Burzovní kalendář (7. 8. - 11. 8. 2017)
|

Burzovní kalendář (7. 8. - 11. 8. 2017)

Druhý srpnový týden by mohl být na globální úrovni klidnější, pokud jde o zveřejňovaná data, pražské burzy se ale tento popis týkat nebude. Čeká ji totiž vrchol výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Začátek měsíce a s ním spojená série makroekonomických dat výraznější impulz pro finanční trhy neznamenaly. Zásadnější reakci, kromě jednotlivých akcií, nepřinesla ani vrcholící výsledková sezóna v USA a v Evropě.

Významnou výjimkou byla červencová data z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti se vrátila na 16leté minimum 4,3 % a pokračoval pozvolný růst mezd (meziročně o 2,5 %). Tyto údaje zlepšily sentiment nejen na americkém akciovém trhu, ale i v Evropě, hlavně ale pomohly dolaru.

Ve čtvrtek ČNB poprvé po 9 letech zvedla úrokové sazby (tu hlavní o 20 bazických bodů na 0,25 %), ale navzdory zajímavé prvotní reakci to nakonec výraznější dopad nemělo ani na kurz koruny, ani na akcie a dluhopisy, a to hlavně kvůli opatrnému výhledu banky ohledně dalšího vývoje sazeb.

Index pražské burzy PX za týden přidal 1,8 %. Nejvýkonnějším titulem se stala Erste Group Bank (+4,6), největší brzdou se naopak stala Kofola ČS (-4,2).

Mezi nejvýznamnější zprávy týdne patřily bezesporu oznámené výsledky za druhý kvartál. Erste Group Bank reportovala čistý zisk 362 milionů EUR, čímž překonala očekávání trhu (335 milionů). Mírně nad odhady byly jak provozní výnosy, tak provozní a rizikové náklady.

Komerční banka dosáhla čistého zisku 3,616 miliardy Kč (odhad: 3,238 miliardy). Pozitivní překvapení vycházelo z vyšších výnosů z finančních operací a z opravných položek. Banka je schopna těžit z příznivého ekonomického prostředí, zvýšení úrokových sazeb by mohlo dále pomoci ke stabilizaci úrokových marží.

Za zmínku stojí požár v elektrárně Dětmarovice. "ČEZ nemá pojištěný výpadek výroby, jen majetek. Zatím není jasné, jak dlouho bude elektrárna odstavena, přičemž právě na délce odstávky bude závislý dopad do hospodaření," uvedl v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Americké akcie v pátek mírně zpevnily a Dow se opět vyšplhal na nový rekord, za celý týden se ale hlavní indexy na směru neshodly
Akcie na amerických trzích v pátek mírně stouply. Podpořila je data z trhu práce, která podle některých analytiků do hry vrací ještě jedno zvýšení úrokových sazeb Fedu v letošním roce. V týdenním horizontu se ale hlavní akciové indexy na směru neshodly.
Evropské trhy zakončily páteční seanci v plusu, za celý týden stouply o více než procento
Evropské akciové trhy v pátek zpevnily. V centru pozornosti byla data z amerického trhu práce a pokračující výsledková sezóna. Na politické scéně investory znervózňují debaty mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně správnosti uvalení dalších sankcí na Rusko. Zákon o nových sankcích v týdnu podepsal americký prezident Donald Trump.
Pražská burza v pátek výrazně stoupla, za celý týden si připsala 1,8 %
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX vzrostl o 0,85 % na 1 026,21 bodu. Nahoru burzu táhly Erste Group Bank, která v pátek zveřejnila výsledky hospodaření, a Komerční banka, nedařilo se naopak Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 433 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Druhý srpnový týden bude relativně chudý na významné politické či ekonomické události. Na programu nejsou zasedání významných centrálních bank ani zásadní politická jednání.

"Index S&P 500 se již 13 obchodních dnů drží v úzkém rozpětí 2 460 až 2 480. Graf zůstává v býčím nastavení. Zatímco index Dow má za sebou sérii nových maxim, byť šlo opravdu o malé posuny, S&P 500 nic výrazného nepředvádí. Nejbližší support je v pásmu 2 450 až 2 460. Pokud dojde k jeho prolomení, je pravděpodobný další sestup k hladině 2 420. Rezistence by mohla být na kulatých 2 500," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Druhá polovina srpna již mnohokrát zabrnkala investorům na nervy a rychlý růst cen již pravděpodobně nikdo nečeká. Jsou potřeba další zprávy, které budou indexy posouvat výše. Čím déle mrtvolný stav indexu S&P 500 bude trvat, tím větší šance na alespoň krátkodobou korekci. K důležitému supportu na 2 400 jsou to pouhá 3 %."

Výsledková sezóna, velice úspěšná, ve světě již doznívá. V novém týdnu oznámí svá hospodářská čísla již jen několik opravdu těžkých vah globálního trhu, například Glencore, Deutsche Post, Walt Disney či Priceline.

Živo bude naopak na pražské burze. V pondělí po uzavření trhu zveřejní údaje o svém hospodaření Photon Energy a především Kofola ČeskoSlovensko. "U Kofoly očekáváme 16% meziroční pokles zisku EBITDA na 302 milionů Kč kvůli nadále slabé výkonnosti polské divize a vyšším provozním nákladům (personální náklady a ceny cukru). Čistý zisk podle nás klesne na 122 milionů Kč (-31 %)," napsal Pavel Ryska z J&T Banky.

V úterý ráno bude celý trh číst výsledkovou zprávu společnosti ČEZ. "Čísla pozitivně ovlivní 3,7 miliardy Kč vztahující se k prodeji akcií MOL a dále 1,2 miliardy Kč za prodej bytového fondu v Písnici. Zisk EBITDA čekáme okolo 11,5 miliardy Kč (meziročně -12,4 %). Meziroční pokles bude podle nás vycházet z nižší realizované ceny elektřiny. Čistý zisk by mohl dosáhnout 5,8 miliardy Kč (+50,5 %). Očekáváme, že ČEZ potvrdí celoroční cíle (EBITDA 52 miliard Kč, očištěný čistý zisk 17 miliard Kč)," míní analytik z J&T Banky.

"Podle našich odhadů výroba elektrické energie v druhém čtvrtletí mírně klesla kvůli nepatrně nižšímu využití jaderných zdrojů a poklesu výroby z uhlí. Druhý blok jaderné elektrárny Temelín, který v těchto dnech společnost opět připojuje do sítě, byl v plánované odstávce od 20. května. Kromě dvou týdnů v květnu, kdy byly v odstávce dva bloky, vyráběly celé čtvrtletí tři ze čtyř bloků elektrárny Dukovany. Celkově jaderné elektrárny ČEZ ve 2Q2017 dodaly do sítě 6,7 TWh oproti 7 TWh ve stejném období loňského roku. I přes mírně nižší výrobu elektrické energie však očekáváme zvýšení tržeb o 4 % na 48,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem nárůstu je zaúčtování příjmu z prodeje bytového fondu v pražské Písnici, které se promítne do ostatních provozních výnosů. Tržby očištěné o tento jednorázový příjem by podle našich odhadů rostly pouze o 2 % díky mírnému nárůstu výnosů z distribuce a vyšším tržbám z prodeje plynu a tepla," nabídl svůj výhled analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

I přes růst tržeb Komerční banka očekává další snížení zisku EBITDA. "Kvůli vyšším provozním a personálním nákladům odhadujeme 8% snížení EBITDA na 12 miliard Kč. K 11% poklesu provozního zisku na 4,5 miliardy Kč přispělo zvýšení odpisů způsobené zahájením odepisování zrekonstruované elektrárny Prunéřov, která byla uvedena do provozu ke konci loňského roku. Čistý zisk podle nás v druhém čtvrtletí vedle prodeje akcií MOL a bytů v Písnici pozitivně ovlivnilo i posílení turecké liry, negativně naopak působilo zvýšení úrokových nákladů kvůli zmíněnému uvedení elektrárny Prunéřov do provozu, u níž byly úroky z úvěrů na financování rekonstrukce do té doby kapitalizovány. Minimální rozdíl mezi čistým ziskem a upraveným čistým ziskem vychází z našeho předpokladu, že společnost během druhého čtvrtletí nevytvářela žádné významné opravné položky k dlouhodobému majetku nebo vyvíjeným projektům," doplnil Miřátský.

Ve středu trh se svými hospodářskými výsledky obeznámí likérka Stock Spirits a ve čtvrtek MONETA Money Bank. "U Monety očekáváme výrazný pokles úrokových výnosů kvůli velké konkurenci. Měl by ale postupně akcelerovat růst úvěrového portfolia, a to nejen u spotřebitelských úvěrů, ale také u hypoték a úvěrů malým a středním podnikům. Čistý zisk čekáme na úrovni 885 milionů Kč (meziročně -26 %). Oproti celoročnímu výhledu managementu vnímáme riziko nesplnění u celkových výnosů, kde společnost očekává minimálně 10,3 miliardy Kč. Očekávaný celoroční zisk 3,5 miliardy Kč stále považujeme za dosažitelný," napsal Ryska.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Za zmínku v týdnu stojí schůzka představitelů zemí OPEC, po které ve čtvrtek vyjde zpráva o ropném trhu a plnění kvót na omezení těžby. Cena ropy se nicméně v posledních týdnech vrátila z červnových minim k 50 USD za barel a nečekají se významné posuny vycházející z jednání kartelu," uvedl Ryska.

Makroekonomický kalendář týdne otevře německá průmyslová výroba, od které se čeká pokračování silného růstu. V úterý oznámí Čína vývoj zahraničního obchodu za červenec, ve čtvrtek pak tradičně vyjdou počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Možná nejsledovanější bude v pátek americká inflace, kde se čeká meziroční růst cen o 1,8 %. Ta by mohla utvrdit Fed v jeho záměru dále zpřísňovat měnovou politiku.

Plný je naopak český ekonomický kalendář. Od pondělí do středy budou oznámeny obchodní bilance (čeká se mírné zlepšení), stavební a průmyslová výroba (meziměsíčně trh čeká horší čísla), míra nezaměstnanosti (ta by měla vzrůst ze 4 % na 4,1 %) a inflace (odhad: +2,3 %). 

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
před 21 minutami

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
před hodinou

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
před hodinou

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika
Nokia postaví pro NASA první mobilní síť na Měsíci
12:56

Nokia postaví pro NASA první mobilní síť na Měsíci

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia získal od amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA)...
Nokia Evropské akcie Telekomunikace
Pokles japonského vývozu v září výrazně zpomalil
12:02

Pokles japonského vývozu v září výrazně zpomalil

Meziroční pokles vývozu z Japonska v září zpomalil na 4,9 ze srpnových 14,8 procenta. Poprvé za více než rok se...
Japonsko Mezinárodní obchod
Obchodování na některých evropských burzách postihl výpadek
11:37

Obchodování na některých evropských burzách postihl výpadek

Technické potíže burzovního operátora Euronext v pondělí vedly k přerušení obchodování na některých evropských...
Evropské akcie
Šéfka ECB vyzvala k rychlé distribuci peněz z fondu obnovy EU
10:37

Šéfka ECB vyzvala k rychlé distribuci peněz z fondu obnovy EU

Evropská unie musí urychleně rozdělit peníze z fondu obnovy v objemu 750 miliard eur, který má evropským ekonomikám...
ECB Christine Lagardeová Evropská ekonomika
Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory…
Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory…
10:30

Asijské akcie v pondělní převážně rostly, proti proudu šla navzdory solidním datům Čína

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v plusu, pod nulou ale den zakončila Čína, a to...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii