Burzovní kalendář (21. 5. - 25. 5. 2018)
|

Burzovní kalendář (21. 5. - 25. 5. 2018)

Vznikající italská vláda na trhy přináší nervozitu, v cenách akcií se však zatím vývoj výrazněji neodráží. Nadcházející týden ukáže, zda si trhy z odklonu země na Apeninském poloostrově od úsporných opatření skutečně nic nedělají. Vyhodnocovat budou investoři rovněž řadu makrodat a další sérii hospodářských výsledků firem v Evropě i v USA.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu nezazářily, index Dow klesl o 0,47 %, širší S&P 500 se snížil o 0,54 % a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,66 %. Západoevropské akcie podaly lepší výkon, panevropský index STOXX Europe 600 za celý týden zpevnil o 0,86 %, londýnský FTSE 100 posílil o 0,82 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 1,44 % a německý DAX přidal 0,87 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 18. května 2018

Z ekonomických údajů věnovali investoři pozornost mimo jiné čínským maloobchodním tržbám a čínské průmyslové výrobě, údajům o vývoji HDP Německa, České republiky, eurozóny a Japonska, americkým maloobchodním tržbám, inflaci Německa a eurozóny a dílčím datům z amerického nemovitostního trhu (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba a index cen domů NAHB).

Zajímavé bylo dění na měnovém trhu a na trhu s ropou. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se vyšplhal na téměř sedmileté maximum nad 3,1 %, katalyzátorem růstu byla především očekávání ohledně dalšího vývoje největší světové ekonomiky. Cena severomořské ropy Brent se poté kvůli neklidu na Středním východě poprvé od listopadu 2014 vyšplhala na 80 dolarů za barel. Trh se nyní obává poklesu vývozu suroviny z Íránu po obnovení amerických sankcí vůči Teheránu.

Světové zásoby ropy poslední dobou strmě klesají, dohoda o omezení těžby kartelu OPEC, která je v platnosti rok a půl, způsobila výrazný převis poptávky nad nabídkou a podle analytiků tomu v příštích měsících nebude jinak. Nic na tom nemění ani fakt, že těžaři v USA zvyšují produkci.

Sbližování KLDR se zbytkem světa narušila výhrůžka Severní Koreje, že by mohla zrušit plánovaný summit Kim Čong-una s prezidentem USA Donaldem Trumpem, pokud bude ze strany Washingtonu nadále čelit jednostrannému tlaku na denuklearizaci. O několik dní dříve KLDR zrušením summitu pohrozila kvůli probíhajícímu vojenskému cvičení USA a Jižní Koreje.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné firmy Agilent Technologies, Home Depot, Macy's, Cisco Systems, Applied Materials, Walmart, Nordstrom, Cambpbell Soup a Deere & Co, v západní Evropě Innogy, Commerzbank, RWE, Crédit Agricole, Allianz, METRO, Vodafone Group nebo Vivnedi, AstraZeneca a A.P. Møller - Mærsk a na pražské burze Kofola ČeskoSlovensko, Fortuna Entertainment Group a Pegas Nonwovens.

Kofole ČeskoSlovensko stouply v prvním čtvrtletí tržby o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 68,1 milionu korun. O rok dříve za stejné období vykázala ztrátu 68,4 milionu korun. Firma ale vykázala nárůst tržeb o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč. První čtvrtletí je pro Kofolu tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.
Fortuna v prvním čtvrtletí vydělala 14 milionů eur, objem přijatých sázek vyskočil o 163,7 %
Sázková kancelář Fortuna v prvních třech měsících letošního roku vydělala 14,02 milionu eur. Loni za první kvartál vykázala zisk 1,37 milionu eur. Prudce se zvýšil také objem přijatých sázek.
Textilka Pegas Nonwovens v prvním čtvrtletí vydělala 108,3 milionu Kč
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za první tři měsíce letošního roku čistý zisk 108,3 milionu Kč. Za stejné období loňského roku společnost reportovala zisk 98,9 milionu Kč. Výnosy společnosti meziročně klesly o 3,1 % na 1,46 miliardy Kč.

Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX ztratila 0,2 %. Největší propad zaznamenaly akcie Philip Morris ČR, které ztratily 2,8 %, naopak nejvíce vzrostly akcie ČEZ, které posílily o 2 %.

Velkou událostí byl pro pražskou burzu první START Day, během kterého na nový trh malé a střední společnosti vstoupili výrobce obuvi Prabos plus a výrobce strun pro 3D tisk Fillamentum. Celkem společnosti upsaly akcie za bezmála 50 milionů korun. O vstup na trh měl zájem i výrobce dronů Primoco UAV, v jeho případě ale nebyl zájem investorů dostatečný.

První START Day na pražské burze očima emitentů a šéfa parketu v Rybné
Pražská burza za sebou má historicky první START Day. Své akcie během něj úspěšně upsaly dva ze tří podniků, které usilovaly o vstup na nový veřejný akciový trh určený pro malé a střední podniky s hodnotou od milionu eur. Jak první START Day hodnotí šéf burzy Petr Koblic a samotné společnosti?
Americké akcie v pátek převážně klesaly, slabý výkon podaly hlavní indexy i v týdenním horizontu
Americké akcie v pátek převážně oslabovaly. Investoři jsou opatrní kvůli vývoji výnosů dluhopisů vlády Spojených států a vyšším cenám ropy a čekají rovněž na další vývoj kolem obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden však o necelé procento stouply
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu, když investory znervóznilo napětí mezi Čínou a Spojenými státy.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 0,2 %
Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX přišel o 0,26 % na 1 104,56 bodu. Dolů burzu stáhly zejména cenné papíry energetického gigantu ČEZ, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 389 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Ve čtvrtém květnovém týdnu se investoři zaměří na data o vývoji německé ekonomiky v prvním čtvrtletí, předběžné květnové indexy nákupních manažerů, ekonomické ukazatele institutu Ifo pro Německo, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo sérii britských dat (inflace, maloobchodní tržby, HDP). Ve čtvrtek se navíc k zasedání sejde takzvaná euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny.

Sledovat budou investoři rovněž dění v Itálii. Protestní Hnutí pěti hvězd zveřejnilo na konci uplynulého týdne konečnou verzi koaliční smlouvy s euroskeptickou a protiimigrační Ligou severu. V dokumentu sice není zmínka o odchodu země z eurozóny, o kterém se spekulovalo v průběhu uplynulého týdne, antisystémové strany se v něm ale odvracejí od úsporných opatření.

V Česku bude nadále sledovaný vývoj kolem vznikající vlády ANO a ČSSD, kterou by měla podpořit KSČM. Vstup ČSSD do vlády ale ještě musí být schválen vnitrostranickým referendem, které začne 21. května a bude trvat do 14. června. KSČM plánuje, že své konečné stanovisko oznámí po 15. červnu.

Stále také trvají tahanice ohledně obchodních cel na dovoz průmyslových kovů. Nově se připomnělo Japonsko, které jako sankci zvažuje uvalení cel na vývoz z USA v objemu kolem 400 milionů dolarů, tedy objemu zhruba odpovídajícímu tomu, který Tokiu nastavily Spojené státy. Tímto krokem se Japonsko snaží dostat mezi země, kterým USA povolily výjimky z cel. Japonská vláda se chystá informovat Světovou obchodní organizaci a obchodní spory s USA chce vyřešit co nejdříve.

Úzké hrdlo aneb jedna americká ropná rozluka
Americká ropa neteče na světové trhy. Nemá totiž kudy.

Hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí na Wall Street zveřejní Hewlett Packard Enterprise, Tiffany & Co, Target, Hormel Foods, Best Buy nebo Autodesk, Gap a Foot Locker a v Evropě například Ryanair Holdings, Vienna Insurance Group či Medtronic.

"VIG by měla za první čtvrtletí představit solidní růst objemu pojistného, avšak horší finanční výsledek. Očekáváme nárůst hrubého předepsaného pojistného o 4,1 % na 2,8 miliardy eur. Nejvíce rostl segment zdravotního pojištění (přibližně +9 % meziročně). Finanční výsledek utrpěl z důvodu nízkých úrokových sazeb, které se výrazně nezvýšily od 4Q2017, a tak očekáváme podobný výsledek i za letošní první kvartál, tedy pokles o 22 % na 192 milionů eur. Zisk před zdaněním by se měl zvýšit na 113 milionů eur proti 110 milionům eur v předešlém roce," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Celoroční výhled managementu VIG počítá se ziskem před zdaněním v rozmezí 450-470 milionů eur a předepsaným pojistným 9,5 miliardy eur. Podle našich projekcí by VIG měla tento výhled překonat na úrovni předepsaného pojistného. U zisku před zdaněním je naše očekávání pro první čtvrtletí o něco nižší než čtvrtina celoročního výhledu, nicméně v posledních dvou letech byl první kvartál nejslabším obdobím roku," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Výsledková sezóna za první čtvrtletí na Wall Street již prakticky skončila. Čeká se na hospodářská čísla jen asi 30 firem z indexu S&P 500. Zisky amerických společností se v prvním kvartálu meziročně zvýšily o více než 26 %. Druhé čtvrtletí by podle analytiků mělo přinést o něco slabší růst zisků, aktuálně čekají v průměru "jen" asi 20% meziroční navýšení.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Indikátory v případě amerických akcií ukazují severním směrem. Až se index S&P 500 posune nad cenový odskok, v optimistickém nastavení bude i denní graf. Obávaný květen je zatím pro americké akcie ziskový, index S&P 500 je nad dubnovými maximy. Nepřišel žádný nečekaný propad. Trhy se stabilizovaly, nicméně k návratů býků do sedla je potřeba uzavřít cenový odskok, a to za nadprůměrného objemu obchodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Vyhodnocovat budou investoři jen britský index cen domů od banky Rightmove, japonskou obchodní bilanci a v USA odpoledne index aktivity chicagského Fedu. Za řečnický pultík se postaví šéf atlantské pobočky americké centrální banky Raphael Bostic, prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker a šéf Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari a čtvrtletními výsledky hospodaření se v Evropě pochlubí letecká společnost Ryanair Holdings.

Ani úterý z pohledu dat zajímavé nebude. V Evropě vyjde z důležitějších zpráv jen britská statistika úvěrování ve veřejném sektoru a odpoledne v USA budou investoři zvažovat pouze index aktivity richmondského Fedu. Hospodářské výsledky v USA představí společnosti Advance Auto Parts, AutoZone, Kohl's a Hewlett Packard Enterprise.

Středa bude patřit v Evropě i v USA předběžným květnovým indexům nákupních manažerů. Německo navíc dopoledne na trh pošle zprávu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí a Spojené království přidá index cen domů od DCLG a inflační statistiku. Odpoledne ještě Evropská komise zveřejní index spotřebitelské důvěry a v USA se investoři zaměří vedle PMI na zprávu o prodejích nových domů, pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA a na zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu. Kvartální hospodářská čísla na trh v USA pošlou Lowe's, Tiffany & Co, Target, L Brands, Ralph Lauren nebo NetApp a v Evropě Vienna Insurance Group.

Čtvrteční dopoledne bude patřit indexu důvěry německých spotřebitelů od GfK, britským maloobchodním tržbám a zápisu z posledního zasedání Evropské centrální banky. Odpoledne v USA vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index aktivity kansaského Fedu a zpráva o prodejích starších domů. S projevem navíc vystoupí prezident newyorského Fedu William Dudley a prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker a do výsledkové sezóny přispějí na Wall Street Hormel Foods, Best Buy, Autodesk nebo Gap a v Číně Lenovo Group.

V noci na pátek Japonsko zveřejní inflační statistiku, dopoledne přidají Německo ekonomické indexy od institutu Ifo a Spojené království zprávu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. V USA se odpoledne investoři zaměří na zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, finální květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a týdenní zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky na trh v závěru týdne pošle v USA společnost Foot Locker.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V pondělí italský prezident přijme představitele Pěti hvězd a Ligy severu, tedy stran, které hodlají vytvořit vládní koalici. K tomu zřejmě dojde v průběhu týdne. Populistická a antievropská italská vláda ale znervózňuje držitele italských dluhopisů. Rozdíl mezi výnosy italských a německých státních dluhopisů je nejvyšší od evropské dluhové krize. Zároveň je to jeden z důvodů oslabování eura.
  • Pozornost dolarových investorů bude směřovat k zápisu z posledního jednání FOMC. Ten by měl hodně naznačit o dalším tempu zvyšování úrokových sazeb.
  • Z Evropy se dočkáme solidních květnových PMI. Ty by měly potvrdit dubnové hodnoty aktivity v průmyslovém sektoru a v sektoru služeb. Takovýto výsledek by byl konzistentní se solidním růstem ekonomiky eurozóny během 22018 o 0,5 % mezikvartálně.
  • Z teritoriálního pohledu lze očekávat mírný pokles průmyslové aktivity v Německu. S tím by mělo být konzistentní i lehké snížení květnového indexu Ifo. Za první čtvrtletí vykázala německá ekonomika relativně nízkou růstovou dynamiku (0,3 % mezičtvrtletně). Toto číslo by mělo být ve čtvrtek potvrzeno, struktura HDP by ale měla být povzbudivá. Slabší spotřebu domácností (navzdory rekordní zaměstnanosti a rostoucím mzdám) bude kompenzovat vyšší investiční aktivita. Celkově pro letošní rok očekáváme, že si německá ekonomika připíše více než 2 %.
  • V týdnu veřejně vystoupí několik amerických centrálních bankéřů. Trh i KB předpokládají, že se letos dolarové úrokové sazby zvýší ještě dvakrát. Komentáře jednotlivých členů Ferdu mohou tato očekávání upřesnit.
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
před hodinou

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
před hodinou

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
před hodinou

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
před hodinou

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
před hodinou

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika
Nokia postaví pro NASA první mobilní síť na Měsíci
12:56

Nokia postaví pro NASA první mobilní síť na Měsíci

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia získal od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA)...
Nokia Evropské akcie Telekomunikace
Pokles japonského vývozu v září výrazně zpomalil
12:02

Pokles japonského vývozu v září výrazně zpomalil

Meziroční pokles vývozu z Japonska v září zpomalil na 4,9 ze srpnových 14,8 procenta. Poprvé za více než rok se...
Japonsko Mezinárodní obchod
Obchodování na některých evropských burzách postihl výpadek
11:37

Obchodování na některých evropských burzách postihl výpadek

Technické potíže burzovního operátora Euronext v pondělí vedly k přerušení obchodování na některých evropských...
Evropské akcie
Šéfka ECB vyzvala k rychlé distribuci peněz z fondu obnovy EU
10:37

Šéfka ECB vyzvala k rychlé distribuci peněz z fondu obnovy EU

Evropská unie musí urychleně rozdělit peníze z fondu obnovy v objemu 750 miliard eur, který má evropským ekonomikám...
ECB Christine Lagardeová Evropská ekonomika
Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory…
Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory…
10:30

Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory solidním datům Čína

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v plusu, pod nulou ale den zakončila Čína, a to...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
EU vyšetřuje kvůli nakládání s osobními údaji službu Instagram
10:19

EU vyšetřuje kvůli nakládání s osobními údaji službu Instagram

Irská Komise na ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat službu Instagram, a to kvůli podezření, že aplikace porušuje...
Sociální sítě Facebook Internet
Alibaba získá kontrolu na řetězcem hypermarketů Sun Art
09:51

Alibaba získá kontrolu na řetězcem hypermarketů Sun Art

Čínský internetový obchod Alibaba Group Holding investuje 3,6 miliardy dolarů do převzetí kontroly nad čínským...
Alibaba Asijské akcie Maloobchod