Burzovní kalendář (7. 10. - 11. 10. 2019)
|

Burzovní kalendář (7. 10. - 11. 10. 2019)

Další kolo obchodního jednání mezi USA a Čínou, pokračování boje o podobu a termín brexitu a série makrodat, mezi nimiž nebudou chybět ta z Česka. To jsou hlavní očekávané faktory ovlivňující trhy během druhého říjnového týdne.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly, Dow ztratil 0,92 % a S&P 500 přišel o 0,33 %, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 0,54 %. Evropské akcie skončily v mínusu, panevropský index STOXX Europe 600 za pět obchodních dnů klesl o 2,95 %, německý DAX oslabil o 2,24 %, francouzský CAC 40 přišel o 2,7 % a britský FTSE 100 se propadl o 3,65 %. Pražská burza podle indexu PX za týden klesla o 3,3 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 4. října 2019

"Důvodů pro negativní sentiment je více - zhoršující se americká makrodata, zpomalování růstu světového obchodu či neuspokojivý vývoj na poli americko-čínského vyjednávání. Koláč věcí, které investoři neslyší rádi, lze dozdobit i reálnou hrozbou tvrdého brexitu. Pozitivní zprávou pro akciové trhy je naopak to, že všechny zmíněné faktory zvyšují naději na další snížení sazeb ze strany Fedu," napsali analytici z WOOD & Company.

Na trzích byla cítit zvýšená nejistota i v reakci na zprávu, že USA zavedou v odvetě za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus cla na úrovni 10 % na evropská letadla a ve výši 25 % na zemědělské a průmyslové zboží. Cla mají být zavedena, až vydá formální souhlas orgán Světové obchodní organizace pro řešení sporů. Podle agentury AP se tak stane 18. října.

Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu však převážně zlevnily
Akcie ve Spojených státech v pátek opět posílily, jejich hlavní indexy si připsaly více než procento. Páteční údaje o situaci na trhu práce totiž zmírnily obavy ohledně vývoje ekonomiky Spojených států, ale zároveň nepodkopaly vyhlídky na další snížení úroků.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden ale oslabily zhruba o 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když investory potěšila statistika z amerického trhu práce, podle které míra nezaměstnanosti v USA klesla nejníže za téměř 50 let.
Pražská burza v pátek nepatrně oslabila, za celý týden přišla o 3,3 %
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, index PX však odepsal pouze 0,09 % na 1 004,56 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Avastu, které zlevnily o 2,68 % na 109 Kč, dařilo se naopak mediální CME, jejíž cenné papíry zdražily o 2,94 % na 105 Kč. Objem obchodů byl s necelými 369 miliony korun podprůměrný.

Z makroekonomických dat se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásily finální zářijové indexy nákupních manažerů, německá nezaměstnanost, inflace a tržby maloobchodních prodejců, zpráva o vývoji ekonomiky Spojeného království, údaje o inflaci v eurozóně nebo zpráva z amerického trhu práce.

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street podniky Thor Industries, McCormick & Co, Lennar, Constellation Brands, PepsiCo nebo Costco Wholesale. V Evropě se přidaly mimo jiné Tesco a Hennes & Mauritz.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 3Q2019

Na pražské burze stálo za pozornost například znovuotevření otázky bankovních daní. ČSSD plánuje opět navrhnout zavedení sektorové daně pro banky. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dále plánuje zvýšení korporátních daní a zrušení některých daňových výjimek jako způsob, jak financovat změny v penzijním systému. "Téma bankovní daně navrhuje ČSSD opakovaně, nicméně bez výraznější podpory ostatních stran," připomněl analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Erste Group zakončila týden na 740 Kč (-5,0 %), Komerční banka na 765,5 Kč (-4,7 %) a MONETA Money Bank na 71 Kč (-2,5 %).

Erste byla v týdnu nejslabším titulem. Shodně s evropským finančním sektorem reaguje na rostoucí pravděpodobnost ekonomického zpomalení či recese. Data například z Německa naznačují, že nejméně tato země se zřejmě alespoň technické recesi nevyhne.

Podle deníku E15 vyjádřilo zájem o koupi rumunských aktiv ČEZ více než dvacet firem. Mluvčí společnosti Ladislav Kříž pouze uvedl, že zájem je veliký vzhledem k atraktivitě trhu. ČEZ prodává v Rumunsku distribuční síť, větrné parky a čtyři menší vodní elektrárny. "Cena by podle našich odhadů měla přesáhnout 30 miliard Kč (56 Kč na akcii)," napsal Vaníček. ČEZ zakončil páteční seanci na 514,5 Kč (za týden -1,1 %).

Za celý týden v Praze nejvíce posílily akcie Tatry Mountain Resorts (+11,5 %). Končí období (31. 10.), kdy se mohou akcie firmy kupovat s nárokem na benefity, jako jsou například skipasy pro letoviska TMR. Tato skutečnost již tradičně láká zvýšenou poptávku, která se po uplynutí rozhodné doby opět ustálí na nižší úrovni.

Erste navzdory snížení cílové ceny dále věří akciím ČEZ aneb Bude největší energetika zelená, nebo výnosná?
Erste Group Bank potvrdila doporučení pro akcie ČEZ na úrovni "akumulovat" s mírně sníženou 12měsíční cílovou cenou 603 Kč na akcii (dosud 632 Kč). Shrnutí doporučení z 26. září 2019 nabízí analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Erste věří akciím O2 Czech Republic. (Nejen) s fotbalovou Ligou mistrů firma roste
Erste Group Bank zvýšila doporučení pro akcie O2 Czech Republic ze stupně "držet" na "akumulovat". Důvody shrnuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Výhled

Na poli makroekonomických dat se investoři příští týden zaměří hlavně na britskou a německou průmyslovou výrobu, americkou a německou inflaci, index důvěry amerických spotřebitelů a sérii českých údajů.

Pozornost bude poutat i dění v Británii. Pomalu se totiž blíží termín, do kterého musí britský parlament schválit brexitovou dohodu vyjednanou s Bruselem, chce-li se vyhnout dalšímu odkladu odchodu země z Evropské unie. Zatím ale není jasné, zda by premiér Boris Johnson skutečně o další odklad brexitu požádal, pokud by do 19. října nebyla dohoda schválena. EU se zatím k Johnsonovým návrhům na úpravu sporné irské pojistky v rozvodovém dokumentu staví spíše skepticky.

Ve čtvrtek by mělo začít další kolo obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Za čínskou stranu by do Washingtonu měl podle informací finanční televize CNBC dorazit vicepremiér Liou Che.

"Všechny zmíněné faktory mohou přinést zvýšenou volatilitu. Zápis z posledního zasedání Fedu by mohl osvětlit úvahy guvernéra Powella o debatě na téma organického růstu bilance centrální banky. Výsledky z jednání USA a Číny, které se povede na vysoké úrovni, budou rovněž důležitou informací pro trhy. Nečekáme, že by došlo k dohodě, stěžejní ale bude, aby nedošlo k totálnímu krachu rozhovorů. Takový scénář by na trhy přinesl prodejní tlak," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

"Skončilo třetí čtvrtletí, v němž S&P 500 přidal 1,2 %. Září dopadlo 1,7% ziskem a za prvních devět měsíců roku benchmark přidal bezmála 19 %. Hezká čísla, která ovšem nic nemění na tom, že se v současnosti trh zadrhává. Od května se index pohybuje v pásmu o rozpětí 8 % a volatilita vzrostla," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street firmy Levi Strauss & Co, Delta Air Lines a Fastenal a ve světě zaujmou například čísla Samsungu a LG. Analytici oslovení agenturou Refinitiv v průměru odhadují, že zisky amerických společností ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 2,4 % při růstu tržeb o 3,6 %.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Na trhu START pražské burzy proběhne ve středu standardní obchodní den. Podzimní START Day, během něhož chce na burzu vstoupit firma Karo, jihlavský výrobce nábytkářských kůží, proběhne 21. října.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí dopoledne zveřejní Německo data o továrních objednávkách, v Česku vyjdou zprávy o průmyslové a stavební výrobě a mezinárodním obchodu, Spojené království přidá index cen domů od banky Halifax a v eurozóně vyjde ještě index důvěry investorů od společnosti Sentix. V Číně se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude.

V noci na úterý vyjde v Číně index nákupních manažerů ve službách. Ráno Německo přidá zprávu o průmyslové výrobě a z Česka na trh dorazí data o nezaměstnanosti, maloobchodních tržbách a devizových rezervách ČNB. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na výrobní inflaci a index optimismu malých firem. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Levi Strauss & Co.

Středa na data bohatá nebude. Spojené státy odpoledne zveřejní zprávy o počtu otevřených pracovních pozic (JOLTS) a velkoobchodních zásobách. Večer ještě americká centrální banka odtajní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci. V ČR vyjde zpráva o inflaci a Spojené království přidá údaje o průmyslové výrobě či obchodní bilanci. Odpoledne bude zveřejněn zápis z posledního jednání Evropské centrální banky a ve Spojených státech vyjdou zpráva o inflaci a pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky v USA odtajní společnost Delta Air Lines.

V pátek ráno vydá Německo zprávu o inflaci. Odpoledne pak v USA na trh dorazí zpráva o dovozních a vývozních cenách či bilance federálního rozpočtu a předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření na trh v zámoří pošle firma Fastenal.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V centru pozornosti bude obnovení jednání mezi USA a Čínou. Zpráva o tom, že čínský vicepremiér Liou Che navštíví Washington, vzbuzovala v minulých dnech na trzích jisté naděje na hmatatelný posun. Výsledek jednání je ale velmi nejistý.
  • Index důvěry investorů v eurozóně od společnosti Sentix zřejmě vykáže pokles. Finanční trh bude v pondělí vstřebávat také výsledek německých průmyslových objednávek za srpen.
  • Ve vyspělých ekonomikách budou sledovány také záznamy z posledních zasedání Fedu a ECB (šéf ECB Mario Draghi čelil významnému odporu při prosazování spuštění dalšího kvantitativního uvolňování) a vývoj inflace v USA. V Evropě pak hlavní pozornost získají údaje o vývoji německého průmyslu.
  • V Česku bude nejsledovanější inflace za září. Očekáváme mírné zpomalení růstu cen díky vývoji cen potravin. Průmysl by měl po růstu v červenci naopak za srpen vykázat pokles. Maloobchod má šanci na další slušný výsledek. Nicméně údaje v letních měsících jsou značně ovlivněny dovolenými, a o překvapení oběma směry tak nemusí být nouze.
  • Ve zbývajících zemích středoevropského regionu bude stát za pozornost výsledek inflace a průmyslu v Maďarsku a sledovaný bude i zápis z posledního zasedání maďarské centrální banky.
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
včera v 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
včera v 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
včera v 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
včera v 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
včera v 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
včera v 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
včera v 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
včera v 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
včera v 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
včera v 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
včera v 14:47

VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií

Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily...
Volkswagen Fúze a akvizice Čína
USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od…
včera v 14:30

USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od konce roku 2006

Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,375 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje
včera v 14:16

Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje

Kryptoměny se v závěru týdne pohybují převážně v zelených číslech. Bitcoin kolem 14.00 SEČ podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin