Burzovní kalendář (26. 8. - 30. 8. 2019)
|

Burzovní kalendář (26. 8. - 30. 8. 2019)

V závěru srpna se investoři zaměří na ekonomická data, mimo jiné na zprávy o vývoji HDP Německa a Spojených států, inflační statistiky z Německa a eurozóny či na americké indexy cen domů. V rámci doznívající výsledkové sezóny se čísly za druhé čtvrtletí pochlubí například prodejce elektroniky Best Buy nebo klenotnictví Tiffany.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly. Dow se snížil 0,99 %, S&P 500 poklesl o 1,44 % a Nasdaq Composite přišel o 1,83 %. Evropské indexy se v týdenním horizontu na směru neshodly, panevropský STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,47 %, německý DAX přidal 0,42 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,49 %, britský FTSE 100 ovšem klesl o 0,31 %. Pražská burza podle indexu PX za týden stoupla o 0,9 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 23. srpna 2019

Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli zostření obchodní války
Americké akcie v pátek zaznamenaly výrazný výprodej a prudce oslabily. Reagovaly tak na zostření americko-čínské obchodní války, které vymazalo dřívější zisky umožněné vcelku pozitivním projevem šéfa americké centrální banky Jeroma Powella.
Evropské burzy v pátek po další eskalaci obchodní války klesly, za celý týden ale o půl procenta zpevnily
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech poté, co Čína oznámila dodatečná cla ve výši pět až deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard dolarů.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX si připsal 0,31 % na 1 045,55 bodu. Dařilo se zejména výrobci antivirového softwaru Avast, jehož akcie zdražily o 3,67 % na 113 Kč. Zobchodovaný objem čítal 254 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na inflaci v eurozóně, indexy nákupních manažerů nebo na dílčí zprávy z amerického nemovitostního trhu. Ve středu a ve čtvrtek navíc byly zveřejněny zápisy ze zasedání ECB a Fedu.

Ze zápisu z posledního měnověpolitického zasedání americké centrální banky, který byl zveřejněn ve středu večer, vyplynulo, že představitelé Fedu se v červenci rozcházeli v názorech na snížení úrokových sazeb. Někteří navrhovali výraznější pokles úroků, zatímco jiní chtěli sazby ponechat beze změny. Měnový výbor nakonec v červenci základní sazbu snížil o čtvrt procentního bodu do pásma 2,00-2,25 %.

Investoři o víkendu dostali dávku informací od vrcholných politiků ze summitu G7, v závěru obchodního týdne ale ještě pozorněji sledovali zprávy z amerického letoviska Jackson Hole, kde se konalo výroční zasedání světových centrálních bankéřů. Ti, kdo čekali náznaky dalšího uvolňování měnových politik, však byli spíše zklamaní, například představitelé Fedu potvrdili, že neplánují výraznější otevírání měnových kohoutů.

V pátek Čína oznámila, že uvalí další cla na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard dolarů. Tarify se mají dotknout více než 5 000 produktů a budou ve výši od 5 do 10 %. V platnost budou cla uvedena 1. září. Od 15. prosince Čína také obnoví 25% clo na dovoz automobilů. Nové tarify jsou reakcí na rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit 10% clo na dovoz čínského zboží v objemu 300 miliard dolarů, které začne platit od začátku příštího měsíce. Americký prezident tento krok oznámil na začátku srpna, v reakci na čínské oznámení ale plánované clo navýšil na 15 % a stávající tarify posunul z 25 % na 30 %.

USA zvýší cla na čínské zboží a Trump se ptá: Je větším nepřítelem USA Jerome Powell, nebo Si Ťin-pching?
Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou v pátek opět nabral na intenzitě. Peking oznámil záměr uvalit nová cla na americké zboží a prezident Spojených států Donald Trump následně vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA. Později pak oznámil, že Spojené státy navýší cla na dovoz z Číny. Zároveň stihl ostře zaútočit na šéfa Fedu Jeromea Powella, který v Jackson Hole neslíbil další výrazné snižování sazeb, po kterém americký prezident volá.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street mimo jiné společnosti Home Depot, Kohl's, Lowe's, Nordstrom, Target, Gap, HP, Hormel Foods, salesforce.com a Foot Locker a na pražské burze se výsledky pochlubil výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Výrobci netkaných textilií PFNonwovens v prvním pololetí klesl čistý zisk o více než 10 %
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí 2019 konsolidovaných výnosů 3,16 miliardy Kč. Výsledek je srovnatelný s číslem za stejné období loňského roku. Provozní zisk EBITDA ale společnosti v pololetí klesl o 8,5 % na 605,8 milionu Kč a čistý zisk se snížil o 11,8 % na 246,8 milionu Kč.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 2Q2019

Výhled

Příští týden by mohl být relativně klidný. Neočekávají se žádné zásadní události, a investoři by tak měli věnovat pozornost hlavně makrodatům, nicméně obchodní válka se koncem uplynulého týdne posunula do nového kola, což může dále tlačit na kurzy rizikových aktiv.

O pozornost se přihlásí indexy Ifo pro Německo, zprávy o vývoji HDP USA a Německa, americké indexy cen domů, indexy spotřebitelské důvěry v Německu, eurozóně a Spojených státech, inflační statistika z Německa a od Eurostatu nebo zpráva o osobních příjmech a výdajích Američanů.

V pondělí skončí summit sedmi největších ekonomik světa G7. Jak již dříve informoval francouzský prezident Emmanuel Macron, poprvé v historii s největší pravděpodobností bez závěrečného komuniké (shrnutí sobotního dění ZDE). Mezi hlavní problémy, které svět, a tudíž i nejmocnější politiky aktuálně tíží, patří překážky v globálním obchodě, ekonomické nerovnosti, boj s klimatickou změnou či krize v Íránu, Libyi, Kašmíru a Sýrii.

Hongkong se připravuje na již 12. týden protivládních protestů. V sobotu se do ulic vydaly tisíce demonstrantů, část davu se poté střetla s policií, která jej rozehnala slzným plynem.

"Srpen je na rozdíl o klidného července plný zvratů a velkých denních cenových rozpětí. Před koncem měsíce jsou ceny amerických akcií zhruba stejné jako na jeho začátku. Denní graf indexu S&P 500 je v medvědím nastavení, kurz je mezi 50- a 200denním klouzavým průměrem. Příští týden by mohl přijít protipohyb v reakci na hluboký páteční propad, ale jinak se nic nemění, takže lze očekávat výkyvy v obou směrech," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Hewlett Packard Enterprise, Tiffany, Brown-Forman, H&R Block, Dollar General, Dollar Tree, Best Buy či Campbell Soup. V západní Evropě výsledky odtajní například firmy Royal Unibrew, Pernod Ricard a Bouygues a na pražské burze zprávu zveřejní Vienna Insurance Group.

Podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky VIG vykáže za druhé čtvrtletí hrubé předepsané pojistné 2,4 miliardy eur (meziročně +3,2 %). Nejvíce rostoucím segmentem by podle něj mělo být zdravotní pojištění, následované pojištěním majetku a odpovědnosti. Životní pojištění by mělo meziročně prakticky stagnovat. "Od finančního výsledku očekáváme propad přibližně o 16 % v souvislosti s loňským prodejem S Immo a loni utrženými vyššími zisky z investic. Ukazatel nákladovosti (kombinovaný poměr) vidíme meziročně o 0,4 procentního bodu níže," říká Frayer.

Analytik Milan Lávička z J&T Banky očekává, že zisk před zdaněním by měl být meziročně vyšší o 17 % na úrovni 135 milionů eur. Pokles výnosů z investic by podle něj měl být více než kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku), která negativně ovlivnila výsledek za druhé čtvrtletí loňského roku.

"Očekáváme meziroční růst hrubého předepsaného pojistného o 2,5 % na 2,38 miliardy eur, přičemž růst v segmentu neživotního pojištění by měl být okolo 3,5 % a dosavadní pokles by se měl zastavit takév segmentu životního pojištění. Segment zdravotního pojištění by měl pokračovat v solidním růstu okolo 10 %. Za očekávaným poklesem výnosů z investic je mimořádný zisk z prodeje podílu ve společnosti S Immo v loňském druhém čtvrtletí. Kombinovaný poměr by se měl v souhrnu za první polovinu roku snížit na 96,5 % (oproti 96,8 % v prvním čtvrtletí a 96,9 % v první polovině loňského roku). Provozní náklady by měly zůstat pod kontrolou (odhad: +1,4 %), k čemuž přispívá implementace řady opatření v rámci zveřejněného strategického plánu společnosti (Agenda 2020). Předpokládáme, že management potvrdí celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 miliardy eur a ziskem před zdaněním v rozmezí 500-520 milionů eur. Zisk ze samotných pojišťovacích aktivit má vzhledem k rostoucímu předepsanému pojistnému a úsporám na straně nákladů předpoklady k dalšímu růstu i v následujících letech, nicméně výnosy z investic budou pod tlakem pokračující uvolněné měnové politiky ECB a nízkých výnosů státních dluhopisů," říká Lávička.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne přinese indexy Ifo pro Německo. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index aktivity chicagského Fedu a index průmyslové aktivity dallaského Fedu.

V úterý dopoledne na trh Německo pošle zprávu o vývoji své ekonomiky. Odpoledne pak Spojené státy přidají index cen domů S&P/Case-Shiller a index cen domů od FHFA a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnost Royal Unibrew a ve Spojených státech firmy JM Smucker, Hewlett Packard Enterprise či Autodesk.

Středeční dopoledne bude patřit indexu důvěry německých spotřebitelů a statistice úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. V zámoří vyjdou odpoledne zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy. Do výsledkové sezóny přispěje v Evropě RTL Group a na Wall Street firmy Tiffany, Coty, Brown-Forman nebo H&R Block.

Ve čtvrtek dopoledne vyjde série dat v Německu (nezaměstnanost, index dovozních cen, inflace). Eurostat navíc přidá indexy důvěry v ekonomiku eurozóny a odpoledne ve Spojených státech vyjdou zpráva o vývoji HDP v druhém čtvrtletí, výsledek obchodní bilance, zpráva o rozjednaných prodejích domů, statistika velkoobchodních zásob a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnost Pernod Ricard a v USA firmy Dollar General, Dollar Tree, Best Buy, Abercrombie & Fitch, Workday nebo Dell Technologies.

V noci na pátek na trh Japonsko pošle zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, situaci na trhu práce, stavebních objednávkách nebo zahájené výstavbě. Dopoledne zveřejní statistiku maloobchodních tržeb také Německo, v ČR vyjde zpráva o vývoji ekonomiky a Eurostat doplní zprávy o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně a celé EU. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou zprávy o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu nebo index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla odtajní ve Spojených státech společnost Campbell Soup.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Trhy budou v týdnu reagovat na komentář šéfa Fedu v Jackson Hole, který nabídl další střípky do mozaiky americké měnové politiky. Zároveň trhy vyhodnotí i kritiku Fedu ze strany prezidenta. Výsledkem by mělo být udržení současných očekávání trhu. Větší pozornost bude poutat další eskalace obchodního sporu USA s Čínou. V Evropě bude pokračovat italská vládní krize, kde prezident bude hledat cesty, jak se vyhnout předčasným volbám.
  • Trh očekává další snižování úrokových sazeb v USA, zatímco spotřeba domácností zůstává silná a jádrová inflace nezpomaluje. Snižování podporuje další eskalace obchodního sporu USA s Čínou, která prohlubuje rizika budoucího růstu.
  • V Itálii pokračuje vládní krize, z které se bude snažit najít cestu prezident Mattarella, jehož cílem je vyhnout se předčasným volbám, případně je alespoň odsunout do doby, kdy bude schválen státní rozpočet na příští rok.
  • Index podnikatelské nálady Ifo v Německu ukáže na další pokles očekávání, zatímco hodnocení současné situace vzrostlo. V době průzkumu však ještě nebylo známo páteční vyostření obchodního sporu mezi USA a Čínou, na druhou stranu byl již známy pokles německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Nicméně v posledních měsících vidíme přenos zpomalení tamního průmyslu i do dalších sektorů ekonomiky. To podle nás i německé centrální banky výrazně zvyšuje šance, že ekonomika vstoupí ve třetím čtvrtletí do technické recese. To by mělo vyvolat fiskální impulz ze strany vlády, o kterém se začíná stále více hovořit v nejvyšších vládních patrech.
  • Míra inflace v eurozóně podle nás zůstala v srpnu na +1 % a jádrová o desetinu bodu zpomalila. Předstihové ukazatele v Německu ukáží další mírný pokles.
  • Týden v ČR začne konjunkturálním průzkumem ČSÚ v čele se spotřebitelskou důvěrou. Ta od dubnového letošního minima vzrostla o 3,5 bodu. Naopak důvěra podnikatelů začala klesat až v tomto roce a v červenci byla nejnižší od konce roku 2014. Dohání tak předstihový PMI ze zpracovatelského průmyslu, který se již od prosince nachází v pásmu kontrakce ekonomiky.
  • Ve středu nás čeká po měsíční pauze aukce českých státních dluhopisů a týden zakončí druhý odhad vývoje HDP za druhé čtvrtletí, který odhalí i strukturu růstu. Hlavním tahounem podle nás zůstává spotřeba domácností, které pomáhá i solidní výsledek zahraničního obchodu. Na druhou stranu růst brzdí investiční aktivita.
  • Maďarská centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny.
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
před 13 minutami

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
před hodinou

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne pohybovaly v minusu, také americké indexy den zahájily poklesem

Západoevropské akciové indexy ve středu odpoledne klesaly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
před hodinou

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
před hodinou

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč
14:09

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
13:59

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
13:24

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
13:04

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl