Burzovní kalendář (25. 2. - 1. 3. 2019)
|

Burzovní kalendář (25. 2. - 1. 3. 2019)

Výsledková sezóna na Wall Street vstupuje do závěrečné pětiny. Konec února přinese také sérii důležitých ekonomických dat, investoři budou vyhodnocovat mimo jiné zprávy o inflaci v Německu a eurozóně nebo statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů a finální únorové indexy nákupních manažerů ve výrobě.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu (v pondělí se v USA neobchodovalo) mírně zpevnily, index Dow se zvýšil o 0,66 %, S&P 500 vzrostl o 0,62 % a Nasdaq Composite přidal 0,74 %. Panevropský index STOXX Europe 600 za týden přidal 0,62 % (FTSE 100: -0,8 %, DAX: +1,4 %, CAC 40: +1,22 %) a pražská burza podle indexu PX za pět dní stoupla o 0,2 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 22. února 2019

Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského listopadu překonal 26 000 bodů
Americký akciový index Dow v pátek poprvé od loňského listopadu překonal hranici 26 000 bodů. Ceny akcií rostly díky známkám pokroku v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou.
Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání mezi USA a Čínou
Ceny akcií na velkých západoevropských burzách mířily během pátečního obchodování vesměs opatrně vzhůru, když investoři čerpali optimismus z náznaků, že blížící se konec jednání USA a Číny ohledně vzájemných obchodních vztahů by mohl spory obou zemí vyřešit.
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o 0,2 %
Pražská burza zakončila týden mírným růstem, index PX v pátek vzrostl o 0,13 % na 1 060,23 bodu. Aktivita na trhu byla nízká, zobchodovaný objem 414 milionů korun je výrazně pod denním průměrem. Dařilo se akciím mediální společnosti CME.

Z ekonomických údajů se investoři v uplynulém týdnu zaměřili na zprávy o situaci na britském trhu práce, německé inflaci a ekonomice, inflaci v eurozóně a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v USA a dále na indexy od ZEW a Ifo pro Německo nebo předběžné únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a odvětví služeb.

Nepříznivě vyzněl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny, který poprvé od poloviny roku 2013 sestoupil pod 50 bodů, což je úroveň oddělující pásma růstu a poklesu aktivity.

Zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky ukázal, že vedení měnové autority eurozóny není spokojené s výhledem vývoje evropské ekonomiky. Rada guvernérů proto požádala o rychlou analýzu přínosů, jaké by měla nabídka levnějších úvěrů. ECB se obává, že zpomalení ekonomického růstu může být hlubší a širší, než se domnívala.

Z korporátních zpráv na pražské burze investory zaujala informace, že se finanční skupina MONETA Money Bank rozhodla snížit nabídku na převzetí Air Bank a českých a slovenských aktivit firmy  Home Credit ze skupiny PPF. Podle revidovaných podmínek potenciální akvizice by kupní cena měla činit maximálně 18,5 miliardy Kč namísto původně navrhovaných 19,75 miliardy Kč a zároveň by neměla překročit 1,9násobek konsolidovaného vlastního kapitálu akvírovaných společností.

Hospodářské výsledky na Wall Street představily například Medtronic, Walmart, CVS Health, Hewlett Packard Enterprise, Hormel Foods nebo Kraft Heinz a Berkshire Hathaway a v Evropě mimo jiné HSBC Holdings, Danone, Air France-KLM, Lloyds Banking Group, Glencore, AXA, Anglo American, Barclays nebo Deutsche Telekom.

Výhled

Poslední únorový týden by se měl obejít bez výraznějších informací. Trhy budou nadále sledovat zprávy ohledně jednání Spojených států a Číny a zprávy spojené s brexitem. "Celkově jsme pro příští týden neutrální a očekáváme, že i odezva indexů bude bez trendu. Podmínkou je ovšem přinejmenším odsunutí zvýšení cel USA a Číny," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Z ekonomických údajů se investoři zaměří na index důvěry německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, inflaci v Německu a eurozóně a v USA na data z realitního trhu, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zprávy o vývoji ekonomiky a příjmů a výdajů spotřebitelů. V pátek ještě vyjdou v Asii, Evropě i USA finální únorové indexy nákupních manažerů ve výrobě.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti Home Depot, Best Buy, Booking Holdings nebo HP a v Evropě mimo jiné BASF, Bayer, Rio Tinto, Repsol, Erste Group Bank a Anheuser-Busch InBev.

"Od Erste se zřejmě výraznějšího překvapení nedočkáme, protože banka již zveřejnila předběžná čísla. Za loňský čtvrtý kvartál čekáme čistý zisk 566 milionů eur (meziročně +72 %). Silný růst by měl být především výsledkem úspor na nákladové straně (ostatní administrativní náklady). Růst úrokových výnosů by měl dosáhnout 6 % a měl by být podpořen solidním růstem úvěrového portfolia (+7 %) a stabilizací úrokových marží. V rámci předběžných čísel banka uvedla, že očekává za celý rok čisté rozpuštění opravných položek ve výši 59 milionů eur, za čtvrté čtvrtletí by tak měly být opravné položky ve výši -43 milionů eur. Také návrh dividendy ze zisku z minulého roku na úrovni 1,4 eura na akcii (4,5% hrubý dividendový výnos) již management oznámil v lednu. Investoři se zaměří na případné informace o Rumunsku," napsali analytici z J&T Banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 pravděpodobně otestuje rezistenci 2 800 až 2 820. Od října to bude její čtvrté testování, zatím vždy vydržela a nepustila trh výše. Pokud se ale do čtvrtka nic dramatického nestane, únor dostojí pověsti klidného a růstového měsíce," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí dopoledne vyjde český index výrobních cen. Odpoledne bude v USA patřit indexu aktivity chicagského Fedu, zprávě o velkoobchodních zásobách a indexu průmyslové aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky představí na Wall Street mimo jiné společnosti Mosaic, Etsy a Hertz Global Holdings.

V úterý dopoledne zveřejní Německo index spotřebitelské důvěry od GfK a v britském parlamentu vystoupí premiérka Theresa Mayová. Odpoledne na trh USA pošlou indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Peugeot, BASF nebo Standard Chartered a v USA Macy's, Home Depot, Mylan či Frontier Communications.

Ve středu dopoledne budou investoři v eurozóně vyhodnocovat indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a odpoledne se v USA zaměří na zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a zprávy o továrních objednávkách a rozjednaných prodejích domů. Hospodářské výsledky představí v Evropě Koninklijke Ahold Delhaize, Rio Tinto či Bayer a na Wall Street mimo jiné Campbell Soup, Best Buy, Booking Holdings a HP.

V noci na čtvrtek Japonsko odtajní zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a Čína zveřejní indexy nákupních manažerů. Ráno vyjde britský index cen domů od Nationwide a Německo přidá inflační statistiku. Odpoledne vyjdou v USA zpráva o vývoji ekonomiky, index aktivity kansaského Fedu, index nákupních manažerů chicagského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Mozaiku výsledkové sezóny doplní v Evropě Repsol, British American Tobacco, Rolls-Royce Holdings, Erste Group Bank a Anheuser-Busch InBev a v USA J.C. Penney, Gap, Nordstrom nebo Workday.

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě. Finální indexy za únor budou vycházet v noci a nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne budou zveřejněny v USA. Japonsko přidá ještě zprávu o situaci na trhu práce a index spotřebitelské důvěry, Německo index dovozních cen a únorovou míru nezaměstnanosti, ČR zpřesněnou zprávu o vývoji HDP a bilanci státního rozpočtu a eurozóna inflační statistiku a zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se investoři vedle PMI zaměří na zprávu o příjmech a výdajích spotřebitelů, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zprávu o stavebních výdajích. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě Rightmove a v USA Foot Locker.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V týdnu budeme sledovat vystoupení prezidenta Fedu Jeroma Powella a zprávu o HDP Spojených států. V eurozóně budou zveřejněny důležité předstihové indikátory, jasnou zprávu z nich ale nedostaneme. Důvěra v ekonomiku bude zveřejněna také v Česku. Ještě zajímavější ale bude struktura HDP ČR, která ukáže, které složky táhly ve čtvrtém čtvrtletí překvapivě silný hospodářský růst.
  • V USA pokračuje ekonomická expanze, i když v posledním kvartálu loňského roku mírně zpomalila. Silný hospodářský růst již dal Fedu příležitost utahovat měnovou politiku a normalizovat bilanci. To bude hlavně ve středu komentovat prezident Fedu Powell. Důležité zůstane i dění okolo brexitu.
  • Začátek týdne přinese spíše méně významná data ze Spojených států. Velkoobchodní zásoby i index ekonomické aktivity v okolí Dallasu by měly ukázat, že se ekonomice stále daří. Pokles zásob pravděpodobně výrazně přispěl k poklesu tempa růstu amerického HDP v posledním loňském kvartálu.
  • V pátek se dozvíme, co stálo za překvapivým růstem domácí ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Předpokládáme, že růst podpořily všechny složky, nejsilněji domácí spotřeba a investice. Naopak v Polsku HDP mírně zklamal a i to by se v pátek mělo vysvětlit.
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před 38 minutami

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika