Burzovní kalendář (25. 9. - 29. 9. 2017)
|

Burzovní kalendář (25. 9. - 29. 9. 2017)

Závěr měsíce může ovlivnit reakce investorů na výsledek německých parlamentních voleb. Pro dění na zámořských trzích bude důležitá zpráva o vývoji ekonomiky USA a na domácí scéně bude ostře sledované měnověpolitické zasedání České národní banky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly, S&P 500 vzrostl o 0,08 % a Dow přidal 0,36 %, zatímco Nasdaq Composite 0,33 % odepsal. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 za týden zpevnil o 0,66 %, britský FTSE 100 přidal 1,26 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,29 % a německý DAX stoupl o 0,59 %.

Investoři v první polovině týdne netrpělivě čekali na zasedání FOMC. Ve středu večer americká centrální banka po konci dvoudenního jednání oznámila, že ponechává úrokové sazby beze změny, představila ale novou ekonomickou prognózu a oznámila plán snižování své obří bilance. Z hlasování jednotlivých členů bankovní rady vyplývá, že by se v roce 2018 měla základní sazba vyšplhat na 2-2,25 %. To by znamenalo další tři zvýšení sazeb v příštím roce.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily v uplynulém týdnu například společnosti CarMax, General Mills nebo AutoZone.

S&P 500 - statistika výsledkové sezóny za 2Q2017

Ze zpráv z tuzemského akciového trhu zaujala investory informace, že společnost R2G Rohan Czech již získala majoritní podíl ve společnosti Pegas Nonwovens. Nabídka na dobrovolný prodej akcií Pegasu do rukou R2G za cenu 1 010 Kč za kus končí 25. září.

Z ekonomických údajů investoři v uplynulém týdnu věnovali pozornost zejména inflaci v eurozóně, ekonomickým indexům institutu ZEW pro Německodílčím datům z amerického realitního trhu a předběžným zářijovým indexům nákupních manažerů.

Americké akcie v závěru pátečního obchodování smazaly průběžné ztráty a dva ze tří indexů skončily v plusu
Americké akcie v pátek oslabovaly, většinu ztrát ale nakonec dokázaly smazat. Jednak mírně polevilo napětí kolem Severní Koreje, jednak se zmírnily obavy ohledně reformy zdravotního pojištění. Trh se většiny ztrát zbavil i přesto, že jej dolů táhly akcie společnosti Apple. Na devizových trzích oslaboval dolar, dolů se po projevu premiérky Theresy Mayové vydala i britská libra.
Evropské trhy v pátek převážně stouply, za celý týden si připsaly více než 0,5 %
Většina evropských akciových trhů uzavřela týden v plusových číslech. Investoři sledovali dění v Německu, kde se v neděli uskuteční parlamentní volby, a vyhodnocovali také zprávy o možném severokorejském testu nukleární bomby v Pacifiku.
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden ztratila 0,4 %
Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX odepsal 0,12 % na 1 046,51 bodu. Dolů burzu táhly energetická skupina ČEZ, Erste Group Bank a mediální společnost CME, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol a operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 446 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Konec září bude patřit ekonomickým datům a politice. Do hry by se po další slovní přestřelce mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem mohla silněji vrátit severokorejská otázka. Kim Čong-un naposledy označil Trumpa za "choromyslného a senilního" muže, Trump pro změnu řekl, že prezident KLDR "je očividně šílenec, jemuž nevadí, když vyhladoví a zabije vlastní lid".

Náladu v Evropě může ovlivnit výsledek německých parlamentních voleb. Vítězství CDU/CSU v čele s Angelou Merkelovou se očekává, zajímavější tak bude spíše výsledek sociálních demokratů (SPD) Martina Schulze a krajně pravicové Alternativy pro Německo, která podle průzkumů v poslední době opět získávala podporu.

"Zajímavější než samotné hlasování bude až sestavování koalice," říká ekonom z Komerční banky David Kocourek. "Jako nejpravděpodobnější se jeví dvě - vítězná CDU/CSU se sociálními demokraty a CDU/CSU s liberálními demokraty (FDP) a Zelenými. První možnost bude záviset na výsledku SPD, druhá bude náročná na vyvážení rozdílných priorit obou menších stran."

AKTUALIZACE (25. 9.): Po volbách SPD oznámila, že bude v opozici. "Německé volby vyhrála CDU/CSU Angely Merkelové (33 %), SPD skončila jako druhá a míří do opozice (20 %). Výsledky obou stran jsou však podstatně horší než v předchozích volebních obdobích. Poprvé se do Spolkového sněmu dostala i pravicově populistická strana Altarnativa pro Německo. Liberální FDP získala 10,4 % a spolu se Zelenými, kteří získali 9,5 %, budou hlavními partnery pro koaliční vyjednávání. Do parlamentu se dostalo šest politických stran. To naznačuje, že politická scéna v Německu bude nyní více roztříštěná a hledání kompromisů nebude snadné," uvedla v týdenním výhledu ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.

Německé volby: Trhy zůstanou v klidu, oba hlavní stranické bloky představují stabilitu
Německé parlamentní volby, které se konají v neděli 24. září 2017, pravděpodobně proběhnou bez velkých politických zemětřesení a neovlivní příliš trhy. Vláda nemůže být vytvořena bez jedné ze stávajících dvou velkých stran, což je pro trhy pozitivní signál znamenající kontinuitu a stabilitu.

Z ekonomických údajů se investoři zaměří na ukazatele institutu Ifo pro Německo, data z amerického realitního trhu, německou inflaci a zprávu o vývoji amerického HDP. Sledované bude také zasedání České národní banky, která by podle některých ekonomů mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

"Mezi nejzajímavější data bude v týdnu patřit německý index podnikatelské nálady Ifo, který se zřejmě vyhoupne na historicky nejvyšší hodnotu. Polepší si i inflace v eurozóně a Německu. Mírně vzrůst by mohl i americký jádrový deflátor osobní spotřeby PCE. V úterý veřejně vystoupí francouzský prezident Emmanuel Macron a šéfka Fedu Janet Yellenová. Vedle ní má na veřejnosti v plánu promluvit dalších deset zástupců americké centrální banky. Na domácí půdě proběhne zasedání ČNB. Ta si však se zvýšením úrokových sazeb počká nejspíše na listopad, kdy bude mít k dispozici novou inflační prognózu. Tisková konference se však ponese v jestřábím duchu," shrnuje ekonomický výhled Jana Steckerová.

Německý index Ifo podle ní v září zřejmě vytvoří historický rekord. Nasvědčují tomu indexy nákupních manažerů zveřejněné v uplynulém týdnu. Nálada německých průmyslníků by se měla zlepšit jak ve složce hodnotící současnou situaci, tak ve složce očekávání. "Dosavadní vývoj předstihových indikátorů je konzistentní s mezikvartálním růstem německé ekonomiky o 0,5 % ve třetím čtvrtletí s tím, že v 4Q2017 by mohl být růst HDP ještě vyšší," míní Steckerová.

Prodeje nových domů ve Spojených státech podle Komerční banky v srpnu zřejmě zkorigují propad z předchozího měsíce a vykáží meziměsíční růst o 8,6 %. Spotřebitelská důvěra si podle ekonomů ze Société Générale naopak mírně pohorší.

V úterý trhy budou naslouchat projevu Janet Yellenové na téma "Inflace, nejistota a měnová politika". Z evropských politiků vystoupí francouzský prezident Emmanuel Macron. "Pravděpodobně se zaměří na vytvoření jednotného rozpočtu a společného postu ministra financí pro země evropské (měnové) unie. Mezi další témata může patřit i evropský měnový fond, popřípadě bankovní unie či unie kapitálových trhů," říká Steckerová.

Německá harmonizované inflace, která se v srpnu zvýšila o tři desetiny procentního bodu na 1,8 %, v září pravděpodobně stoupne o další desetinu na 1,9 %. V následujících měsících však začne své tempo zvolňovat. Na začátku roku 2018 by se měla kvůli energetické složce propadnout až na 1 %. Za celý letošní rok podle ekonomů ze Société Générale dosáhne v průměru 1,7 %, příští rok by to však mělo být již jen 1,2 %.

Ve Spojených státech jádrový deflátor osobní spotřeby, preferovaný inflační indikátor Fedu, v srpnu podle ekonomů z francouzské banky stoupl meziměsíčně o 0,2 %, v meziročním srovnání však zůstal zřejmě beze změny na úrovni 1,4 %. Osobní výdaje Američanů ve stejném měsíci pak podle Société Générale vzrostly meziměsíčně pouze o 0,2 %. Stojí za tím především nižší prodeje automobilů. Osobní příjmy by si díky slušné tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru mohly v srpnu polepšit o 0,3 %.

"Míra inflace v eurozóně v září vykáže růst o další desetinu bodu na 1,6 % meziročně. Jádrová inflace však bude již třetí měsíc v řadě stagnovat na 1,2 %. Za celý letošní rok inflace dosáhne v průměru 1,5 %, v důsledku nižších cen ropy v eurovém vyjádření se však na začátku roku 2018 propadne pod 1 %," vysvětluje ekonomka z Komerční banky.

Pozitivně by podle jejího názoru měla vyznít zářijová data z německého trhu práce. Míra nezaměstnanosti bude sice stagnovat na úrovni 5,7 %, počet nezaměstnaných však poklesne o dalších 9 tisíc.

Zářijový konjukturální průzkum ukáže, jaká nálada panuje v české ekonomice. V srpnu se důvěra zlepšila ve všech kategoriích, u spotřebitelů dosáhla dokonce nejvyšší hodnoty od konce loňského roku. Utažená situace na trhu práce, která se přetavuje do růstu mezd, naznačuje, že by spotřebitelská důvěra mohla zůstat na vysokých úrovních. Díky vyššímu čerpání peněz z fondů EU by se postupně měla zlepšovat také nálada ve stavebnictví.

"Na středečním zasedání ponechá ČNB podle našich předpokladů úrokové sazby beze změny, rétorika však bude jestřábí. Ke zpřísnění měnové politiky přistoupí až v listopadu, kdy bude mít k dispozici novou inflační prognózu. Od posledního zasedání ČNB se podle našeho názoru rizika vychýlila proinflačním směrem. Růst mezd i HDP výrazně předčil očekávání trhu i ČNB. Ve prospěch vyšších úrokových sazeb se vyjádřili i samotní centrální bankéři (Vojtěch Benda, Mojmír Hampl, Jiří Rusnok). Inflace sice v srpnu o jednu desetinu procentního bodu zaostala za prognózou centrální banky, jádrové ceny jsou však na stejné úrovni jako v roce 2008, kdy vrcholil hospodářský cyklus. Zářijové zasedání se tak podle našeho názoru ponese ve výrazně jestřábím duchu, aby trhy připravilo na zvýšení úrokových sazeb 2. listopadu," doplňuje Steckerová.

Graf indexu S&P 500 zůstává v býčím nastavení. Benchmark se drží nad 2 500, nejbližší silná podpora je na 2 480, kde se zhruba nachází i 20denní klouzavý průměr. Hledat rezistenci je složité, mohla by ale být na horní hraně stoupajícího trendového kanálu.

Hospodářské výsledky v příštím týdnu zveřejní na Wall Street například společnosti Red Hat, Micron Technology, NIKE nebo McCormick & Co a v Evropě Hennes & Mauritz nebo Accenture.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjde v Japonsku předběžný zářijový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, dopoledne v Německu vyjdou indexy institutu Ifo a odpoledne budou investoři vyhodnocovat index aktivity chicagského Fedu a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Hospodářskými výsledky se v USA pochlubí společnost Red Hat.

V úterý nad ránem zveřejní japonská centrální banka zápis ze svého posledního zasedání, dopoledne vyjde ve Spojeném království statistika počtu schválených žádostí o hypotéku a odpoledne se investoři zaměří na údaje z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller a prodeje nových domů) a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Výsledky hospodaření na trh pošlou v USA Cintas, IHS Markit, Darden Restaurants, Micron Technology nebo NIKE.

Středeční dopoledne bude patřit sérii britských dat (index cen domů, HDP, běžný účet), francouzskému indexu spotřebitelské důvěry a měnověpolitickému zasedání České národní banky. Odpoledne se pozornost investorů přesune do zámoří, kde budou zveřejněny údaje o rozjednaných prodejích domů a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a dále pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a zásobách ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA.

Ve čtvrtek se investoři zaměří na německý index spotřebitelské důvěry od GfK, zprávu o vývoji německé inflace a dále na indexy ekonomického sentimentu a spotřebitelské důvěry v eurozóně. Odpoledne na trh USA pošlou výsledek obchodní bilance, statistiku velkoobchodních zásob, zprávu o vývoji HDP, index aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla v USA zveřejní Rite Aid, Conagra Brands nebo McCormick & Co a v Evropě Hennes & Mauritz nebo Accenture.

V noci na pátek trh sérií dat zahltí Japonsko, nejsledovanější budou údaje o inflaci, nezaměstnanosti, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Dopoledne odtajní údaje o maloobchodních tržbách Německo, které přidá ještě index dovozních cen a zprávu o situaci na trhu práce. Francie a celá eurozóna vydají inflační statistiky, Spojené státy odpoledne přidají údaje o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální zářijový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Společnost Baker Hughes večer jako každý týden zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území.

Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)