Burzovní kalendář (6. 5. - 10. 5. 2019)
|

Burzovní kalendář (6. 5. - 10. 5. 2019)

Výsledková sezóna ve Spojených státech vstupuje do závěrečné fáze. Pokud se potvrdí spekulace médií, měl by být hlavní událostí příštího týdne vstup provozovatele alternativní taxislužby Uber na newyorskou burzu. Z makrodat se investoři zaměří na indexy nákupních manažerů nebo americkou inflaci.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly, S&P 500 posílil o 0,19 % a Nasdaq Composite přidal 0,22 %, zatímco Dow 0,15 % ztratil. Podobná byla i situace v Evropě, panevropský STOXX Europe 600 se snížil o 0,64 %, britský FTSE 100 klesl o 0,64 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,37 %, německý DAX ale stoupl o 0,79 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 3. května 2019

Americké akcie v pátek povzbudila zpráva z trhu práce, v týdenním horizontu se ale indexy na směru neshodly
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech zakončily páteční obchodní seanci v plusu. Povzbudila je zpráva o poklesu míry nezaměstnanosti v USA na nejnižší úroveň za 49 let. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Za celý uplynulý týden se ale indexy na směru neshodly.
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden však mírně klesly
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali data z amerického trhu práce a hospodářské výsledky několika velkých evropských firem.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden oslabila o 1,1 %
Pražská burza uzavřela týden v červených číslech, když index PX ztratil 0,36 % na 1 079,63 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak antivirové firmě Avast. Objem obchodů byl s necelými 553 miliony korun průměrný.

Investoři věnovali pozornost zasedáním centrálních bank Spojených států, Velké Británie a ČR. Měnový výbor Fedu podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25-2,50 %. V prohlášení zveřejněném po zasedání banka zopakovala, že letos bude při rozhodování o změnách nákladů na úvěry trpělivá a že v nejbližších měsících není růst úroků pravděpodobný. Zároveň ale šéf banky Jerome Powell zchladil naděje trhu na možné snížení sazeb.

Také britská centrální banka rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 0,75 %. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Bank of England zlepšila výhled růstu britské ekonomiky, ale současně varovala, že brexit stále ohrožuje výhled vývoje měnové politiky.

Česká národní banka jako jediná měnovou politiku zpřísnila, dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2,00 %, lombardní sazbu z 2,75 % na 3,00 % a diskontní sazbu z 0,75 % na 1,00 %. Zvýšení sazeb podpořilo všech sedm členů měnového výboru ČNB.

Z ekonomických dat věnovali investoři pozornost spotřebitelské důvěře v eurozóně a Spojených státech, osobním příjmům a výdajům Američanů, inflaci a nezaměstnanosti v Německu, zprávě o vývoji HDP eurozóny, finálním dubnovým indexům nákupních manažerů ve výrobě nebo zprávě o situaci na americkém trhu práce.

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Alphabet, Pfizer, Mastercard, General Electric, McDonald's, Merck & Co, General Motors, Apple, CVS Health, Yum! Brands, QUALCOMM, DowDuPont či Berkshire Hathaway a v Evropě například Airbus, Banco Santander, Repsol, Deutsche Lufthansa, BP, GlaxoSmithKline, Lloyds Banking Group, BNP Paribas, Royal Dutch Shell, Volkswagen, Fiat Chrysler Automobiles, Société Générale, OMV, BASF nebo Air France-KLM a adidas.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Na pražské burze se hospodářskými čísly pochlubily mediální skupina CME, finanční domy MONETA Money Bank, Erste Group Bank a Komerční banka a také energetická společnost E4U.

Mediální CME v prvním čtvrtletí klesly tržby na 146,56 milionu USD, čistý zisk jí ale stoupl na 11,76 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistý zisk 11,76 milionu USD, za první čtvrtletí 2018 reportovala zisk 7,25 milionu USD. Tržby se jí nicméně snížily ze 156,71 milionu USD na 146,56 milionu USD.
MONETA Money Bank v prvním čtvrtletí vydělala 983 milionů Kč a zlepšila výhled pro dividendy
Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 983 milionů Kč. Meziročně bance zisk klesl o 16,2 % z 1,17 miliardy Kč. Společnost potvrdila výhled pro celoroční výsledky a zlepšila výhled výplaty dividend v příštích letech.
Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala 3,18 miliardy Kč, meziročně téměř o 6 % více
Komerční bance v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 5,9 % na 3,18 miliardy Kč. Výnosy se jí meziročně zvýšily o 5,1 % na 7,96 miliardy Kč. Díky silnému ekonomickému prostředí a dalším pozitivním faktorům banka opět vykázala čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům.
Čistý zisk Erste Group Bank v prvním čtvrtletí stoupl o 12,2 % na 377 milionů eur, zisk České spořitelny mírně klesl
Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 12,2 % na 377 milionů eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v prvním čtvrtletí klesl o 3,1 % na 3,9 miliardy Kč.
Solární E4U v loňském roce vydělala 35,8 milionu Kč, stejně jako v předchozích letech navrhuje vyplatit dividendu 5,60 Kč na akcii
Energetická společnost E4U, která v Česku vlastní dvě fotovoltaické elektrárny se souhrnným výkonem 4,4 MWp (výkon solárních panelů v bodě maximálního využití za standardních podmínek), v loňském roce vydělala po zdanění 35,8 milionu Kč. O rok dříve vykázala firma zisk po zdanění 31,8 milionu Kč. Celkové výnosy společnosti dosáhly loni 82,5 milionu Kč po 79,4 milionu Kč v roce 2017.

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři na poli ekonomických dat budou soustředit na finální dubnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, maloobchodní tržby v eurozóně, čínskou obchodní bilanci a inflaci, německou průmyslovou výrobu a obchodní bilanci nebo na americkou inflaci.

Trhy budou také vyhlížet možné oznámení uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou. O tom, že by toto oznámení mohlo přijít v příštím týdnu, informovala v minulých dnech s odkazem na zdroje obeznámené s vývojem jednání televize CNBC. Americký prezident Donald Trump ovšem o víkendu oznámil, že USA uvalí na zboží v ročním objemu 200 miliard USD směřující z Číny do Ameriky clo ve výši 25 %.

Jak vztahy Číny a USA (ne)ovlivňují světové trhy
Přestože naděje na zlepšení obchodních vztahů USA a Číny měly krátkodobě pozitivní dopad na trhy i globální ekonomiku, nebylo by moudré přikládat tomu přílišnou váhu.

V pátek by měla na newyorskou burzu vstoupit společnost Uber. Podle amerických médií o tom svědčí to, že jeden ze zakladatelů firmy, bývalý šéf podniku a současný člen jejího představenstva Travis Kalanick žádá, aby se mohl zúčastnit tradičního odbíjení začátku této obchodní seance.

Na konci dubna společnost Uber Technologies uvedla, že nabídne své akcie za 44 až 50 USD za kus. Tržní hodnota Uberu by se tak po IPO mohla pohybovat až kolem 90 miliard USD.

Uber oznámil podrobnosti IPO, akcie nabídne za 44 až 50 USD za kus. V prvním čtvrtletí byla firma opět ve ztrátě
Americká společnost Uber Technologies nabídne své akcie za cenu 44 až 50 dolarů. Firma to uvedla v povinném oznámení před vstupem na burzu, a potvrdila tak informace médií. Tržní hodnota Uberu, který provozuje alternativní taxislužbu, se tak může pohybovat až kolem 90 miliard dolarů. Půjde tak o jednu z největších nabídek akcií v historii. Ve zprávě také stojí, že Uber v prvním čtvrtletí opět vykázal ztrátu, tentokrát zhruba jednu miliardu dolarů.
Z koho IPO Uberu udělá miliardáře?
Ať si o úpisu akcií společnosti Uber myslíte cokoli, najde se pár lidí, kterým je to úplně jedno. Na IPO alternativní taxislužby, které se nemá říkat taxislužba, totiž zbohatnou, ať se pak s akciemi firmy na trhu bude dít cokoli.
Investorský magazín: Uber a Lyft jedou na burzu. Přisednete?
Již brzy nemusíte být jen zákazníky Uberu, ale i jeho plnohodnotnými akcionáři. Alternativní provozovatelé taxi Uber a konkurenční Lyft se chystají na burzu, a Investorský magazín se proto zaměřuje na hospodaření firem a na to, co očekávat od jejich akcií. Prostor ale věnuje i novele insolvenčního zákona a lehce ironickému pohledu na akciové korekce. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti AIG, Lyft, Twenty-First Century Fox, Walt Disney, News Corp, Booking Holdings či Viacom a v Evropě například Ferrari, BMW, Anheuser-Busch InBev, Siemens, Commerzbank, Deutsche Telekom, UniCredit, Continental, ArcelorMittal a Telefónica.

Na pražské burze v pátek ráno hospodářské výsledky zveřejní mobilní operátor O2 Czech Republic. "Naše projekce počítá s 12,8% růstem zisku EBITDA na 2,9 miliardy Kč. Kromě solidního hospodaření je EBITDA ovlivněn zavedením nového účetního standardu IFRS 16, který právě zisk EBITDA mírně nadhodnocuje vůči dosavadním číslům. Celkově by se měl potvrdit solidní fundament společnosti," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"V hospodaření O2 nečekáme žádné zásadní změny v dosavadních trendech. Zveřejněná čísla by měla poukázat na pokračující pokles výnosů z hlasových služeb a SMS/MMS a na další růst výnosů z datových služeb, prodeje zařízení a finančních služeb. Tržby by měly v meziročním srovnání prakticky stagnovat na úrovni 9,23 miliardy Kč. Vykázaná EBITDA by měla být za první kvartál o téměř 9 % vyšší, což je především způsobeno novou účetní metodikou, kdy náklady na operativní leasing, které byly součástí provozních nákladů, se nově kapitalizují, čímž zvyšují provozní výsledek. Odpisy a amortizace dlouhodobého majetku se díky tomu výrazně meziročně zvýší. Za růstem ale stojí i proběhnuvší investice, což je hlavní důvod poklesu provozního i čistého zisku. Čekáme i vyšší úrokové náklady. Čistý zisk tak celkově odhadujeme o téměř 20 % nižší než v loňském prvním kvartálu," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "Oproti trhu jsou naše odhady na úrovni EBITDA mírně optimističtější. Naopak jsou mnohem konzervativnější na úrovni provozního a čistého zisku, což je dáno naším předpokladem výrazně vyšších odpisů dlouhodobého majetku."

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Platí v podstatě totéž jako minulý týden - denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, ceny akcií jsou na maximech, objemy obchodů ale nízké. Výsledková sezóna se chýlí k závěru, zprávy z ekonomiky jsou ale nadějné, a tak je ve hře posun indexu k hladině 3 000 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude patřit finálním dubnovým indexům nákupních manažerů v sektoru služeb. Eurozóna dopoledne přidá ještě zprávu o maloobchodních tržbách a index spotřebitelské důvěry od společnosti Sentix. Hospodářské výsledky představí v USA mimo jiné společnosti Hertz Global Holdings, AIG a Mosaic.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne se investoři v Evropě zaměří na německé tovární objednávky, české maloobchodní tržby či index cen britských domů a odpoledne ve Spojených státech vyjdou ukazatel JOLTS a index ekonomického optimismu. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě BMW, Ferrari, Anheuser-Busch InBev nebo Infineon Technologies a na Wall Street společnosti Mylan, Lyft nebo Lending Club. Evropská komise v úterý zveřejní aktualizovaný výhled vývoje hospodářství členských zemí Evropské unie.

Ve středu nad ránem Čína odtajní zprávu o obchodní bilanci. Dopoledne vyjde v Německu průmyslová výroba a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku. Výsledkovou mozaiku doplní v Japonsku Toyota Motor a Honda Motor, v Evropě Siemens nebo Commerzbank a ve Spojených státech Twenty-First Century Fox, Marathon Petroleum, Walt Disney nebo CenturyLink. Pražská burza zůstane kvůli státnímu svátku zavřená.

V noci na čtvrtek Čína zveřejní inflační statistiku a Japonsko přidá index spotřebitelské důvěry. Dopoledne vyjdou v Česku zprávy o průmyslové a stavební výrobě a odpoledne Spojené státy přidají zprávy o výrobní inflaci, obchodní bilanci, počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a velkoobchodních zásobách. Hospodářská čísla představí v Asii Mazda Motor, Panasonic, Sharp nebo SoftBank Group, v Evropě Deutsche Telekom, UniCredit, Continental, BT Group nebo ArcelorMittal a ve Spojených státech například News Corp, Booking Holdings, Symantec nebo Yelp.

Páteční dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci a výsledku běžného účtu Německa, nezaměstnanosti v ČR a sadě britských dat (HDP, průmyslová výroba, obchodní bilance). Ve Spojených státech se investoři zaměří na zprávu o inflaci a večer ještě na bilanci federálního rozpočtu. Kvartálními hospodářskými výsledky se pochlubí v Asii mimo jiné JD.com, Suzuki Motor, Nippon Telegraph & Telephone, v Evropě Telefónica a Linde a v USA Viacom nebo Marriott International.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Nejočekávanější událost týdne nenajdeme v kalendáři ekonomických statistik. Trhy totiž čekají brzké uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou, i když nedělní oznámení zvýšení cel ze strany USA tomu nenapovídá.
  • Z ekonomických údajů nás bude nejvíce zajímat inflace v USA, která by měla vyskočit kvůli dražší ropě. Dynamika jádrové složky ale v prvním čtvrtletí zklamala a v dubnu podle našeho odhadu vzrostla na 2,1 %.
  • V Evropě nás budou zajímat hlavně statistiky z německého průmyslu. Průmyslové objednávky by měly zaznamenat stabilizaci, když přispívá zejména vyšší globální poptávka. Produkce však zřejmě růst prozatím nevykáže.
  • Poté, co byl v uplynulém týdnu revidován index nákupních manažerů v průmyslu za eurozónu o desetinu bodu výše, očekáváme, že PMI ze služeb i kompozitní PMI budou revidovány o tři desetiny bodu výše. I přes tuto revizi se ale bude jednat o meziměsíční pokles a kompozitní PMI zůstane pod dlouhodobým průměrem.
  • Nová ekonomická prognóza Evropské komise, která vyjde v úterý, by mohla znovu nastartovat diskuzi o udržitelnosti veřejných financí v Itálii a ve Francii.
  • Údaje z české ekonomiky by měly potvrdit, že domácí poptávka zůstává silná. Spotřeba domácností za první čtvrtletí letošního roku by tak měla dát zapomenout na slabší výkon z konce roku. Průmyslové produkci se ve světle situace v Německu daří slušně a měla by vykázat růst. Solidní hodnoty naznačuje také zahraniční obchod, nicméně do HDP za první čtvrtletí přispěje negativně jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním vyjádření.
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
před 27 minutami

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
před hodinou

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
před hodinou

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna