Burzovní kalendář (31. 7. - 4. 8. 2017)
|

Burzovní kalendář (31. 7. - 4. 8. 2017)

Začátek srpna nabídne investorům vedle pokračující výsledkové sezóny, včetně příspěvku pražské burzy v podobě čísel Komerční banky a Erste Group Bank, především indexy nákupních manažerů, zasedání Bank of England nebo České národní banky a data z amerického trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Poslední červencový týden byl na trzích především ve znamení výsledkové sezóny a zasedání měnového výboru Fedu. Hospodářská čísla firem z indexu S&P 500 zatím překonávají odhady na úrovni zisku v 77 % případů a na úrovni tržeb v 73 %. Tržby přitom zatím rostou meziročně o 5,6 % a čistý zisk o 9,6 %.

Fed po svém dvoudenním zasedání zopakoval rétoriku z června, pokud jde o výhled vývoje měnové politiky. Uvedl přitom, že svou bilanci začne snižovat relativně rychle. Současně však banka uvedla, že je inflace nadále pod kýženými 2 %, což stačilo k tomu, aby dolar oslabil nad 1,17 EUR/USD.

Slábnoucí dolar přitom společně s růstem cen ropy pomáhal americkým akciím. Index Dow několikrát posunul své historické maximum, na týdenní výkonnost indexů S&P 500 a Nasdaq Composite ale dopadlo několik nepříznivých firemních výsledků, mimo jiné od společnosti Amazon, a tak zůstaly v lehké ztrátě.

Pražská akciový index PX přidal za týden 0,4 %. Nejvíce klesající akcií byla Tatry Mountain Resorts (-4,2 %), a to bez veřejných kurzotvorných informací. "Vzhledem k nízkému objemu obchodů s tímto titulem stačí i menší objednávka k výraznějšímu ovlivnění ceny," říká hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce naopak posílila Erste Group Bank (+2,6 %). Ta těžila z dobré kondice evropského bankovního sektoru a byla podpořena zlepšením ratingu od Moody's. Výhled byl zlepšen na pozitivní ze stabilního, což je další příznivá informace.

Na pražské burze také pokračovala výsledková sezóna. V úterý CME představila mírně lepší než očekávané výsledky. Provozní zisk EBITDA dosáhl 61,2 milionu USD (meziročně +14,1 %), čekalo se jen 58,7 milionu USD. Management uvedl, že pokračuje ve strategii snižování zadlužování. Titul zakončil týden silnější o 1,6 %.

V pátek zveřejnila hospodářské údaje O2 Czech Republic. Ty byly celkově v souladu s odhady. Provozní zisk EBITDA dosáhl 2,56 miliardy Kč (+0,4 % meziročně), čekalo se jen 2,54 miliardy Kč. Čistý zisk se vyšplhal na 1,35 miliardy USD (+3,0 %), analytici očekávali 1,31 miliardy Kč. "Vliv regulace roamingu ze strany EU bude zřetelnější až v číslech za 3Q2017," připomíná Vaníček. O2 za týden přidala na burze 1,6 %.

Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické maximum, S&P 500 i Nasdaq ale stejně jako za celý týden mírně ztratily
Akcie v USA se v závěru týdne oklepaly z poklesů způsobených horšími hospodářskými čísly společnosti Amazon a index Dow dokázal opět mírně posunout své zavírací maximum. Náladu podporovaly i rostoucí ceny ropy, americká WTI za týden posílila zhruba o 8 %.
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden odepsaly zhruba půl procenta
Evropské akciové trhy v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, vyhodnocovali však i řadu evropských a amerických makrodat.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 0,65 % na 1 008,33 bodu. Dolů burzu táhly Erste Group Bank a Komerční banka, solidní zisk si naopak připsala sázkařská společnost Fortuna. Objem obchodů byl s 314 miliony korun výrazně podprůměrný.

Výhled

Přelom července a srpna bude pro trhy nadále především o hospodářských výsledcích firem, poměrně nabitý je ale i makroekonomický kalendář.

"Denní graf indexu S&P 500 je stále v býčím nastavení. Ve čtvrtek se přiblížil k podpoře v zóně 2 450 až 2 460, další support na 2 420 až 2 430 je ještě zesílen 50denním klouzavým průměrem. Nejbližší rezistence by mohla být na kulatých 2 500," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Korekce se zdá být v nedohlednu, od poloviny srpna ale bývají trhy volatilnější, jako kdyby chtěly dohánět prázdninové nicnedělání. Uvidíme letos. Výsledková sezóna pokračuje na plné obrátky. Firemní čísla jsou většinou nad očekávání dobrá, ačkoli v týdnu nepříjemně překvapily například Amazon nebo ExxonMobil. V následujícím týdnu je na řadě mimo jiné Apple, který svou vahou může ovlivnit kondici celých indexů."

Ve světě oznámí svá kvartální čísla mimo jiné HSBC, RBS, Société Générale, ING Groep, Commerzbank, Crédit Agricole, Allianz, Deutsche Lufthansa, Sanofi, BP, Rio Tinto, BMW, Adidas, Siemens, Pfizer, Apple, Tesla, Kraft Heinz, AIG, Berkshire Hathaway, Sony nebo Toyota. Na pražské burze se k nim přidají Komerční banka a Erste Group Bank.

"Očekáváme, že čistý zisk Komerční banky za 2Q2017 dosáhne 3,4 miliardy Kč (meziročně -11 %). Meziroční propad bude ovlivněn mimořádným příjmem z prodeje podílu ve společnosti Visa ve 2Q2016. Po očištění by čistý zisk KB za 2Q2017 měl růst o 12 %. Investoři se zaměří na informace ohledně změny kapitálových požadavků ze strany ČNB a plánované změny na postu generálního ředitele," říká na adresu očekávaných středečních zpráv z Komerční banky Milan Vaníček z J&T Banky.

V pátek zveřejní svá čísla za druhé čtvrtletí Erste Group Bank. "Čekáme čistý zisk 332 milionů EUR (-42 % meziročně), přičemž výrazný pokles je opět dán mimořádnými položkami (prodej podílu ve společnosti Visa a další). Letošní druhý kvartál by tak výsledkově měl spíše být na obvyklejší úrovni. Nečekáme výraznější tržní reakci," doplňuje Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Již v pondělí bude ukončena nabídka na odkup akcií Kofoly ČS za 440 Kč. Bude odkoupeno až 5 % všech akcií firmy. Nabídky se může účastnit i společnost Enterprise Investors, druhý největší akcionář firmy.

Ve čtvrtek zasedá bankovní rada České národní banky. Od té část analytiků čeká první zvýšení základní sazby po několika letech, a to z důvodu solidního výkonu ekonomiky a relativně klidné reakce trhu s českou korunou na ukončení intervencí na měnovém trhu. Naopak od Bank of England se změna měnové politiky nečeká.

Kurz koruny vůči euru v uplynulém týdnu nesměle oťukával hranici 26 EUR/CZK, ve čtvrtek ale tyto snahy vzdal a odebral se k úrovni 26,06. Slabá volatilita byla také znamením blížícího se měnověpolitického zasedání bankovní rady. "Ve čtvrtek začalo embargo na veřejné vystupování členů bankovní rady, takže do té doby již nepřijde žádný komentář ze strany centrálních bankéřů. Navíc jsme se dozvěděli, že jednání se nezúčastní viceguvernér Mojmír Hampl. To podle nás zvyšuje pravděpodobnost zvýšení sazeb, protože se nám Hampl na základě některých vyjádření jeví jako odpůrce rychlého utahování měnové politiky. Naše prognóza ostatně zvýšení sazeb očekává a koruna by v reakci na tento krok centrální banky měla posílit," uvedl v týdenním tržním výhledu ekonom David Kocourek z Komerční banky.

Česká ekonomika jako celek zrychluje a hlavně mzdy v ní, což implikuje nárůst spotřebitelské inflace ve střednědobém horizontu. "Ta již v současnosti přestřeluje inflační cíl, a tak čekáme, že se ČNB stane první centrální bankou v EU, která zvedne sazby. Tento krok indikovala prognóza ČNB již v květnu a neočekáváme, že by v tomto směru měla být její nová následnice, která bude představena, revidována níže. Současný kurz eurokoruny by neměl být pro ČNB důvodem pro odklad rozhodnutí. Vyjádření Maria Draghiho, že ECB na podzim začne diskutovat o dalším omezování programu kvantitativního uvolňování, by zase mohlo snížit obavy členů bankovní rady z náhlého posílení koruny vůči euru," doplnil Kocourek.

Vyšší sazby v Česku? ČNB se prostě chce
Česká národní banka na svém zasedání koncem června zopakovala, že s ohledem na vyznění stávající prognózy a bilanci jejích rizik je pravděpodobné, že ke zvýšení úrokových sazeb přistoupí v souladu s predikcí, tedy někdy ve třetím čtvrtletí 2017. Po nedávno zveřejněných inflačních datech za červen však nabývá na intenzitě pocit, že pokud to udělá, více než nutností krotit hrozící inflaci to bude jen proto, že to již zkrátka slíbila.

Z ekonomických dat zaujmou finální červencové indexy nákupních manažerů v Číně, USA i dalších velkých ekonomikách, průmyslový PMI vyjde i v Česku. Z dalších dat budou důležité například podnikové objednávky ve Spojených státech a Německu a především údaje z amerického trhu práce za červenec. V Česku ještě v pátek vyjdou statistiky z maloobchodu.

Po údajích o vývoji spotřebitelské inflace v jednotlivých ekonomikách eurozóny publikovaných tento týden bude v pondělí zveřejněn i první odhad za eurozónu jako celek. "Ten by podle odhadu ekonomů Société Générale měl stagnovat na úrovni 1,3 % meziročně. Volatilní složky potravin a energií by se v červenci mohly mírně zvýšit, protože pozitivní efekty statistické základy budou vykompenzovány nižší cenou ropy. Do konce roku by tempo spotřebitelských cen mělo zůstat na úrovni 1,3 % v důsledku nižších cen ropy a nižšího výhledu jejího dalšího vývoje," uvedl Kocourek.

Ve středu bude zveřejněn v USA ADP report, pravidelný předskokan důležitých údajů o tvorbě pracovních míst v Americe, které vyjdou v pátek. "ADP je většinou poslední šancí, jak zpřesnit očekávání před pátečními daty. Analytici podle agentury Bloomberg očekávají, že by se v červenci měl počet vytvořených míst zvýšit," zmínil David Kocourek.

Čtvrtek bude ve znamení zpřesňování údajů o PMI a publikaci dalších, které nemají rychlý odhad. "Neočekáváme, že by v rámci těchto dat mohlo přijít nějaké překvapení či zásadní impulz pro obchodování. Těmi patrně nebudou ani data o maloobchodu v eurozóně či index ISM z amerického průmyslu," odhadl ekonom z Komerční banky.

I přes značnou letošní volatilitu počtu vytvořených pracovních míst v americké ekonomice je dosavadní letošní průměr 180 tisíc pouze mírně za loňskými vysokými 187 tisíci. "Počet odpracovaných hodin vyjádřený délkou pracovního týdne bude pravděpodobně stagnovat. Mzdy by měly vzrůst meziměsíčně o solidních 0,3 %, ale loňský vysoký výsledek bude zpomalovat meziroční srovnání. Míra nezaměstnanosti by opět měla poklesnout na 4,3 %, ale to lze z velké části opět připsat pohybu v celkové velikosti pracovní síly," napsal Kocourek.

Pro české podnikatele (ve srovnání s globálními pozorovateli) bude v pátek zveřejněn důležitější údaj, a to německé tovární objednávky. "Ekonomové ze Société Générale odhadují meziměsíční růst o 0,5 %, a to především z titulu domácí poptávky. Ve srovnání s objednávkami kapitálového zboží a aut v 1Q2017 se tyto ukazatele ve druhém kvartálu zlepšily," doplnil David Kocourek.

Červnové maloobchodní tržby v Česku by podle něj měly měly akcelerovat. Na plné obrátky fungující trh práce a stále solidní ukazatele spotřebitelské důvěry se podílejí na ochotě domácností utrácet.

Saúdskoarabské chemické firmy SIIG a Petrochem jednají o fúzi
14:19

Saúdskoarabské chemické firmy SIIG a Petrochem jednají o fúzi

Saúdskoarabské petrochemické společnosti Saudi Industrial Investment Group (SIIG) a National Petrochemical (Petrochem...
Ropa Petrochemie Saúdská Arábie
Hamáček: Rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard Kč nereflektuje…
12:57

Hamáček: Rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard Kč nereflektuje závazky vlády

Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika
Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem
09:54

Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti...
Stavebnictví Česká ekonomika Česká republika
ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny
09:14

ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a…
07:44

Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínskou ByteDance ve věci TikToku

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě mezi americkými...
Sociální sítě Internet Donald Trump
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)