Burzovní kalendář (3. 2. - 7. 2. 2020)
|

Burzovní kalendář (3. 2. - 7. 2. 2020)

Pokračování výsledkové sezóny, šíření čínského koronaviru, které již WHO "ocenila" nálepkou "globální zdrav zdravotní nouze, záplava makrodat v čele s daty z amerického trhu práce nebo zasedání bankovní rady České národní banky. Na začátku února budou mít investoři a ekonomové opět napilno.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Závěr ledna se na trzích nesl ve znamení obav ze šíření koronaviru, zasedání FOMC a výsledkové sezóny na obou stranách Atlantiku. Prudký růst počtu nemocných a obětí viru investory znervózňuje. Úřady podnikají radikální opatření, jako je uzavírání celých měst či zákazy cestování. Světová zdravotnická organizace kvůli koronaviru vyhlásila globální stav zdravotní nouze, dostat nákazu pod kontrolu ale ještě bude trvat. Situace má samozřejmě i své vítěze, vedle bezpečných tržních přístavů typu zlata například i akcie výrobce zdravotnických roušek Kawamoto.

Zasedání amerických centrálních bankéřů podle očekávání nepřineslo změnu základní úrokové sazby. Fed potvrdil holubičí rétoriku a uvedl, že probíhající pomoc krátkodobému finančnímu trhu prodlouží do dubna, a pokud ji bude později utlumovat, tak jen velice pozvolna.

Výsledková sezóna je prozatím pro trh podporou. Většina firem oznamuje zisky nad odhady analytiků, mnoho společností je ale opatrných ve výhledech na probíhající čtvrtletí. Potěšila mimo jiné čísla Amazonu (firma se po oznámení výsledků vrátila do klubu společností s tržní kapitalizací přes bilion dolarů) nebo Applu, zklamal naopak Facebook (vrásky dělá investorům hlavně stagnace počtu uživatelů v USA a Kanadě).

Akcie Facebooku dále oslabují. Přetéká kalich trpělivosti investorů?
Akcie amerického technologického gigantu Facebook se ve čtvrtek propadly o více než 6 %, přestože v polovině týdne společnost reportovala lepší než očekávané výsledky hospodaření. V úvodu páteční seance cenné papíry Facebooku čtvrteční ztrátu prohloubily. Přetéká kalich trpělivosti investorů?

Boeing loni zaznamenal první roční ztrátu za posledních 22 let, konkrétně 636 milionů USD. Investoři ale čekali ještě hlubší propad hospodaření, a tak po oznámení čísel akcie výrobce letadel spíše nakupovali.

Podle očekávání bez vlivu na dění na trzích proběhl v noci z pátku na sobotu formální odchod Spojeného království z Evropské unie. Do konce letošního roku se prakticky nic nezmění, v přechodném období ale mají obě strany dojednat podobu svých budoucích vztahů. Podle analytiků jim 11 měsíců nebude stačit.

Brexit: S únorem se nic nemění. Času na dojednání obchodních vztahů s EU má ale Británie málo, varují analytici
1. únor 2020 zůstane v dějinách navždy zapsán jako den, kdy Spojené království po 47 letech opustilo Evropskou unii (a její předchůdce). Podle analytiků nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů ani na ekonomiku ČR, rizikem v tomto směru zůstává konec roku, dokdy má Británie s unií uzavřít dohodu o vzájemných vztazích. Jinak se naplno vrátí do hry scénář tvrdého brexitu.

Celkově americký akciový trh odepsal okolo 2 %, a to především kvůli výraznému pátečnímu poklesu. Evropské akcie zakončily týden ještě o něco oslabenější.

Pražská burza patřila v týdnu k poraženým, index PX odepsal přes 6 %. Pod enormní prodejní tlak se dostaly akcie Avastu (-22 %), který v poslední době neustále navyšoval historická maxima. Titul byl v nemilosti investorů po zmedializování prodeje dat zákazníků prostřednictvím dceřiné firmy Jumpshot. Avast na situaci zareagoval oznámením, že činnost této společnosti ukončí. "To bude Avast stát určitý růstový potenciál a nejméně 1,8 Kč na akcii přímých nákladů. Společnost navíc vydala předběžná čísla za rok 2019 (provozní zisk EBITDA 483 milionů USD, meziročně +8,0 %), která nenaplnila odhady trhu (495 milionů USD)," upozornil ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

V pondělí zveřejnila hospodářské výsledky společnost O2 Czech Republic. Ty byly naopak nad očekáváními analytiků. Tržby dosáhly 10,2 miliardy Kč (meziročně +3,4 %, odhad: 9,9 miliardy Kč) a provozní zisk EBITDA byl 3,3 miliardy Kč (meziročně +17 %, odhad: 3,1 miliardy Kč). "Hlavním pozitivním překvapením byly vyšší tržby z prodeje hardwaru, než jsme čekali," uvedl Vaníček. "Vedle výsledků O2 jsme sledovali také odvolání šéfa ČTÚ a odložení začátku aukce kmitočtů na květen až červen. Odložení může být vnímáno nepříznivě pro O2 vzhledem ke snaze upravit aukční podmínky tak, aby více vyhovovaly nové konkurenci," doplnil analytik. Titul zakončil týden slabší o 1,5 %.

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by stát a společnost ČEZ měly v březnu podepsat rámcovou dohodu o výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech a také prováděcí smlouvu k první etapě projektu. V průběhu února by pak měly probíhat schůzky zástupců státu a ČEZ s potenciálními uchazeči o stavbu, kterých je podle Beneše zhruba pět. Již dříve ředitel uvedl, že smyslem dohody se státem je ujistit minoritní akcionáře, že nebudou vystaveni negativním důsledkům stavby nového bloku. Investoři se zajímají především o další detaily dohody, které by se měly týkat ochrany minoritních akcionářů před případnými ztrátami plynoucími z projektu. Titul zakončil týden slabší o 3,9 %.

Americké akcie v pátek prudce oslabily, index Dow spadl nejvíce od srpna
Americké akcie v pátek prudce zlevnily, index Dow za sebou má nejhorší den od loňského srpna. K propadu titulů přispěly obavy z ekonomických důsledků šíření nového koronaviru. Vliv ale měly také nepříznivá americká data a horší výsledky hospodaření některých velkých firem.
Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu odepsaly zhruba 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech poté, co Británie oznámila dva potvrzené případy nákazy koronavirem. Investoři se zároveň soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla kvartální čísla několika velkých amerických firem.
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden ztratila 6,2 %
Pražská burza v pátek popáté v řadě oslabila. Index PX klesl o 0,18 procenta na 1 072,46 bodu. Ztrácela většina hlavních emisí v čele s akciemi pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ. Objem obchodů byl s 546 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

Stěžejním tématem začátku února bude nadále šíření nákazy koronavirem, čemuž budou sekundovat makrodata a výsledková sezóna. V pondělí by se měly po svátcích otevřít čínské trhy, což může přinést významnou prodejní vlnu, která se může rozšířit i na další trhy.

"Americký akciový index v pátek spadl o 1,77 %, a rozhodl tak o sytě červené týdenní svíčce s hodnotou -2,12 %. Za uplynulé dva týdny index S&P 500 odepsal 3 %. Několikaměsíční rally se zadrhla, v pátek se index zastavil na supportu 3 200 zesíleném 50denním klouzavým průměrem. Na poklesy a silnou volatilitu si budeme muset zvyknout," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Jednoznačný růstový trend byl přerušen, o případné změně trendu ovšem bude namístě hovořit až při prolomení hladiny 3 000. Od současné úrovně by šlo o pokles o dalších asi 7 %, z maxima o korekci (-10 %). Index S&P 500 je prakticky na supportu 3 200. Níže je podpora na 3 150, ale zásadní význam má až pásmo 3 060 až 3 070. Sestupem pod pod maxima se vytyčila rezistence na 3 300."

"Nervozita v souvislosti se šířením koronaviru aktuálně přebíjí překvapivě solidní hospodářské výsledky amerických firem. Výhled růstu (nejen) čínské ekonomiky pro první kvartál je velice zakalený, což investoři nemohou ignorovat, jakkoli v minulosti epidemie různých nemocí nebyly pro trh dlouhodobě žádným zásadním problémem," doplnil Košťál.

Obavy spojené se šířením koronaviru jsou přehnané, věří část trhu. Které akcie mohou být zajímavé?
Trhy jako celek zatím v reakci na obavy ohledně šíření koronaviru mají tendenci oslabovat, vyložená panika se ale zatím nekoná. Co není, může být. V takové situaci přitom prodávající nemívají nouzi o kupce z řad zkušených a prozíravých investorů.

Hospodářské výsledky v prvním únorovém týdnu oznámí v USA například Alphabet, Ford Motor, Walt Disney, General Motors , Merck, QUALCOMM, Uber Technologies nebo Twitter, v Evropě se přidají Ryanair Holdings, BP, Ferrari, BNP Paribas, Siemens, GlaxoSmithKline, Société Générale, ING Groep, Fiat Chrysler Automobiles, UniCredit a Raiffeisen Bank International. V Asii budou sledovaná například čísla firem Sony, Panasonic nebo Baidu.

Na pražské burze se do výsledkové sezóny zapojí ve čtvrtek Komerční banka a MONETA Money Bank (CME zatím datum oznámení svých výsledků neoznámila, tradičně ale zveřejňuje ve stejné době).

"V případě Monety Money Bank očekáváme čistý zisk 981 milionů Kč (meziročně +17 %), což bude zásluha nižších provozních nákladů a opravných položek. Celkově by čísla měla splnit výhled managementu. Dynamika růstu úrokových výnosů by měla nadále zpomalovat, což je důsledek rostoucí srovnávací základny a pokračujícího tlaku na čistou úrokovou marži. Výnosy z poplatků pak očekáváme meziročně vyšší o 3 %. Provozní náklady by měly ve čtvrtém čtvrtletí opět vykázat sezónní nárůst oproti předchozímu kvartálu, nicméně meziročně očekáváme 8% pokles. Podíl nesplácených úvěrů ve třetím čtvrtletí po dlouhé době mírně vzrostl a další mírný růst je možný i tentokrát. Nicméně samotná úroveň nesplácených úvěrů okolo 1,9 % z hrubých úvěrů zůstává velmi nízká. Ve čtvrtém kvartálu očekáváme rizikové náklady na úrovni 53 bazických bodů, za celý rok by pak mohly dosáhnout 34 bazických bodů, což je v rámci výhledu managementu (30-40 bazických bodů). Neočekáváme, že by naplnění očekávání mělo přinést výraznější reakci trhu," napsal Milan Vaníček.

"Od Komerční banky čekáme 8% nárůst čistého zisku na 4,2 miliardy Kč, za kterým by ovšem měl stát především mimořádný dopad rozpouštění opravných položek. Na provozní úrovni by měl být výsledek na podobné úrovni jako ve stejném období předchozího roku (4,8 miliardy Kč). Růst čistých úrokových výnosů banky by měl už čtvrtý kvartál v řadě výrazně zpomalovat (očekáváme +1,3 % ). Provozní náklady očekáváme vyšší téměř o 2,5 %. Růst mezd je částečně tlumen klesajícím počtem zaměstnanců (-3 %). V rámci prezentace výsledků za třetí čtvrtletí management banky uvedl, že ve čtvrtém kvartálu dojde k mimořádnému rozpuštění opravných položek ve výši přibližně 500 milionů Kč. Z tohoto důvodu očekáváme ve čtvrtém čtvrtletí opravné položky v kladné výši 363 milionů Kč. Ani u Komerční banky by data neměla vzbudit výrazný zájem investorů," doplnil analytik z J&T Banky. "Management by měl také jako tradičně zveřejnit návrh dividendy ze zisku za minulý rok, kde očekáváme 52 Kč na akcii (6,6% hrubý dividendový výnos), což odpovídá výplatnímu poměru na úrovni 65 %," dodal Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Makroekonomický kalendář v Americe otevřou v pondělí indexy nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru a v úterý vyjdou podnikové objednávky. Ve středu se přidají PMI za oblast služeb, obchodní bilance a zpráva o tvorbě pracovních míst ve firemní sféře. V pátek se pak dozvíme, jak se v lednu vyvíjel celý americký pracovní trh.

Indexy nákupních manažerů zaplní v pondělí a ve středu také evropský kalendář. Vedle toho v úterý vyjde španělská zaměstnanost a italská inflace, ve středu vyjdou maloobchodní tržby za celou eurozónu a ve čtvrtek a v pátek zaujmou nejvíce data z německého průmyslu.

První únorový týden bude nabitý českými makrodaty. V pondělí vyjde index nákupních manažerů a ve středu maloobchodní tržby, ve čtvrtek si pak vedle stavební a průmyslové výroby a obchodní bilance nejvíce pozornosti zaslouží zasedání bankovní rady České národní banky, která by měla potvrdit současné nastavení sazeb. V pátek pak banka ještě oznámí své devizové rezervy.

"Ačkoli v únoru zůstanou sazby ČNB ještě na stávající úrovni, jedno opatrné zvýšení úroků v první polovině letošního roku vyloučit nelze. Pokud se totiž zahraniční data začnou postupně zlepšovat, většina v bankovní radě se pro jedno zvýšení sazeb patrně najde. Již nyní růst úroků podporují dva členové bankovní rady (Benda, Holub), a lze navíc předpokládat, že někteří další vnímají argumenty pro i proti zvyšování sazeb poměrně vyrovnaně. Pokud se tak globální ekonomika nedostane do větších potíží v souvislosti s koronavirem, zvýšení sazeb v první polovině roku zůstává ve hře," míní Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

Na dalších globálně významných trzích budou investoři sledovat vedle indexů nákupních manažerů v pondělí korejskou inflaci a v úterý zasedání australské centrální banky a průmyslovou výrobu v Brazílii. Ta o den později také oznámí aktuální nastavení sazeb, ve čtvrtek pak o nich rozhodne měnová autorita v Indii. Sledované budou také údaje z australské ekonomiky v čele s maloobchodními tržbami a obchodní bilancí. Ve čtvrtek si ještě pozornost zaslouží inflace v Rusku a v pátek tamní rozhodnutí centrální banky o měnové politice. Stejně jako v Americe vyjdou na konci týdne data z trhu práce ještě v Kanadě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Hlavním tématem týdne bude bezpochyby vývoj kolem šíření nového typu koronaviru a jeho dopad na trhy. Ty na konci ledna registrovaly ztráty na všech frontách a neočekáváme, že by se situace měla zlepšit.
  • Americký trh práce by měl vykázat spíše slabší přírůstek pracovních míst a stagnaci míry nezaměstnanosti. Index nákupních manažerů ISM by si měl polepšit, i tak by ale měl zůstat hluboko pod úrovní 50 bodů.
  • Demokraté v USA budou rozhodovat o kandidátovi do blížících se voleb v prvních primárkách. Evropská komise bude revidovat fiskální pravidla a tématem by mohly být i takzvané zelené investice. Německý průmysl by měl vykázat další propad, a to včetně továrních objednávek.
  • Od ČNB očekáváme, že ke změně úrokových sazeb nedojde. Nová prognóza by ale měla opět ukázat na potřebu utahování měnových podmínek a nárůst inflace v nejbližších měsících.
  • V týdnu se opět dostane ke slovu jüan, se kterým se po celý týden kvůli prodlouženým oslavám začátku nového lunárního roku neobchodovalo.
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
18:00

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým akciím

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
16:50

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
16:13

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
14:50

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě