Burzovní kalendář (30. 4. - 4. 5. 2018)
|

Burzovní kalendář (30. 4. - 4. 5. 2018)

Na přelomu dubna a května bude investory nadále zajímat výsledková sezóna, ke které se na pražské burze připojí Komerční banka a Erste Group Bank. Budou také vycházet důležitá makrodata v čele s americkou nezaměstnaností a o měnové politice rozhodnou Fed a Česká národní banka.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl ve znamení výsledkové sezóny, zasedání Evropské centrální banky a mezinárodní politice. Výsledková sezóna se v USA dostala za polovinu, ale navzdory převážně silným hospodářským číslům firem (v týdnu mimo jiné Alphabet, Facebook nebo Amazon) zatím nedokázala posunout akciové indexy výrazněji nahoru. Atraktivitu akcií omezuje mimo jiné i růst výnosů na trhu s americkými vládními dluhopisy, kde se výnos 10letého bondu po letech dostal nad 3 %.

Evropská centrální banka nepřekvapila a ponechala svou politiku beze změny. Zajímavější impulzy nabídla jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Výsledkem jednání byl z pohledu trhu nárůst nadějí na to, že USA prodlouží výjimku z nově zaváděných cel na dovoz hliníku a oceli a budou ochotny jednat o nových podmínkách obchodu mezi zeměmi.

Na geopolitické scéně dochází k uklidnění situace na Korejském poloostrově, kde spolu k jednacímu stolu zasedli nejvyšší představitelé KLDR a Jižní Koreje a jednali mimo jiné o ukončení vojenského jaderného programu Severní Koreje.

Index pražské burzy PX za týden přidal 0,3 %. I v Rybné začala výsledková sezóna čísly CME, Unipetrolu a O2 Czech Republic. Unipetrol v prvním čtvrtletí vydělal 322 milionů Kč, mediální firma CME 7,25 milionu USD a operátor O2 Czech Republic 1,33 miliardy Kč.

Představenstvo ČEZ rozhodlo, že navrhne akcionářům na valné hromadě dividendu ze zisku za rok 2017 ve výši 33 Kč na akcii. Valná hromada se koná 22. června. ČEZ zakončil páteční obchodování o 1,1 % výše než o týden dříve.

Ministerstvo financí navrhuje dodatek zákona, který by umožňoval zdanění zahřívaných tabákových produktů od 1. ledna 2019. Je to reakce na nové produkty tabákových společností, které nespalují, ale pouze zahřívají tabák. U Philip Morris ČR se jedná o produkty IQOS a náplně HEETS. Akcie firmy, která za loňský rok vyplatí dividendu 1 080 Kč na akcii, za týden odepsaly 2,2 %.

Nejvíce v týdnu ztratila MONETA Money Bank (-2,6 %). Titul se v pátek obchodoval naposledy s nárokem na dividendu 8 Kč na akcii. "Investoři jsou obezřetní vzhledem k tomu, že další dividendy budou již výrazně nižší (okolo 5 Kč na akcii), tomu se přizpůsobuje i cena akcie," napsal ve shrnutí dění na trzích Milan Vaníček, analytik z J&T Banky. Nejvíce posílila CME (+6,9 %) díky lepším než očekávaným hospodářským údajům za první kvartál.

Americké akcie v pátek uzavřely bez výraznějších změn, dolar mírně oslabil
Akcie ve Spojených státech zakončily týden bez výraznějších změn. Nejistou náladu na trhu vyvolaly nejnovější ekonomické údaje z USA, které podpořily spekulace o pokračování zpřísňování měnové politiky americké centrální banky.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání ECB a vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských a amerických firem.
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden získala 0,3 %
Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX přišel o 0,04 % na 1 124,16 bodu. Nedařilo se akciím mediální společnosti CME a Monety Money Bank, v plusu naopak uzavřely cenné papíry Fortuny a tabákové firmy Philip Morris ČR. Objem obchodů byl se 720 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

Ve zkráceném obchodním týdnu (v úterý se neobchoduje ve většině Evropy včetně Prahy, v USA se ale trh otevře) se investoři budou nadále soustředit na výsledkovou sezónu a také na zasedání FOMC. "Výsledková sezóna by měla i ve své druhé polovině v USA spíše podporovat náladu na akciovém trhu. Fed ve středu může překvapit, protože podle trhu s futures je pouze zhruba dvoutřetinová pravděpodobnost, že centrální banka ponechá politiku beze změny. Pokud by Fed trhy zaskočil, dala by se čekat negativní odezva investorů," uvedl Milan Vaníček.

"Úterní pokles indexu S&P 500 se zastavil na 200denním klouzavém průměru, ve středu pak benchmark tuto úroveň ještě otestoval. Po dalších dvou dnech se ale index největších amerických firem vrátil na hodnotu z předchozího týdne (-0,01 %), ačkoli Dow (-0,62 %) i Nasdaq Composite (-0,37 %) ztrácely. Prolomení ani testování hladiny 2 700 se nekonalo. Pozitivní pro další výhled bude zavírací cena a její potvrzení nad klesající trendovou linií. Poté zřejmě dojde k zaplnění cenového odskoku na 2 750 a šance na další posilování akcií se výrazně zvýší. Index S&P 500 ale zůstává v rozpětí 2 590 až 2 700 a pod klesající trendovou linií, což znamená střednědobě nepříznivý výhled," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Situace je stejná jako před týdnem, index zůstává v pásmu 2 590 až 2 700. Obě linie jsou zesíleny klouzavými průměry a nad 2 700 číhá klesající trendová linie. Střednědobý výhled je spíše medvědí, což zatím nedokázala změnit ani úspěšná výsledková sezóna. Případné proražení supportu by nepochybně spustilo lavinu komentářů o potvrzení úsloví Sell in May and Go Away, těch ale bude bez ohledu na vývoj cen akcií stejně dost," doplnil Košťál.

Výsledková sezóna za první čtvrtletí pokračuje na přelomu dubna a května naplno. V Americe představí svá hospodářská čísla mimo jiné McDonald's, Apple, Merck, Pfizer, Tesla nebo Mastercard a dále DowDuPont nebo Berkshire Hathaway. V Evropě se investoři dozví, jak se dařilo mimo jiné společnostem BP, Société Générale, Adidas, Bayer, Air France-KLM a HSBC a dále BNP Paribas nebo BMW. V Asii se připojí například Japan Tobacco nebo Alibaba.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Na pražské burze oznámí v pátek výsledky svého hospodaření v prvním čtvrtletí Erste Group Bank a Komerční banka, která za loňský rok vyplatí dividendu 47 Kč na akcii. "U Erste očekáváme 19% meziroční nárůst čistého zisku na 313 milionů EUR vzhledem k tomu, že měly rychleji růst příjmy než náklady. Čísla by měla potvrdit náš pozitivní pohled na titul," napsal Milan Vaníček. "Komerční banka podle nás naopak oznámí 29% pokles čistého zisku na 2,9 miliardy Kč. Za propadem stojí především jednorázový zisk z prodeje budov v loňském prvním kvartálu, ostatní položky by měly navázat na dosavadní trendy."

"Pro první čtvrtletí počítáme u KB s meziročním nárůstem čistého úrokového příjmu. Růst úvěrů by měl šplhat do pásma 1–1,5 %, když na něj bude negativně doléhat utlumená poptávka v korporátním segmentu. V průběhu roku by mělo dojít ke stabilizaci čisté úrokové marže a růstu objemu poskytnutých úvěrů. Příjmy z poplatků a provizí by měly meziročně stoupnout o 5 %, zatímco finanční výsledek by měl poklesnout s ohledem na vyprchání vlivu loňské aktivity spojené se zajišťováním klientů před ukončením kurzového závazku ČNB. Rizikové náklady by nadále měly zůstat velice nízko, postupně bude nicméně docházet k posunu k běžnějším úrovním," uvedl analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

Erste: České banky mají našlápnuto k lepším maržím, jejich akcie by měly posilovat
Rakouská bankovní skupiny Erste zvýšila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety Money Bank. Důvodem je především očekávání zlepšení úrokových marží českých bank.

Pondělí 30. dubna bude posledním obchodním dnem na pražské burze pro akcie sázkařské společnosti Fortuna. Burza titul vyřadí na vlastní žádost společnosti. Stažení z obchodování odhlasovala v únoru mimořádná valná hromada firmy.

Ve středu 2. května se naposledy s nárokem na finální dividendu 0,0572 EUR na akcii obchodují akcie likérky Stock Spirits.

Ondřej Jonáš: Proč pražská burza (ne)má budoucnost?
Jak ovlivnily začátky obchodování na pražské burze v 90. letech (stovky titulů, malé znalosti investorů, mnohdy problematické odchody společností z trhu) současný vztah Čechů k investování? Na to se Roman Chlupatý na úvod zeptal zkušeného investičního bankéře Ondřeje Jonáše.

Makroekonomický kalendář bude velice nabitý. Ve Spojených státech hned v pondělí vyjde sada čísel o osobních příjmech a výdajích včetně důležitého inflačního indikátoru PCE. Také budou oznámeny údaje o rozjednaných prodejích domů. V úterý budou investory zajímat prodeje aut a finální průmyslové indexy aktivity, za sektor služeb vyjdou indexy nákupních manažerů ve čtvrtek.

Ve středu skončí zasedání měnového výboru Fedu, ve čtvrtek budou investory zajímat hlavně obchodní bilance a zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a v pátek si největší pozornost zaslouží dubnové statistiky z trhu práce. Čeká se necelých 190 tisíc nových pracovních míst a pokles míry nezaměstnanosti o desetinu bodu na rovná čtyři procenta.

Na řadě evropských trhů včetně pražské burzy bude obchodní týden zkrácený o úterní svátek práce, což bude mít dopad i na zveřejňování makrodat. V pondělí Evropská komise zaktualizuje svou ekonomickou prognózu a vyjdou také německá inflace a maloobchodní tržby a v úterý se zveřejní pouze průmyslové indexy nákupních manažerů v Británii nebo Švýcarsku. Ve středu tyto indexy doplní eurozóna i jednotlivé země včetně Česka, možná ještě sledovanější ale budou data o evropské nezaměstnanosti a HDP.

Ve čtvrtek veřejně vystoupí několik představitelů Evropské centrální banky a národní banky Švýcarska, v Česku pak o sazbách rozhodne Česká národní banka. Změna politiky se tentokrát nečeká, banka ale vydá novou prognózu. Nejsledovanějším údajem na starém kontinentu bude ve čtvrtek inflace v eurozóně. Na konci týdne budou v Evropě doplněny indexy nákupních manažerů v oblasti služeb a také maloobchodní tržby v zemích platících eurem.

V ostatních významných zemích v čele s Čínou budou sledované hlavně indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a v odvětví služeb. V týdnu také zasedá australská centrální banka a v Kanadě bude oznámen vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Úvod týdne bude ve znamení publikace důležitých inflačních čísel z obou stran Atlantského oceánu. Zatímco německá inflace zřejmě zaznamená zpomalení meziročního růstu a opět se vzdálí od cíle ECB, i když pokles by měl být pouze dočasný, americká spotřebitelská inflace měřená deflátorem soukromé spotřeby PCE se usadí nad 2 %. Napjatý německý trh práce a mzdová vyjednávání ústící v rychlejší růst mezd jsou ale důvodem pro očekávání, že jádrová složka inflace půjde pomalu, ale jistě postupně nahoru.
  • Osobní příjmy i výdaje Američanů zřejmě zaznamenaly v průběhu března shodně růst o silných 0,5 % meziměsíčně. To by již ale dopad na finanční trhy mít nemělo. Tyto informace již zahrnovala předběžná statistika vývoje HDP za první kvartál.
  • Ekonomika eurozóny během 1Q2018 zřejmě zpomalila na +0,4 % mezikvartálně z +0,7 % ve 4Q2017. Zpomalení růstu je podle nás dočasné kvůli nepříznivému počasí, chřipkové epidemii v Německu a Francii a vlně stávek, která postihla v průběhu mzdového vyjednávání Německo.
  • Slabší bude kvůli letošnímu načasování Velikonoc i dubnová inflace v eurozóně. Její jádrová složka zpomalí z březnových +1,0 % meziročně na +0,8 %.
  • Po březnovém zklamání přinese dubnová statistika z amerického trhu práce zprávu o vysoké tvorbě pracovních míst (podle nás 190 tisíc), což povede ke snížení míry nezaměstnanosti na pouhá 4 %. Dubnový růst hodinových výdělků o 0,2 % bude znamenat udržení meziroční dynamiky na 2,7 %. Ekonomický kalendář tohoto týdne tak opět nahrává dolaru na úkor eura.
  • ČNB ve čtvrtek představí aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Těžko očekávat, že by nový inflační výhled z dílny ekonomů ČNB přinesl zvýšení modelové trajektorie úrokových sazeb. V prvních třech měsících roku inflace překvapovala centrální bankéře nižší úrovní, zrovna tak zklamávalo vnější prostředí, zejména pokud jde o výhledové indikátory. Více než jedno zvýšení sazeb ke konci roku tak prognóza ČNB nepřinese. Ani hodnocení samotné bankovní rady nebude jestřábí. Důvod pro to, aby koruna v současné době posilovala, tak chybí.
Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o čtvrtinu na 22,2 mld. Kč
09:52

Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o čtvrtinu na 22,2 mld. Kč

Skupině PPF stoupl v roce 2018 čistý zisk o 25 procent na 865 milionů eur. O rok dříve firma vydělala 690 milionů eur...
Evropské akcie PPF Výsledková sezóna
Německá ekonomika vzrostla o 0,4 procenta, potvrdili statistici
09:37

Německá ekonomika vzrostla o 0,4 procenta, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa vzrostl v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 procenta. Ve své...
Německo HDP
Módní dům Prada skončí s kožešinami
09:28

Módní dům Prada skončí s kožešinami

Italský výrobce luxusního zboží Prada přestane od příštího roku používat kožešiny a připojí se tak ke stále delší...
Móda a design Evropské akcie
FAA nemá harmonogram na povolení letounů Boeing 737 MAX
09:21

FAA nemá harmonogram na povolení letounů Boeing 737 MAX

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví Dan Elwell nemá žádný harmonogram toho, kdy by jeho úřad mohl opět...
Americké akcie Boeing Regulace
Pražská burza v úvodu klesala: Index PX -0,29 %, Erste Group Bank -0…
09:16

Pražská burza v úvodu klesala: Index PX -0,29 %, Erste Group Bank -0,53 %, Avast poprvé bez dividendy -0,54 %

Čtvrtek je pro akcie antivirové společnosti Avast prvním obchodním dnem bez práva na dividendu ve výši 0,086 USD na...
Akcie ČR Avast Dividendy
Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, obavy o vývoj ve…
Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, obavy o vývoj ve…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, obavy o vývoj ve světovém obchodu trvají

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily. Náladu investorů ovlivňuje nervozita z růstu obchodního napětí mezi...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Stát New York chce vydat Kongresu Trumpova místní daňová přiznání
včera v 21:05

Stát New York chce vydat Kongresu Trumpova místní daňová přiznání

Zákonodárci amerického státu New York schválili zákon, který umožní předat vybraným výborům Kongresu USA místní...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
Bloomberg: Generali chce koupit majetek MetLife, včetně toho v ČR
včera v 21:05

Bloomberg: Generali chce koupit majetek MetLife, včetně toho v ČR

Italská pojišťovna Assicurazioni Generali má zájem o koupi majetku americké pojišťovny MetLife ve střední Evropě,...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Irský regulátor zahájil první vyšetřování Googlu kvůli soukromí
včera v 20:46

Irský regulátor zahájil první vyšetřování Googlu kvůli soukromí

Irská komise pro ochranu dat DPC zahájila první vyšetřování americké internetové společnosti Google týkající se...
Alphabet (Google) Irsko Americké akcie
Zápis ze zasedání FOMC: Americká centrální banka bude nadále trpělivá…
Zápis ze zasedání FOMC: Americká centrální banka bude nadále trpělivá…
včera v 20:45

Zápis ze zasedání FOMC: Americká centrální banka bude nadále trpělivá v případných změnách měnové politiky

Americká centrální banka zatím nehodlá měnit přístup k měnové politice, který předpokládá, že Fed bude před další...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Saudi Aramco má na 20 let smlouvu na nákup zkapalněného plynu v USA
včera v 20:16

Saudi Aramco má na 20 let smlouvu na nákup zkapalněného plynu v USA

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala dvacetiletou smlouvu na odběr zkapalněného zemního...
Saúdská Arábie Zemní plyn Komodity
Ruská průmyslová výroba se v dubnu nečekaně zotavila
včera v 19:44

Ruská průmyslová výroba se v dubnu nečekaně zotavila

Průmyslová výroba v Rusku se v dubnu meziročně zvýšila o 4,9 % po březnovém nárůstu o 1,2 %. Uvedl to ruský...
Rusko Emerging Markets Průmysl
Schillerová: Evropské dotace by měly směřovat hlavně do infrastruktury
včera v 19:40

Schillerová: Evropské dotace by měly směřovat hlavně do infrastruktury

Maximum z příštího období přidělování evropských dotací, které bude v letech 2021 až 2027, by mělo v České republice...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Zpracovatel mědi Aurubis kupuje recyklační podnik Metallo
včera v 19:10

Zpracovatel mědi Aurubis kupuje recyklační podnik Metallo

Největší zpracovatel mědi v Evropě, německá společnost Aurubis AG, se dohodl na převzetí belgicko-španělské...
Měď Komodity Průmyslové kovy
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, dařilo se…
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, dařilo se…
včera v 18:00

Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, dařilo se technologickému sektoru

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely smíšeně, když se pozornost investorů nadále soustředila na obchodní spor...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Islandská centrální banka čeká letos pokles ekonomiky
včera v 17:45

Islandská centrální banka čeká letos pokles ekonomiky

Islandská centrální banka čeká v letošním roce pokles hrubého domácího produktu. Hlavním důvodem je propad důležitého...
Island Centrální banky HDP
Britská ARM kvůli sankcím USA pozastavuje spolupráci s Huawei
včera v 17:03

Britská ARM kvůli sankcím USA pozastavuje spolupráci s Huawei

Britský producent počítačových čipů ARM pozastavuje spolupráci s čínským výrobcem komunikačních zařízení Huawei....
Spojené království Čína Telekomunikace
Pražská burza v polovině týdne oslabila, akcie VIG zlevnily o více…
Pražská burza v polovině týdne oslabila, akcie VIG zlevnily o více…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne oslabila, akcie VIG zlevnily o více než 2 %

Pražská burza zakončila středeční seanci v negativním pásmu, index PX ztratil 0,54 % na 1 042,68 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR