Burzovní kalendář (5. 3. - 9. 3. 2018)
|

Burzovní kalendář (5. 3. - 9. 3. 2018)

První kompletně březnový týden poskytne investorům a obchodníkům řadu impulzů. Donald Trump by měl potvrdit své rozhodnutí o zavedení nových cel, zasedá Evropská centrální banka a ve Spojených státech budou v pátek po makrodaty nabitém týdnu oznámeny únorové údaje z trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu trhy otřásly především vyjádření nového šéfa americké centrální banky a prezidenta téže země. Předseda Fedu Jerome Powell ve svém prvním vystoupení v Kongresu řekl, že čeká pokračování příznivého vývoje americké ekonomiky, a předpokládá proto další postupný růst úrokových sazeb. Trh čeká, že banka měnovou politiku opět zpřísní na svém březnovém zasedání.

Donald Trump oznámil záměr uvalit cla na dovoz oceli a hliníku a zmínil další možné úpravy celní politiky. Toto prohlášení silně zasáhlo akcie evropských exportérů. Riziko nového kola obchodních válek ale bylo cítit napříč trhy.

Na rozdíl od většiny zámořských i evropských indexů se český PX relativně držel a za týden přidal 0,1 %. Řešil se prodej bulharských aktiv společnosti ČEZ a hospodářské výsledky Erste Group Bank.

Nejvíce ztrácela CME (-3,1 %), a to bez kurzotvorných informací. Nejvíce rostoucím titulem byla Erste Group Bank (+6,4 %). Ta zveřejnila lepší než očekávaná hospodářská čísla za 4Q2017 a solidní výhled na rok 2018. Také navrhovaná dividenda 1,2 EUR na akcii je velice příjemná.

Komerční banka oznámila prodej 19% podílu ve společnosti Cataps, která se zabývá realizací služeb spojených s platebními kartami. Již v září 2016 banka prodala 80% podíl za 727 milionů Kč, nyní využila opci na prodej další části. Kupujícím je v obou případech společnost Worldline se sídlem v Belgii. Titul zakončil týden i tak slabší o 1,3 %.

Agentura S&P potvrdila dluhový rating CME na stupni B+ a výhled zlepšila na pozitivní. Rating B+ ovšem stále patří do spekulativního pásma. "Úvěry CME nyní poskytuje BNP Paribas s ručením hlavního akcionáře Time Warner. Rating tak nemá na náklady financování bezprostřední dopad," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie CME za týden ztratily 3,1 %.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily všechny tři hlavní indexy v mínusu
Americké akciové indexy zahájily páteční obchodování téměř procento pod nulou, ztráty ale postupně umazávaly a dva ze tří hlavních indexů nakonec skončily v plusu. Za celý týden všechny tři hlavní indexy klesly kvůli obavám z rozpoutání globálních obchodních válek.
Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden ztratily zhruba 3,5 %
Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech, když je do mínusu poslala čtvrteční slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž uvedl, že v příštím týdnu oznámí zavedení cel na ocel a hliník.
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden však o 0,1 % zpevnila
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,05 % na 1 106,02 bodu. Dolů burzu stáhly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 906 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

V novém týdnu se investoři ve světě zaměří především na vývoj začínající obchodní války pod taktovkou Donalda Trumpa, zasedání ECB a důležitá makroekonomická data.

Rizikovým faktorem pro trhy je celní politika USA. Zvýšení dovozních cel na ocel a hliník, které plánuje Donald Trump, nemusí být posledním krokem. O reakci na opatření uvažuje Evropská unie, což následně vyvolává protireakce z USA.

Trump: Obchodní války jsou dobré a dají se snadno vyhrát
Oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do Spojených států může vyvolat obchodní válku s nejbližšími obchodními partnery. Cla kritizují ostatní světoví státníci, odvetná opatření zvažuje Evropská unie, Kanada, Brazílie, Mexiko a Čína. Trump ale na Twitteru napsal, že obchodní války jsou "dobré", prý "se dají snadno vyhrát".

Zasedání ECB by výrazné impulzy pro trhy nabídnout nemělo. Sazby zůstanou beze změny, stejně tak program odkupu aktiv, shodují se analytici. S kurzem EUR/USD může zahýbat tisková konference Maria Draghiho po zasedání. "Na změnu rétoriky týkající se ukončení programu odkupu aktiv a následného zvyšování úrokových sazeb je zřejmě příliš brzy. Výsledkem by pravděpodobně bylo nežádoucí rychlé posílení eura," uvedl v týdenním výhledu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Většina významných firem už svá hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejnila, i na začátku března se ale čeká několik zajímavých výsledkových zpráv. Ve Spojených státech to budou třeba ty od společností Autodesk, Broadcom, Brown-Forman, H&R Block, Target, Costco Wholesale nebo Kroger, v Evropě zaujmou mimo jiné Telekom Italia, PGE, Rolls-Royce, Akzo Nobel, Continental nebo Deutsche Post.

"Na českém trhu budou ve středu sledované hospodářské výsledky likérky Stock Spirits. Po nedávném prudkém růstu ceny akcií se trh zaměří vedle samotných čísel na možné změny v akcionářské struktuře," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Vedle toho budou nadále zajímavé informace o prodeji bulharských aktiv společnosti ČEZ. Zda bude bulharský stát moci získat podíl na majetku, který česká energetická skupina v zemi prodává, má být známo koncem příštího týdne.

"Index S&P 500 neudržel support na 2 700. Příběh o dalším zvyšování sazeb ze strany Fedu okořenil Donald Trump plánem na 10% dovozní clo na hliník s možným dopadem na americký průmysl. Pro akcie byl zajímavý páteční obrat ze ztráty o 1,5 % na půlprocentní zisk. Páteční svíčky z posledních tří týdnů jsou tak zelené. I proto by index alespoň na začátku dalšího týdne mohl otestovat hladinu 2 700 a 50denní klouzavý průměr. Rozpětí pro další pohyb mezi 2 700 a 2 800 zůstává jednou z možností vývoje, následují podpory na 200denním klouzavém průměru a na únorovém cenovém dně," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 za rok 2018 zatím posílil o necelé procento a index VIX je na svém dlouhodobém průměru. Všeobecná očekávání, že letošní rok bude ve srovnání s loňském náročný, se naplňují. Zvykejme si na výkyvy cen akcií, jen tak totiž nevymizí."

Makroekonomický kalendář je na začátku března o poznání plnější než ten firemní. V pondělí budou investory zajímat hlavně indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby v eurozóně, v Číně začíná zasedání parlamentu.

V úterý budou investoři čekat především na statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a průmyslových zakázek v Americe.

Ve středu se pozornost upře na hrubý domácí produkt v Evropě a americkou obchodní bilanci a spotřebitelské úvěry. Fed také vydá svou pravidelnou zprávu o stavu americké ekonomiku zvanou Béžová kniha.

Čtvrteční kalendář otevře hrubý domácí produkt Japonska společně s obchodní bilancí, statistiky ze zahraničního obchodu oznámí také Čína. Dopoledne vyjdou data o průmyslových zakázkách v Německu a po obědě skončí již zmíněné měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky.

V pátek skončí zasedání japonské centrální banky a Čína oznámí inflační statistiky. Ráno budou vycházet postupně údaje o německé průmyslové výrobě a obchodní bilanci, obdobnou sérii dat zveřejní také Spojené království. V Americe vše vyvrcholí čísly z trhu práce za únor. Čeká se pokles míry nezaměstnanosti na rovná 4 % a vytvoření více než 190 tisíc pracovních míst.

Druhá polovina týdne bude nabitá také daty z české ekonomiky. Ve středu národní banka zveřejní složení svých devizových rezerv a ve čtvrtek se dozvíme, jak se v únoru vyvíjela míra nezaměstnanosti. V pátek pak bude nejsledovanější inflace a také vývoj mezd v loňském čtvrtém kvartálu, obrázek dění v ekonomice dokreslí lednová obchodní bilance.

Z týdenního výhledu Jana Vejmělka

  • Po lednovém dosažení nejvyšších úrovní za poslední dekádu přináší únorové evropské PMI mírný pokles. Oproti již zveřejněným rychlým odhadům zásadnější revizi nečekáme. I tak zůstává aktivita v eurozóně vysoko, index se nachází jednu standardní odchylku nad dlouhodobým průměrem. PMI je podle našeho odhadu konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny během 1Q2018 o 0,7 % mezikvartálně a 2,9 % meziročně, čekáme přitom pouze +0,6 %, respektive +2,3 %.
  • Zasedání ECB by podle nás mělo patřit mezi ta nudná. Neočekáváme změnu v nastavení měnové politiky ani nic nového v rámci výhledu. Optimistické prosincové komuniké ukázalo, jak je trh citlivý na jakékoliv informace týkající se ukončení používání nestandardních nástrojů ze strany ECB. Centrální bankéři se budou chtít vyhnout tomu, aby trh začal očekávat zvýšení úrokových sazeb příliš brzy, což by mohlo vyvolat nežádoucí rychlé posílení eura. Diskuzi o tom, jak dále s programem odkupu aktiv, očekáváme až na červnovém zasedání. Tomu bude nahrávat i z pohledu centrální banky příznivější inflační prostředí. Inflace aktuálně atakuje lokální dna, v polovině roku bude znatelně výše.
  • Německá průmyslová výroba zřejmě vstoupila do nového roku silným meziměsíčním růstem o 0,7 %. Únorové předstihové indikátory naznačují, že v dalších měsících se tempo růstu průmyslového výstupu vrátí k udržitelnějším hodnotám. Celkově pro letošek věštíme příznivý rok pro německé průmyslníky, limity na trhu práce povedou k vyšší potřebě investovat do produktivnějších výrob. Silná vnější poptávka se projeví i ve vysoké dynamice německých lednových exportů a v celkovém přebytku bilance zahraničního obchodu i běžného účtu platební bilance.
  • Očekáváme, že i v únoru pokračoval solidní růst tvorby pracovních míst v USA. Námi očekávaných 180 tisíc odpovídá průměru za posledních šest měsíců. Povzbuzením jsou únorové indexy ISM, kde složka zaměstnanosti zaznamenala třetí nejlepší výsledek od roku 2011. Obdobně vyznívají i jednotlivé regionální indexy Fedu. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,1 %, u průměrných hodinových výdělků očekáváme po lednovém vzestupu o 0,34 % za únor zvýšení o 0,27 %. Lednové číslo bylo totiž mimořádně povzbuzeno zvýšením minimálních mezd v 18 státech.
  • Euro čelí zvýšené politické nejistotě. O víkendu se rozhodovalo, jak to bude s německou vládou a jak dopadnou parlamentní volby v Itálii. Žádné překvapení se nekonalo - Německu bude opět vládnout velká koalice a v Itálii žádná strana nezískala většinu, formování vlády bude během na dlouhou trať.
  • Podíl nezaměstnaných v Česku v únoru dále klesl. Dlouhotrvající hospodářský růst vede k tomu, že se zdroj volné pracovní síly již v podstatě vyčerpal. S tím související tlaky na růst mezd představují jeden z hlavních inflačních tlaků v domácí ekonomice. Vývoj reálných mezd i únorová inflační data mohou významně upřesnit načasování dalšího zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Lednová meziroční inflace se nacházela desetinu procentního bodu pod prognózou ČNB. V případě únorového výsledku se zřejmě tato mezera rozšíří. Mírně pod odhad růstu reálných mezd ve výši 5,4 % meziročně v 4Q2017 míří i naše prognóza.
Kanada: Velkoobchodní tržby v srpnu klesly o 0,1 %
před 4 minutami

Kanada: Velkoobchodní tržby v srpnu klesly o 0,1 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v srpnu snížily o 0,1 % po růstu o 1,1 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Na trhu s novými automobily na Slovensku dál dominuje Škoda
Na trhu s novými automobily na Slovensku dál dominuje Škoda
před 28 minutami

Na trhu s novými automobily na Slovensku dál dominuje Škoda

Největší podíl na trhu s novými vozy na Slovensku si letos se značným odstupem před konkurencí udržela česká...
Slovensko Auta Volkswagen
Saúdská Arábie nezopakuje ropné embargo, ropu od politiky oddělí
Saúdská Arábie nezopakuje ropné embargo, ropu od politiky oddělí
před 41 minutami

Saúdská Arábie nezopakuje ropné embargo, ropu od politiky oddělí

Saúdská Arábie nehodlá uvalit na západní země ropné embargo jako v roce 1973, ropu a politiku od sebe oddělí....
Saúdská Arábie Politika Ropa
Řím navzdory kritice z Bruselu nehodlá měnit své rozpočtové plány
Řím navzdory kritice z Bruselu nehodlá měnit své rozpočtové plány
před hodinou

Řím navzdory kritice z Bruselu nehodlá měnit své rozpočtové plány

Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi, že se hodlá držet svých rozpočtových plánů, i když jsou...
Itálie Evropská unie Rozpočet
Evropská komise bude v úterý řešit návrhy rozpočtů eurozóny
před hodinou

Evropská komise bude v úterý řešit návrhy rozpočtů eurozóny

Evropská komise má k dispozici rozpočtové plány na příští rok od všech zemí eurozóny a o dalších krocích bude...
Evropská unie Rozpočet
MMR: Míra spolufinancování EU se po roce 2021 výrazně sníží
12:14

MMR: Míra spolufinancování EU se po roce 2021 výrazně sníží

Míra spolufinancování Evropské unie na evropských dotacích se v programovém období 2021 až 2027 u většiny projektů...
Evropská unie Mezinárodní měnový fond
Italské bondy zdražují, Moody's zemi nechala v investičním pásmu
Italské bondy zdražují, Moody's zemi nechala v investičním pásmu
11:42

Italské bondy zdražují, Moody's zemi nechala v investičním pásmu

Ceny italských dluhopisů se v pondělí zvyšují, trh tím reaguje na páteční zprávu ratingové agentury Moody's ponechat...
Itálie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Saúdskoarabské akcie kvůli obavám z dopadů smrti novináře klesají
11:07

Saúdskoarabské akcie kvůli obavám z dopadů smrti novináře klesají

Saúdskoarabské akcie v pondělí oslabují, vliv mají přetrvávající obavy investorů z negativních důsledků smrti...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ
Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v negativním pásmu
10:48

Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v negativním pásmu

Nejpopulárnější digitální měny začaly nový týden v červených číslech. Bitcoin krátce před 11.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech
Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech
10:30

Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech

Asijské akciové trhy v pondělí převážně zpevnily, když je nahoru táhly zejména čínské akcie. Pozornost investorů se...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zisk Philipsu byl slabší, než se čekalo, firma viní směnné kurzy
Zisk Philipsu byl slabší, než se čekalo, firma viní směnné kurzy
10:15

Zisk Philipsu byl slabší, než se čekalo, firma viní směnné kurzy

Nizozemský výrobce elektroniky a medicínské techniky Philips ve třetím čtvrtletí zvýšil hrubý zisk o 6,8 procenta na...
Nizozemsko Philips Evropské akcie
Češi podle průzkumu řešit finance pouze přes internet zatím nechtějí
10:00

Češi podle průzkumu řešit finance pouze přes internet zatím nechtějí

Češi díky digitalizaci uvítají zejména služby, které jim pomohou ušetřit čas a energii. Úplné nahrazení poboček...
Česká republika Internet
Fiat Chrysler prodá divizi Magneti Marelli, která působí i v ČR
09:39

Fiat Chrysler prodá divizi Magneti Marelli, která působí i v ČR

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se dohodla, že prodá divizi pro výrobu součástek Magneti...
Itálie Auta Evropské akcie