Burzovní kalendář (28. 5. - 1. 6. 2018)
|

Burzovní kalendář (28. 5. - 1. 6. 2018)

Mezi hlavní potenciálně kurzotvorné impulzy budou na konci května patřit zprávy o vývoji inflace v Německu a eurozóně, finální květnové indexy nákupních manažerů ve výrobě či zpřesněné zprávy o vývoji ekonomik USA a ČR. Sledovat budou investoři rovněž vývoj v Itálii a vyhodnocovat budou výsledkové zprávy představené v rámci končící výsledkové sezóny na Wall Street.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu mírně zpevnily, index Dow vzrostl o 0,15 %, širší S&P 500 se zvýšil o 0,31 % a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,08 %. Evropské akcie naopak oslabily, britský FTSE 100 odepsal 0,8 %, francouzský CAC 40 klesl o 1,18 %, německý DAX ztratil 1,07 % a panevropský STOXX Europe 600 se snížil o 0,91 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 25. května 2018

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili na data o vývoji německé ekonomiky v prvním čtvrtletí, předběžné květnové indexy nákupních manažerů, ekonomické ukazatele institutu Ifo pro Německo, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo sérii britských dat (inflace, maloobchodní tržby, HDP).

Index amerického dolaru v úvodu týdne v reakci na slova ministra financí USA Stevena Mnuchina, který po dohodě s Čínou oznámil, že obchodní válka mezi oběma zeměmi se odkládá, vystoupal poprvé po pěti měsících nad 94 bodů, později se však pod tuto úroveň vrátil, protože další vyjádření z obou stran ukázala, že definitivně obchodní válka mezi dvěma největšími světovými ekonomikami ještě zažehnána není.

Ve čtvrtek bylo na trzích cítit zvýšené napětí kvůli zrušení summitu USA-KLDR. Donald Trump, který schůzku s Kim Čong-unem zrušil, v dopise severokorejskému vůdci napsal, že tak učinil kvůli hněvu a otevřenému nepřátelství KLDR v posledních vyjádřeních. Současně ale prezidentovi Severní Koreje vzkázal, že se s ním v budoucnu rád setká. Do konce týdne pak z obou stran zazněla vyjádření, která summit obou lídrů připouštěla, takže červnový termín možná ještě není úplně vyloučený.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné firmy Hewlett Packard Enterprise, Tiffany & Co, Target, Hormel Foods, Best Buy nebo Autodesk, Gap a Foot Locker a v Evropě například Ryanair Holdings či Medtronic.

Pražská burza v uplynulém týdnu podle benchmarku PX oslabila o 1,5 %.  Největší propad zaznamenaly akcie Erste Group Bank, které přišly o 3,9 %. Naopak nejvíce posílily akcie Monety Money Bank, které přidaly 2,1 %.

Výsledkovou sezónu na pražské burze uzavřela pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group. Společnost vykázala za první tři měsíce roku čistý zisk 75,5 milionu eur při hrubém předepsaném pojistném 2,83 miliardy eur. Hrubé předepsané pojistné tak VIG stouplo o 3,9 % a zisk se jí zvýšil o 9,4 %.

Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk
Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly energetického sektoru. Trh nicméně podržely akcie výrobců polovodičů a maloobchodních firem. Index technologického trhu Nasdaq Composite se tak jako jediný ze tří hlavních indexů udržel v kladných hodnotách. Obchodování bylo před prodlouženým víkendem slabé, v pondělí je burza kvůli svátku Dne obětí války zavřena.
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii, pozitivně naopak investoři vnímali slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že americká administrativa obnovila jednání s KLDR.
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu. Dolů burzu stáhly zejména Erste Group Bank, energetická skupina ČEZ a Komerční banka. Objem obchodů byl s 818 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

V posledním květnovém týdnu se investoři zaměří na zprávy o inflaci v Německu a eurozóně, situaci na trzích práce Německa, USA a eurozóny a na údaje o vývoji ekonomik USA a ČR a ujít si nenechají ani finální květnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Sledovat budou investoři také situaci na trhu s dluhopisy, zejména v souvislosti s děním v Itálii, jejíž obyvatelé se v nedávných volbách vyslovili pro konec utahování opasků. "Vláda se pokusí snížit veřejný dluh nikoli prostřednictvím příjmů z daní a pomocí úsporných opatření, politik, které se neosvědčily, ale spíše oživením vnitřní poptávky, jež povede ke zvýšení HDP," stojí v textu koaliční smlouvy Hnutí pěti hvězd a Ligy Severu.

Výnosy desetiletých italských vládních dluhopisů, jejichž vývoj odráží důvěru investorů ve schopnost země dostát svým závazkům, se proti minulému měsíci zvýšily ze zhruba 1,74 % nad 2,3 %. To je sice prudký nárůst, díky politice Evropské centrální banky je to ale stále velice nízká hodnota. ECB totiž italské dluhopisy stále skupuje. Když se finanční trhy v roce 2011 obávaly, že Itálie bude nucena opustit eurozónu, vyšplhal se výnos až na 7 %.

Ceny ropy se v uplynulém týdnu pohybovaly těsně pod 80 dolary za barel, kam se vyšplhaly kvůli obavám z omezení vývozu černého zlata z Íránu v důsledku blížícího se obnovení protiíránských sankcí ze strany Spojených států. Podle analytiků již ale zřejmě ropa narazila na strop, začíná se totiž spekulovat, že by ropný kartel OPEC v červnu mohl upravit limity těžby kvůli poklesu světových zásob suroviny.

Hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí na Wall Street zveřejní mimo jiné salesforce.com, HP, Dollar General, Dollar Tree, Costco Wholesale či Workday, Michael Kors Holdings a GameStop. V Evropě na trh čísla pošlou Sberbank of Russia a Elior Group a v Číně společnost Momo.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Index S&P 500 se po proražení hladiny 2 700 drží v relativně úzkém rozpětí. Pohyb mimo pásmo 2 700 až 2 740 může naznačit další výraznější pohyb. Indikátory naznačují, že by mělo jít spíše o výpravu "severním směrem", situaci ovšem může změnit jeden výrazný denní pohyb.

Na českém trhu budou podstatné technické faktory. V pondělí se poprvé bez nároku na dividendu obchodují akcie VIG, naposledy "s dividendou" 1,2 eura na akcii se naopak obchodují akcie Erste Group Bank. Ve čtvrtek je poslední obchodní den s nárokem na dividendu 21 Kč na akcii pro akcie O2 Czech Republic.

Ve čtvrtek také dojde k převážení indexů MSCI. Pro český trh je důležité sledovat akcie Philip Morris ČR, které budou vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap. "Bohužel jsme nezaregistrovali přeřazení do jiného z indexů MSCI. Podobné kroky se neobejdou bez zvýšeného objemu obchodů a potenciálně i volatility," připomněl v týdenním výhledu analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí dopoledne vyjdou německý index dovozních cen a zpráva o vývoji počtu zaměstnaných ve Švýcarsku. Žádná další zajímavá data v úvodu týdne zveřejněna nebudou. Zavřené zůstanou kvůli svátkům burzy ve Spojeném království a Spojených státech.

V noci na úterý na trh Japonsko pošle zprávu o situaci na trhu práce, Británie dopoledne přidá index cen domů od společnosti Nationwide a eurozóna doplní zprávu o úvěrování v soukromém sektoru. Odpoledne se v USA investoři zaměří na index cen domů S&P/Case-Shiller a index aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Elior Group a v USA salesforce.com nebo HP.

Ve středu nad ránem se Japonsko pochlubí maloobchodními tržbami a indexem spotřebitelské důvěry. Zprávu o maloobchodních tržbách na trh dopoledne pošle také Německo, které přidá ještě zprávy o inflaci a nezaměstnanosti. Eurozóna se pochlubí indexy spotřebitelské důvěry a důvěry v průmyslu a sektoru služeb, Spojené státy odpoledne představí revidovanou zprávu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí, statistiku velkoobchodních zásob, výsledek obchodní bilance a dílčí zprávu z trhu práce od agentury ADP. Kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Večer budou ještě investoři zvažovat pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky známou jako Béžová kniha a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území od institutu API. Kvartální hospodářské výsledky představí ruská Sberbank a na Wall Street Michael Kors Holdings či Analog Devices.

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávu o průmyslové výrobě a data z nemovitostního trhu (zahájená výstavba, stavební objednávky) a Čína se přidá s indexy nákupních manažerů. Dopoledne se investoři zaměří na zprávy evropského měnového bloku o nezaměstnanosti a inflaci a Švýcarsko na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na zprávu o osobních příjmech a výdajích spotřebitelů, index nákupních manažerů chicagského Fedu, zprávu o rozjednaných prodejích domů a pravidelné týdenní zprávy o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy na území USA od vládní energetické agentury EIA. Do výsledkové sezóny přispějí na Wall Street mimo jiné společnosti Dollar General, Dollar Tree, Costco Wholesale, VMware, Workday a GameStop.

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů, finální květnové PMI za zpracovatelský sektor budou ráno a dopoledne vycházet v Asii a Evropě, odpoledne je pak odtajní i Spojené státy. Dále se investoři zaměří na revidovanou zprávu o vývoji české ekonomiky v prvním čtvrtletí, bilanci českého státního rozpočtu a v USA na data z trhu práce (celková míra nezaměstnanosti, míra participace, tvorba pracovních míst, vývoj mezd), zprávu o stavebních výdajích, pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území od společnosti Baker Hughes a statistiku květnových prodejů automobilů.

Z ekonomického výhledu Komerční banky:

  • I přes zhoršení důvěry v ekonomiku eurozóny a pokračující politickou nejistotu by euro mělo získat pevnější půdu pod nohama. Očekáváme slušná inflační čísla z Německa a Francie, která by měla celkovou inflaci za eurozónu v květnu dostat o 0,4 procentního bodu výše než v dubnu.
  • Na druhé straně deflátor jádrových cen v USA za duben pravděpodobně zvolnil. I páteční report z trhu práce dopadne podle nás nepatrně hůře, než trh očekává.
  • Polsko a Česko se tento týden dočkají zpřesněných údajů o růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí. Zatímco polská ekonomika na mezičtvrtletní bázi pokračovala ve velice silném růstu, domácí ekonomika zpomalila. Zveřejněná struktura HDP odhalí, co stojí za rozdílem v růstových dynamikách Polska a Česka. Nicméně by nás vůbec nepřekvapilo, pokud by statistický úřad spolu s plánovanou revizí údajů za celý loňský rok upravil výše i dynamiku z prvního čtvrtletí letošního roku.
Cena platiny kvůli měnovým šokům klesla nejníže za deset let
18:02

Cena platiny kvůli měnovým šokům klesla nejníže za deset let

Cena platiny se tento týden propadla nejníže za deset let a je na nejlepší cestě vykázat nejvyšší týdenní pokles od...
Platina Průmyslové kovy Komodity
Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v…
Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v…
18:00

Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v mínusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Evropské burzy v pátek uzavřely většinou s mírnými ztrátami. Turecká měnová krize tlumila zájem o riziková aktiva....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v pátek opět oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5…
Pražská burza v pátek opět oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5…
16:45

Pražská burza v pátek opět oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5 %

Pražská burza v pátek opět oslabila, index PX klesl o 0,31 % na 1 058,05 bodu. Ztratila většina hlavních emisí,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Venezuela: Armáda rozehnala v metropoli protesty proti výpadkům…
16:16

Venezuela: Armáda rozehnala v metropoli protesty proti výpadkům energie

Násilné protesty se konaly v noci na pátek v centru venezuelské metropole, kde jsou obyvatelé některých čtvrtí už...
Venezuela Politika
USA: Spotřebitelé mají nejhorší náladu od loňského září
16:05

USA: Spotřebitelé mají nejhorší náladu od loňského září

Index spotřebitelské nálady, jejž sestavuje Michiganská univerzita, poklesl v srpnu podle prvních odhadů na 95,3 bodu...
Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích
Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích
15:49

Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích

Americký prezident Donald Trump se chytil myšlenky, s níž nedávno přišel Warren Buffett, aby "se podnikům dařilo...
Výsledková sezóna Donald Trump Regulace
Média: Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat
15:18

Média: Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat

Nově jmenovaný generální ředitel letecké společnosti Air France-KLM Benjamin Smith bude mít třikrát vyšší plat než...
Doprava Evropské akcie
Kanada: Inflace v červenci nad očekávání zrychlila
14:31

Kanada: Inflace v červenci nad očekávání zrychlila

Kanadské spotřebitelské ceny byly v červenci o 3 procenta vyšší než před rokem. Trh přitom očekával, že si inflace...
Kanada Inflace
USA hrozí Turecku dalšími sankcemi, lira na houpačce
13:34

USA hrozí Turecku dalšími sankcemi, lira na houpačce

Spojené státy ve čtvrtek pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara nepropustí zadržovaného...
Spojené státy americké (USA) Turecko
Unipetrol: Poslední den obchodování s právem na účast na valné hromadě
11:47

Unipetrol: Poslední den obchodování s právem na účast na valné hromadě

S akciemi petrochemické společnosti Unipetrol se v pátek obchoduje naposledy s právem na účast na valné hromadě. Tu...
Unipetrol Akcie ČR
Turecká intervence prozatím uspěla, ale mnoho neřeší
11:23

Turecká intervence prozatím uspěla, ale mnoho neřeší

Pokusy Turecka o stabilizaci finančních trhů tento týden přinesly ovoce a lira posílila. To však ještě neznamená, že...
Turecko Měny
Inflace v eurozóně byla v červenci 2,1 %, nad cílem ECB
11:00

Inflace v eurozóně byla v červenci 2,1 %, nad cílem ECB

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlilo na 2,1 % z červnových dvou procent....
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Rusal se chce kvůli daním přestěhovat z Británie do Ruska
10:51

Rusal se chce kvůli daním přestěhovat z Británie do Ruska

Představenstvo ruské společnosti Rusal schválilo přesun firemního sídla z britského Jersey do Ruska. Druhý největší...
Evropské akcie Rusko Hliník
Eurozóna: Přebytek běžného účtu stoupl na 28,5 miliardy EUR
10:21

Eurozóna: Přebytek běžného účtu stoupl na 28,5 miliardy EUR

Běžný účet eurozóny byl v červnu v přebytku zvíci 28,5 miliardy EUR. Po květnovém přebytku 6,6 miliardy EUR ...
Eurozóna Evropská ekonomika
Asijské akcie uzavřely bouřlivý týden vzestupem
Asijské akcie uzavřely bouřlivý týden vzestupem
10:02

Asijské akcie uzavřely bouřlivý týden vzestupem

Asijské akciové indexy skončily páteční obchodování s celoplošnými zisky. Po týdnu, jenž připomínal jízdu na horské...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovensko: Inflace v červenci sklouzla do záporných čísel
09:56

Slovensko: Inflace v červenci sklouzla do záporných čísel

Spotřebitelské ceny na Slovensku byly v červenci o 0,2 procenta nižší než v červnu (měřeno metodikou Evropské unie)....
Slovensko Inflace