Burzovní kalendář (6. 1. - 10. 1. 2020)
|

Burzovní kalendář (6. 1. - 10. 1. 2020)

Obchodování na světových trzích se po Silvestru vrátí k normálu. Trhy se budou zabývat situací na Středním východě, kde zabití íránského generála americkým dronem rozvířilo geopolitické napětí. Sledovaná budou také makrodata v čele s údaji z amerického trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý obchodní týden byl na jednotlivých trzích o 1 až 2 dny zkrácený z důvodu svátků na přelomu roku. Podle očekávání bylo obchodování veskrze poklidné s poměrně nízkými objemy obchodů. Hlavní akciové indexy v Evropě i v USA zakončily bez výraznějších změn.

K mírnému optimismu z úvodu týdne přispěla čínská centrální banka, která snížila povinné minimální rezervy komerčních bank. Tím potenciálně uvolnila do ekonomiky až 800 miliard jüanů, tedy přes 110 miliard dolarů. Možný růst nabídky peněz by měl vytvářet tlak na snižování úrokových sazeb. Levnější peníze by pak měly pozitivně působit na ekonomický růst. K podobnému opatření se Čína uchýlila již v polovině roku 2019.

Po čtvrtečním novoročním růstu nastala v pátek nervozita spojená se zabitím íránského generála Kásima Sulejmáního americkým bojovým dronem. Trhy reagovaly znepokojeně, skokově se zvýšily ceny ropy.

Pražská burza podle indexu PX zakončila týden o 0,1 % výše. Nejlépe se dařilo akciím Tatry Mountain Resorts (+1,6 %), z více likvidních titulů nejvíce posílily Stock Spirits (+1,45 %) a Avast (+1,44 %), který za rok přidal mimořádných 72 %. Nejhlubší pokles zaznamenala VIG (-1,4 %), která korigovala předchozí růst a mírně ustoupila z 1,5letých maxim.

S koncem roku společnosti ČEZ (za týden +1 %) vypršela opce, která jí umožňovala zrušit prodej uhelné elektrárny Počerady. ČEZ tuto opci nevyužil, a elektrárna tak za 2 miliardy korun přejde na začátku roku 2024 do vlastnictví společnosti Sev.en Energy.

Americké akcie v pátek klesly kvůli napětí na Blízkém východě, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Americké akcie po čtvrtečním výstupu na nové rekordy v pátek oslabily. Reagovaly tak na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde Američané při útoku v Iráku zabili šéfa íránských elitních jednotek. Náladu nezlepšila ani nejnovější statistika ze Spojených států, která obnovila obavy ze zpomalení ekonomického růstu.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %
Evropské akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Pozornost trhu se soustředila na americký raketový útok v Bagdádu, při kterém byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání.
Pražská burza v pátek oslabila, v týdenním horizontu si připsala 0,1 %
Pražská burza v pátek oslabila. Index PX klesl o 0,22 % na 1 121,44 bodu. Dolů trh táhly hlavně akcie části bank nebo softwarové firmy Avast. Objem obchodů byl s necelými 274 miliony korun podprůměrný.

Tržní hodnota dvou největších firem na americké burze (Apple a Microsoft) přesáhla v součtu 2,5 bilionu dolarů. To je více, než jaká je celková tržní kapitalizace všech společností na německé burze.

Neuplynul ještě ani rok od chvíle, kdy čínští dělníci poprvé kopli do země, a z šanghajské továrny společnosti Tesla vyjíždějí první vozy. Blesková akce dokazuje, že expandovat lze rychle, a to navzdory sporům, které má Čína se Spojenými státy.

Výhled

V následujícím týdnu budou investoři věnovat pozornost vývoji situace v Íránu. Protiamerická nálada po zabití generála Sulejmáního narůstá, země hrozí odvetou Spojeným státům, před kterou ale důrazně varoval americký prezident Donald Trump.

Ten oznámil, že hodlá v polovině ledna podepsat první část obchodní dohody Spojených států s Čínou. Trh s tím ale již počítá, a tak by vývoj obchodních vztahů obou největších ekonomik „podle plánu“ neměl být výraznější krátkodobou vzpruhou pro riziková aktiva. Případná otočka na poslední chvíli (a nebyla by první) by naopak mohla vyvolat novou vlnu obav.

Výsledková sezóna začne investory zaměstnávat také až těsně před polovinou ledna, kdy začnou hospodářská čísla za čtvrtý kvartál zveřejňovat velké americké banky. V prvním kompletně lednovém týdnu oznámí čísla za uplynulé čtvrtletí méně významné firmy, například Lennar, Constellation Brands a Walgreens Boots Alliance, v Asii se ale přidají Samsung Electronics nebo Infosys.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Americký akciový index S&P 500 za čtyři obchodní dny odepsal 0,17 %. První obchodní den roku 2020 zůstane zapsán v burzovním almanachu jako další rekordní, páteční ztráta ale vrátila trh o něco níže. Za čtyři obchodní dny se ovšem na denním grafu prakticky nic nezměnilo – nejbližší support je na 3 150, což byla nová maxima na konci listopadu. Důležitá a silná podpora je v pásmu 3 060 až 3 070, až její případné prolomení by znamenalo výraznější změnu situace," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Technické indikátory jsou v býčím nastavení, ale trh je překoupený, a tak by další pohyb cen akcií mohl být do strany. Pásmo ale musí index S&P 500 teprve vymezit. Po výrazně růstovém roce 2019 mají býci na oddechový čas nárok," doplnil Košťál.

Nový týden bude poměrně bohatý na zveřejňovaná makroekonomická data. V USA budou zveřejněny mimo jiné v úterý průmyslové zakázky, nejsledovanější bude ale v pátek série údajů z trhu práce za prosinec. V celém světě pak budou investory zajímat indexy nákupních manažerů.

V eurozóně budou v úterý sledované maloobchodní tržby za listopad a inflace za prosinec. Dále budou v Německu zveřejněny data z maloobchodu a ve čtvrtek průmyslové zakázky a v pátek průmyslová výroba, obojí za listopad, jež by měly ukázat na zpomalování poklesu.

V České republice budou oznámeny ve středu devizové rezervy ČNB, ve čtvrtek obchodní bilance a míra nezaměstnanosti a v pátek průmyslová a stavební výroba.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Významné snížení americké bilance zahraničního obchodu naznačuje lepší výsledek HDP za poslední loňské čtvrtletí. Původně jsme čekali mezičtvrtletní anualizovaný růst na úrovni 1,2 % až 1,4 %, nyní to vypadá na 2,0 % až 2,2 %. Data z amerického trhu práce za prosinec by měla zůstat robustní, počet vytvořených pracovních míst ale zřejmě bude nižší.
  • Očekáváme i zlepšení prosincových indikátorů důvěry z dílny Evropské komise, zvýšení inflace nebo konečně povzbudivější údaje o německých podnikových objednávkách. Kompozitní index nákupních manažerů pro eurozónu by se měl zvýšit. Mírnou vzestupnou revizi čekáme i v sektoru služeb, hlavně kvůli Itálii a Španělsku. Vývoj kompozitního PMI během čtvrtého čtvrtletí je konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,1 % mezikvartálně.
  • Ukazatele z české ekonomiky, které budou tento týden publikovány, by rozhodně neměly nahrávat koruně. Údaje by měly potvrdit, že recese německého průmyslu českou ekonomiku v závěru roku sice se zpožděním, ale přesto dohnala. Již zveřejněný prosincový PMI ukázal na výrazné zhoršování situace v českém průmyslu, a to jak v případě produkce a objednávek, tak v případě zaměstnanosti. Průmysl podle nás v listopadu meziměsíčně klesl o 1,2 % a meziročně (i kvůli pracovnímu fondu nižšímu o jeden den) o 4,4 %. I po očištění o kalendářní vlivy ale předpokládáme snížení, a to o 2,5 % meziročně.
Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
před 25 minutami

Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA)...
Světové akcie Pivo Výsledková sezóna
Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů
Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů
před hodinou

Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů

Americká softwarová společnost Microsoft varovala před dopady koronaviru na prodej osobních počítačů. Kvůli výpadkům...
Microsoft Koronavirus Americké akcie
Co musíte ráno vědět (27. února)
Co musíte ráno vědět (27. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. února)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se loni dařilo vývojáři antivirového softwaru Avast a...
Musíte vědět
Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou
Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou
včera v 22:15

Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou

Americký republikánský senátor Marco Rubio chce, aby vláda prezidenta Spojených států Donalda Trumpa prověřila...
CME (CETV) Akcie ČR Fúze a akvizice
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely smíšeně, obavy z koronaviru trh nesetřásl

Akcie ve Spojených státech pozdě odpoledne smazaly předchozí zisky. Reagovaly tak na podezření výskytu onemocnění...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy
Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy
včera v 21:15

Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy

Německá vláda plánuje na podporu hospodářsky slabých regionů dočasné uvolnění podmínek dluhové brzdy, kterou má...
Německo Zadlužení Podpora ekonomiky
Toyota investovala do čínské firmy na autonomní řízení Pony.ai
včera v 20:08

Toyota investovala do čínské firmy na autonomní řízení Pony.ai

Japonská automobilka Toyota Motor investovala 400 milionů USD do čínské začínající firmy zaměřené na technologii pro...
Auta Technologie
Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil…
Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil…
včera v 18:00

Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil sektor cestovního ruchu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili na zprávy o...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici: Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely
včera v 17:47

Analytici: Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely

Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v ČR dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení, dopad mohou...
Koronavirus Česká republika Byznys a podnikání
Google letos investuje do center a kanceláří v USA 10 miliard USD
Google letos investuje do center a kanceláří v USA 10 miliard USD
včera v 17:32

Google letos investuje do center a kanceláří v USA 10 miliard USD

Americká společnost Google investuje v letošním roce více než deset miliard USD do datových center a kanceláří ve...
Alphabet (Google) Americké akcie Investice
Zisk ruského těžaře Norilsk Nickel loni stoupl o 95 procent
včera v 17:04

Zisk ruského těžaře Norilsk Nickel loni stoupl o 95 procent

Ruskému těžařskému gigantu Norilsk Nickel (Nornickel) stoupl v loňském roce čistý zisk o 95 procent na 5,97 miliardy...
Rusko Těžba
Pražská burza ve středu popáté v řadě oslabila, ztrácela většina…
Pražská burza ve středu popáté v řadě oslabila, ztrácela většina…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu popáté v řadě oslabila, ztrácela většina titulů

Pražská burza ve středu popáté v řadě klesla, index PX přišel o 0,88 procenta na 1 032,25 bodu. V minusu zakončila...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Reakce trhů na koronavirus je přehnaná, říká šéf Allianz
Reakce trhů na koronavirus je přehnaná, říká šéf Allianz
včera v 16:19

Reakce trhů na koronavirus je přehnaná, říká šéf Allianz

Současná reakce finančních trhů na nový typ koronaviru je přehnaná. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl šéf...
Koronavirus Světové akcie Allianz
Prodeje nových domů v USA v lednu vzrostly více, než se čekalo
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v lednu vzrostly více, než se čekalo

Prodeje nových domů v USA se v lednu meziměsíčně zvýšily o 7,9 % na celoročně přepočítané tempo 764 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (26. února)
včera v 15:20

Ze světa investičních doporučení (26. února)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Objem veřejných stavebních zakázek v lednu vzrostl o dvě třetiny
včera v 14:50

Objem veřejných stavebních zakázek v lednu vzrostl o dvě třetiny

Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, v lednu meziročně vzrostl o 64,7 % na 22,3 miliardy...
Česká republika Stavebnictví Nemovitosti