Burzovní kalendář (26. 8. - 30. 8. 2019)
|

Burzovní kalendář (26. 8. - 30. 8. 2019)

V závěru srpna se investoři zaměří na ekonomická data, mimo jiné na zprávy o vývoji HDP Německa a Spojených států, inflační statistiky z Německa a eurozóny či na americké indexy cen domů. V rámci doznívající výsledkové sezóny se čísly za druhé čtvrtletí pochlubí například prodejce elektroniky Best Buy nebo klenotnictví Tiffany.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly. Dow se snížil 0,99 %, S&P 500 poklesl o 1,44 % a Nasdaq Composite přišel o 1,83 %. Evropské indexy se v týdenním horizontu na směru neshodly, panevropský STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,47 %, německý DAX přidal 0,42 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,49 %, britský FTSE 100 ovšem klesl o 0,31 %. Pražská burza podle indexu PX za týden stoupla o 0,9 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 23. srpna 2019

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské obchodní války, které vymazalo dřívější zisky umožněné vcelku pozitivním projevem šéfa americké centrální banky Jeroma Powella.
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard dolarů.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména výrobci antivirového softwaru Avast, jehož akcie zdražily o 3,67 % na 113 Kč. Zobchodovaný objem čítal 254 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na inflaci v eurozóně, indexy nákupních manažerů nebo na dílčí zprávy z amerického nemovitostního trhu. Ve středu a ve čtvrtek navíc byly zveřejněny zápisy ze zasedání ECB a Fedu.

Ze zápisu z posledního měnověpolitického zasedání americké centrální banky, který byl zveřejněn ve středu večer, vyplynulo, že představitelé Fedu se v červenci rozcházeli v názorech na snížení úrokových sazeb. Někteří navrhovali výraznější pokles úroků, zatímco jiní chtěli sazby ponechat beze změny. Měnový výbor nakonec v červenci základní sazbu snížil o čtvrt procentního bodu do pásma 2,00-2,25 %.

Investoři o víkendu dostali dávku informací od vrcholných politiků ze summitu G7, v závěru obchodního týdne ale ještě pozorněji sledovali zprávy z amerického letoviska Jackson Hole, kde se konalo výroční zasedání světových centrálních bankéřů. Ti, kdo čekali náznaky dalšího uvolňování měnových politik, však byli spíše zklamaní, například představitelé Fedu potvrdili, že neplánují výraznější otevírání měnových kohoutů.

V pátek Čína oznámila, že uvalí další cla na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard dolarů. Tarify se mají dotknout více než 5 000 produktů a budou ve výši od 5 do 10 %. V platnost budou cla uvedena 1. září. Od 15. prosince Čína také obnoví 25% clo na dovoz automobilů. Nové tarify jsou reakcí na rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit 10% clo na dovoz čínského zboží v objemu 300 miliard dolarů, které začne platit od začátku příštího měsíce. Americký prezident tento krok oznámil na začátku srpna, v reakci na čínské oznámení ale plánované clo navýšil na 15 % a stávající tarify posunul z 25 % na 30 %.

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?
Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla na americké zboží a prezident Spojených států Donald Trump následně vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA. Později pak oznámil, že Spojené státy navýší cla na dovoz z Číny. Zároveň stihl ostře zaútočit na šéfa Fedu Jeromea Powella, který v Jackson Hole neslíbil další výrazné snižování sazeb, po kterém americký prezident volá.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street mimo jiné společnosti Home Depot, Kohl's, Lowe's, Nordstrom, Target, Gap, HP, Hormel Foods, salesforce.com a Foot Locker a na pražské burze se výsledky pochlubil výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Výrobci netkaných textilií PFNonwovens v prvním pololetí klesl čistý zisk o více než 10 %
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí 2019 konsolidovaných výnosů 3,16 miliardy Kč. Výsledek je srovnatelný s číslem za stejné období loňského roku. Provozní zisk EBITDA ale společnosti v pololetí klesl o 8,5 % na 605,8 milionu Kč a čistý zisk se snížil o 11,8 % na 246,8 milionu Kč.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 2Q2019

Výhled

Příští týden by mohl být relativně klidný. Neočekávají se žádné zásadní události, a investoři by tak měli věnovat pozornost hlavně makrodatům, nicméně obchodní válka se koncem uplynulého týdne posunula do nového kola, což může dále tlačit na kurzy rizikových aktiv.

O pozornost se přihlásí indexy Ifo pro Německo, zprávy o vývoji HDP USA a Německa, americké indexy cen domů, indexy spotřebitelské důvěry v Německu, eurozóně a Spojených státech, inflační statistika z Německa a od Eurostatu nebo zpráva o osobních příjmech a výdajích Američanů.

V pondělí skončí summit sedmi největších ekonomik světa G7. Jak již dříve informoval francouzský prezident Emmanuel Macron, poprvé v historii s největší pravděpodobností bez závěrečného komuniké (shrnutí sobotního dění ZDE). Mezi hlavní problémy, které svět, a tudíž i nejmocnější politiky aktuálně tíží, patří překážky v globálním obchodě, ekonomické nerovnosti, boj s klimatickou změnou či krize v Íránu, Libyi, Kašmíru a Sýrii.

Hongkong se připravuje na již 12. týden protivládních protestů. V sobotu se do ulic vydaly tisíce demonstrantů, část davu se poté střetla s policií, která jej rozehnala slzným plynem.

"Srpen je na rozdíl o klidného července plný zvratů a velkých denních cenových rozpětí. Před koncem měsíce jsou ceny amerických akcií zhruba stejné jako na jeho začátku. Denní graf indexu S&P 500 je v medvědím nastavení, kurz je mezi 50- a 200denním klouzavým průměrem. Příští týden by mohl přijít protipohyb v reakci na hluboký páteční propad, ale jinak se nic nemění, takže lze očekávat výkyvy v obou směrech," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Hewlett Packard Enterprise, Tiffany, Brown-Forman, H&R Block, Dollar General, Dollar Tree, Best Buy či Campbell Soup. V západní Evropě výsledky odtajní například firmy Royal Unibrew, Pernod Ricard a Bouygues a na pražské burze zprávu zveřejní Vienna Insurance Group.

Podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky VIG vykáže za druhé čtvrtletí hrubé předepsané pojistné 2,4 miliardy eur (meziročně +3,2 %). Nejvíce rostoucím segmentem by podle něj mělo být zdravotní pojištění, následované pojištěním majetku a odpovědnosti. Životní pojištění by mělo meziročně prakticky stagnovat. "Od finančního výsledku očekáváme propad přibližně o 16 % v souvislosti s loňským prodejem S Immo a loni utrženými vyššími zisky z investic. Ukazatel nákladovosti (kombinovaný poměr) vidíme meziročně o 0,4 procentního bodu níže," říká Frayer.

Analytik Milan Lávička z J&T Banky očekává, že zisk před zdaněním by měl být meziročně vyšší o 17 % na úrovni 135 milionů eur. Pokles výnosů z investic by podle něj měl být více než kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku), která negativně ovlivnila výsledek za druhé čtvrtletí loňského roku.

"Očekáváme meziroční růst hrubého předepsaného pojistného o 2,5 % na 2,38 miliardy eur, přičemž růst v segmentu neživotního pojištění by měl být okolo 3,5 % a dosavadní pokles by se měl zastavit takév segmentu životního pojištění. Segment zdravotního pojištění by měl pokračovat v solidním růstu okolo 10 %. Za očekávaným poklesem výnosů z investic je mimořádný zisk z prodeje podílu ve společnosti S Immo v loňském druhém čtvrtletí. Kombinovaný poměr by se měl v souhrnu za první polovinu roku snížit na 96,5 % (oproti 96,8 % v prvním čtvrtletí a 96,9 % v první polovině loňského roku). Provozní náklady by měly zůstat pod kontrolou (odhad: +1,4 %), k čemuž přispívá implementace řady opatření v rámci zveřejněného strategického plánu společnosti (Agenda 2020). Předpokládáme, že management potvrdí celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 miliardy eur a ziskem před zdaněním v rozmezí 500-520 milionů eur. Zisk ze samotných pojišťovacích aktivit má vzhledem k rostoucímu předepsanému pojistnému a úsporám na straně nákladů předpoklady k dalšímu růstu i v následujících letech, nicméně výnosy z investic budou pod tlakem pokračující uvolněné měnové politiky ECB a nízkých výnosů státních dluhopisů," říká Lávička.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne přinese indexy Ifo pro Německo. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index aktivity chicagského Fedu a index průmyslové aktivity dallaského Fedu.

V úterý dopoledne na trh Německo pošle zprávu o vývoji své ekonomiky. Odpoledne pak Spojené státy přidají index cen domů S&P/Case-Shiller a index cen domů od FHFA a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnost Royal Unibrew a ve Spojených státech firmy JM Smucker, Hewlett Packard Enterprise či Autodesk.

Středeční dopoledne bude patřit indexu důvěry německých spotřebitelů a statistice úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. V zámoří vyjdou odpoledne zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy. Do výsledkové sezóny přispěje v Evropě RTL Group a na Wall Street firmy Tiffany, Coty, Brown-Forman nebo H&R Block.

Ve čtvrtek dopoledne vyjde série dat v Německu (nezaměstnanost, index dovozních cen, inflace). Eurostat navíc přidá indexy důvěry v ekonomiku eurozóny a odpoledne ve Spojených státech vyjdou zpráva o vývoji HDP v druhém čtvrtletí, výsledek obchodní bilance, zpráva o rozjednaných prodejích domů, statistika velkoobchodních zásob a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnost Pernod Ricard a v USA firmy Dollar General, Dollar Tree, Best Buy, Abercrombie & Fitch, Workday nebo Dell Technologies.

V noci na pátek na trh Japonsko pošle zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, situaci na trhu práce, stavebních objednávkách nebo zahájené výstavbě. Dopoledne zveřejní statistiku maloobchodních tržeb také Německo, v ČR vyjde zpráva o vývoji ekonomiky a Eurostat doplní zprávy o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně a celé EU. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou zprávy o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu nebo index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla odtajní ve Spojených státech společnost Campbell Soup.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Trhy budou v týdnu reagovat na komentář šéfa Fedu v Jackson Hole, který nabídl další střípky do mozaiky americké měnové politiky. Zároveň trhy vyhodnotí i kritiku Fedu ze strany prezidenta. Výsledkem by mělo být udržení současných očekávání trhu. Větší pozornost bude poutat další eskalace obchodního sporu USA s Čínou. V Evropě bude pokračovat italská vládní krize, kde prezident bude hledat cesty, jak se vyhnout předčasným volbám.
  • Trh očekává další snižování úrokových sazeb v USA, zatímco spotřeba domácností zůstává silná a jádrová inflace nezpomaluje. Snižování podporuje další eskalace obchodního sporu USA s Čínou, která prohlubuje rizika budoucího růstu.
  • V Itálii pokračuje vládní krize, z které se bude snažit najít cestu prezident Mattarella, jehož cílem je vyhnout se předčasným volbám, případně je alespoň odsunout do doby, kdy bude schválen státní rozpočet na příští rok.
  • Index podnikatelské nálady Ifo v Německu ukáže na další pokles očekávání, zatímco hodnocení současné situace vzrostlo. V době průzkumu však ještě nebylo známo páteční vyostření obchodního sporu mezi USA a Čínou, na druhou stranu byl již známy pokles německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Nicméně v posledních měsících vidíme přenos zpomalení tamního průmyslu i do dalších sektorů ekonomiky. To podle nás i německé centrální banky výrazně zvyšuje šance, že ekonomika vstoupí ve třetím čtvrtletí do technické recese. To by mělo vyvolat fiskální impulz ze strany vlády, o kterém se začíná stále více hovořit v nejvyšších vládních patrech.
  • Míra inflace v eurozóně podle nás zůstala v srpnu na +1 % a jádrová o desetinu bodu zpomalila. Předstihové ukazatele v Německu ukáží další mírný pokles.
  • Týden v ČR začne konjunkturálním průzkumem ČSÚ v čele se spotřebitelskou důvěrou. Ta od dubnového letošního minima vzrostla o 3,5 bodu. Naopak důvěra podnikatelů začala klesat až v tomto roce a v červenci byla nejnižší od konce roku 2014. Dohání tak předstihový PMI ze zpracovatelského průmyslu, který se již od prosince nachází v pásmu kontrakce ekonomiky.
  • Ve středu nás čeká po měsíční pauze aukce českých státních dluhopisů a týden zakončí druhý odhad vývoje HDP za druhé čtvrtletí, který odhalí i strukturu růstu. Hlavním tahounem podle nás zůstává spotřeba domácností, které pomáhá i solidní výsledek zahraničního obchodu. Na druhou stranu růst brzdí investiční aktivita.
  • Maďarská centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny.
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra