Burzovní kalendář (6. 1. - 10. 1. 2020)
|

Burzovní kalendář (6. 1. - 10. 1. 2020)

Obchodování na světových trzích se po Silvestru vrátí k normálu. Trhy se budou zabývat situací na Středním východě, kde zabití íránského generála americkým dronem rozvířilo geopolitické napětí. Sledovaná budou také makrodata v čele s údaji z amerického trhu práce.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý obchodní týden byl na jednotlivých trzích o 1 až 2 dny zkrácený z důvodu svátků na přelomu roku. Podle očekávání bylo obchodování veskrze poklidné s poměrně nízkými objemy obchodů. Hlavní akciové indexy v Evropě i v USA zakončily bez výraznějších změn.

K mírnému optimismu z úvodu týdne přispěla čínská centrální banka, která snížila povinné minimální rezervy komerčních bank. Tím potenciálně uvolnila do ekonomiky až 800 miliard jüanů, tedy přes 110 miliard dolarů. Možný růst nabídky peněz by měl vytvářet tlak na snižování úrokových sazeb. Levnější peníze by pak měly pozitivně působit na ekonomický růst. K podobnému opatření se Čína uchýlila již v polovině roku 2019.

Po čtvrtečním novoročním růstu nastala v pátek nervozita spojená se zabitím íránského generála Kásima Sulejmáního americkým bojovým dronem. Trhy reagovaly znepokojeně, skokově se zvýšily ceny ropy.

Pražská burza podle indexu PX zakončila týden o 0,1 % výše. Nejlépe se dařilo akciím Tatry Mountain Resorts (+1,6 %), z více likvidních titulů nejvíce posílily Stock Spirits (+1,45 %) a Avast (+1,44 %), který za rok přidal mimořádných 72 %. Nejhlubší pokles zaznamenala VIG (-1,4 %), která korigovala předchozí růst a mírně ustoupila z 1,5letých maxim.

S koncem roku společnosti ČEZ (za týden +1 %) vypršela opce, která jí umožňovala zrušit prodej uhelné elektrárny Počerady. ČEZ tuto opci nevyužil, a elektrárna tak za 2 miliardy korun přejde na začátku roku 2024 do vlastnictví společnosti Sev.en Energy.

Americké akcie v pátek klesly kvůli napětí na Blízkém východě, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Americké akcie po čtvrtečním výstupu na nové rekordy v pátek oslabily. Reagovaly tak na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde Američané při útoku v Iráku zabili šéfa íránských elitních jednotek. Náladu nezlepšila ani nejnovější statistika ze Spojených států, která obnovila obavy ze zpomalení ekonomického růstu.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %
Evropské akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Pozornost trhu se soustředila na americký raketový útok v Bagdádu, při kterém byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání.
Pražská burza v pátek oslabila, v týdenním horizontu si připsala 0,1 %
Pražská burza v pátek oslabila. Index PX klesl o 0,22 % na 1 121,44 bodu. Dolů trh táhly hlavně akcie části bank nebo softwarové firmy Avast. Objem obchodů byl s necelými 274 miliony korun podprůměrný.

Tržní hodnota dvou největších firem na americké burze (Apple a Microsoft) přesáhla v součtu 2,5 bilionu dolarů. To je více, než jaká je celková tržní kapitalizace všech společností na německé burze.

Neuplynul ještě ani rok od chvíle, kdy čínští dělníci poprvé kopli do země, a z šanghajské továrny společnosti Tesla vyjíždějí první vozy. Blesková akce dokazuje, že expandovat lze rychle, a to navzdory sporům, které má Čína se Spojenými státy.

Výhled

V následujícím týdnu budou investoři věnovat pozornost vývoji situace v Íránu. Protiamerická nálada po zabití generála Sulejmáního narůstá, země hrozí odvetou Spojeným státům, před kterou ale důrazně varoval americký prezident Donald Trump.

Ten oznámil, že hodlá v polovině ledna podepsat první část obchodní dohody Spojených států s Čínou. Trh s tím ale již počítá, a tak by vývoj obchodních vztahů obou největších ekonomik „podle plánu“ neměl být výraznější krátkodobou vzpruhou pro riziková aktiva. Případná otočka na poslední chvíli (a nebyla by první) by naopak mohla vyvolat novou vlnu obav.

Výsledková sezóna začne investory zaměstnávat také až těsně před polovinou ledna, kdy začnou hospodářská čísla za čtvrtý kvartál zveřejňovat velké americké banky. V prvním kompletně lednovém týdnu oznámí čísla za uplynulé čtvrtletí méně významné firmy, například Lennar, Constellation Brands a Walgreens Boots Alliance, v Asii se ale přidají Samsung Electronics nebo Infosys.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Americký akciový index S&P 500 za čtyři obchodní dny odepsal 0,17 %. První obchodní den roku 2020 zůstane zapsán v burzovním almanachu jako další rekordní, páteční ztráta ale vrátila trh o něco níže. Za čtyři obchodní dny se ovšem na denním grafu prakticky nic nezměnilo – nejbližší support je na 3 150, což byla nová maxima na konci listopadu. Důležitá a silná podpora je v pásmu 3 060 až 3 070, až její případné prolomení by znamenalo výraznější změnu situace," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Technické indikátory jsou v býčím nastavení, ale trh je překoupený, a tak by další pohyb cen akcií mohl být do strany. Pásmo ale musí index S&P 500 teprve vymezit. Po výrazně růstovém roce 2019 mají býci na oddechový čas nárok," doplnil Košťál.

Nový týden bude poměrně bohatý na zveřejňovaná makroekonomická data. V USA budou zveřejněny mimo jiné v úterý průmyslové zakázky, nejsledovanější bude ale v pátek série údajů z trhu práce za prosinec. V celém světě pak budou investory zajímat indexy nákupních manažerů.

V eurozóně budou v úterý sledované maloobchodní tržby za listopad a inflace za prosinec. Dále budou v Německu zveřejněny data z maloobchodu a ve čtvrtek průmyslové zakázky a v pátek průmyslová výroba, obojí za listopad, jež by měly ukázat na zpomalování poklesu.

V České republice budou oznámeny ve středu devizové rezervy ČNB, ve čtvrtek obchodní bilance a míra nezaměstnanosti a v pátek průmyslová a stavební výroba.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Významné snížení americké bilance zahraničního obchodu naznačuje lepší výsledek HDP za poslední loňské čtvrtletí. Původně jsme čekali mezičtvrtletní anualizovaný růst na úrovni 1,2 % až 1,4 %, nyní to vypadá na 2,0 % až 2,2 %. Data z amerického trhu práce za prosinec by měla zůstat robustní, počet vytvořených pracovních míst ale zřejmě bude nižší.
  • Očekáváme i zlepšení prosincových indikátorů důvěry z dílny Evropské komise, zvýšení inflace nebo konečně povzbudivější údaje o německých podnikových objednávkách. Kompozitní index nákupních manažerů pro eurozónu by se měl zvýšit. Mírnou vzestupnou revizi čekáme i v sektoru služeb, hlavně kvůli Itálii a Španělsku. Vývoj kompozitního PMI během čtvrtého čtvrtletí je konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,1 % mezikvartálně.
  • Ukazatele z české ekonomiky, které budou tento týden publikovány, by rozhodně neměly nahrávat koruně. Údaje by měly potvrdit, že recese německého průmyslu českou ekonomiku v závěru roku sice se zpožděním, ale přesto dohnala. Již zveřejněný prosincový PMI ukázal na výrazné zhoršování situace v českém průmyslu, a to jak v případě produkce a objednávek, tak v případě zaměstnanosti. Průmysl podle nás v listopadu meziměsíčně klesl o 1,2 % a meziročně (i kvůli pracovnímu fondu nižšímu o jeden den) o 4,4 %. I po očištění o kalendářní vlivy ale předpokládáme snížení, a to o 2,5 % meziročně.
Ralph Lauren omezí pracovní sílu o 15 %, posílí on-line byznys
před hodinou

Ralph Lauren omezí pracovní sílu o 15 %, posílí on-line byznys

Americká oděvní společnost Ralph Lauren do konce svého fiskálního roku, tedy do března 2021, celosvětově sníží svou...
Americké akcie Móda a design Koronavirus
Slovenská vláda zlepšila výhled ekonomiky na letošní rok
18:51

Slovenská vláda zlepšila výhled ekonomiky na letošní rok

Slovenská vláda v úterý zlepšila odhad letošního vývoje domácí ekonomiky. Aktualizovaná prognóza ministerstva financí...
Slovensko Hospodářský růst HDP
Fed: Stav ekonomiky USA se zlepšil, budoucnost je ale nejistá
18:13

Fed: Stav ekonomiky USA se zlepšil, budoucnost je ale nejistá

Ekonomika Spojených států vykazuje výrazné zlepšení od doby, kdy ji pandemie nemoci covid-19 stáhla do recese. Její...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen…
Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen…
18:00

Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen malou část ztrát

Akcie na západoevropských trzích v úterý korigovaly ztráty, které nabraly na začátku týdne. Dařilo se těžařům ropy,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší
16:59

Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší

Schodek rozpočtu na rok 2021 bude podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vyšší než 116 miliard korun, jak prezentovala o...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla
Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla
16:50

Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla

Pražská burza po předchozích pěti dnech poklesů posílila. Index PX zpevnil o 0,72 % na 868,05 bodu. Vzhůru mu pomohly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii
16:16

Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies hodlá pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců a...
Austrálie Čína Technologie
Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu
16:05

Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září opět mírně zvýšila. Index důvěry vzrostl ze srpnových -14,7 bodu na -13,9...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání
16:00

Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání

Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 2,4 % na celoročně přepočítané tempo 6...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos
15:17

Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos

Společnost Facebook přikročí k rozhodným a mimořádným opatřením, jimiž omezí sdělování obsahu na své platformě, pokud...
Spojené státy americké (USA) Volby Facebook
Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů
15:03

Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů

Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly pokračovat bez větších omezení, nejlépe aby se na ně...
Česká republika Německo Koronavirus
Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst
14:35

Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst

Britský provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 pracovních míst, což odpovídá 18 procentům jeho...
Koronavirus Turismus a cestovní ruch Spojené království
MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky
14:19

MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky

Ministryně financí Alena Schillerová a práce Jana Maláčová se v úterý nedohodly na podobě rozpočtu resortu práce na...
Česká ekonomika
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
14:00

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

Maďarská centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Depozitní...
Maďarsko Centrální banky Úrokové sazby
Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA
13:24

Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA

Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými podniky Oracle a...
Čína Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Výroba aut v České republice v létě dále meziročně klesala
12:00

Výroba aut v České republice v létě dále meziročně klesala

Výroba osobních automobilů v Česku za červenec a srpen meziročně klesla o 5,0 % na 184 942 vozů. Výroba za osm měsíců...
Česká republika Česká ekonomika Auta
Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných…
Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných…
11:47

Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných sazeb. Neznamená to ale, že je zavedeme

Guvernér Bank of England Andrew Bailey v úterý uvedl, že zkušenost se zápornými sazbami v jiných zemích je smíšená....
Spojené království Úrokové sazby Centrální banky