhém kvartálu propad registrací svých vozů v Kalifornii
Registrace vozů Tesla v Kalifornii spadly ve druhém čtvrtletí meziročně o 48 %. Vyplývá to z dat, která shromažďuje společnost Cross-Sell. Registrace Modelu 3 se propadly o bezmála 64 %.

Twitter se dostal do hledáčku hackerů, kterým se podařilo nabourat desítky účtů známých osobností. Podvodné zprávy se objevily mimo jiné na účtech Baracka Obamy, Jeffa Bezose nebo Warrena Buffetta. Skrze ty hackeři lákali sledující k zaslání bitcoinů do peněženky, ze které v rámci charitativní akce "dostanou" odesílatelé zpět dvojnásobek. Kauza byla a je sledovaná i proto, že právě na Twitteru jsou aktivní také politici v čele s Donaldem Trumpem, přičemž prezidentské volby jsou již v listopadu.

Čínská ekonomika má snad nejhorší za sebou, ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 3,2 %. Zotavila se tak z poklesu v prvním čtvrtletí a vyhnula se recesi. I tak se jedná o druhé nejslabší čtvrtletí od 90. let, kdy Čína začala údaje sledovat.

Evropská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky. Beze změny nechala úrokové sazby i programy skupování aktiv. V červnu předpověděla, že ekonomika eurozóny letos spadne o 8,7 %. ECB čeká především na to, jak dopadne fiskální podpora hospodářství ze strany Evropské unie (do nedělního poledne se lídři zemí EU na fondu obnovy nedohodli). V rámci koronavirového záchranného balíčku má jít o 750 miliard eur.

Vláda Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby při budování telekomunikačních sítí páté generace využívali technologie čínské firmy Huawei. Na to, aby Londýn společnost z budování sítí 5G vyřadil, dlouhodobě naléhaly kvůli údajným bezpečnostním rizikům Spojené státy. Čínský podnik uvedl, že je pro něj rozhodnutí Británie zklamáním.

Nejsilnějším titulem na pražské burze byl opět Avast (+2,3 %). Pokračuje pozitivní nálada po začlenění titulu do prestižního londýnského indexu FTSE 100, kterou podporují další optimistická doporučení zahraničních investičních bank. Nejvíce klesající akcií týdne byl ČEZ (-0,6 %). „Objevily se pouze dílčí zprávy, například neúspěch ve snaze o akvizici domácích aktiv společnosti innogy či zrušení kauzy uplácení v Albánii. Investoři ale především sledují vývoj cen elektřiny, která si v posledních dnech vybírá oddychový čas a spíše stagnuje,“ napsal ve shrnutí dění na trzích Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Maďarská státní společnost MVM Group koupí česká aktiva innogy, která je největším distributorem plynu u nás a zároveň dodává elektřinu do více než 400 tisíc odběrových míst. V květnu se spekulovalo o tom, že ČEZ jedná s MVM o společné nabídce a má zájem o odběrová místa plynu, nakonec ale údajně k dohodě nedošlo.

Americké akciové indexy zakončily převážně ziskový týden relativně klidnou páteční seancí
Akcie ve Spojených státech se na závěr týdne obchodovaly smíšeně. Náladu investorů ovlivnil na jedné straně výhled dalších fiskálních stimulačních opatření, na té druhé působily obavy z dalšího narušení podnikání kvůli rekordnímu nárůstu počtu případů nemoci covid-19.
Evropské akcie zakončily páteční obchodování smíšeně, v týdenním horizontu ale indexy stouply
Západoevropské akcie se v pátek na směru neshodly. Proti vzestupnému trendu šla burza v Paříži. Celý týden byl ale pro všechny hlavní západoevropské akciové indexy ziskový. Investoři čekají, jakým výsledkem skončí jednání lídrů EU o parametrech krizového fondu navrženého Evropskou komisí a o příštím sedmiletém rozpočtu.
Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden zpevnila o necelé procento
Pražská burza na konci týdne stagnovala, index PX se v pátek snížil o 0,01 % na 949,03 bodu. Klesly akcie Erste Group Bank a Komerční banky, téměř dvě procenta přidaly cenné papíry vývojáře antivirových programů Avast. Za celý uplynulý týden české akcie podle indexu PX zpevnily o 0,8 %.

SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Výhled

Nový týden bude opět především ve znamení výsledkové sezóny, vývoje pandemie koronaviru a také o politice. V úvodu týdne budou investoři vyhodnocovat výsledek summitu lídrů zemí Evropské unie, v dalších dnech budou nejpodstatnější firemní a makroekonomická data.

Americké akciové trhy v týdnu převážně posilovaly, slabší výkon podaly technologické hvězdy posledních měsíců a let. Index S&P 500 si i přes jejich nepříznivý vliv na celkovou výkonnost připsal zisk 1,25 %. Po delší době prorazil hladinu 3 200 a vydal se výše, v pátek se ale zastavil na úrovni červnového maxima 3 225. Tato úroveň byla již po březnovém propadu několikrát testována, zatím neúspěšně. Pásmo 3 000 až 3 200 bylo tedy sice proraženo, býci ale ani zdaleka nemají vyhráno.

V případě dalšího růstu cen akcií je další jasná rezistence prakticky až na historickém maximu těsně pod 3 400. Hladiny podpory jsou poměrně vzdálené, konkrétně jde o 200denní klouzavý průměr (okolo 3 030), dále spodní hrana dosavadního rozpětí 3 000 a následně pásmo 2 920 až 2 970. Denní graf zůstává v býčím nastavení, dokud nedojde k proražení zmíněných supportů. Již sestup pod 3 100 by byl poměrně negativním znamením, výrazně by medvědi promluvili do situace až pod 3 000.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci si navzdory oddechnutí velkých technologických firem připsali další zisk, index S&P 500 hraje o nová koronavirová maxima
Americké akciové trhy v týdnu převážně posilovaly, slabší výkon podaly technologické hvězdy posledních měsíců a let. Index S&P 500 si i přes jejich nepříznivý vliv na celkovou výkonnost připsal zisk 1,25 %.

Největší vliv na trhy mají stále zprávy o pandemii koronaviru a připravovaných lécích a vakcínách, hned v závěsu je ale naplno běžící výsledková sezóna. Trh dokázal v posledních dnech posilovat i bez nadvýkonnosti akcií FANGMAN (FAANG, FAAMG, FANMAG – záleží na tom, které všechny firmy do skupiny zařadíme), protože reagoval na nadějné zprávy o chystaných vakcínách, které slibují pokračující rychlejší ožívání ekonomiky.

Akcie FANMAG jsou k nezastavení, mohou ale skončit stejně jako Nifty Fifty
Americké akcie se již oklepaly ze ztrát způsobených dopady pandemie covidu-19. Tedy na první pohled. Kdybychom výkonnost indexů očistili o technologický sektor, byly by výsledky o poznání méně veselé. Růst cen akcií velkých firem z technologického odvětví je fenomenální, investoři by se ale rozhodne neměli spoléhat na to, že bude pokračovat donekonečna.

A kdyby snad mělo být z hlediska pandemie opět hůře, sektor takzvané domácí ekonomiky (zábava, práce a nákupy z domova) v čele se zmíněnými giganty je tady, aby společně s předpokládanou další dávkou peněz od Fedu podal býkům pomocnou ruku. To působí, jako kdyby LONG investoři do akcií vlastně ani nemohli prohrát, což by zkušeným a střídmým investorům mělo být podezřelé.

Výsledková sezóna již nebude tak dominantně americká, přidá se ve větší míře také Evropa. Za druhý kvartál se čekají velice slabá čísla, sledovanější jsou ale výhledy firem na další období. Hospodářská čísla oznámí ve Spojených státech mimo jiné IBM, Coca-Cola, Tesla, Microsoft, Twitter, Verizon, American Express, American Airlines nebo AT &T. V Evropě se přidají třeba UBS nebo Unilever.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Z hlediska makrodat a očekávaných ekonomických událostí bude týden poněkud chudší. V noci na pondělí bude čínská centrální banka jednat o nastavení úrokových sazeb a Německo dopoledne zveřejní zprávu o výrobní inflaci. Trh bude také hodnotit výsledek summitu EU o fondu obnovy a víceletém rozpočtu unie.

V polovině týdne budou investoři věnovat pozornost kanadské inflaci a údajům o prodeji starších domů v USA. Čtvrteční ráno bude patřit zprávě o důvěře německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, odpoledne se investoři v Americe zaměří na týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a Evropská komise ještě zveřejní předběžný červencový index spotřebitelské důvěry v eurozóně.

Závěr týdne nabídne údaje o britských maloobchodních tržbách a společnost Markit zveřejní předběžné červencové indexy nákupních manažerů ve výrobě i v sektoru služeb pro největší evropské ekonomiky, souhrnně pro celou eurozónu a odpoledne i pro Spojené státy. V zámoří bude trh vyhodnocovat ještě statistiku prodejů nových domů.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Covid-19 nadále ohrožuje otevírání několika států USA. Denní přírůstky počtu nakažených překonávají na druhé straně oceánu rekordy, zatímco údaje z ekonomiky ukazují další zlepšování. Některé vysokofrekvenční ukazatele však opět vzbuzují obavy, že zotavení ekonomiky nebude tak silné, jak se očekávalo. Vzhledem k absenci dat pro tento týden bude v USA zásadní epidemiologický vývoj.
  • V eurozóně bude zveřejněna řada předstihových ukazatelů, které by shodně měly ukázat další ožívání ekonomiky. Spotřebitelská důvěra by se měla vrátit k historickému průměru (-11,8 bodu), zatímco indexy nákupních manažerů ukážou návrat k předkrizovým úrovním. V případě služeb by mělo jít dokonce o hodnoty nad 50bodovou úrovní, která odděluje kontrakci ekonomiky od expanze.
  • Ve středoevropském regionu bude hlavní událostí zasedání maďarské centrální banky. Ta podle nás opět sníží svou úrokovou sazbu, tentokrát na 0,6 %. Důležitá bude i polská průmyslová produkce za červen, která naznačí, jak se dařilo klíčovému sektoru v tuzemsku. V druhé polovině týdne na to naváže polská nezaměstnanost, která opět mírně poskočí nahoru. A na závěr budou zveřejněny indikátory důvěry Českého statistického úřadu za červenec. Nálada spotřebitelů již v předchozích měsících umazala zhruba polovinu poklesu způsobeného současnou krizí a lze předpokládat, že v tomto trendu bude pokračovat. Po konci pátečního obchodování pak zveřejní své hodnocení pro ČR ratingová agentura Fitch. Vzhledem k výraznému zhoršení stavu veřejných financí očekáváme, že dojde ke zhoršení výhledu ze stabilního na negativní.
  • Česká koruna by se v následujících dnech měla dočkat dalšího posílení. Naznačuje to pozitivní sentiment v celém segmentu rozvíjejících se měn nebo na akciových trzích. Hlavním důvodem ale podle nás bude nárůst tržních úrokových sazeb, který odstartovalo nedávné zveřejnění zprávy o překvapivě vysoké inflaci. Investoři tak v současnosti přehodnocují svá očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb ČNB v nejbližší době, což se promítá do vyšších úrokových sazeb na trhu a vyšší atraktivity koruny.
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA