Burzovní kalendář (5. 3. - 9. 3. 2018)
|

Burzovní kalendář (5. 3. - 9. 3. 2018)

První kompletně březnový týden poskytne investorům a obchodníkům řadu impulzů. Donald Trump by měl potvrdit své rozhodnutí o zavedení nových cel, zasedá Evropská centrální banka a ve Spojených státech budou v pátek po makrodaty nabitém týdnu oznámeny únorové údaje z trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu trhy otřásly především vyjádření nového šéfa americké centrální banky a prezidenta téže země. Předseda Fedu Jerome Powell ve svém prvním vystoupení v Kongresu řekl, že čeká pokračování příznivého vývoje americké ekonomiky, a předpokládá proto další postupný růst úrokových sazeb. Trh čeká, že banka měnovou politiku opět zpřísní na svém březnovém zasedání.

Donald Trump oznámil záměr uvalit cla na dovoz oceli a hliníku a zmínil další možné úpravy celní politiky. Toto prohlášení silně zasáhlo akcie evropských exportérů. Riziko nového kola obchodních válek ale bylo cítit napříč trhy.

Na rozdíl od většiny zámořských i evropských indexů se český PX relativně držel a za týden přidal 0,1 %. Řešil se prodej bulharských aktiv společnosti ČEZ a hospodářské výsledky Erste Group Bank.

Nejvíce ztrácela CME (-3,1 %), a to bez kurzotvorných informací. Nejvíce rostoucím titulem byla Erste Group Bank (+6,4 %). Ta zveřejnila lepší než očekávaná hospodářská čísla za 4Q2017 a solidní výhled na rok 2018. Také navrhovaná dividenda 1,2 EUR na akcii je velice příjemná.

Komerční banka oznámila prodej 19% podílu ve společnosti Cataps, která se zabývá realizací služeb spojených s platebními kartami. Již v září 2016 banka prodala 80% podíl za 727 milionů Kč, nyní využila opci na prodej další části. Kupujícím je v obou případech společnost Worldline se sídlem v Belgii. Titul zakončil týden i tak slabší o 1,3 %.

Agentura S&P potvrdila dluhový rating CME na stupni B+ a výhled zlepšila na pozitivní. Rating B+ ovšem stále patří do spekulativního pásma. "Úvěry CME nyní poskytuje BNP Paribas s ručením hlavního akcionáře Time Warner. Rating tak nemá na náklady financování bezprostřední dopad," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie CME za týden ztratily 3,1 %.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily všechny tři hlavní indexy v mínusu
Americké akciové indexy zahájily páteční obchodování téměř procento pod nulou, ztráty ale postupně umazávaly a dva ze tří hlavních indexů nakonec skončily v plusu. Za celý týden všechny tři hlavní indexy klesly kvůli obavám z rozpoutání globálních obchodních válek.
Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden ztratily zhruba 3,5 %
Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech, když je do mínusu poslala čtvrteční slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž uvedl, že v příštím týdnu oznámí zavedení cel na ocel a hliník.
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden však o 0,1 % zpevnila
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,05 % na 1 106,02 bodu. Dolů burzu stáhly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 906 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

V novém týdnu se investoři ve světě zaměří především na vývoj začínající obchodní války pod taktovkou Donalda Trumpa, zasedání ECB a důležitá makroekonomická data.

Rizikovým faktorem pro trhy je celní politika USA. Zvýšení dovozních cel na ocel a hliník, které plánuje Donald Trump, nemusí být posledním krokem. O reakci na opatření uvažuje Evropská unie, což následně vyvolává protireakce z USA.

Trump: Obchodní války jsou dobré a dají se snadno vyhrát
Oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do Spojených států může vyvolat obchodní válku s nejbližšími obchodními partnery. Cla kritizují ostatní světoví státníci, odvetná opatření zvažuje Evropská unie, Kanada, Brazílie, Mexiko a Čína. Trump ale na Twitteru napsal, že obchodní války jsou "dobré", prý "se dají snadno vyhrát".

Zasedání ECB by výrazné impulzy pro trhy nabídnout nemělo. Sazby zůstanou beze změny, stejně tak program odkupu aktiv, shodují se analytici. S kurzem EUR/USD může zahýbat tisková konference Maria Draghiho po zasedání. "Na změnu rétoriky týkající se ukončení programu odkupu aktiv a následného zvyšování úrokových sazeb je zřejmě příliš brzy. Výsledkem by pravděpodobně bylo nežádoucí rychlé posílení eura," uvedl v týdenním výhledu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Většina významných firem už svá hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejnila, i na začátku března se ale čeká několik zajímavých výsledkových zpráv. Ve Spojených státech to budou třeba ty od společností Autodesk, Broadcom, Brown-Forman, H&R Block, Target, Costco Wholesale nebo Kroger, v Evropě zaujmou mimo jiné Telekom Italia, PGE, Rolls-Royce, Akzo Nobel, Continental nebo Deutsche Post.

"Na českém trhu budou ve středu sledované hospodářské výsledky likérky Stock Spirits. Po nedávném prudkém růstu ceny akcií se trh zaměří vedle samotných čísel na možné změny v akcionářské struktuře," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Vedle toho budou nadále zajímavé informace o prodeji bulharských aktiv společnosti ČEZ. Zda bude bulharský stát moci získat podíl na majetku, který česká energetická skupina v zemi prodává, má být známo koncem příštího týdne.

"Index S&P 500 neudržel support na 2 700. Příběh o dalším zvyšování sazeb ze strany Fedu okořenil Donald Trump plánem na 10% dovozní clo na hliník s možným dopadem na americký průmysl. Pro akcie byl zajímavý páteční obrat ze ztráty o 1,5 % na půlprocentní zisk. Páteční svíčky z posledních tří týdnů jsou tak zelené. I proto by index alespoň na začátku dalšího týdne mohl otestovat hladinu 2 700 a 50denní klouzavý průměr. Rozpětí pro další pohyb mezi 2 700 a 2 800 zůstává jednou z možností vývoje, následují podpory na 200denním klouzavém průměru a na únorovém cenovém dně," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 za rok 2018 zatím posílil o necelé procento a index VIX je na svém dlouhodobém průměru. Všeobecná očekávání, že letošní rok bude ve srovnání s loňském náročný, se naplňují. Zvykejme si na výkyvy cen akcií, jen tak totiž nevymizí."

Makroekonomický kalendář je na začátku března o poznání plnější než ten firemní. V pondělí budou investory zajímat hlavně indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby v eurozóně, v Číně začíná zasedání parlamentu.

V úterý budou investoři čekat především na statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a průmyslových zakázek v Americe.

Ve středu se pozornost upře na hrubý domácí produkt v Evropě a americkou obchodní bilanci a spotřebitelské úvěry. Fed také vydá svou pravidelnou zprávu o stavu americké ekonomiku zvanou Béžová kniha.

Čtvrteční kalendář otevře hrubý domácí produkt Japonska společně s obchodní bilancí, statistiky ze zahraničního obchodu oznámí také Čína. Dopoledne vyjdou data o průmyslových zakázkách v Německu a po obědě skončí již zmíněné měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky.

V pátek skončí zasedání japonské centrální banky a Čína oznámí inflační statistiky. Ráno budou vycházet postupně údaje o německé průmyslové výrobě a obchodní bilanci, obdobnou sérii dat zveřejní také Spojené království. V Americe vše vyvrcholí čísly z trhu práce za únor. Čeká se pokles míry nezaměstnanosti na rovná 4 % a vytvoření více než 190 tisíc pracovních míst.

Druhá polovina týdne bude nabitá také daty z české ekonomiky. Ve středu národní banka zveřejní složení svých devizových rezerv a ve čtvrtek se dozvíme, jak se v únoru vyvíjela míra nezaměstnanosti. V pátek pak bude nejsledovanější inflace a také vývoj mezd v loňském čtvrtém kvartálu, obrázek dění v ekonomice dokreslí lednová obchodní bilance.

Z týdenního výhledu Jana Vejmělka

  • Po lednovém dosažení nejvyšších úrovní za poslední dekádu přináší únorové evropské PMI mírný pokles. Oproti již zveřejněným rychlým odhadům zásadnější revizi nečekáme. I tak zůstává aktivita v eurozóně vysoko, index se nachází jednu standardní odchylku nad dlouhodobým průměrem. PMI je podle našeho odhadu konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny během 1Q2018 o 0,7 % mezikvartálně a 2,9 % meziročně, čekáme přitom pouze +0,6 %, respektive +2,3 %.
  • Zasedání ECB by podle nás mělo patřit mezi ta nudná. Neočekáváme změnu v nastavení měnové politiky ani nic nového v rámci výhledu. Optimistické prosincové komuniké ukázalo, jak je trh citlivý na jakékoliv informace týkající se ukončení používání nestandardních nástrojů ze strany ECB. Centrální bankéři se budou chtít vyhnout tomu, aby trh začal očekávat zvýšení úrokových sazeb příliš brzy, což by mohlo vyvolat nežádoucí rychlé posílení eura. Diskuzi o tom, jak dále s programem odkupu aktiv, očekáváme až na červnovém zasedání. Tomu bude nahrávat i z pohledu centrální banky příznivější inflační prostředí. Inflace aktuálně atakuje lokální dna, v polovině roku bude znatelně výše.
  • Německá průmyslová výroba zřejmě vstoupila do nového roku silným meziměsíčním růstem o 0,7 %. Únorové předstihové indikátory naznačují, že v dalších měsících se tempo růstu průmyslového výstupu vrátí k udržitelnějším hodnotám. Celkově pro letošek věštíme příznivý rok pro německé průmyslníky, limity na trhu práce povedou k vyšší potřebě investovat do produktivnějších výrob. Silná vnější poptávka se projeví i ve vysoké dynamice německých lednových exportů a v celkovém přebytku bilance zahraničního obchodu i běžného účtu platební bilance.
  • Očekáváme, že i v únoru pokračoval solidní růst tvorby pracovních míst v USA. Námi očekávaných 180 tisíc odpovídá průměru za posledních šest měsíců. Povzbuzením jsou únorové indexy ISM, kde složka zaměstnanosti zaznamenala třetí nejlepší výsledek od roku 2011. Obdobně vyznívají i jednotlivé regionální indexy Fedu. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,1 %, u průměrných hodinových výdělků očekáváme po lednovém vzestupu o 0,34 % za únor zvýšení o 0,27 %. Lednové číslo bylo totiž mimořádně povzbuzeno zvýšením minimálních mezd v 18 státech.
  • Euro čelí zvýšené politické nejistotě. O víkendu se rozhodovalo, jak to bude s německou vládou a jak dopadnou parlamentní volby v Itálii. Žádné překvapení se nekonalo - Německu bude opět vládnout velká koalice a v Itálii žádná strana nezískala většinu, formování vlády bude během na dlouhou trať.
  • Podíl nezaměstnaných v Česku v únoru dále klesl. Dlouhotrvající hospodářský růst vede k tomu, že se zdroj volné pracovní síly již v podstatě vyčerpal. S tím související tlaky na růst mezd představují jeden z hlavních inflačních tlaků v domácí ekonomice. Vývoj reálných mezd i únorová inflační data mohou významně upřesnit načasování dalšího zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Lednová meziroční inflace se nacházela desetinu procentního bodu pod prognózou ČNB. V případě únorového výsledku se zřejmě tato mezera rozšíří. Mírně pod odhad růstu reálných mezd ve výši 5,4 % meziročně v 4Q2017 míří i naše prognóza.
V Kolumbii a Brazílii roste napětí kvůli migraci z Venenezuely
před 8 minutami

V Kolumbii a Brazílii roste napětí kvůli migraci z Venenezuely

Brazílie pošle více vojáků na hranice s Venezuelou, kde se o víkendu vyhrotilo napětí mezi místními obyvateli a...
Latinská Amerika Venezuela Krize
Průzkum: Kartou na zahraniční dovolené platí téměř polovina Čechů
včera v 12:40

Průzkum: Kartou na zahraniční dovolené platí téměř polovina Čechů

Počet českých turistů, kteří na své zahraniční dovolené platí kartou, se rok od roku zvyšuje. Letos se podíl Čechů,...
Spotřebitelé Turismus a cestovní ruch Česká republika
Trh s odkupem pohledávek v pololetí stoupl meziročně o 12 %
včera v 11:35

Trh s odkupem pohledávek v pololetí stoupl meziročně o 12 %

České factoringové společnosti v pololetí financovaly odkup pohledávek za 84,1 miliardy korun, což je meziroční růst...
Česká republika Byznys a podnikání
Teherán chce prodávat ropu i navzdory americkým sankcím
včera v 10:52

Teherán chce prodávat ropu i navzdory americkým sankcím

Íránská vláda hledá způsoby, jak prodávat ropu a disponovat s příjmy z prodeje i poté, co Spojené státy odstoupily od...
Írán Blízký a Střední východ Komodity
Řecká záchrana končí, evropské dluhové problémy pokračují
Řecká záchrana končí, evropské dluhové problémy pokračují
včera v 09:27

Řecká záchrana končí, evropské dluhové problémy pokračují

Řecko v pondělí opouští záchranný program, po osmi letech nucených masivních úspor a škrtů výměnou za obrovské půjčky...
Řecko PIIGS Dluhová krize
Jak šel čas s řeckou dluhovou krizí
Jak šel čas s řeckou dluhovou krizí
včera v 09:00

Jak šel čas s řeckou dluhovou krizí

Vybrané hlavní události spojené s hospodářskými problémy Řecka, které 20. srpna opustí třetí a zároveň poslední...
Řecko PIIGS Dluhová krize
Erdoğan: Turecko bude bojovat proti pokusu o hospodářský puč
18. 8. 2018 14:35

Erdoğan: Turecko bude bojovat proti pokusu o hospodářský puč

Turecko bude ze všech sil bojovat proti pokusu o ekonomický puč a proti hrám, které mají ohrozit jeho hospodářství....
Turecko Emerging Markets Politika
Dovoz palmového oleje do Indie by měl být nejnižší za šest let
18. 8. 2018 07:32

Dovoz palmového oleje do Indie by měl být nejnižší za šest let

Dovoz palmového oleje do Indie by měl v letošním obchodním roce klesnout o 15 % na nejnižší úroveň za šest let....
Indie Potraviny Komodity
Agentury S&P a Moody's zhoršily rating Turecka
17. 8. 2018 23:39

Agentury S&P a Moody's zhoršily rating Turecka

Mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's a Moody's v pátek snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka o...
Rating Turecko Emerging Markets
Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu se ale hlavní…
Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu se ale hlavní…
17. 8. 2018 22:30

Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek posílily díky nadějím na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Cena platiny kvůli měnovým šokům klesla nejníže za deset let
17. 8. 2018 18:02

Cena platiny kvůli měnovým šokům klesla nejníže za deset let

Cena platiny se tento týden propadla nejníže za deset let a je na nejlepší cestě vykázat nejvyšší týdenní pokles od...
Platina Průmyslové kovy Komodity
Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v…
Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v…
17. 8. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v mínusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Evropské burzy v pátek uzavřely většinou s mírnými ztrátami. Turecká měnová krize tlumila zájem o riziková aktiva....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v pátek opět oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5…
Pražská burza v pátek opět oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5…
17. 8. 2018 16:45

Pražská burza v pátek opět oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5 %

Pražská burza v pátek opět oslabila, index PX klesl o 0,31 % na 1 058,05 bodu. Ztratila většina hlavních emisí,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Venezuela: Armáda rozehnala v metropoli protesty proti výpadkům…
17. 8. 2018 16:16

Venezuela: Armáda rozehnala v metropoli protesty proti výpadkům energie

Násilné protesty se konaly v noci na pátek v centru venezuelské metropole, kde jsou obyvatelé některých čtvrtí už...
Venezuela Politika
USA: Spotřebitelé mají nejhorší náladu od loňského září
17. 8. 2018 16:00

USA: Spotřebitelé mají nejhorší náladu od loňského září

Index spotřebitelské nálady, jejž sestavuje Michiganská univerzita, poklesl v srpnu podle prvních odhadů na 95,3 bodu...
Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích
Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích
17. 8. 2018 15:49

Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích

Americký prezident Donald Trump se chytil myšlenky, s níž nedávno přišel Warren Buffett, aby "se podnikům dařilo...
Výsledková sezóna Donald Trump Regulace
Média: Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat
17. 8. 2018 15:18

Média: Nový šéf Air France-KLM bude mít třikrát vyšší plat

Nově jmenovaný generální ředitel letecké společnosti Air France-KLM Benjamin Smith bude mít třikrát vyšší plat než...
Doprava Evropské akcie
Kanada: Inflace v červenci nad očekávání zrychlila
17. 8. 2018 14:31

Kanada: Inflace v červenci nad očekávání zrychlila

Kanadské spotřebitelské ceny byly v červenci o 3 procenta vyšší než před rokem. Trh přitom očekával, že si inflace...
Kanada Inflace