Burzovní kalendář (27. 2. - 3. 3. 2017)
|

Burzovní kalendář (27. 2. - 3. 3. 2017)

Další týden, další nová maxima amerických akcií. Investoři již přepisování rekordů akciových benchmarků v USA berou jako běžnou věc. O dalším vývoji na trzích může hned v úvodu příštího týdne rozhodnout americký prezident Donald Trump, jenž vstoupí na horkou půdu Kongresu. Vyloží na stůl karty a oznámí podrobnosti plánované daňové reformy? V Rybné pro změnu zažije velký den Erste Group Bank, která se pochlubí výsledky hospodaření za poslední tři měsíce loňského roku.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu znovu vyšplhaly na nová maxima, index Dow v pátek na novém zavíracím maximu skončil dokonce již pojedenácté v řadě. Za celý týden index Dow přidal 0,96 %, S&P 500 stoupl o 0,69 % a Nasdaq Composite posílil o 0,12 %. Investoři ale začínají být opatrní, protože nedávná vyjádření členů týmu prezidenta Donalda Trumpa naznačují, že očekávané kroky na podporu ekonomického růstu USA budou zřejmě trvat déle, než se čekalo.

Wall Street se od listopadového Trumpova zvolení prezidentem USA šplhá na rekordy v nadějích na snížení daní, omezení regulace a zvýšené investice do infrastrukturních projektů. V posledních týdnech ale indexy rostou už jen mírně, protože nová vláda USA zatím nepředkládá podrobnější návrhy ekonomických změn. Ministr financí Steven Mnuchin navíc ve čtvrtek uvedl, že chystané kroky v oblasti daní nebudou mít v tomto roce na ekonomiku podstatnější vliv.

Americký dolar v druhé polovině týdne oslaboval. Euro těžilo z rostoucích šancí Emmanuela Macrona na vítězství ve francouzských prezidentských volbách.

Výsledky hospodaření na trh v uplynulém týdnu poslaly mimo jiné společnosti HSBC, BHP Billiton, Anglo American, Home Depot, Wal-Mart, InterContinental Hotels Group, Macy's, Airbus, Bayer, RWE, Lloyds Banking Group, Rosněfť, Tesla, PSA Group, Barclays, Henkel, Telefónica, Glencore, BASF, Royal Bank of Scotland, International Airlines Group, J.C. Penney a Berkshire Hathaway.

Čistý zisk investičního konglomerátu Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 15 % na 6,29 miliardy dolarů. O celé zlepšení se zasloužil papírový zisk založený na všeobecném růstu cen akcií a finančních derivátů od listopadového zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Zisky z investic a derivátů Berkshire vzrostly ve čtvrtletí na 1,9 miliardy USD z 805 milionů USD o rok dříve. Buffett minulý měsíc řekl, že od Trumpova zvolení nakoupil na trhu akcie za zhruba 12 miliard dolarů. Zisk provozních aktivit Berkshire, jako jsou pojišťovny nebo železnice, naopak klesl o šest procent na 4,38 miliardy USD.

Z ekonomických údajů investoři věnovali nejvíce pozornosti sérii předběžných indexů nákupních manažerůindexům institutu Ifo pro Německobritskému a německému HDPinflaci eurozóny a údajům z amerického nemovitostního trhu.

Americké akcie v závěru páteční seance zabraly a vyšplhaly se nad nulu, za celý týden přidaly hlavní indexy do procenta
Americké akcie v závěru pátečního obchodování smazaly průběžné denní ztráty a index Dow pojedenácté v řadě uzavřel na novém maximu.
Evropské akciové trhy v pátek svorně klesaly pod tíhou zlevňujících komodit a slabých firemních výsledků
Velké západoevropské burzy během pátečního obchodování ztrácely. Dolů trhy stahovaly propad cen komodit, nepříznivé výsledky korporátního hospodaření a slabý začátek obchodování na Wall Street.
Pražská burza v pátek klesla, Erste Group Bank přišla o více než tři procenta
Index pražské burzy PX v pátek ztratil 1,25 % a obchodování zakončil na hodnotě 960,05 bodu. V červených číslech skončil hlavní benchmark akciového trhu v Rybné ulici i za celý týden.

Výhled

Příští týden se investoři zaměří na úterní vystoupení prezidenta USA Donalda Trumpa v Kongresu. Před třemi týdny americký prezident uvedl, že již brzy představí daňovou reformu, investoři proto čekají, zda její podrobnosti neoznámí právě v úterý. Trh si od reformy slibuje snížení korporátních daní a snížení daní na repatriaci zisků amerických podniků.

Hospodářské výsledky na přelomu února a března zveřejní v USA mimo jiné firmy Priceline Group, Frontier Communications, Valeant Pharmaceuticals International, Target, salesforce.com, Best Buy, Mylan, Dollar Tree nebo Costco Wholesale a v Evropě například Seadrill, Erste Group Bank, Eni či Deutsche Telekom, Continental a Anheuser-Busch InBev.

Erste Group Bank
Erste Group Bank, zdroj: Bloomberg
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z ekonomický údajů se investoři budou soustředit na indexy nákupních manažerů, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, japonskou průmyslovou výrobu, zpřesněnou zprávu o vývoji amerického HDP v loňském čtvrtém čtvrtletí, inflaci Německa, eurozóny a Japonska a pozornosti tuzemských investorů, analytiků a ekonomů neujde ani revidovaná zpráva o vývoji české ekonomiky v posledních třech měsících loňského roku.

"Index S&P 500 pokračuje v jízdě na sever a uzavírá na nových maximech. Dokud neprolomí nejbližší support, zůstane v býčím trendu. Do té doby budou poklesy využívané k nákupům. Zatím se prognózy o korekci mýlí. Na hodnotě 2 400 bodů by index S&P 500 případně byl 15 % v plusu za období od prezidentských voleb v USA. V této zóně pravděpodobně přijde konsolidace a vybírání zisků. Nakonec to může být opět Donald Trump, kdo razantně změní směr vývoje akciových indexů," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

"Co se týče příštího týdne, velké změny na trhu neočekáváme. Největším rizikem pro další vývoj na akciovém trhu podle nás zůstávají volby v Evropě (Nizozemsko a Francie), které by se v nadcházejících týdnech měly stát jedním z hlavních témat. Do příštího týdne by ale ještě výrazněji promluvit neměly. Dočkáme-li se v nadcházejících dnech na akciovém trhu korekce, půjde podle našeho názoru velmi pravděpodobně jen o technickou záležitost, která nebude mít dlouhého trvání," poznamenal Jaroslav Brychta, hlavní analytik X-Trade Brokers.

Výhled pro jednotlivé dny

pondělí dopoledne zveřejní Itálie výsledek obchodní bilance a eurozóna odtajní sérii indexů zrcadlících důvěru podnikatelů a spotřebitelů v její ekonomiku. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednaných prodejích domů a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky na trh v pondělí pošlou v zámoří Priceline Group, American Tower, Hertz Global Holdings, Workday, Perrigo či Frontier Communications.

V noci na úterý na trh Japonsko pošle údaje o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a zprávu o výrobě automobilů a na půdě amerického Kongresu promluví Donald Trump. Dopoledne Francie zveřejní zprávy o vývoji HDP, inflace a výrobních cen, v Česku vyjde index cen výrobců a v Itálii dojde na inflační statistiku. Odpoledne budou USA informovat o vývoji své ekonomiky na konci loňského roku a lednové obchodní bilanci a vyjdou také index cen domů S&P/Case-Shiller, zpráva o velkoobchodních zásobách, index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index nákupních manažerů chicagského Fedu a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Večer navíc s projevem vystoupí šéf sanfranciského Fedu John Williams a ropný institutu API doplní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Hospodářskými výsledky se v úterý pochlubí v Evropě společnost Seadrill a v USA mimo jiné podniky AutoZone, NRG Energy, Valeant Pharmaceuticals International, Target nebo salesforce.com.

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů. Ukazatele za zpracovatelský sektor na trh pošlou Japonsko, Čína, jednotlivé evropské státy a odpoledne i Spojené státy. Čína navíc přidá i index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Dopoledne vyjdou ve Spojeném království index cen domů a zprávy o objemu schválených hypoték a spotřebitelských úvěrů a Německo doplní zprávy o nezaměstnanosti a inflaci. Odpoledne budou Spojené státy informovat o osobních příjmech a výdajích a vývoji stavebních objednávek a vládní energetická agentura EIA zveřejní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer ještě vyjde situační zpráva o stavu americké ekonomiky zvaná Béžová kniha, s projevy vystoupí prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a členka měnového výboru Fedu Laela Brainardová a bude zveřejněna zpráva o prodejích aut ve Spojených státech. Do výsledkové sezóny ve středu přispějí v Evropě Eni nebo Areva a v USA Best Buy, Mylan, Dollar Tree, Broadcom a Monster Beverage.

Ve čtvrtek dopoledne vyjde německý index cen výrobců, Itálie přidá zprávu o situaci na trhu práce, Spojené království doplní index cen nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna odtajní inflační statistiku, index výrobních cen a zprávu o lednové nezaměstnanosti. Odpoledne dojde v USA na ISM index aktivity pro oblast New Yorku, týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o vývoji zásob zemního plynu od vládní energetické agentury EIA. Hospodářská čísla za poslední loňský kvartál na trh v USA pošlou Abercrombie & Fitch, Autodesk, Kroger nebo Costco Wholesale a v Evropě výsledky zveřejní Deutsche Telekom, LafargeHolcim, Continental nebo Anheuser-Busch InBev.

Pátek bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb. PMI na trh pošlou Japonsko, Čína, jednotlivé evropské země a odpoledne i USA. V noci na pátek ještě Japonsko zveřejní zprávy o inflaci, situaci na trhu práce a výdajích domácností a doplní index spotřebitelské důvěry. Dopoledne vyjdou zprávy o vývoji české a italské ekonomiky v závěru loňského roku a eurozóna a Německo přidají statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne se investoři zaměří na projevy představitelů americké centrální banky (vystoupení mají naplánované šéf chicagského Fedu Charles Evans, prezident richmondského Fedu Jeffrey Lacker, guvernér Jerome Powell, viceguvernér Fedu Stanley Fischer a šéfka Fedu Janet Yellenová) a večer ještě společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území.

 

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada