Burzovní kalendář (22. 10. - 26. 10. 2018)
|

Burzovní kalendář (22. 10. - 26. 10. 2018)

Jednou z hlavních událostí čtvrtého říjnového týdne by mělo být zasedání Evropské centrální banky, ostře sledovaná bude zejména tisková konference jejího šéfa Maria Draghiho. Investoři ovšem budou vyhodnocovat i zprávu o vývoji americké ekonomiky v třetím čtvrtletí nebo indexy nákupních manažerů.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly. Dow stoupl o 0,4 % a širší S&P 500 se zvýšil o 0,02 %, zatímco technologický Nasdaq Composite ztratil 0,6 %. Ani velké evropské indexy nešly shodným směrem, panevropský STOXX Europe 600 zpevnil o 0,64 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,77 % a německý DAX přidal 0,26 %, francouzský CAC 40 ale klesl o 0,22 %. Pražská burza v týdenním horizontu podle indexu PX stagnovala.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 19. října 2018

Americké akciové indexy se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne uzavřely smíšeně. Příznivé výsledky hospodaření společnosti Procter & Gamble vyvážily obavy, že zvyšování úrokových sazeb a geopolitické napětí zbrzdí ekonomický růst USA. Na směru se hlavní indexy neshodly ani v týdenním horizontu.
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta
Evropské akciové trhy uzavřely páteční obchodování smíšeně, když investoři čekali na novinky týkající se italského rozpočtového plánu. Pozornost poutala také výsledková sezóna a jednání o odchodu Británie z Evropské unie.
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, v týdenním horizontu stagnovala
Pražská burza v pátek potřetí v řadě klesla, když index PX odepsal 0,72 % na 1 079,3 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Erste Group Bank, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR a Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 676 miliony korun nadprůměrný.

Investoři se v třetím říjnovém týdnu zaměřili na americké maloobchodní tržby, bilanci federálního rozpočtu, čínskou, britskou a evropskou inflaci, indexy ZEW pro Německo či údaje o průmyslové výrobě v USA a zprávu o vývoji čínské ekonomiky.

Pondělí bylo posledním dnem, dokdy musely členské země Evropské unie doručit Evropské komisi finální návrhy státního rozpočtu pro rok 2019. Itálie podle komise doručila návrh, který závažným způsobem porušuje rozpočtová pravidla EU. Komise poukázala například na příliš prudký růst vládních výdajů. Vyzvala rovněž ministra financí, aby vysvětlil, proč ignoroval negativní postoj rozpočtového úřadu italského parlamentu k makroekonomickým předpokladům návrhu, a požádala Řím, aby na její kritiku do týdne zareagoval.

Návrh rozpočtu Itálie zahrnuje například zavedení základního příjmu pro chudé či snížení věku pro odchod do důchodu. Rozpočtové plány Říma již dříve vyvolaly kritiku ze strany EU i obavy mezi investory. Zadlužení Itálie v současnosti dosahuje asi 131 % HDP, a je tedy druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v pátek večer i v reakci na problematický návrh rozpočtu snížila dluhové hodnocení Itálie na Baa3. Hodnocení od agentury Standard & Poor's je nyní BBB. Výhled Moody's je "stabilní", což znamená, že agentura nečeká v nejbližší době další změnu. Stupeň Baa3 je nejnižší hodnocení v investičním pásmu.

V pondělí se čeká reakce italské vlády na výtky Evropské komise. Předpokládá se, že dojde ke snížení plánovaného deficitu, investoři ale klidní být nemohou. "Rating Itálie je jen těsně v investičním pásmu, tedy krůček od pásma spekulativního. Další snížení by nutilo mnoho institucionálních investorů italský dluh prodat. Již samotný tento fakt by mohl opatrnější investory, zvlášť po zkušenosti s dluhovou krizí v eurozóně, přimět začít pozice v italských dluhopisech snižovat. A nervozita trhu se lehce začíná přesouvat i na další země periferie unie, tedy na Portugalsko a Španělsko," připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Zápis ze zasedání americké centrální banky ukázal, že zářijové zvýšení sazeb podpořili všichni účastníci jednání FOMC. Dokument také potvrdil, že americká centrální banka nadále plánuje zpřísňovat politiku, navzdory kritice prezidenta Donalda Trumpa. Fed letos zvýšil úrokové sazby již třikrát, jedno další zvýšení sazeb v tomto roce se ještě očekává.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Charles Schwab, Bank of America, UnitedHealth Group, BlackRock, Johnson & Johnson, Morgan Stanley, Goldman Sachs Group, Netflix, United Continental Holdings, International Business Machines, Alcoa, Travelers, Philip Morris International, American Express, Honeywell International, Schlumberger nebo Procter & Gamble a v Evropě TomTom, Akzo Nobel, Novartis, SAP či Volvo. Především v USA firemní čísla zatím podporují ceny akcií, opačným směrem trh táhnou pokračující obavy o vývoj sazeb.

Na pražské burze se výsledky pochlubily mediální skupina CME a vývojář antivirového softwaru Avast. Analytici zprávy obou společností hodnotí kladně, v případě CME investory zaujala zejména informace, že by firma mohla v relativně blízké budoucnosti vyplatit dividendu.

Mediální CME v třetím čtvrtletí vzrostly tržby na 123,52 milionu USD, čistý zisk dosáhl 68,57 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 68,57 milionu dolarů, o rok dříve vykázala za stejné období čistou ztrátu 7,75 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily ze 119,43 milionu dolarů na 123,52 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.
Avastu v třetím čtvrtletí stouply upravené tržby o 7,2 % na 209,8 milionu USD
Vývojáři antivirového softwaru Avast v třetím čtvrtletí letošního roku stouply upravené tržby o 7,2 % na 209,8 milionu USD. Provozní zisk EBITDA se společnosti meziročně zvýšil o 5,5 % na 113,5 milionu USD.

Výhled

Ve čtvrtém říjnovém týdnu se investoři budou soustředit především na zprávy o spotřebitelské důvěře v eurozóně a v USA, předběžné indexy nákupních manažerů za říjen, data z amerického realitního trhu (index cen domů, prodeje nových domů, rozjednané prodeje domů), indexy Ifo pro Německo, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby či první odhad vývoje americké ekonomiky v třetím čtvrtletí. Pozornost budou poutat také zasedání centrálních bank Kanady a eurozóny.

Evropská centrální banka by měla potvrdit nastavení úrokových sazeb a utlumení programu kvantitativního uvolňování (z 30 miliard na 15 miliard eur měsíčně). Kanadská centrální banka podle analytiků zvýší základní úrokovou sazbu z 1,5 % na 1,75 %.

Pozorně budou investoři sledovat i dění na měnových trzích, zejména vývoj kurzu jüanu. Kurz USD/CNY by se za určitých okolností mohl dostat na 7. Pokud by se tak stalo, byla by čínská měna vůči dolaru nejslabší od roku 2008. Na jednu stranu by slabší jüan mohl podpořit konkurenceschopnost čínských společností, na druhou stranu by však mohl vyprovokovat prezidenta USA Donalda Trumpa k dalším opatřením k přidušení čínského exportu.

"Silná nákupní korekce po propadech se konala vlastně jen v úterý, ve středu býci ztratili dech a ve čtvrtek index S&P 500 opět odepsal přes procento. Objemy obchodů byly nadprůměrné, a to i v pátek, kdy index zakončil prakticky na nule. Protipohyb nedokázal kurz vytlačit ani k 20dennímu klouzavému průměru (aktuálně 2 854 bodů)," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Oznamované hospodářské výsledky firem podporují růst cen akcií, prim na monitorech traderů ale stále hrají úrokové sazby. Index S&P 500 se drží v pásmu 100 bodů, v nejbližší době by se kurz mohl posouvat do strany, případně otestovat support na 2 700 nebo nejbližší rezistenci na 2 800. Zavírací cena nad maximy z uplynulého týdne (okolo 2 830) by mohla být signálem, že do konce roku přijde další růst cen akcií."

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí bude na Wall Street pokračovat čísly od společností McDonald's, United Technologies, 3M, Caterpillar, Verizon Communications, Boeing, AT&T, Microsoft, Ford Motor, Visa, Merck & Co, Twitter, Amazon, Alphabet, Intel nebo Colgate-Palmolive a Charter Communications. Celkově výsledky zveřejní bezmála 160 společností z indexu S&P 500.

V Evropě na trh hospodářská čísla pošlou Ryanair Holdings, Deutsche Bank, Barclays, UBS Group, Anheuser-Busch InBev, Daimler, Lloyds Banking Group, BASF, Eni, Royal Bank of Scotland Group nebo TOTAL a v Asii například Canon, Hyundai Motor, LG Electronics, ZTE či Ricoh.

V České republice by hospodářské výsledky měla odtajnit petrochemická skupina Unipetrol. V tomto případě ale už půjde o de facto bezvýznamná čísla, jelikož tento měsíc byly akcie minoritních akcionářů převedeny na polskou skupinu PKN Orlen.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Investoři budou více pozornosti věnovat jen pravidelné měsíční zprávě německé centrální banky a v USA indexu aktivity pro oblast Chicaga. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Hasbro, Halliburton nebo Kimberly-Clark a v Evropě Ryanair Holdings či Koninklijke Philips.

Úterní dopoledne bude patřit německé výrobní inflaci, odpoledne se investoři zaměří na index spotřebitelské důvěry v eurozóně a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street McDonald's, Harley-Davidson, United Technologies, 3M, Verizon Communications, Caterpillar nebo Texas Instruments a v Evropě Schindler Holding a Saab.

Středa bude dnem předběžných říjnových indexů nákupních manažerů. Dále se investoři zaměří na zprávu o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně, údaje z amerického realitního trhu (index cen domů od FHFA, prodeje nových domů) a měnověpolitické zasedání kanadské centrální banky. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Deutsche Bank, Barclays nebo Iberdrola a na Wall Street Alexion Pharmaceuticals, Boeing, AT&T, Freeport McMoRan, Microsoft, Ford Motor, Whirlpool, ServiceNow nebo Visa.

Ve čtvrtek ráno na trh dorazí index spotřebitelské důvěry v Německu a indexy Ifo pro největší evropskou ekonomiku. Odpoledne skončí zasedání Evropské centrální banky, na kterém se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, a v USA vyjdou zprávy o velkoobchodních zásobách, obchodní bilanci, objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, rozjednaných prodejích domů a žádostech o podporu v nezaměstnanosti a také index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Hospodářské výsledky na trh pošlou v Evropě Puma, UBS Group, Anheuser-Busch InBev, Nokia, Daimler a Lloyds Banking Group a ve Spojených státech ConocoPhillips, Newmont Mining, Bristol-Myers Squibb, Comcast, American Airlines Group, Southwest Airlines, Merck & Co, Twitter, Altria Group, Amazon, Mattel, Alphabet nebo Intel a v Asii mimo jiné Canon, Hyundai Motor, LG Electronics a ZTE.

V pátek se investoři zaměří na první odhad vývoje americké ekonomiky v třetím čtvrtletí a finální říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření zveřejní na Wall Street Goodyear Tire & Rubber, Colgate-Palmolive, Charter Communications a Phillips 66, v Evropě Linde, CaixaBank, BASF, Eni, Royal Bank of Scotland Group, TOTAL a Electrolux a v Asii společnost Ricoh.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V pondělí italská vláda odpoví EU na výtky ke svému expanzivnímu rozpočtu. Evropská komise žádala vysvětlení zvýšených výdajů, především nebývale vysoké odchylky rozpočtu na příští rok od rozpočtových pravidel EU. Nelze vyloučit, že italská vláda bude v budoucnu požádána o revizi rozpočtu. Odpověď by mohla snížit napětí, které minulý týden eskalovalo a zvýšilo rozdíl mezi 10letými výnosy italských a německých vládních dluhopisů na 5,5leté maximum.
  • Jednotlivé předstihové indikátory v Evropě vesměs ukáží na stabilizaci ekonomické situace.
  • Čtvrteční zasedání ECB pravděpodobně žádné nové zprávy nepřinese, diskutovat se budou především rizika prognózy. Ta podle našeho názoru zůstanou celkově vyvážená a ukončení nákupu aktiv na konci roku neohrozí.
  • V zámoří budou trhy především sledovat páteční zveřejnění prvního odhadu vývoje HDP ve třetím čtvrtletí. Podle ekonomů ze Société Générale lze čekat 3% mezičtvrtletní anualizovaný růst americké ekonomiky, která si tak udrží trajektorii předpokládanou tamní centrálí bankou.
Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu
před 18 minutami

Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu

Nadnárodní těžařský gigant Glencore omezí těžbu uhlí, aby vyhověl výzvám předních investorů, kteří sektor tlačí k...
Těžba Uhlí a koks Životní prostředí
Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech
Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech
před 37 minutami

Asijské burzy v polovině týdne uzavřely v zelených číslech

Asijské akciové trhy zakončily středeční seanci v plusu, když investoři nadále monitorovali vývoj obchodních jednání...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci
Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci
před hodinou

Cena palladia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci

Cena palladia při středečním asijském obchodování poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za troyskou unci. Mohou za to...
Paládium
Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl
Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl
před hodinou

Zisk aerolinek Air France-KLM loni prudce vzrostl

Čistý zisk letecké společnosti Air France-KLM v loňském roce prudce vzrostl na 409 milionů eur z předloňských 163...
Francie Doprava Výsledková sezóna
Senát zřejmě schválí zákon pro brexit bez dohody
před hodinou

Senát zřejmě schválí zákon pro brexit bez dohody

Senát zřejmě schválí návrh zákona, podle kterého budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku v některých...
Česká republika Spojené království Politika
Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii
Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii
09:34

Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii

Americká automobilka Ford Motor po více než padesáti letech uzavře závod v Brazílii a ukončí prodej těžkých...
Ford Auta Brazílie
Německo: Index výrobních cen v lednu meziročně vzrostl o 2,6 %
09:00

Německo: Index výrobních cen v lednu meziročně vzrostl o 2,6 %

Německý index výrobních cen se v lednu v meziročním srovnání zvýšil o 2,6 % po růstu o 2,7 % v prosinci (odhad: 1,9 %...
Německo Inflace
Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let
Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let
08:40

Deficit zahraničního obchodu Japonska v lednu nejvyšší za pět let

Deficit japonského zahraničního obchodu se v lednu prohloubil ve srovnání se stejným obdobím loni o téměř polovinu na...
Mezinárodní obchod Japonsko
ČR bude moci získat z norských fondů zhruba pět miliard Kč
08:23

ČR bude moci získat z norských fondů zhruba pět miliard Kč

Zástupci ministerstva financí, Norska, Islandu a Lichtenštejnska ve středu v Praze zahájí třetí období Fondů...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Norsko
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta
08:05

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na tři procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu dále stoupla na 3 procenta z prosincových 2,91 procenta. Vyplývá to z údajů...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova…
Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý mírně zdražily, investory povzbudila slova Donalda Trumpa

Akcie ve Spojených státech v úterý mírně posílily díky příznivým hospodářským výsledkům maloobchodního řetězce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Trumpův kandidát na šéfa Světové banky má prvního vyzyvatele
včera v 21:01

Trumpův kandidát na šéfa Světové banky má prvního vyzyvatele

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na post prezidenta Světové banky David Malpass má svého prvního...
Banky Donald Trump
Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO
včera v 19:57

Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO

Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v České republice. V případě, že by plynovod nevznikl, tuzemská...
Zemní plyn Komodity Česká republika
Francie a Německo chtějí změnit evropskou průmyslovou politiku
včera v 19:40

Francie a Německo chtějí změnit evropskou průmyslovou politiku

Francie a Německo v úterý představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému kontinentu umožnit...
Německo Francie Průmysl
Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem
Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem
včera v 18:39

Kongres prošetřuje zprávy o jaderné spolupráci USA s Rijádem

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu začala vyšetřovat zprávy o tom, že Bílý dům hodlá dodat technologie pro...
Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika Saúdská Arábie
Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o…
Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně klesly, akcie banky HSBC zlevnily o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když investoři čekali na zprávy z jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G
Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G
včera v 17:48

Německo je údajně nakloněno účasti Huawei při budování sítí 5G

Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních sítí páté generace ...
Německo Čína Telekomunikace
Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě
včera v 17:36

Německo loni opět mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě

Německo loni díky silnému exportu již třetím rokem za sebou zaznamenalo největší přebytek běžného účtu platební...
Německo Mezinárodní obchod