Burzovní kalendář (8. 4. - 12. 4. 2019)
|

Burzovní kalendář (8. 4. - 12. 4. 2019)

Pokračování jednání o brexitu na obou stranách Lamanšského průlivu, rozjíždějící se výsledková sezóna na Wall Street, měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a série českých ekonomických dat. To jsou hlavní body finančního kalendáře na druhý dubnový týden.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu stouply, Dow přidal 1,92 %, S&P 500 si připsal 2,06 % a Nasdaq Composite posílil o 2,71 %. Také evropské akcie zamířily výše, panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 2,41 %, britský FTSE 100 stoupl o 2,3 %, německý DAX vzrostl o 4,2 % a francouzský CAC 40 přidal 2,35 %. Pražská burza za uplynulých pět obchodních dnů podle indexu PX vzrostla o 1,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 5. dubna 2019

Americké akcie v pátek posílily díky příznivým údajům z trhu práce USA
Americké akcie v pátek posílily. Překvapivě příznivé údaje z trhu práce USA totiž zmírnily obavy ze zpomalování růstu největší světové ekonomiky. Index S&P 500 se zvýšil už posedmé za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii nárůstů od října 2017.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden posílily o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory potěšila zpráva z amerického trhu práce. Trh rovněž pozitivně vnímal zveřejnění německé průmyslové výroby, která předčila očekávání.
Pražská burza v pátek nepatrně stoupla, za celý týden zpevnila o 1,1 %
Pražská burza zakončila týden v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,06 % na 1 086,09 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 444 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na indexy nákupních manažerů, inflaci v eurozóně, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo americkou nezaměstnanost a údaje o tvorbě pracovních míst v USA.

Pokračování jednání o brexitu se na půdě britského parlamentu opět neslo v tragikomickém duchu. V závěru týdne média informovala, že britská premiérka Theresa Mayová v dopisu předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Proti takovému postupu by se ovšem podle komentátorů mohla postavit Francie.

Z dalších zpráv investory zaujalo mimo jiné to, že přední německé ekonomické instituty snížily společný odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,8 % z 1,9 %,  Zpráva navíc varuje, že pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, hospodářský růst může být ještě podstatně slabší.

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Walgreens Boots Alliance, GameStop, Acuity Brands a Constellation Brands.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří mimo jiné na měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Nezodpovězená ale zůstává i otázka, zda Spojené království příští víkend ještě bude členem Evropské unie.

Z ekonomických dat se investoři budou soustředit na americkou, čínskou a německou inflaci, průmyslovou výrobu Spojeného království a eurozóny nebo na čínskou obchodní bilanci. V Česku vyjdou jako vždy na začátku měsíce zprávy o nezaměstnanosti, průmyslové a stavební produkci, obchodní bilanci, devizových rezervách ČNB a inflaci.

Evropská centrální banka, jejíž zasedání skončí ve středu odpoledne, by podle analytiků měla potvrdit nastavení měnové politiky. Sledovaná tak bude zejména tisková konference guvernéra ECB Maria Draghiho, na níž by mohly zaznít komentáře k připravenosti měnové autority představit v případě potřeby opatření na podporu evropského hospodářství.

ECB se obává zdlouhavého oživování ekonomického růstu eurozóny
Členové vedení Evropské centrální banky na svém dosud posledním zasedání diskutovali o agresivnějších stimulačních opatřeních na podporu stagnující evropské ekonomiky. Naznačili, že by v blízké budoucnosti mohli podniknout nové kroky na podporu růstu.

Začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Delta Air Lines, Rite Aid, JPMorgan Chase nebo Wells Fargo. V Evropě se čísly pochlubí například Tesco a Sodexo.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 je 1,8 % pod historickým maximem, za týden přidal přes 2 %, od začátku roku přes 15 % a za 12 měsíců přes 8 %. Vše je zalité sluncem a optimismem. Počítá trh tak jasně se snižováním sazeb, s brexitem s dohodou a uzavřením příznivé dohody USA s Čínou o vzájemném obchodu?" napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, sérii českých dat (nezaměstnanost, průmyslová a stavební výroba, obchodní bilance) a indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix. V zámoří odpoledne vyjde zpráva o továrních objednávkách.

V úterý dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o devizových rezervách ČNB a nezaměstnanosti ve Švýcarsku. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech ukazatel JOLTS a index ekonomického optimismu malých firem.

Ve středu dopoledne vyjde v Česku zpráva o inflaci a Velká Británie přidá zprávy o průmyslové výrobě, obchodní bilanci a HDP. Ve 13.45 SELČ se investoři dozvědí, jak rozhodla na měnověpolitickém zasedání Evropská centrální banka, a později odpoledne vyjde v USA inflační statistika. Večer ještě Spojené státy přidají bilanci federálního rozpočtu a zveřejněn bude zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu. Hospodářské výsledky na Wall Street odhalí společnost Delta Air Lines a v Evropě maloobchodní prodejce Tesco.

V noci na čtvrtek se Čína pochlubí zprávou o inflaci, dopoledne stejnou statistiku přidá Německo a odpoledne vyjdou v USA zprávy o výrobní inflaci a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla na Wall Street představí společnost Rite Aid a v Evropě firma Sodexo.

V pátek nad ránem na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, ČR se dopoledne pochlubí výsledkem běžného účtu a eurozóna zprávou o průmyslové výrobě. Odpoledne se investoři v USA zaměří na indexy dovozních a vývozních cen a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření odhalí na Wall Street banky Wells Fargo a JPMorgan Chase.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Francouzské indikátory důvěry se po svém lednovém propadu vydaly nahoru a tímto směrem by měly pokračovat. V současnosti se nacházejí poblíž dlouhodobého průměru. Protesty hnutí žlutých hvězd ubírají na intenzitě a francouzský průmysl se nedostal do tak špatné situace jako ten německý.
  • Spolu s důvěrou zveřejní také francouzská centrální banka svůj odhad hospodářského růstu v prvním čtvrtletí. Ten by podle nás měl ukázat na dynamiku na úrovni +0,3 % mezikvartálně.
  • Dlouhodobý propad podle nás skončil i v oblasti důvěry investorů v eurozóně. I ta by měla naznačit, že to nejhorší ze současného zpomalení má eurozóna za sebou.
  • Na programu budou další diskuze o brexitu. Zatímco v Británii se zatím ledy nehýbou, Evropská rada podle nás odmítne žádost o další prodloužení termínu odchodu.
  • Brexit zastíní i zasedání ECB, která bude projednávat pokračování programu TLTRO. Hlavním tématem středečního zasedání budou podmínky a načasování spuštění programu, žádné oficiální závěry však nečekáme.
  • Sledovaný bude cenový vývoj ve Spojených státech i potvrzení odhadů inflace v hlavních zemích eurozóny. Celková inflace v USA podle našeho odhadu o desetinu procentního bodu zrychlila, zatímco jádrová inflace zaznamenala mírný pokles. Podobně tomu bylo v Německu. Ve Francii se inflace drží beze změny.
  • Hodně o reálné ekonomice v ČR se dozvíme v pondělí. Průmysl by se měl po dvou měsících vymanit z meziročních poklesů, ale výsledek zahraničního obchodu byl podle všeho horší než loni. Inflace v březnu podle našeho odhadu zrychlila a ve středu se ukáže, že je již na dohled 3% hranici.
PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání
před 27 minutami

PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala v prvním čtvrtletí...
PKN Orlen Evropské akcie Výsledková sezóna
Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických…
před hodinou

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích, která nyní zamíří do sněmovních...
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo
před hodinou

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v...
Tesla Americké akcie Auta
ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy
před hodinou

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila...
Česká republika Euro
Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na…
před hodinou

Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na kauci

Tokijský soud ve čtvrtek schválil návrh na propuštění bývalého šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna na kauci ve...
Japonské akcie Auta
Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska
před hodinou

Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska

Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem. V...
Bělorusko Rusko Ropa
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite na nová zavírací maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity
Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014
včera v 19:07

Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014

Saúdská Arábie vykázala za první čtvrtletí rozpočtový přebytek 27,8 miliardy rijálů (171 miliard Kč). Rozpočet...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Rozpočet
Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP
včera v 18:21

Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro...
Twitter Sociální sítě Americké akcie
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko
včera v 17:43

Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko

Americký producent ropy a plynu Occidental Petroleum učinil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Anadarko...
Fúze a akvizice Ropa Americké akcie
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
včera v 17:31

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky ve středu schválili vyplatit dividendu 51 Kč na akcii před zdaněním, tedy 9,7 miliardy Kč....
Komerční banka Evropské banky Banky
Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian
Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian
včera v 17:22

Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian

Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na...
Ford Americké akcie Investice