Burzovní kalendář (27. 2. - 3. 3. 2017)
|

Burzovní kalendář (27. 2. - 3. 3. 2017)

Další týden, další nová maxima amerických akcií. Investoři již přepisování rekordů akciových benchmarků v USA berou jako běžnou věc. O dalším vývoji na trzích může hned v úvodu příštího týdne rozhodnout americký prezident Donald Trump, jenž vstoupí na horkou půdu Kongresu. Vyloží na stůl karty a oznámí podrobnosti plánované daňové reformy? V Rybné pro změnu zažije velký den Erste Group Bank, která se pochlubí výsledky hospodaření za poslední tři měsíce loňského roku.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu znovu vyšplhaly na nová maxima, index Dow v pátek na novém zavíracím maximu skončil dokonce již pojedenácté v řadě. Za celý týden index Dow přidal 0,96 %, S&P 500 stoupl o 0,69 % a Nasdaq Composite posílil o 0,12 %. Investoři ale začínají být opatrní, protože nedávná vyjádření členů týmu prezidenta Donalda Trumpa naznačují, že očekávané kroky na podporu ekonomického růstu USA budou zřejmě trvat déle, než se čekalo.

Wall Street se od listopadového Trumpova zvolení prezidentem USA šplhá na rekordy v nadějích na snížení daní, omezení regulace a zvýšené investice do infrastrukturních projektů. V posledních týdnech ale indexy rostou už jen mírně, protože nová vláda USA zatím nepředkládá podrobnější návrhy ekonomických změn. Ministr financí Steven Mnuchin navíc ve čtvrtek uvedl, že chystané kroky v oblasti daní nebudou mít v tomto roce na ekonomiku podstatnější vliv.

Americký dolar v druhé polovině týdne oslaboval. Euro těžilo z rostoucích šancí Emmanuela Macrona na vítězství ve francouzských prezidentských volbách.

Výsledky hospodaření na trh v uplynulém týdnu poslaly mimo jiné společnosti HSBC, BHP Billiton, Anglo American, Home Depot, Wal-Mart, InterContinental Hotels Group, Macy's, Airbus, Bayer, RWE, Lloyds Banking Group, Rosněfť, Tesla, PSA Group, Barclays, Henkel, Telefónica, Glencore, BASF, Royal Bank of Scotland, International Airlines Group, J.C. Penney a Berkshire Hathaway.

Čistý zisk investičního konglomerátu Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 15 % na 6,29 miliardy dolarů. O celé zlepšení se zasloužil papírový zisk založený na všeobecném růstu cen akcií a finančních derivátů od listopadového zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Zisky z investic a derivátů Berkshire vzrostly ve čtvrtletí na 1,9 miliardy USD z 805 milionů USD o rok dříve. Buffett minulý měsíc řekl, že od Trumpova zvolení nakoupil na trhu akcie za zhruba 12 miliard dolarů. Zisk provozních aktivit Berkshire, jako jsou pojišťovny nebo železnice, naopak klesl o šest procent na 4,38 miliardy USD.

Z ekonomických údajů investoři věnovali nejvíce pozornosti sérii předběžných indexů nákupních manažerůindexům institutu Ifo pro Německobritskému a německému HDPinflaci eurozóny a údajům z amerického nemovitostního trhu.

Americké akcie v závěru páteční seance zabraly a vyšplhaly se nad nulu, za celý týden přidaly hlavní indexy do procenta
Americké akcie v závěru pátečního obchodování smazaly průběžné denní ztráty a index Dow pojedenácté v řadě uzavřel na novém maximu.
Evropské akciové trhy v pátek svorně klesaly pod tíhou zlevňujících komodit a slabých firemních výsledků
Velké západoevropské burzy během pátečního obchodování ztrácely. Dolů trhy stahovaly propad cen komodit, nepříznivé výsledky korporátního hospodaření a slabý začátek obchodování na Wall Street.
Pražská burza v pátek klesla, Erste Group Bank přišla o více než tři procenta
Index pražské burzy PX v pátek ztratil 1,25 % a obchodování zakončil na hodnotě 960,05 bodu. V červených číslech skončil hlavní benchmark akciového trhu v Rybné ulici i za celý týden.

Výhled

Příští týden se investoři zaměří na úterní vystoupení prezidenta USA Donalda Trumpa v Kongresu. Před třemi týdny americký prezident uvedl, že již brzy představí daňovou reformu, investoři proto čekají, zda její podrobnosti neoznámí právě v úterý. Trh si od reformy slibuje snížení korporátních daní a snížení daní na repatriaci zisků amerických podniků.

Hospodářské výsledky na přelomu února a března zveřejní v USA mimo jiné firmy Priceline Group, Frontier Communications, Valeant Pharmaceuticals International, Target, salesforce.com, Best Buy, Mylan, Dollar Tree nebo Costco Wholesale a v Evropě například Seadrill, Erste Group Bank, Eni či Deutsche Telekom, Continental a Anheuser-Busch InBev.

Erste Group Bank
Erste Group Bank, zdroj: Bloomberg
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z ekonomický údajů se investoři budou soustředit na indexy nákupních manažerů, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, japonskou průmyslovou výrobu, zpřesněnou zprávu o vývoji amerického HDP v loňském čtvrtém čtvrtletí, inflaci Německa, eurozóny a Japonska a pozornosti tuzemských investorů, analytiků a ekonomů neujde ani revidovaná zpráva o vývoji české ekonomiky v posledních třech měsících loňského roku.

"Index S&P 500 pokračuje v jízdě na sever a uzavírá na nových maximech. Dokud neprolomí nejbližší support, zůstane v býčím trendu. Do té doby budou poklesy využívané k nákupům. Zatím se prognózy o korekci mýlí. Na hodnotě 2 400 bodů by index S&P 500 případně byl 15 % v plusu za období od prezidentských voleb v USA. V této zóně pravděpodobně přijde konsolidace a vybírání zisků. Nakonec to může být opět Donald Trump, kdo razantně změní směr vývoje akciových indexů," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

"Co se týče příštího týdne, velké změny na trhu neočekáváme. Největším rizikem pro další vývoj na akciovém trhu podle nás zůstávají volby v Evropě (Nizozemsko a Francie), které by se v nadcházejících týdnech měly stát jedním z hlavních témat. Do příštího týdne by ale ještě výrazněji promluvit neměly. Dočkáme-li se v nadcházejících dnech na akciovém trhu korekce, půjde podle našeho názoru velmi pravděpodobně jen o technickou záležitost, která nebude mít dlouhého trvání," poznamenal Jaroslav Brychta, hlavní analytik X-Trade Brokers.

Výhled pro jednotlivé dny

pondělí dopoledne zveřejní Itálie výsledek obchodní bilance a eurozóna odtajní sérii indexů zrcadlících důvěru podnikatelů a spotřebitelů v její ekonomiku. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou zprávy o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednaných prodejích domů a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky na trh v pondělí pošlou v zámoří Priceline Group, American Tower, Hertz Global Holdings, Workday, Perrigo či Frontier Communications.

V noci na úterý na trh Japonsko pošle údaje o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a zprávu o výrobě automobilů a na půdě amerického Kongresu promluví Donald Trump. Dopoledne Francie zveřejní zprávy o vývoji HDP, inflace a výrobních cen, v Česku vyjde index cen výrobců a v Itálii dojde na inflační statistiku. Odpoledne budou USA informovat o vývoji své ekonomiky na konci loňského roku a lednové obchodní bilanci a vyjdou také index cen domů S&P/Case-Shiller, zpráva o velkoobchodních zásobách, index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index nákupních manažerů chicagského Fedu a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Večer navíc s projevem vystoupí šéf sanfranciského Fedu John Williams a ropný institutu API doplní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Hospodářskými výsledky se v úterý pochlubí v Evropě společnost Seadrill a v USA mimo jiné podniky AutoZone, NRG Energy, Valeant Pharmaceuticals International, Target nebo salesforce.com.

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů. Ukazatele za zpracovatelský sektor na trh pošlou Japonsko, Čína, jednotlivé evropské státy a odpoledne i Spojené státy. Čína navíc přidá i index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Dopoledne vyjdou ve Spojeném království index cen domů a zprávy o objemu schválených hypoték a spotřebitelských úvěrů a Německo doplní zprávy o nezaměstnanosti a inflaci. Odpoledne budou Spojené státy informovat o osobních příjmech a výdajích a vývoji stavebních objednávek a vládní energetická agentura EIA zveřejní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer ještě vyjde situační zpráva o stavu americké ekonomiky zvaná Béžová kniha, s projevy vystoupí prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a členka měnového výboru Fedu Laela Brainardová a bude zveřejněna zpráva o prodejích aut ve Spojených státech. Do výsledkové sezóny ve středu přispějí v Evropě Eni nebo Areva a v USA Best Buy, Mylan, Dollar Tree, Broadcom a Monster Beverage.

Ve čtvrtek dopoledne vyjde německý index cen výrobců, Itálie přidá zprávu o situaci na trhu práce, Spojené království doplní index cen nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna odtajní inflační statistiku, index výrobních cen a zprávu o lednové nezaměstnanosti. Odpoledne dojde v USA na ISM index aktivity pro oblast New Yorku, týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o vývoji zásob zemního plynu od vládní energetické agentury EIA. Hospodářská čísla za poslední loňský kvartál na trh v USA pošlou Abercrombie & Fitch, Autodesk, Kroger nebo Costco Wholesale a v Evropě výsledky zveřejní Deutsche Telekom, LafargeHolcim, Continental nebo Anheuser-Busch InBev.

Pátek bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb. PMI na trh pošlou Japonsko, Čína, jednotlivé evropské země a odpoledne i USA. V noci na pátek ještě Japonsko zveřejní zprávy o inflaci, situaci na trhu práce a výdajích domácností a doplní index spotřebitelské důvěry. Dopoledne vyjdou zprávy o vývoji české a italské ekonomiky v závěru loňského roku a eurozóna a Německo přidají statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne se investoři zaměří na projevy představitelů americké centrální banky (vystoupení mají naplánované šéf chicagského Fedu Charles Evans, prezident richmondského Fedu Jeffrey Lacker, guvernér Jerome Powell, viceguvernér Fedu Stanley Fischer a šéfka Fedu Janet Yellenová) a večer ještě společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území.

 

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
před 22 minutami

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
před hodinou

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna