Burzovní kalendář (5. 3. - 9. 3. 2018)
|

Burzovní kalendář (5. 3. - 9. 3. 2018)

První kompletně březnový týden poskytne investorům a obchodníkům řadu impulzů. Donald Trump by měl potvrdit své rozhodnutí o zavedení nových cel, zasedá Evropská centrální banka a ve Spojených státech budou v pátek po makrodaty nabitém týdnu oznámeny únorové údaje z trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu trhy otřásly především vyjádření nového šéfa americké centrální banky a prezidenta téže země. Předseda Fedu Jerome Powell ve svém prvním vystoupení v Kongresu řekl, že čeká pokračování příznivého vývoje americké ekonomiky, a předpokládá proto další postupný růst úrokových sazeb. Trh čeká, že banka měnovou politiku opět zpřísní na svém březnovém zasedání.

Donald Trump oznámil záměr uvalit cla na dovoz oceli a hliníku a zmínil další možné úpravy celní politiky. Toto prohlášení silně zasáhlo akcie evropských exportérů. Riziko nového kola obchodních válek ale bylo cítit napříč trhy.

Na rozdíl od většiny zámořských i evropských indexů se český PX relativně držel a za týden přidal 0,1 %. Řešil se prodej bulharských aktiv společnosti ČEZ a hospodářské výsledky Erste Group Bank.

Nejvíce ztrácela CME (-3,1 %), a to bez kurzotvorných informací. Nejvíce rostoucím titulem byla Erste Group Bank (+6,4 %). Ta zveřejnila lepší než očekávaná hospodářská čísla za 4Q2017 a solidní výhled na rok 2018. Také navrhovaná dividenda 1,2 EUR na akcii je velice příjemná.

Komerční banka oznámila prodej 19% podílu ve společnosti Cataps, která se zabývá realizací služeb spojených s platebními kartami. Již v září 2016 banka prodala 80% podíl za 727 milionů Kč, nyní využila opci na prodej další části. Kupujícím je v obou případech společnost Worldline se sídlem v Belgii. Titul zakončil týden i tak slabší o 1,3 %.

Agentura S&P potvrdila dluhový rating CME na stupni B+ a výhled zlepšila na pozitivní. Rating B+ ovšem stále patří do spekulativního pásma. "Úvěry CME nyní poskytuje BNP Paribas s ručením hlavního akcionáře Time Warner. Rating tak nemá na náklady financování bezprostřední dopad," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Akcie CME za týden ztratily 3,1 %.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily všechny tři hlavní indexy v mínusu
Americké akciové indexy zahájily páteční obchodování téměř procento pod nulou, ztráty ale postupně umazávaly a dva ze tří hlavních indexů nakonec skončily v plusu. Za celý týden všechny tři hlavní indexy klesly kvůli obavám z rozpoutání globálních obchodních válek.
Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden ztratily zhruba 3,5 %
Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech, když je do mínusu poslala čtvrteční slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž uvedl, že v příštím týdnu oznámí zavedení cel na ocel a hliník.
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden však o 0,1 % zpevnila
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,05 % na 1 106,02 bodu. Dolů burzu stáhly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 906 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

V novém týdnu se investoři ve světě zaměří především na vývoj začínající obchodní války pod taktovkou Donalda Trumpa, zasedání ECB a důležitá makroekonomická data.

Rizikovým faktorem pro trhy je celní politika USA. Zvýšení dovozních cel na ocel a hliník, které plánuje Donald Trump, nemusí být posledním krokem. O reakci na opatření uvažuje Evropská unie, což následně vyvolává protireakce z USA.

Trump: Obchodní války jsou dobré a dají se snadno vyhrát
Oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do Spojených států může vyvolat obchodní válku s nejbližšími obchodními partnery. Cla kritizují ostatní světoví státníci, odvetná opatření zvažuje Evropská unie, Kanada, Brazílie, Mexiko a Čína. Trump ale na Twitteru napsal, že obchodní války jsou "dobré", prý "se dají snadno vyhrát".

Zasedání ECB by výrazné impulzy pro trhy nabídnout nemělo. Sazby zůstanou beze změny, stejně tak program odkupu aktiv, shodují se analytici. S kurzem EUR/USD může zahýbat tisková konference Maria Draghiho po zasedání. "Na změnu rétoriky týkající se ukončení programu odkupu aktiv a následného zvyšování úrokových sazeb je zřejmě příliš brzy. Výsledkem by pravděpodobně bylo nežádoucí rychlé posílení eura," uvedl v týdenním výhledu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Většina významných firem už svá hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejnila, i na začátku března se ale čeká několik zajímavých výsledkových zpráv. Ve Spojených státech to budou třeba ty od společností Autodesk, Broadcom, Brown-Forman, H&R Block, Target, Costco Wholesale nebo Kroger, v Evropě zaujmou mimo jiné Telekom Italia, PGE, Rolls-Royce, Akzo Nobel, Continental nebo Deutsche Post.

"Na českém trhu budou ve středu sledované hospodářské výsledky likérky Stock Spirits. Po nedávném prudkém růstu ceny akcií se trh zaměří vedle samotných čísel na možné změny v akcionářské struktuře," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Vedle toho budou nadále zajímavé informace o prodeji bulharských aktiv společnosti ČEZ. Zda bude bulharský stát moci získat podíl na majetku, který česká energetická skupina v zemi prodává, má být známo koncem příštího týdne.

"Index S&P 500 neudržel support na 2 700. Příběh o dalším zvyšování sazeb ze strany Fedu okořenil Donald Trump plánem na 10% dovozní clo na hliník s možným dopadem na americký průmysl. Pro akcie byl zajímavý páteční obrat ze ztráty o 1,5 % na půlprocentní zisk. Páteční svíčky z posledních tří týdnů jsou tak zelené. I proto by index alespoň na začátku dalšího týdne mohl otestovat hladinu 2 700 a 50denní klouzavý průměr. Rozpětí pro další pohyb mezi 2 700 a 2 800 zůstává jednou z možností vývoje, následují podpory na 200denním klouzavém průměru a na únorovém cenovém dně," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 za rok 2018 zatím posílil o necelé procento a index VIX je na svém dlouhodobém průměru. Všeobecná očekávání, že letošní rok bude ve srovnání s loňském náročný, se naplňují. Zvykejme si na výkyvy cen akcií, jen tak totiž nevymizí."

Makroekonomický kalendář je na začátku března o poznání plnější než ten firemní. V pondělí budou investory zajímat hlavně indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby v eurozóně, v Číně začíná zasedání parlamentu.

V úterý budou investoři čekat především na statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a průmyslových zakázek v Americe.

Ve středu se pozornost upře na hrubý domácí produkt v Evropě a americkou obchodní bilanci a spotřebitelské úvěry. Fed také vydá svou pravidelnou zprávu o stavu americké ekonomiku zvanou Béžová kniha.

Čtvrteční kalendář otevře hrubý domácí produkt Japonska společně s obchodní bilancí, statistiky ze zahraničního obchodu oznámí také Čína. Dopoledne vyjdou data o průmyslových zakázkách v Německu a po obědě skončí již zmíněné měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky.

V pátek skončí zasedání japonské centrální banky a Čína oznámí inflační statistiky. Ráno budou vycházet postupně údaje o německé průmyslové výrobě a obchodní bilanci, obdobnou sérii dat zveřejní také Spojené království. V Americe vše vyvrcholí čísly z trhu práce za únor. Čeká se pokles míry nezaměstnanosti na rovná 4 % a vytvoření více než 190 tisíc pracovních míst.

Druhá polovina týdne bude nabitá také daty z české ekonomiky. Ve středu národní banka zveřejní složení svých devizových rezerv a ve čtvrtek se dozvíme, jak se v únoru vyvíjela míra nezaměstnanosti. V pátek pak bude nejsledovanější inflace a také vývoj mezd v loňském čtvrtém kvartálu, obrázek dění v ekonomice dokreslí lednová obchodní bilance.

Z týdenního výhledu Jana Vejmělka

  • Po lednovém dosažení nejvyšších úrovní za poslední dekádu přináší únorové evropské PMI mírný pokles. Oproti již zveřejněným rychlým odhadům zásadnější revizi nečekáme. I tak zůstává aktivita v eurozóně vysoko, index se nachází jednu standardní odchylku nad dlouhodobým průměrem. PMI je podle našeho odhadu konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny během 1Q2018 o 0,7 % mezikvartálně a 2,9 % meziročně, čekáme přitom pouze +0,6 %, respektive +2,3 %.
  • Zasedání ECB by podle nás mělo patřit mezi ta nudná. Neočekáváme změnu v nastavení měnové politiky ani nic nového v rámci výhledu. Optimistické prosincové komuniké ukázalo, jak je trh citlivý na jakékoliv informace týkající se ukončení používání nestandardních nástrojů ze strany ECB. Centrální bankéři se budou chtít vyhnout tomu, aby trh začal očekávat zvýšení úrokových sazeb příliš brzy, což by mohlo vyvolat nežádoucí rychlé posílení eura. Diskuzi o tom, jak dále s programem odkupu aktiv, očekáváme až na červnovém zasedání. Tomu bude nahrávat i z pohledu centrální banky příznivější inflační prostředí. Inflace aktuálně atakuje lokální dna, v polovině roku bude znatelně výše.
  • Německá průmyslová výroba zřejmě vstoupila do nového roku silným meziměsíčním růstem o 0,7 %. Únorové předstihové indikátory naznačují, že v dalších měsících se tempo růstu průmyslového výstupu vrátí k udržitelnějším hodnotám. Celkově pro letošek věštíme příznivý rok pro německé průmyslníky, limity na trhu práce povedou k vyšší potřebě investovat do produktivnějších výrob. Silná vnější poptávka se projeví i ve vysoké dynamice německých lednových exportů a v celkovém přebytku bilance zahraničního obchodu i běžného účtu platební bilance.
  • Očekáváme, že i v únoru pokračoval solidní růst tvorby pracovních míst v USA. Námi očekávaných 180 tisíc odpovídá průměru za posledních šest měsíců. Povzbuzením jsou únorové indexy ISM, kde složka zaměstnanosti zaznamenala třetí nejlepší výsledek od roku 2011. Obdobně vyznívají i jednotlivé regionální indexy Fedu. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,1 %, u průměrných hodinových výdělků očekáváme po lednovém vzestupu o 0,34 % za únor zvýšení o 0,27 %. Lednové číslo bylo totiž mimořádně povzbuzeno zvýšením minimálních mezd v 18 státech.
  • Euro čelí zvýšené politické nejistotě. O víkendu se rozhodovalo, jak to bude s německou vládou a jak dopadnou parlamentní volby v Itálii. Žádné překvapení se nekonalo - Německu bude opět vládnout velká koalice a v Itálii žádná strana nezískala většinu, formování vlády bude během na dlouhou trať.
  • Podíl nezaměstnaných v Česku v únoru dále klesl. Dlouhotrvající hospodářský růst vede k tomu, že se zdroj volné pracovní síly již v podstatě vyčerpal. S tím související tlaky na růst mezd představují jeden z hlavních inflačních tlaků v domácí ekonomice. Vývoj reálných mezd i únorová inflační data mohou významně upřesnit načasování dalšího zvýšení úrokových sazeb centrální bankou. Lednová meziroční inflace se nacházela desetinu procentního bodu pod prognózou ČNB. V případě únorového výsledku se zřejmě tato mezera rozšíří. Mírně pod odhad růstu reálných mezd ve výši 5,4 % meziročně v 4Q2017 míří i naše prognóza.
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v dubnu podle…
před 18 minutami

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v dubnu podle finálních dat klesl na 97,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v dubnu podle finálních dat klesl na 97,2 bodu. Rychlý odhad...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Americká ekonomika
Toyota a Kenworth vyvinuly první náklaďák na vodík
před 24 minutami

Toyota a Kenworth vyvinuly první náklaďák na vodík

Automobilky Toyota a Kenworth vyvinuly první těžké nákladní vozidlo poháněné vodíkovými palivovými články. Deset...
Auta Ekologie a životní prostředí
Renaultu klesly čtvrtletní tržby, roční cíl firma nezměnila
Renaultu klesly čtvrtletní tržby, roční cíl firma nezměnila
před hodinou

Renaultu klesly čtvrtletní tržby, roční cíl firma nezměnila

Francouzské automobilce Renault v letošním prvním čtvrtletí klesly tržby meziročně o 4,8 procenta na 12,5 miliardy...
Francie Auta Výsledková sezóna
Rusko věří, že se mu problém s ropou brzy podaří vyřešit
Rusko věří, že se mu problém s ropou brzy podaří vyřešit
před hodinou

Rusko věří, že se mu problém s ropou brzy podaří vyřešit

Rusko věří, že se mu brzy podaří vyřešit problém se znečištěnou ropou v ropovodu Družba, kvůli čemuž ji přestala...
Rusko Ropa Komodity
RWE končí s investicemi do uhlí, zaměří se na obnovitelné zdroje
RWE končí s investicemi do uhlí, zaměří se na obnovitelné zdroje
před hodinou

RWE končí s investicemi do uhlí, zaměří se na obnovitelné zdroje

Německý energetický koncern RWE ukončí investice do výroby elektřiny z uhlí a zaměří se na oblast obnovitelných...
RWE Investice Uhlí a koks
Americká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněných dat zpevnila…
14:30

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněných dat zpevnila o 3,2 %

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,2 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) HDP Hospodářský růst
Zisk ropných ExxonMobil a Chevron kvůli nižším cenám klesl
Zisk ropných ExxonMobil a Chevron kvůli nižším cenám klesl
14:01

Zisk ropných ExxonMobil a Chevron kvůli nižším cenám klesl

Americkým ropným firmám ExxonMobil a Chevron klesl v prvním čtvrtletí letošního roku zisk, hlavně kvůli nižším cenám...
ExxonMobil Americké akcie Výsledková sezóna
Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ropa
12:41

Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ropa

Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ropa. ČTK to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR)...
Ropa Komodity Česká republika
Puma díky poptávce v Číně vykázala rekordní tržby i provozní zisk
12:25

Puma díky poptávce v Číně vykázala rekordní tržby i provozní zisk

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma vykázal za první čtvrtletí rekordní tržby i provozní zisk,...
Německo Výsledková sezóna
Viceguvernér ČNB Marek Mora je připraven hlasovat pro růst sazeb
12:04

Viceguvernér ČNB Marek Mora je připraven hlasovat pro růst sazeb

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že je připraven na...
Úrokové sazby ČNB Česká ekonomika
Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1 600 Kč
Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1 600 Kč
11:49

Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1 600 Kč

Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vyplatí za loňský rok...
Philip Morris ČR Akcie ČR Dividendy
Erste oznámila změny v představenstvu
11:32

Erste oznámila změny v představenstvu

Erste Group Bank oznámila změny v představenstvu společnosti platné od 1. července 2019. Jedná se o přesuny na...
Erste Group Bank Evropské banky Management
Provozní zisk Daimleru kvůli nízkému odbytu klesl o 16 procent
Provozní zisk Daimleru kvůli nízkému odbytu klesl o 16 procent
11:16

Provozní zisk Daimleru kvůli nízkému odbytu klesl o 16 procent

Provozní zisk německé automobilky Daimler klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 16 procent na 718 milionů eur. Výrobce...
Daimler Výsledková sezóna Evropské akcie
Uber údajně nabídne své akcie za 44 až 50 dolarů
Uber údajně nabídne své akcie za 44 až 50 dolarů
10:59

Uber údajně nabídne své akcie za 44 až 50 dolarů

Americká společnost Uber Technologies nabídne své akcie za 44 až 50 dolarů. Tržní hodnota firmy, která provozuje...
Uber Primární úpis akcií (IPO)