Burzovní kalendář (21. 9. - 25. 9. 2020)
|

Burzovní kalendář (21. 9. - 25. 9. 2020)

Čtvrtý zářijový týden by ve světě mohl být relativně klidný. V Česku budou investoři čekat na výsledek středečního zasedání České národní banky a na poli makrodat budou trhy vyhodnocovat mimo jiné předběžné zářijové indexy nákupních manažerů.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Na začátku týdne to na akciových trzích vypadalo na zotavení, jeho konec byl však opět slabší. Americký index Dow klesl o 0,03 %, širší S&P 500 se snížil o 0,65 % a Nasdaq Composite přišel o 0,56 %. S&P 500 klesl poprvé od přelomu loňského září a října tři týdny po sobě a třetí týden za sebou oslabil i Nasdaq. Panevropský STOXX Europe 600 stoupl o 0,22 %, ale hlavní indexy na největších burzách se snížily, FTSE 100 klesl o 0,42 %, DAX o 0,66 % a CAC 40 o 0,86 %. Akcie na pražské burze podle indexu PX za týden zlevnily o 2,7 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 18. září 2020

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden
Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy. Na devizovém trhu slábl dolar.
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Akcie na západoevropských burzách v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z rostoucího počtu nových případů nemoci covid-19. Indexy na hlavních evropských trzích ztratily také v hodnocení celého týdne.
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května
Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů ho táhly především bankovní emise v čele s Erste Group Bank, jejíž akcie zlevnily o více než tři procenta. Naopak se ziskem skončily tři emise - operátor O2, textilka PFNonwovens a pojišťovna VIG.

Jednou z hlavních událostí týdne bylo zasedání FOMC. Měnový výbor americké centrální banky ponechal základní sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Fed rovněž v prohlášení zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. V nové prognóze banka výrazně zlepšila výhled letošního vývoje ekonomiky, nově čeká pokles hrubého domácího produktu jen o 3,7 %, v červnu počítala s propadem o 6,5 %. Inflace by se na cílovaná 2 % ovšem měla dostat až v roce 2023.

O nastavení měnové politiky rozhodovala také britská centrální banka. I ta nastavení úrokových sazeb potvrdila a beze změny ponechala rovněž program skupování aktiv v objemu 745 miliard liber.

Z ekonomických údajů investoři vyhodnocovali mimo jiné průmyslovou výrobu v Číně, eurozóně a USA, inflaci v eurozóně a Spojeném království, indexy ZEW pro Německo a eurozónu či americké a britské maloobchodní tržby.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled vývoje ekonomiky. Globální hospodářství podle nové predikce klesne v letošním roce o 4,5 %, v červnovém výhledu prognózovala organizace 6% propad. Jestliže se zamezí nekontrolovanému šíření koronaviru, hospodářství se příští rok vrátí k růstu a zpevní o pět procent, uvedla OECD. V červnu na příští rok prognózovala růst hrubého domácího produktu světa o 5,2 %.

Americká softwarová společnost Oracle v pondělí oznámila dosažení dohody s čínskou společností ByteDance, která provozuje sociální síť TikTok, jejímž zakázáním na území Spojených států hrozil prezident Donald Trump. Společnost Oracle se dle ní má stát důvěryhodným technologickým zprostředkovatelem platformy v Americe, nikoli však jejím vlastníkem. V pátek poté americké ministerstvo obchodu uvedlo, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a WeChat, jež jsou v čínském vlastnictví, následně ale Trump dohodu s ByteDance týkající se TikToku podpořil.

Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěly například firmy Adobe a FedEx a v Evropě například společnost Industria de Diseno Textil. Na pražské burze výsledky za druhé čtvrtletí a celé první pololetí zveřejnila nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko. Té v letošním prvním pololetí klesly tržby o 9,2 % na 2,75 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se společnosti snížil o 17,8 % na 349,1 milionu korun a čistý zisk dosáhl 8,7 milionu korun. Letní sezóna ovšem byla úspěšná, a představenstvo skupiny proto navrhne vyplatit dividendu 13,50 Kč na akcii.

Výhled

Příští týden by na programu celkově neměly být významnější události, což by mohlo nahrávat klidnějšímu obchodování. "Stále budeme sledovat dění okolo technologických titulů, které nyní udávají směr celkovému vývoji na trzích," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Další technologická bublina? O růstu cen akcií je potřeba říkat celý příběh
Vývoj cen akcií velkých technologických společností často vyvolává reminiscence na přelom tisíciletí, kdy se právě na trhu s tehdy mladičkými internetovými společnostmi nafoukla jedna z největších cenových bublin historie. Dopadlo to (na hezkých pár let) špatně, a tak každé přirovnání současného vývoje k tomu před (již více než) dvěma dekádami vyvolává nervozitu, ne-li rovnou paniku. Často se ale neříká celá story.

Z makroekonomických údajů budou investoři vyhodnocovat předběžné zářijové indexy nákupních manažerů, indexy podnikatelské nálady Ifo pro Německo, index důvěry německých spotřebitelů od GfK nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

O nastavení úrokových sazeb bude ve středu jednat bankovní rada České národní banky. "Očekáváme jedno z méně zajímavých zasedání ČNB. Zvyšování sazeb uprostřed bezprecedentního ekonomického propadu prakticky nepřichází v úvahu. Snižování sazeb v tuto chvíli není zapotřebí a ekonomice by již těžko pomohlo a pád inflace pod cíl na horizontu měnové politiky nehrozí. Nekonvenční měnové nástroje jako devizové intervence či kvantitativní uvolňování taktéž nejsou zapotřebí," uvedl analytik z Raiffeisenbank Vít Hradil.

Na posledním měnovém jednání na začátku srpna rada jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Naposledy je změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 %. Předtím snížila úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku ČR. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 % od srpna do listopadu 2017. Před pandemií v únoru byla základní sazba na 2,25 %.

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu představí ve Spojených státech mimo jiné NIKE, General Mills a Costco Wholesale a v Evropě mimo jiné firma Kingfisher.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

"Před 12 obchodními dny byl index S&P 500 na historických maximech, i po ztrátě 8 % tak drží od začátku roku zisk. Září ale přineslo výraznou změnu nálady a denní graf se podstatně proměnil z jasně býčího na neutrální. Rozpětí 3 200 až 3 600, ve kterém se nyní index nachází, znamená rozpětí asi 12 %. Případný pokles a uzavření pod 3 200 by ukázalo na převahu medvědů," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Howard Marks (Oaktree Capital): Opravdu velké peníze vám mohou vydělat akcie, které byly pod největším tlakem. Dlouhodobý investiční horizont je nejdůležitější
V době, kdy jsou výnosy amerických vládních dluhopisů minimální, působí ostatní třídy aktiv o to atraktivněji. To ale neznamená, že výnosy z nich jsou nějaká velká hitparáda. Kdo chce výraznější zhodnocení peněz, nesmí se bát hledat mezi poraženými uplynulých měsíců a let, uvedl ve vysílání CNBC uznávaný investor Howard Marks.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí bude investory v zámoří zajímat index aktivity chicagského Fedu. V Japonsku se nebude obchodovat kvůli státnímu svátku.

V úterý vyjde v eurozóně index spotřebitelské důvěry a ve Spojených státech zaujmou prodeje starších nemovitostí. V Japonsku se ani v úterý obchodovat nebude a v Česku bude zveřejněna statistika zahraničního zadlužení země za druhý kvartál. Výsledky hospodaření zveřejní v USA společnost NIKE.

Ve středu budou sledované předběžné indexy nákupních manažerů za září, španělský HDP, index německé spotřebitelské důvěry a americké zásoby ropy a index cen domů. O nastavení měnové politiky bude jednat Česká národní banka. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street firma General Mills.

Ve čtvrtek dopoledne Německo zveřejní index podnikatelské nálady Ifo, ECB otevře úvěrové linky v rámci programu LTRO a Spojené státy doplní obrázek dění na realitním trhu statistikou prodejů nových domů. V Česku budou zveřejněny indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Výsledky hospodaření na trh pošle v USA mimo jiné firma Costco Wholesale.

V pátek zaujme přehled dění na úvěrovém trhu v eurozóně a Spojené státy oznámí, jak se v srpnu vyvíjela poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Ve Spojených státech budou zveřejněny zářijové prodeje stávajících nemovitostí a nových domů. Historicky nízké úrokové sazby i snaha dohnat odložené nákupy pravděpodobně povedou k dalšímu růstu těchto ukazatelů, avšak nižším tempem než v minulých měsících. Stabilizovat se zřejmě budou rovněž srpnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.
  • Indikátory důvěry v eurozóně by měly ukázat na další zlepšení nálady. Zářijový kompozitní PMI by si ve srovnání s minulým měsícem měl polepšit o dvě desetiny bodu, zpracovatelský o čtyři desetiny. Nad 50bodovou hranicí by se měl ukazatel držet i ve zbytku letošního roku. V příštím roce na něj ale zřejmě dolehnou sekundární efekty pandemické krize, tedy růst nezaměstnanosti a bankroty společností.
  • Na historický průměr se v září zřejmě nedostane německý Ifo index. Přestože očekáváme jeho další růst, zůstává stále pět bodů pod svým historickým průměrem.
  • Zveřejněná data by alespoň zkraje týdne měla vyznívat spíše ve prospěch eura. Otázkou ale je, jak kartami zamíchá geopolitika. Horní komora britského parlamentu by měla začít diskutovat o kontroverzním návrhu zákona o vnitřním trhu, který je v rozporu s loni schválenou smlouvou o vystoupení Británie z EU. Geopolitické otázky a brexit bude na dvoudenním zasedání řešit i Evropská rada. Stabilitu italské vlády pak otestují komunální volby a druhé kolo referenda o snížení počtu poslanců z 630 na 400 a senátorů z 315 na 200. Důvodů, které by tedy euro mohly poslat na slabší úrovně, se může najít více než dost.
  • K jednacímu stolu, tentokrát netradičně ve středu, zasedne Česká národní banka. Ta bude měnové podmínky pravděpodobně nadále považovat za dostatečně uvolněné. HDP i měsíční data ukazují na mírně rychlejší ekonomické oživení, než s jakým ČNB počítala. Inflace se sice stále drží na vyšších hodnotách, ale růst cen zpomaluje a vyvíjí se v souladu s poslední prognózou ČNB. Rizika daná pandemií covidu-19 zůstávají nicméně vysoká a banka by to měla reflektovat. V případě potřeby by měnové podmínky pravděpodobně uvolnila prostřednictvím kurzu koruny. To ale v současné době není na pořadu dne. Stabilitu úrokových sazeb očekáváme až do začátku roku 2022.
Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá
před 43 minutami

Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá

Více než čtvrtina malých a středních firem nebude mít na splátky svých úvěrů peníze. V sobotu přitom končí...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Asijské akcie v úterý převážně ztrácely, poklesy ale nebyly tak…
Asijské akcie v úterý převážně ztrácely, poklesy ale nebyly tak…
před hodinou

Asijské akcie v úterý převážně ztrácely, poklesy ale nebyly tak výrazné jako v pondělí na Wall Street

Investoři obecně sledují, jak nový nárůst počtu případů onemocnění covid-19 ovlivní ekonomiku. Nadále významným...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
V eurozóně v září přibylo úvěrů
před hodinou

V eurozóně v září přibylo úvěrů

Úvěrů domácnostem bylo o 3,1 % více (odhad: +2,8 %), půjček firmám přibylo 7,1 % (odhad: +7,5 %). Celková peněžní...
Eurozóna Evropská ekonomika Úvěry
Aerolinky easyJet prodaly a pronajaly část letadel za 300 milionů GBP
před hodinou

Aerolinky easyJet prodaly a pronajaly část letadel za 300 milionů GBP

Společnost easyJet získala 300 milionů GBP z prodeje a pronájmu části svých letadel. Firma se v době hlubokého...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Průzkum: Jak se Češi obávají o dostupnost vlastního bydlení?
Průzkum: Jak se Češi obávají o dostupnost vlastního bydlení?
před hodinou

Průzkum: Jak se Češi obávají o dostupnost vlastního bydlení?

Nejčerněji vnímají své šance na vlastní bydlení kvůli dopadům koronavirové krize obyvatelé Jihočeského kraje. Na...
Česká republika Česká ekonomika Realitní trh
Evropské akciové trhy zahajují úterní seanci smíšeně
09:15

Evropské akciové trhy zahajují úterní seanci smíšeně

STOXX Europe 600 -0,09 %, FTSE 100 -0,26 %, DAX +0,24 %, CAC 40 -0,2% %. Lepší než očekávané výsledky oznámily...
Evropské akcie
Výsledky HSBC ve 3Q: Zisk před zdaněním 3,07 miliardy USD (odhad: 2…
08:43

Výsledky HSBC ve 3Q: Zisk před zdaněním 3,07 miliardy USD (odhad: 2,07 miliardy USD)

Tržby HSBC dosáhly za kvartál 11,93 miliardy USD. Zisk i tržby bance sice meziročně opět klesly, překonaly ale odhady...
Evropské akcie Evropské banky Výsledková sezóna
Výsledky Novratis ve 3Q: Očištěný zisk 1,52 USD na akcii (odhad: 1,44…
08:38

Výsledky Novratis ve 3Q: Očištěný zisk 1,52 USD na akcii (odhad: 1,44 USD na akcii)

Farmaceutická společnost Novartis překonala odhady trhu na úrovni zisku. Zvýšila navíc výhled ziskovosti na celý rok.
Evropské akcie Výsledková sezóna Farmacie
Výsledky BP ve 3Q: Očištěný zisk 86 milionů USD (odhad: ztráta 116,8…
08:28

Výsledky BP ve 3Q: Očištěný zisk 86 milionů USD (odhad: ztráta 116,8 milionu USD)

Britská ropná společnost BP vykázala za třetí čtvrtletí díky lepším cenám ropy zisk 86 milionů dolarů, a překonala...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Rusnok: ČNB nečeká extrémní oslabování koruny. Kdyby nastalo,…
08:22

Rusnok: ČNB nečeká extrémní oslabování koruny. Kdyby nastalo, zasáhneme

Guverenér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že centrální banka nepředpokládá...
ČNB Česká koruna EUR/CZK
Nezaměstnanost ve Španělsku ve třetím čtvrtletí stoupla
07:16

Nezaměstnanost ve Španělsku ve třetím čtvrtletí stoupla

Průměrná míra nezaměstnanosti ve Španělsku od července do září stoupla na 16,26 %. Analytici čekali jen 15,90 % po 15...
Španělsko Nezaměstnanost Eurozóna
Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k růstu
02:52

Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k růstu

Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila po nejprudším propadu za více než deset let k růstu. Hrubý...
Jižní Korea HDP Asijská ekonomika
Co musíte ráno vědět (27. října)
Co musíte ráno vědět (27. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, proč by Evropa neměla spoléhat na vítězství Joea Bidena v...
Musíte vědět
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
včera v 22:45

PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28. října 2020

Přehled opatření, která přijala vláda 26. října kvůli šíření nového typu koronaviru a těch nadále platných.
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
včera v 21:01

Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě

Výsledky amerických prezidentských voleb nebudou mít dopad pouze na hospodářskou situaci ve Spojených státech, ale...
Volby Spojené státy americké (USA) Evropa
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
včera v 21:00

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují nepříznivý vývoj epidemie a balík pomoci ekonomice USA

Americké akcie na začátku týdne oslabily v obavách z prudkého nárůstu počtu případů nákazy koronavirem a kvůli...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda
včera v 20:41

NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda

V rámci Národní ekonomické rady vlády panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
včera v 17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...