Burzovní kalendář (23. 4. - 27. 4. 2018)
|

Burzovní kalendář (23. 4. - 27. 4. 2018)

Hospodářské výsledky v posledním dubnovém týdnu zveřejní zhruba 180 firem z indexu S&P 500. Vedle výsledkové sezóny budou investoři vyhodnocovat také sérii makrodat a pozornost budou věnovat i měnověpolitickým zasedáním ECB a Bank of Japan.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu zpevnily, index Dow se zvýšil o 0,42 %, širší index S&P 500 stoupl o 0,52 % a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,56 %. I evropské burzy v horizontu pěti obchodních dní skončily v plusu, regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,73 %, britský FTSE 100 vzrostl o 0,89 %, francouzský CAC 40 posílil o 1,44 % a německý index DAX zpevnil o procento.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 20. dubna 2018, zdroj: Finviz

Z ekonomických dat věnovali investoři pozornost americkým a čínským maloobchodním tržbám, čínské průmyslové výrobě a HDP, indexům ekonomického sentimentu ZEW pro Německo a eurozónu, americké průmyslové výrobě nebo inflaci v Británii a eurozóně.

Obavy investorů z možného konfliktu mocností v Sýrii a obchodních válek mírně opadly, což vedlo k celkovému poklesu volatility. Úplně však nejistota z trhů nezmizela. Napjaté jsou nadále vztahy mezi Íránem a Izraelem, a to kvůli vyjádření Teheránu, že Tel Aviv bude potrestán za nedávný útok na íránskou základnu T4 v Sýrii. Izrael se podle médií připravuje na možný letecký útok íránských bezpilotních letadel startujících ze Sýrie.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné Netflix, Bank of America, UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, Goldman Sachs, IBM, US Bancorp, Morgan Stanley, American Express, Philip Morris International, Honeywell International, General Electric, Procter & Gamble, Baker Hughes & GE Corp a Schlumberger a v Evropě Sky, Heineken, Novartis nebo Engie.

Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX klesla o 1,2 %. Největší propad zaznamenaly akcie TMR, které ztratily 6,3 % i přesto, že správce lyžařských středisek a dalších sportovních areálů zveřejnil velice pozitivní ukazatele za zimní sezónu 2017/2018. Naopak nejvýrazněji zpevnily akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko. Titul posílil o 3,5 % poté, co společnost potvrdila dřívější indikaci a doporučila valné hromadě vyplatit dividendu 13,50 Kč na akcii.

Americké akcie v pátek klesly, investory znepokojuje růst výnosů dluhopisů. Za celý týden ale indexy zpevnily
Americké akcie v pátek klesly. Investory znepokojuje růst výnosů dluhopisů, který by mohl mít negativní dopad na akciové trhy. Společnost Apple se dostala pod tlak kvůli obavám ohledně slabé poptávky po telefonech iPhone.
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden však stouply o necelé procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na setkání členů OPEC.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
Pražská burza v pátek počtvrté v řadě oslabila, když index PX přišel o 0,61 % na 1 121,26 bodu. Dolů burzu stáhly zejména tabáková firma Philip Morris ČR a energetická skupina ČEZ, dařilo se naopak textilce Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 610 miliony korun mírně nadprůměrný.

Výhled

V nadcházejícím týdnu budou investoři věnovat pozornost předběžným dubnovým indexům nákupních manažerů, statistikám z amerického realitního trhu (prodeje nových a starších domů, indexy cen domů S&P/Case-Shiller a FHFA), indexům podnikatelského klimatu a ekonomických očekávání od institutu Ifo pro Německo, americké statistice objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, japonské inflaci, německé nezaměstnanosti nebo rychlému odhadu vývoje americké ekonomiky v prvních třech měsících letošního roku.

Důležitá budou také měnověpolitická zasedání Evropské centrální banky a Bank of Japan. Změny v nastavení jejich politik se nečekají, guvernéři Mario Draghi a Haruhiko Kuroda by ale mohli okomentovat očekávání dalšího vývoje v oblasti sazeb a opatření na podporu ekonomik.

Hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí na Wall Street zveřejní například Alphabet, United Technologies, Coca-Cola, Caterpillar, Verizon Communications, 3M, Boeing, Twitter, AT&T, Facebook, Ford Motor, Visa, PepsiCo, QUALCOMM, General Motors, Intel, Amazon.com, Microsoft nebo Chevron a ExxonMobil.

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters odhadují, že společnosti zastoupené v americkém benchmarku S&P 500 vykáží za první čtvrtletí v průměru meziroční nárůst zisku o 19,7 % a nárůst tržeb o 7,6 %.

