Burzovní kalendář (6. 7. - 10. 7. 2020)
|

Burzovní kalendář (6. 7. - 10. 7. 2020)

Akcie za sebou mají další růstový týden. V nadcházejících dnech by obchodování mělo být relativně klidné, výsledková sezóna za druhé čtvrtletí teprve začne a z makrodat budou příští týden zveřejňovány spíše méně důležité ukazatele.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Pro akcie na západních trzích byl uplynulý týden většinou růstový. V USA Dow stoupl o 3,25 %, S&P 500 přidal 4,02 % a Nasdaq Composite zpevnil o 4,62 %. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,98 %, britský index FTSE 100 klesl o 0,03 %, francouzský CAC 40 skončil se ziskem 1,77 % a německý DAX přidal 3,63 %. Index pražské burzy PX vzrostl o téměř dvě procenta.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 3. července 2020

Americké akcie ve čtvrtek posílily, investory potěšil rekordní růst počtu pracovních míst. Za celý týden indexy přidaly kolem čtyř procent
Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování v plusu, všechny tři hlavní indexy přidaly okolo půl procenta. Optimismus investorů ohledně toho, že ekonomika rychle ožije, vyvolala před prodlouženým víkendem zpráva o rekordním a nečekaném nárůstu počtu pracovních míst v USA. Výraznějšímu růstu na burzách ale brání obavy z dalšího šíření koronaviru. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale skončily v plusu
Akcie na evropských trzích v pátek nepokračovaly v jízdě ze čtvrtka. Optimizmus z dobrých výsledků potenciální vakcíny na koronavirus rychle opadl a akciové indexy skončily ve ztrátě.
Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden ale přidala bezmála dvě procenta
Akcie na pražské burze v pátek skončily v minusu, index PX ztratil 0,05 % na 938 bodů. V hlavní roli byly znovu banky, které zaznamenaly nejvýraznější ztráty, nejlépe naopak dopadly akcie společnosti Avast.

Z ekonomických dat investoři vyhodnocovali mimo jiné inflaci v Německu a eurozóně, finální červnové indexy nákupních manažerů, spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru v evropské měnové unii nebo data z amerického trhu práce za červen.

Ve Spojených státech v červnu mimo zemědělství vzniklo rekordních 4,8 milionu pracovních míst. Celková míra nezaměstnanosti spadla na 11,1 % z 13,3 %. Investory potěšil také americký index nákupních manažerů ve výrobě za červen, který stoupl na 52,6 bodu z 43,1 bodu v květnu. Aktivita ve zpracovatelském sektoru USA tak v červnu rostla nejrychleji za 14 měsíců.

USA - změna počtu pracovních míst

Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěly například firmy Micron Technology, Conagra Brands, FedEx, General Mills nebo Macy's.

Wuchanským koronavirem se ve světě nakazilo již přes 11,3 milionu lidí, počet úmrtí v souvislosti s ním překročil 530 tisíc a počet uzdravených stoupl na šest milionů. Nejhorší situace je z hlediska počtu nakažených stále v USA, kde evidují více než 2,8 milionu případů, následují Brazílie (1,6 milionu, 64 tisíc obětí) a Rusko (680 tisíc, 10 tisíc obětí).

Na pražské burze zaujala investory mimo jiné zpráva, že distanční valná hromada Komerční banky rozhodla nevyplatit akcionářům dividendu z loňského zisku. Na začátku února banka navrhla vyplatit dividendu 58 korun, ve druhé polovině března ale oznámila, že dividendu nevyplatí s cílem "zabránit zvýšení systémového rizika v české ekonomice".

Výplatu dividendy naopak schválila distanční valná hromada tabákové firmy Philip Morris ČR. Akcionáři obdrží 1 560 korun na každý cenný papír. Rozhodný den pro nárok na dividendu byl 18. května, výplatní období začne 22. července.

Historicky nejlepší měsíc z pohledu přílivu peněz za sebou mají americké dluhopisové ETF. Napomohly tomu jak nákupy americké centrální banky, tak očekávání investorů. Nedochází tak k žádnému avizovanému odlivu peněz. Naopak, objemy obhospodařovaných financí jsou na historických maximech.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Výhled

Pro druhý prázdninový týden se neočekávají výraznější impulzy. Trh bude nadále sledovat vývoj kolem pandemie covidu-19, stále především v USA. Zrychlování růstu počtu nakažených je zdviženým prstem, nálada na trhu ale zůstává (i díky slušným makrodatům) dobrá. Investoři rovněž vyhlížejí výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí, která na Wall Street začne zhruba v polovině měsíce. Na pražské burze bude obchodní týden kratší o pondělní svátek.

"Makroekonomické indikátory by měly i v příštím týdnu ukazovat na postupně se zlepšující vývoj hospodářství. Celkově očekáváme pro příští týden neutrální vývoj či mírně prodejní náladu před výsledkovou sezónou, která by měla přinést výrazně slabá čísla za druhé čtvrtletí. Vzhledem k očekávaným nepříznivým výsledkům se bude trh orientovat na výhled a aktuální stav společností," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Analytici oslovení agenturou Refinitiv čekají, že firmy z indexu S&P 500 vykážou za druhé čtvrtletí meziroční propad zisků o 43 % při poklesu tržeb o 11,8 %. Ještě na začátku roku přitom čekali růst zisků o 7,2 %.

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu představí v USA mimo jiné společnosti Walgreens Boots Alliance, Paychex nebo Bed Bath & Beyond a Levi Strauss a v Evropě například Ocado Group a Industrivärden.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Z ekonomických údajů budou investoři vyhodnocovat americké indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI, tržby prodejců v eurozóně, německou průmyslovou výrobu a obchodní bilanci, čínskou inflaci nebo americkou výrobní inflaci.

Investoři rovněž čekají, zda v zámoří dojde k prodloužení dodatečného příspěvku k podpoře v nezaměstnanosti. Právě ten podle řady ekonomů přispívá k tomu, že útraty spotřebitelů neklesají tak výrazně, jak by se dalo předpokládat vzhledem k vysoké míře nezaměstnanosti. Skončit by současný program měl na konci července.

Program CARES mimořádně zvýšil dávky v nezaměstnanosti o 600 USD. Díky tomu mají dvě třetiny lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti (21 milionů) nárok na dávky, jež převyšují jejich ušlé mzdy. "Mediánová týdenní mzda je asi 950 dolarů. S touto mzdou se dostanete k dávkám, které mírně převyšují vaši předchozí mzdu. Čím nižší je mzda, tím vyšší je kompenzační poměr," vysvětlil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

"Index S&P 500 se za poslední dva dny prvního pololetí posunul o 3 % výše, a uzavřel tak prvních šest měsíců roku se ztrátou jen 4 %. Ve druhém kvartálu předvedl rally o 20 %, přičemž zásadní bylo období od posledního březnového do posledního květnového týdne, kdy pokořil hladinu 3 000 a překonal 200denní průměr. Čeká se na prolomení rozpětí 3 000 až 3 200. Uvidíme, co trh předvede v červenci během výsledkové sezóny," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám, indexu důvěry investorů v eurozóně nebo tržbám maloobchodních prodejců v evropském měnovém bloku. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI.

V úterý ráno na trh Německo a ČR pošlou zprávu o průmyslové výrobě a Česko přidá ještě statistiku zahraničního obchodu a zprávu o červnové nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Hospodářská čísla zveřejní na Wall Street společnosti Paychex a Levi Strauss.

Středeční dopoledne bude patřit českým maloobchodním tržbám. Odpoledne Spojené státy přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a večer ještě zprávu o spotřebitelských úvěrech. Hospodářské výsledky v USA představí firma Bed Bath & Beyond.

V noci na čtvrtek zveřejní Čína zprávu o inflaci, dopoledne přidá Německo výsledek obchodní bilance a běžného účtu a ČNB zveřejní zprávu o devizových rezervách. Spojené státy odpoledne přidají data o velkoobchodních zásobách a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření zveřejní v zámoří společnost Walgreens Boots Alliance.

Páteční dopoledne přinese zprávu o tuzemské inflaci a odpoledne USA přidají zprávu o výrobní inflaci.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V Evropě zůstává v centru dění unijní politika. V uplynulém týdnu proběhla kompletní obměna francouzské vlády, což upoutalo pozornost trhů vzhledem k dříve oznámeným významným fiskálním opatřením. Ve středu se sejdou prezidentka Evropské komise, německá kancléřka a další lídři unie, aby projednali přípravy k nacházejícímu summitu EU. Jeho hlavním tématem bude záchranný fond na podporu ekonomiky.
  • Ekonomický kalendář bude zajímavý spíše pro středoevropský region. V úterý bude zveřejněna celá sada měsíčních dat z tuzemské ekonomiky v čele s průmyslovou produkcí za květen. Očekáváme, že průmyslová výroba vykáže nárůst oproti dubnu. Kromě zpráv o obnově výroby v řadě podniků tomu nasvědčuje i zlepšení předstihových indikátorů a zvýšená produkce aut, která se v předchozím měsíci prakticky zastavila. Meziročně ale uvidíme nadále výrazný propad produkce. Mezinárodní obchod by měl proti dubnu vykázat také výrazné zlepšení. Míra nezaměstnanosti by podle průběžně zveřejňovaných dat měla v červnu stagnovat nebo jen o desetinu bodu vzrůst na 3,7 %. Za červen v průměru čekáme nárůst spotřebitelských cen o 0,2 %. To by znamenalo setrvání meziroční míry inflace poblíž 2,9 %. V červnu došlo ke zvýšení cen u čerpacích stanic, dále zdražily potraviny a pravděpodobně došlo k dalšímu opožděnému navýšení cen tabáku z důvodu vyšší spotřební daně.
  • Ačkoli poslední série dat z Evropy a USA pozitivně překvapila, rostoucí počty nakažených na druhé straně Atlantiku budí obavy z opětovného uzavření ekonomiky či opatrnějšího uvolňování současných opatření. To by se negativně promítlo do očekávaného oživení, což znervózňuje finanční trhy.
Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden mírně rostla
Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden mírně rostla
16:55

Pražská burza uzavřela týden poklesem, za celý týden mírně rostla

Pražská burza dnes třetím dnem oslabovala. Index PX klesl o 0,4 procenta na 913,06 bodu. Dolů burzu táhly hlavně...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí
Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí
16:10

Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí

Investoři se zbavují dluhopisů běloruské vlády. Výprodej nabral na intenzitě v posledních dvou dnech, kdy ceny spadly...
Bělorusko Státní dluhopisy Volby
Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila…
Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila…
15:25

Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila do zisku

Největší ruská ropná společnost Rosněft má za druhé čtvrtletí díky růstu cen ropy zisk 43 miliard rublů (12,9...
Rusko Ropa Výsledková sezóna
Propad průmyslové výroby v USA zpomaluje
15:15

Propad průmyslové výroby v USA zpomaluje

Průmyslová výroba ve Spojených státech v červenci meziročně klesla o 8,18 %, v červnu činil pokles 11,03 (revidováno...
Spojené státy americké (USA) Průmysl
Růst maloobchodních tržeb v USA v červenci zpomalil
14:30

Růst maloobchodních tržeb v USA v červenci zpomalil

Maloobchodních tržby v USA v červenci vzrostly o 2,74 %. V červnu činil růst 2,12 % (revidováno z 1,1 %). Meziměsíčně...
Spojené státy americké (USA) Tržby Maloobchod
Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu
Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu
13:10

Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu

Americký internetový prodejce Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu, bude tak těžit z růstu zájmu o nákup léků...
Amazon Indie Farmacie
Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy…
Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy…
11:25

Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy Eurostatu o rekordních 11,7 %

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí zejména kvůli koronavirovým omezením klesla o rekordních 11,7 %....
Evropská ekonomika HDP Evropská unie
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně
10:30

Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně

Data z čínské ekonomiky ukazují, že její zotavení není tak jednoznačné, jak se předpokládalo. Průmyslová produkce v...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Záznam ze zasedání ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek…
10:10

Záznam ze zasedání ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek příjmů

Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) souhlasí s tím, že pokračující svižný růst cen zřejmě odráží...
ČNB Inflace Úrokové sazby
Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 8,3 %
09:26

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 8,3 %

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesla proti předchozím třem měsícům o 8,3 %, v...
Slovensko Ekonomika HDP
Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě
Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě
09:00

Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě

Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila prognózu poptávky po ropě. Kvůli celosvětovým problémům zejména v...
OPEC Ropa
Holdingu ČEZ ESCO v prvním pololetí stoupl provozní zisk, tržby…
07:19

Holdingu ČEZ ESCO v prvním pololetí stoupl provozní zisk, tržby stagnovaly

Holdingu ČEZ ESCO, který patří do energetické skupiny ČEZ, stoupl v prvním pololetí letošního roku meziročně provozní...
ČEZ Energetika Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (14. srpna)
Co musíte ráno vědět (14. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (14. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, v jakém horizontu očekávají německé firmy návrat k normálu...
Musíte vědět
Trumpova administrativa zmírnila požadavky na kontrolu úniků metanu z…
včera v 23:02

Trumpova administrativa zmírnila požadavky na kontrolu úniků metanu z ropných a plynových polí

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zmírnila opatření zavedené za vlády Baracka Obamy, které bylo...
Těžba Zemní plyn Ropa
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Indexy Dow a S&P 500 stahovaly cenné papíry Cisco Systems, Nasdaq naopak těžil z růstu akcií Applu

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 ve čtvrtek oslabily, S&P 500 se ale na krátkou dobu již druhý den dostal nad...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Daimler se v USA dohodl na urovnání kvůli emisím naftových vozů
včera v 19:47

Daimler se v USA dohodl na urovnání kvůli emisím naftových vozů

Německá automobilka Daimler se ve Spojených státech dohodla na urovnání vyšetřování kvůli podezření, že ve svých...
Daimler Auta Podvod