Burzovní kalendář (25. 2. - 1. 3. 2019)
|

Burzovní kalendář (25. 2. - 1. 3. 2019)

Výsledková sezóna na Wall Street vstupuje do závěrečné pětiny. Konec února přinese také sérii důležitých ekonomických dat, investoři budou vyhodnocovat mimo jiné zprávy o inflaci v Německu a eurozóně nebo statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů a finální únorové indexy nákupních manažerů ve výrobě.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu (v pondělí se v USA neobchodovalo) mírně zpevnily, index Dow se zvýšil o 0,66 %, S&P 500 vzrostl o 0,62 % a Nasdaq Composite přidal 0,74 %. Panevropský index STOXX Europe 600 za týden přidal 0,62 % (FTSE 100: -0,8 %, DAX: +1,4 %, CAC 40: +1,22 %) a pražská burza podle indexu PX za pět dní stoupla o 0,2 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 22. února 2019

Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského listopadu překonal 26 000 bodů
Americký akciový index Dow v pátek poprvé od loňského listopadu překonal hranici 26 000 bodů. Ceny akcií rostly díky známkám pokroku v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou.
Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání mezi USA a Čínou
Ceny akcií na velkých západoevropských burzách mířily během pátečního obchodování vesměs opatrně vzhůru, když investoři čerpali optimismus z náznaků, že blížící se konec jednání USA a Číny ohledně vzájemných obchodních vztahů by mohl spory obou zemí vyřešit.
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o 0,2 %
Pražská burza zakončila týden mírným růstem, index PX v pátek vzrostl o 0,13 % na 1 060,23 bodu. Aktivita na trhu byla nízká, zobchodovaný objem 414 milionů korun je výrazně pod denním průměrem. Dařilo se akciím mediální společnosti CME.

Z ekonomických údajů se investoři v uplynulém týdnu zaměřili na zprávy o situaci na britském trhu práce, německé inflaci a ekonomice, inflaci v eurozóně a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v USA a dále na indexy od ZEW a Ifo pro Německo nebo předběžné únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a odvětví služeb.

Nepříznivě vyzněl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny, který poprvé od poloviny roku 2013 sestoupil pod 50 bodů, což je úroveň oddělující pásma růstu a poklesu aktivity.

Zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky ukázal, že vedení měnové autority eurozóny není spokojené s výhledem vývoje evropské ekonomiky. Rada guvernérů proto požádala o rychlou analýzu přínosů, jaké by měla nabídka levnějších úvěrů. ECB se obává, že zpomalení ekonomického růstu může být hlubší a širší, než se domnívala.

Z korporátních zpráv na pražské burze investory zaujala informace, že se finanční skupina MONETA Money Bank rozhodla snížit nabídku na převzetí Air Bank a českých a slovenských aktivit firmy  Home Credit ze skupiny PPF. Podle revidovaných podmínek potenciální akvizice by kupní cena měla činit maximálně 18,5 miliardy Kč namísto původně navrhovaných 19,75 miliardy Kč a zároveň by neměla překročit 1,9násobek konsolidovaného vlastního kapitálu akvírovaných společností.

Hospodářské výsledky na Wall Street představily například Medtronic, Walmart, CVS Health, Hewlett Packard Enterprise, Hormel Foods nebo Kraft Heinz a Berkshire Hathaway a v Evropě mimo jiné HSBC Holdings, Danone, Air France-KLM, Lloyds Banking Group, Glencore, AXA, Anglo American, Barclays nebo Deutsche Telekom.

Výhled

Poslední únorový týden by se měl obejít bez výraznějších informací. Trhy budou nadále sledovat zprávy ohledně jednání Spojených států a Číny a zprávy spojené s brexitem. "Celkově jsme pro příští týden neutrální a očekáváme, že i odezva indexů bude bez trendu. Podmínkou je ovšem přinejmenším odsunutí zvýšení cel USA a Číny," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Z ekonomických údajů se investoři zaměří na index důvěry německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, inflaci v Německu a eurozóně a v USA na data z realitního trhu, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zprávy o vývoji ekonomiky a příjmů a výdajů spotřebitelů. V pátek ještě vyjdou v Asii, Evropě i USA finální únorové indexy nákupních manažerů ve výrobě.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti Home Depot, Best Buy, Booking Holdings nebo HP a v Evropě mimo jiné BASF, Bayer, Rio Tinto, Repsol, Erste Group Bank a Anheuser-Busch InBev.

"Od Erste se zřejmě výraznějšího překvapení nedočkáme, protože banka již zveřejnila předběžná čísla. Za loňský čtvrtý kvartál čekáme čistý zisk 566 milionů eur (meziročně +72 %). Silný růst by měl být především výsledkem úspor na nákladové straně (ostatní administrativní náklady). Růst úrokových výnosů by měl dosáhnout 6 % a měl by být podpořen solidním růstem úvěrového portfolia (+7 %) a stabilizací úrokových marží. V rámci předběžných čísel banka uvedla, že očekává za celý rok čisté rozpuštění opravných položek ve výši 59 milionů eur, za čtvrté čtvrtletí by tak měly být opravné položky ve výši -43 milionů eur. Také návrh dividendy ze zisku z minulého roku na úrovni 1,4 eura na akcii (4,5% hrubý dividendový výnos) již management oznámil v lednu. Investoři se zaměří na případné informace o Rumunsku," napsali analytici z J&T Banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 pravděpodobně otestuje rezistenci 2 800 až 2 820. Od října to bude její čtvrté testování, zatím vždy vydržela a nepustila trh výše. Pokud se ale do čtvrtka nic dramatického nestane, únor dostojí pověsti klidného a růstového měsíce," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí dopoledne vyjde český index výrobních cen. Odpoledne bude v USA patřit indexu aktivity chicagského Fedu, zprávě o velkoobchodních zásobách a indexu průmyslové aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky představí na Wall Street mimo jiné společnosti Mosaic, Etsy a Hertz Global Holdings.

V úterý dopoledne zveřejní Německo index spotřebitelské důvěry od GfK a v britském parlamentu vystoupí premiérka Theresa Mayová. Odpoledne na trh USA pošlou indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Peugeot, BASF nebo Standard Chartered a v USA Macy's, Home Depot, Mylan či Frontier Communications.

Ve středu dopoledne budou investoři v eurozóně vyhodnocovat indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a odpoledne se v USA zaměří na zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a zprávy o továrních objednávkách a rozjednaných prodejích domů. Hospodářské výsledky představí v Evropě Koninklijke Ahold Delhaize, Rio Tinto či Bayer a na Wall Street mimo jiné Campbell Soup, Best Buy, Booking Holdings a HP.

V noci na čtvrtek Japonsko odtajní zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a Čína zveřejní indexy nákupních manažerů. Ráno vyjde britský index cen domů od Nationwide a Německo přidá inflační statistiku. Odpoledne vyjdou v USA zpráva o vývoji ekonomiky, index aktivity kansaského Fedu, index nákupních manažerů chicagského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Mozaiku výsledkové sezóny doplní v Evropě Repsol, British American Tobacco, Rolls-Royce Holdings, Erste Group Bank a Anheuser-Busch InBev a v USA J.C. Penney, Gap, Nordstrom nebo Workday.

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě. Finální indexy za únor budou vycházet v noci a nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne budou zveřejněny v USA. Japonsko přidá ještě zprávu o situaci na trhu práce a index spotřebitelské důvěry, Německo index dovozních cen a únorovou míru nezaměstnanosti, ČR zpřesněnou zprávu o vývoji HDP a bilanci státního rozpočtu a eurozóna inflační statistiku a zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se investoři vedle PMI zaměří na zprávu o příjmech a výdajích spotřebitelů, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zprávu o stavebních výdajích. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě Rightmove a v USA Foot Locker.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V týdnu budeme sledovat vystoupení prezidenta Fedu Jeroma Powella a zprávu o HDP Spojených států. V eurozóně budou zveřejněny důležité předstihové indikátory, jasnou zprávu z nich ale nedostaneme. Důvěra v ekonomiku bude zveřejněna také v Česku. Ještě zajímavější ale bude struktura HDP ČR, která ukáže, které složky táhly ve čtvrtém čtvrtletí překvapivě silný hospodářský růst.
  • V USA pokračuje ekonomická expanze, i když v posledním kvartálu loňského roku mírně zpomalila. Silný hospodářský růst již dal Fedu příležitost utahovat měnovou politiku a normalizovat bilanci. To bude hlavně ve středu komentovat prezident Fedu Powell. Důležité zůstane i dění okolo brexitu.
  • Začátek týdne přinese spíše méně významná data ze Spojených států. Velkoobchodní zásoby i index ekonomické aktivity v okolí Dallasu by měly ukázat, že se ekonomice stále daří. Pokles zásob pravděpodobně výrazně přispěl k poklesu tempa růstu amerického HDP v posledním loňském kvartálu.
  • V pátek se dozvíme, co stálo za překvapivým růstem domácí ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Předpokládáme, že růst podpořily všechny složky, nejsilněji domácí spotřeba a investice. Naopak v Polsku HDP mírně zklamal a i to by se v pátek mělo vysvětlit.
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
před 27 minutami

AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan

Americká farmaceutická společnost AbbVie koupí za zhruba 63 miliard USD firmu Allergan, která je známá hlavně výrobou...
Americké akcie Fúze a akvizice
CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010
před hodinou

CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010

V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských...
Česká republika Byznys a podnikání
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
před hodinou

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To...
Česká republika
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
13:00

Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie...
Rusko
EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
12:32

EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu

Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá...
Česká republika Investice
Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v zelených číslech, bitcoin se…
12:05

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v zelených číslech, bitcoin se dostal nad 11 300 USD

Digitální měny v úterý převážně posilují, přičemž v raketovém růstu pokračuje bitcoin, který se již dostal nad...
Kryptoměny Bitcoin
Cena zlata vystoupila na šestileté maximum
11:44

Cena zlata vystoupila na šestileté maximum

Cena zlata na světových trzích se během úterního obchodování vyšplhala na 1 431,11 USD za troyskou unci, což je...
Zlato Komodity
Skupina miliardářů z USA žádá větší zdanění bohatých
11:19

Skupina miliardářů z USA žádá větší zdanění bohatých

Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...
Spojené státy americké (USA) Nejbohatší investoři a byznysmeni Daně
Zdanění technických rezerv v ČR by mohlo stát VIG až 5 miliard Kč
10:59

Zdanění technických rezerv v ČR by mohlo stát VIG až 5 miliard Kč

Generální ředitel pojišťovny Kooperativa ze skupiny VIG Martin Diviš v rozhovoru pro tisk komentoval připravované...
Pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG) Finanční sektor
Erste vytvoří rezervu 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku
10:44

Erste vytvoří rezervu 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku

Erste Group Bank oznámila, že vytvoří opravnou položku ve výši 230 milionů eur na soudní spor v Rumunsku. Rumunský...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin…
Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin…
10:30

Asijské trhy v úterý oslabily, čeká se na setkání Trumpa se Si Ťin-pchingem

Asijské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech, když investoři vyhlíželi setkání amerického prezidenta...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČEZ kvůli podezření na závadu na parogenerátoru znovu odpojil druhý…
10:14

ČEZ kvůli podezření na závadu na parogenerátoru znovu odpojil druhý blok

Jaderná elektrárna Dukovany znovu odstavila druhý blok poté, co byl po pravidelné odstávce v provozu od neděle....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Nissan odloží jednání o prohloubení aliance s Renaultem
Nissan odloží jednání o prohloubení aliance s Renaultem
09:40

Nissan odloží jednání o prohloubení aliance s Renaultem

Japonská automobilka Nissan Motor odloží jednání o prohloubení aliance se svým francouzským partnerem Renault. Místo...
Japonsko Auta
Co musíte ráno vědět (25. června)
Co musíte ráno vědět (25. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. června)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v červnu důvěra v českou ekonomiku a která...
Musíte vědět
Americké akciové indexy uzavřely v pondělí jen s mírnými změnami,…
Americké akciové indexy uzavřely v pondělí jen s mírnými změnami,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy uzavřely v pondělí jen s mírnými změnami, čeká se na schůzku amerického a čínského prezidenta

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně. Zatímco index Dow nepatrně stoupl, index S&P 500 stáhly níže...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá E.ON nabídla, že prodá aktivity innogy v ČR
včera v 20:56

Německá E.ON nabídla, že prodá aktivity innogy v ČR

Německá energetická skupina E.ON nabídla, že prodá plynárenské a elektrárenské aktivity německého konkurenta innogy v...
E.ON RWE Evropské akcie