V Evropě se výsledky pochlubí UBS Group, SAP, Banco Santander, Lloyds Banking Group, Credit Suisse Group, Deutsche Bank, GlaxoSmithKline, Volkswagen, Deutsche Lufthansa, Barclays, Royal Dutch Shell, TOTAL či Airbus, Daimler a Royal Bank of Scotland, na pražské burze Unipetrol, O2 Czech Republic a CME a v Asii Samsung Electronics, China Construction Bank, Hyundai Motor, FANUC, Nintendo, Bank of China nebo Sony.

Výsledky společnosti Unipetrol za první tři měsíce letošního roku budou podle analytiků z J&T Banky ovlivněny neplánovanou odstávkou jednotky parciální oxidace ze začátku roku a přípravou na pravidelnou zarážku. Na cenu akcií na pražské burze by ale reportované výsledky neměly mít velký vliv, protože se čeká vytěsnění minoritních akcionářů podniku většinovým vlastníkem PKN Orlen.

O2 Czech Republic podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg za první čtvrtletí vykáže upravený čistý zisk 1,33 miliardy Kč při tržbách 9,3 miliardy Kč. Analytici z J&T Banky upozorňují, že do výsledků promluví přechod společnosti na nový účetní standard IFRS 15. Za celý rok by měl být na úrovni zisku EBITDA pozitivní efekt tohoto kroku zhruba 5 %.

"Tržby z pevných linek by měly poklesnout meziročně o 3,6 % kvůli klesajícím příjmům z hlasových a datových služeb, tržby z internetu by měly být stabilní. Tržby v jádrovém mobilním segmentu by měly růst o 2,8 % díky vyšším tržbám za mobilní data (+15 %) a z prodejů zařízení (+20 %), což je podpořeno přechodem na IFRS 15. Mobilní hlasové služby by měly nadále klesat (-7 %) kvůli cenovým tlakům v B2B segmentu a u předplacených karet, dopad bude mít i zrušení roamingu v EU. Tržby na Slovensku by měly i přes negativní dopad sílící koruny vůči euru mírně růst (+2,6 %). Čekáme meziroční růst EBITDA o 2,4 % na 2,6 miliardy Kč a 5,1% růst zisku na 1,35 miliardy Kč, a to hlavně díky implementaci IFRS 15 (větší kapitalizace komerčních nákladů a vyšší reportované tržby z prodeje zařízení)," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny. "U firmy se nyní sleduje jednak potenciální dopad regulace velkoobchodního trhu, který plánuje zavést ČTÚ, a jednak možný vliv nedávného převzetí jihoevropských aktiv Telenoru ze strany PPF. Management O2 Czech Republic v únoru navrhl meziročně stabilní dividendu 21 Kč na akcii."

Výsledky CME budou ovlivněny oznámeným prodejem chorvatských a slovinských aktiv. Čísla za roky 2017 a 2018 budou očištěna o příspěvky prodávaných společností. Analytik Jiří Kostka z Komerční banky čeká, že první letošní čtvrtletí naváže na úspěšný loňský rok a tržby společnosti vzrostou meziročně o asi 3,5 % na 115,6 milionu USD. "První kvartál je dlouhodobě nejslabším z celého roku. I letos budou růstu pomáhat velmi dobré makroekonomické podmínky v jednotlivých zemích, kde má CME své aktivity. Obdobně jako loni docházelo v prvních třech měsících roku k oslabování dolaru vůči lokálním měnám na trzích, kde CME působí. Díky tomu dochází k tvorbě nerealizovaných kurzových zisků," uvádí Kostka. Zisk OIBDA by podle něj měl meziročně vzrůst o 13,3 % na 23,9 milionu USD. Čistý zisk by se měl vymanit ze záporných hodnot typických pro první kvartály a měl by dosáhnout 0,4 milionu USD, a to hlavně díky poklesu úrokových nákladů.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 v uplynulém týdnu zaplnil cenový odskok z druhé poloviny března a opět začal klesat. Nad graf lze zakreslit klesající trendovou čáru. Denní graf je kvůli tomu spíše v negativním nastavení, ačkoli kurz zůstává bezpečně v rozpětí 2 590 až 2 700 (krátkodobý vzestup nad něj nebyl potvrzen)," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů. Předběžné dubnové ukazatele za výrobu i sektor služeb představí Německo, Francie i celá eurozóna a odpoledne také USA. Nad ránem se předběžným výrobním PMI pochlubí i Japonsko. Z dalších dat se investoři zaměří na index cen britských domů od banky Rightmove a ve Spojených státech na index aktivity chicagského Fedu a data o prodejích starších domů. Hospodářské výsledky v Evropě zveřejní UBS Group nebo Koninklijke Philips a v USA Hasbro, Kimberly-Clark, Halliburton nebo Whirlpool a Alphabet.

Úterní dopoledne bude patřit ekonomickým indexům institutu Ifo pro Německo a švýcarské obchodní bilanci. Odpoledne se investoři v USA zaměří na index cen domů S&P/Case-Shiller, index cen domů od FHFA, zprávu o prodejích nových domů a index aktivity richmondského Fedu. Kvartální hospodářská čísla odtajní v Evropě Puma, SAP, Akzo Nobel, Volvo, Iberdrola či Banco Santander a na Wall Street Harley-Davidson, Biogen, United Technologies, Eli Lilly, Coca-Cola, Travelers, Verizon Communications, 3M, Caterpillar, Lockheed Martin, Freeport McMoRan nebo Texas Instruments a Amgen.

Středa na data bohatá nebude. Dopoledne zveřejní institut ZEW index ekonomických očekávání pro Švýcarsko a odpoledne v USA vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA. Do výsledkové sezóny v Evropě přispějí Statoil, Lloyds Banking Group, Nokia, Nordea Bank, Credit Suisse Group, Linde nebo GlaxoSmithKline a v USA Boeing, General Dynamics, Twitter, Comcast, Goodyear Tire & Rubber, Viacom, AT&T, Facebook, PayPal Holdings, eBay, Ford Motor, Visa, Advanced Micro Devices či QUALCOMM a v Asii čísla představí jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics.

Ve čtvrtek ráno zveřejní společnost Nationwide index cen britských nemovitostí a dopoledne přidá Německo index spotřebitelské důvěry od GfK. Odpoledne oznámí Evropská centrální banka výsledek svého měnověpolitického zasedání, který následně na tiskové konferenci okomentuje její šéf Mario Draghi. Ve Spojených státech vyjdou zprávy o velkoobchodních zásobách, obchodní bilanci a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a dále index aktivity kansaského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky v Evropě zveřejní Volkswagen, Deutsche Bank, Deutsche Lufthansa, Fiat Chrysler Automobiles, TOTAL, Telefónica, Barclays nebo Royal Dutch Shell a v USA Bristol Myers-Squibb, AbbVie, Time Warner, Newmont Mining, PepsiCo, Southwest Airlines, Altria Group, UPS, General Motors, CME Group, Raytheon, Intel, Amazon.com, Mattel, Microsoft, Starbucks či Western Digital, v Asii China Petroleum & Chemical Corp, China Construction Bank, Hyundai Motor, FANUC nebo Nintendo a na pražské burze petrochemická skupina Unipetrol a mediální společnost CME.

V noci na pátek na trh Japonsko pošle zprávy o inflaci, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Bank of Japan rozhodne o nastavení měnové politiky. Dopoledne na trh Německo pošle zprávu z trhu práce, Spojené království přidá data o HDP za letošní první čtvrtletí a Evropská komise zveřejní indexy spotřebitelské důvěry a ekonomického sentimentu. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, USA zveřejní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a první odhad vývoje americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Do výsledkové sezóny v závěru týdne přispějí v Evropě Airbus, Eni, Daimler nebo Royal Bank of Scotland, na Wall Street Chevron, Colgate-Palmolive, ExxonMobil nebo Charter Communications a na pražské burze výsledky odtajní telekomunikační společnost O2 Czech Republic.

Z ekonomického výhledu Komerční banky:

  • Již 1. května končí výjimka na dovozní cla týkající se oceli a hliníku pro země EU. Pozornost tak bude tento týden směřovat k úternímu jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, respektive pátečnímu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
  • Americká ekonomika podle našeho odhadu během prvního čtvrtletí znatelně zpomalila růst, a to kvůli slabší domácí spotřebě.
  • Výsledek za eurozónu budeme mít sice až 2. května, něco ale naznačí již v tomto týdnu zveřejňovaná data z Francie a Španělska. Ani v Evropě nebude první kvartál nijak oslnivý, když zejména únor a březen znamenal ochlazení ekonomické aktivity. Jak index Ifo v Německu, tak evropské PMI či indikátory důvěry Evropské komise by ale měly ukázat na to, že dubnová data by mohla signalizovat obrat k lepšímu.
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
včera v 15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
včera v 08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
včera v 06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
30. 10. 2020 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
30. 10. 2020 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
30. 10. 2020 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
30. 10. 2020 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
30. 10. 2020 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
30. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
30. 10. 2020 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
30. 10. 2020 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
30. 10. 2020 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
30. 10. 2020 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
30. 10. 2020 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
30. 10. 2020 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
30. 10. 2020 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
30. 10. 2020 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
30. 10. 2020 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika