Burzovní kalendář (7. 9. - 11. 9. 2020)
|

Burzovní kalendář (7. 9. - 11. 9. 2020)

Trhy ve Spojených státech i Evropě ve čtvrtek zasáhly výprodeje, graf indexu S&P 500 se ale zatím nemění, a zůstává tak v býčím nastavení. V nadcházejícím týdnu mohou náladu investorů ovlivnit jak četná data z ekonomiky, tak měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Pro akcie na obou stranách Atlantiku byl uplynulý týden ztrátový. V USA index Dow klesl o 1,82 %, S&P 500 ztratil 2,31 % a Nasdaq Composite se snížil o 3,27 %. Panevropský STOXX Europe 600 klesl o 1,86 %, britský FTSE 100 odepsal 2,65 %, německý DAX oslabil o 1,46 % a francouzský CAC 40 se snížil o 0,98 %. Akcie na pražské burze za týden podle indexu PX zlevnily o 0,6 %.

Po pozitivním začátku týdne zasáhly hlavně akcie ve Spojených státech ve čtvrtek masivní výprodeje. "Červená čísla v závěru týdne přišla popravdě bez větších důvodů. Šlo spíše o vybírání zisků za uplynulé týdny. Odnesly to hlavně technologické akcie. Menšímu výprodeji se nevyhnul třeba ani bitcoin," napsal Martin Luňáček z robo-advisory platformy Portu.

Zvýšená volatilita a akciová rally? To přece nejde dohromady!
Jedním z oblíbených tržních indikátorů hedgeového manažera a blogera Jesseho Feldera je index volatility VIX. Konkrétně pak jeho vývoj na pozadí vývoje akciového trhu. Zjednodušeně řečeno totiž platí, že když akcie zpevňují, volatilita klesá (a naopak). V současnosti ale sledujeme něco jiného.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 4. září 2020

Americké akciové indexy v pátek i za celý týden oslabily, dolar na závěr týdne mírně zpevnil
Americké akcie na závěr týdne oslabily. Ke ztrátám přispěly obavy, že cenné papíry technologických firem jsou příliš drahé a ekonomické oživení nerovnoměrné. Pozdě odpoledne se jim však podařilo část ztrát smazat.
Evropské akcie uzavřely týden v minusu, nejvíce ztrácely technologie
Akcie na západoevropských trzích sice v pátek začaly pozitivně, nakonec ovšem zisky neudržely a skončily v minusu. Nejvýraznější ztráty, podobně jako ve čtvrtek na amerických trzích, zaznamenal technologický sektor. Za celý týden odepsaly evropské akcie kolem dvou procent.
Pražská burza také v pátek mírně vzrostla, za celý týden ale index PX odepsal 0,6 %
Pražská burza vykázala druhý mírný růst za sebou, index PX v pátek stoupl o 0,1 % na 902,62 bodu. Růst akcií Erste Group Bank a Komerční banky působil proti poklesu cenných papírů energetické firmy ČEZ a Monety Money Bank.

Na začátku týdne se investoři dočkali štěpení akcií, kdy společnosti Apple a Tesla rozdělily každou svou akcii na čtyři (Apple), respektive pět (Tesla) "menších". "Přestože tento krok nemá žádný vliv na chod firem, investoři vzali společnosti útokem. Za první dva dny týdne stoupla hodnota obou zmíněných o 7,5 %. Poté ovšem přišel celkem očekávaný pád a Apple odepsal zhruba 13 %, Tesla pak 18 %. Přestože dvouciferný pokles může vypadat hrozivě, obě firmy se vrátily pouze na hodnoty z předminulého týdne," shrnul další dění na trhu Martin Luňáček z Portu.

Z ekonomických dat investoři vyhodnocovali mimo jiné finální srpnové indexy nákupních manažerů, inflaci a nezaměstnanost v Německu a v eurozóně, americkou obchodní bilanci a sadu údajů z amerického trhu práce.

Ve Spojených státech v srpnu mimo zemědělství vzniklo asi 1,37 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 1,4 milionu míst po 1,73 milionu v červenci (revidováno z 1,76 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 8,4 % z 10,2 %, čekal se pokles jen na 9,8 %. Meziroční růst mezd v srpnu pokračoval tempem 4,7 %.

Ve středu vydala americká centrální banka zprávu o stavu ekonomiky známou jako Béžová kniha. Podle ní ekonomická aktivita ve Spojených státech v srpnu mírně rostla, zůstává ovšem hluboko pod úrovněmi z období před příchodem koronavirové krize. Zpráva rovněž hovoří o přetrvávající nejistotě kolem pandemie nemoci covid-19 a jejích dopadů na spotřebitelské výdaje a podnikatelskou aktivitu. Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne v polovině měsíce na měnověpolitickém zasedání.

Milý Fede, píše Ti akciový trh
Newyorská burza se nechává s díky poroučet a pochvaluje si, jak jí jde politika Fedu k duhu. A jen tak mimochodem, spíše aby řeč nestála, připojuje jemné varování velectěným Powellovi a spol. pro případ, že by si to chtěli zničehonic rozmyslet.

Akcionáře společnosti CME potěšila zpráva, že investiční skupina PPF odeslala Evropské komisi příslušné doklady k finálnímu schválení nákupu mediální firmy. Akcionáři CME schválili nabídku na převzetí letos v únoru. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů.

Koronavirem SARS-CoV-2 se ve světě nakazilo již 27 milionů lidí, počet úmrtí v souvislosti s ním překročil 880 tisíc a počet uzdravených stoupl na 18 milionů. Nejhorší situace je z hlediska počtu nakažených stále v USA, kde evidují asi 6,2 milionu případů, následují Brazílie a Indie (shodně po 4,1 milionu).

Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěly například firmy Zoom Video Communications, H&R Block, Macy's, Brown-Forman, Ciena, Campbell Soup, Smith & Wesson Brands nebo Broadcom. V Evropě na trh poslaly výsledky společnosti Pernod Ricard a polská CD Projekt.

Na pražské burze výsledky nečekaně - o měsíc dříve oproti oficiálnímu plánu - zveřejnil výrobce netkaných textilií PFNonwovens. Společnosti v letošním prvním pololetí stouply tržby o 6 % na 3,35 miliardy korun, zisk jí ale spadl o 96,2 % na 9,3 milionu korun. Výsledek byl ovlivněn výrazným oslabením české koruny vůči euru i dolaru, které vyústilo v náklady na finanční úrovni ve výši 242,3 milionu Kč po 22,4 milionu Kč před rokem.

Na trh START pražské burzy vstoupila softwarová firma eMan. Její IPO se stalo historicky nejúspěšnější primární nabídkou akcií na trhu pro malé a středně velké české podniky. Zájem ze strany investorů převýšil nabízené množství akcií o 111 %, někteří investoři tak v rámci alokace museli být takzvaně kráceni. V pátek, kdy se s titulem poprvé obchodovalo, byly zobchodovány akcie za 2,79 milionu Kč a jejich cena vzrostla o 17,65 % na 60 Kč.

Výhled

Příští týden bude ve Spojených státech zkrácený o pondělní svátek, což přinese snížený objem obchodování v celém světě. Investoři se zaměří na čtvrteční zasedání ECB, v rámci kterého měnová autorita eurozóny zveřejní i novou ekonomickou prognózu.

"Očekáváme, že dojde k zopakování velmi uvolněné rétoriky v oblasti měnové politiky. Trh bude sledovat, zda se ECB vyjádří k plánům Fedu na změnu strategie měnové politiky. Celkově jsme ostražitější kvůli probíhajícím výprodejům technologických titulů, které vzhledem k vysokým valuacím mohou pokračovat. Pokud by se toto potvrdilo, byl by pod tlakem celý trh," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Bohaté tržní menu pro býky i medvědy
Akcie budou pokračovat v růstu vs. akcie jsou předražené, kolapsu již nemůže nic zabránit. Bitcoin je budoucnost vs. bitcoin je bublina. Zlato je nejlepší ochrana před inflací vs. zlato je k ničemu. Vládní dluhopisy patří do portfolia vs. v době minimálních sazeb jsou vládní dluhopisy v portfoliu nesmysl. Akciová Evropa začne dohánět USA vs. Amerika dále potáhne globální trh. Že je těžké si v záplavě doporučení, komentářů, analýz a mediálních výkřiků vybrat a zorientovat se? Máte pravdu. Budoucnost je vždy nejistá a pro jednotlivé investice vždy leží na stole býčí i medvědí scénář.

Z makroekonomických dat budou investoři v nadcházejícím týdnu vyhodnocovat mimo jiné čínskou, německou a americkou inflaci, německou a britskou průmyslovou výrobu a zprávu o vývoji HDP eurozóny. Vyjde i sada českých dat (průmyslová výroba, obchodní bilance, devizové rezervy ČNB, inflace).

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu představí v USA mimo jiné společnosti Slack Technologies, American Eagle Outfitters nebo Kroger a GameStop a v Evropě například polská pojišťovna PZU.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

S akciemi vývojáře antivirového softwaru Avast se bude ve středu 9. září naposledy obchodovat s nárokem na mezitímní dividendu 0,048 USD na akcii. "Mezitímní dividenda nemá žádný fixní vztah k celoroční, bývá ale zhruba její jednou třetinou. Celoroční dividendu za rok 2020 odhadujeme na 0,154 USD na akcii (hrubý dividendový výnos 2,1 %)," uvedl Vaníček.

"Po pěti zelených týdenních svíčkách index S&P 500 v prvním zářijovém týdnu testoval potenciální support na 3 400. Denní graf se ale zatím nemění, je v býčím nastavení. Nejbližší support by mohl být na zmíněné hladině 3 400, další je pak na 3 200," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí budou investoři hodnotit čínskou obchodní bilanci, německou průmyslovou výrobu a náladu investorů v eurozóně. Ve Spojených státech a v Kanadě je v pondělí státní svátek.

V noci na úterý vyjde japonský HDP, během dne pak bude trh sledovat francouzskou nezaměstnanost a obchodní bilanci a zahraniční obchod Německa, dále italské maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti a vývoj hrubého domácího produktu za celou eurozónu. V Americe bude nejdůležitější vývoj spotřebitelských úvěrů.

Středeční dopoledne bude zejména o čínské inflaci a ruském HDP, odpoledne se pak trh zaměří také na brazilskou inflaci a statistiku otevřených pracovních pozic ve Spojených státech.

Čtvrteční kalendář začne plnit francouzská a italská průmyslová výroba společně s čínskými úvěrovými statistikami, po obědě pak bude celý svět zvědavý na výsledek měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky. V Americe budou sledované zásoby ropy, velkoobchodní zásoby a výrobní inflace.

V pátek trh bude zajímat sada údajů z Británie v čele s průmyslovou výrobou a obchodní bilancí. Vyjdou také inflační statistiky v Německu, Španělsku a Spojených státech, sejde se takzvaná euroskupina a odpoledne zaujme ještě obchodní bilance Ruské federace.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Ve Spojených státech budou zveřejněny cenové indikátory. Spotřebitelské ceny i ceny průmyslových výrobců v červnu a červenci výrazně vzrostly. Jednalo se však spíše o reakci na březnové a dubnové uzavření ekonomiky, nikoli o změnu trendu. V srpnu proto očekáváme u obou indikátorů citelné zpomalení. Po meziměsíčních růstech o 0,6 % v červenci by jak ceny průmyslových výrobců, tak ty spotřebitelské měly přidat jen 0,2 %. Předpokládáme, že v následujícím období zůstanou inflační tlaky spíše utlumené.
  • Klíčovou událostí týdne bude zasedání Evropské centrální banky. Ke změně úrokových sazeb ani parametrů programu kvantitativního uvolňování ECB zatím podle našeho názoru nepřistoupí. I tak ale bude zasedání zajímavé. ECB na něm zveřejní novou prognózu. Odhad růstu HDP pro 3Q2020 by mohl být revidován výše. Zatímco ten náš počítá s růstem o 16,1 % mezičtvrtletně, odhad ECB je zhruba poloviční. Výhled na rok 2021 (HDP +5,2 %) by mohl zůstat beze změny. Velkým tématem bude nepochybně inflace. Ta se ve své jádrové složce propadla na historicky nejnižší úroveň (0,4 %) a ani výhled není (i vzhledem k silnému euru) příliš optimistický. Již červnový odhad inflace pro rok 2023 na úrovni +1,3 % vyvolával pochybnosti, zda by ECB neměla uvolnit měnové podmínky ještě více. Inflační vývoj tak podle našeho názoru dotlačí ECB k prodloužení pandemického programu nákupu aktiv až do konce příštího roku a k jeho rozšíření o dalších 500 miliard eur. Toto rozhodnutí však zřejmě padne až v říjnu či prosinci.
  • V eurozóně bude zveřejněn zpřesněný odhad vývoje HDP ve 2Q2020. Ten bude pravděpodobně potvrzen na úrovni -12,1 % mezikvartálně, ačkoli je zde riziko mírné revize níže. Zároveň bude zveřejněna struktura. Očekáváme, že spotřeba domácností poklesla mezikvartálně o více než 12 %, stejně tak investice. Příspěvek čistých exportů by měl být neutrální. Za celý letošní rok očekáváme propad ekonomiky eurozóny o 6,6 %, příští rok pak její růst o 4,8 %.
  • V Česku nás čeká zveřejnění statistik červencové průmyslové výroby, zahraničního obchodu, stavebnictví a inflace. Předstihové indikátory se v červenci dále zlepšily, výroba aut expandovala meziměsíčně o 33 %, průmyslová výroba v Polsku, která koreluje s výrobou v ČR, vzrostla o 1,1 %. Není tedy důvod, proč v Česku za červenec neočekávat v průmyslu další oživení. Tentokrát by to podle nás mělo jít o +5,2 % meziměsíčně, což by znamenalo zpomalení meziročního poklesu na -9,1 %.
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně