Burzovní kalendář (8. 4. - 12. 4. 2019)
|

Burzovní kalendář (8. 4. - 12. 4. 2019)

Pokračování jednání o brexitu na obou stranách Lamanšského průlivu, rozjíždějící se výsledková sezóna na Wall Street, měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a série českých ekonomických dat. To jsou hlavní body finančního kalendáře na druhý dubnový týden.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu stouply, Dow přidal 1,92 %, S&P 500 si připsal 2,06 % a Nasdaq Composite posílil o 2,71 %. Také evropské akcie zamířily výše, panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 2,41 %, britský FTSE 100 stoupl o 2,3 %, německý DAX vzrostl o 4,2 % a francouzský CAC 40 přidal 2,35 %. Pražská burza za uplynulých pět obchodních dnů podle indexu PX vzrostla o 1,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 5. dubna 2019

Americké akcie v pátek posílily díky příznivým údajům z trhu práce USA
Americké akcie v pátek posílily. Překvapivě příznivé údaje z trhu práce USA totiž zmírnily obavy ze zpomalování růstu největší světové ekonomiky. Index S&P 500 se zvýšil už posedmé za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii nárůstů od října 2017.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden posílily o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory potěšila zpráva z amerického trhu práce. Trh rovněž pozitivně vnímal zveřejnění německé průmyslové výroby, která předčila očekávání.
Pražská burza v pátek nepatrně stoupla, za celý týden zpevnila o 1,1 %
Pražská burza zakončila týden v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,06 % na 1 086,09 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 444 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na indexy nákupních manažerů, inflaci v eurozóně, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo americkou nezaměstnanost a údaje o tvorbě pracovních míst v USA.

Pokračování jednání o brexitu se na půdě britského parlamentu opět neslo v tragikomickém duchu. V závěru týdne média informovala, že britská premiérka Theresa Mayová v dopisu předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Proti takovému postupu by se ovšem podle komentátorů mohla postavit Francie.

Z dalších zpráv investory zaujalo mimo jiné to, že přední německé ekonomické instituty snížily společný odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,8 % z 1,9 %,  Zpráva navíc varuje, že pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, hospodářský růst může být ještě podstatně slabší.

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Walgreens Boots Alliance, GameStop, Acuity Brands a Constellation Brands.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří mimo jiné na měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Nezodpovězená ale zůstává i otázka, zda Spojené království příští víkend ještě bude členem Evropské unie.

Z ekonomických dat se investoři budou soustředit na americkou, čínskou a německou inflaci, průmyslovou výrobu Spojeného království a eurozóny nebo na čínskou obchodní bilanci. V Česku vyjdou jako vždy na začátku měsíce zprávy o nezaměstnanosti, průmyslové a stavební produkci, obchodní bilanci, devizových rezervách ČNB a inflaci.

Evropská centrální banka, jejíž zasedání skončí ve středu odpoledne, by podle analytiků měla potvrdit nastavení měnové politiky. Sledovaná tak bude zejména tisková konference guvernéra ECB Maria Draghiho, na níž by mohly zaznít komentáře k připravenosti měnové autority představit v případě potřeby opatření na podporu evropského hospodářství.

ECB se obává zdlouhavého oživování ekonomického růstu eurozóny
Členové vedení Evropské centrální banky na svém dosud posledním zasedání diskutovali o agresivnějších stimulačních opatřeních na podporu stagnující evropské ekonomiky. Naznačili, že by v blízké budoucnosti mohli podniknout nové kroky na podporu růstu.

Začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Delta Air Lines, Rite Aid, JPMorgan Chase nebo Wells Fargo. V Evropě se čísly pochlubí například Tesco a Sodexo.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 je 1,8 % pod historickým maximem, za týden přidal přes 2 %, od začátku roku přes 15 % a za 12 měsíců přes 8 %. Vše je zalité sluncem a optimismem. Počítá trh tak jasně se snižováním sazeb, s brexitem s dohodou a uzavřením příznivé dohody USA s Čínou o vzájemném obchodu?" napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, sérii českých dat (nezaměstnanost, průmyslová a stavební výroba, obchodní bilance) a indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix. V zámoří odpoledne vyjde zpráva o továrních objednávkách.

V úterý dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o devizových rezervách ČNB a nezaměstnanosti ve Švýcarsku. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech ukazatel JOLTS a index ekonomického optimismu malých firem.

Ve středu dopoledne vyjde v Česku zpráva o inflaci a Velká Británie přidá zprávy o průmyslové výrobě, obchodní bilanci a HDP. Ve 13.45 SELČ se investoři dozvědí, jak rozhodla na měnověpolitickém zasedání Evropská centrální banka, a později odpoledne vyjde v USA inflační statistika. Večer ještě Spojené státy přidají bilanci federálního rozpočtu a zveřejněn bude zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu. Hospodářské výsledky na Wall Street odhalí společnost Delta Air Lines a v Evropě maloobchodní prodejce Tesco.

V noci na čtvrtek se Čína pochlubí zprávou o inflaci, dopoledne stejnou statistiku přidá Německo a odpoledne vyjdou v USA zprávy o výrobní inflaci a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla na Wall Street představí společnost Rite Aid a v Evropě firma Sodexo.

V pátek nad ránem na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, ČR se dopoledne pochlubí výsledkem běžného účtu a eurozóna zprávou o průmyslové výrobě. Odpoledne se investoři v USA zaměří na indexy dovozních a vývozních cen a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření odhalí na Wall Street banky Wells Fargo a JPMorgan Chase.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Francouzské indikátory důvěry se po svém lednovém propadu vydaly nahoru a tímto směrem by měly pokračovat. V současnosti se nacházejí poblíž dlouhodobého průměru. Protesty hnutí žlutých hvězd ubírají na intenzitě a francouzský průmysl se nedostal do tak špatné situace jako ten německý.
  • Spolu s důvěrou zveřejní také francouzská centrální banka svůj odhad hospodářského růstu v prvním čtvrtletí. Ten by podle nás měl ukázat na dynamiku na úrovni +0,3 % mezikvartálně.
  • Dlouhodobý propad podle nás skončil i v oblasti důvěry investorů v eurozóně. I ta by měla naznačit, že to nejhorší ze současného zpomalení má eurozóna za sebou.
  • Na programu budou další diskuze o brexitu. Zatímco v Británii se zatím ledy nehýbou, Evropská rada podle nás odmítne žádost o další prodloužení termínu odchodu.
  • Brexit zastíní i zasedání ECB, která bude projednávat pokračování programu TLTRO. Hlavním tématem středečního zasedání budou podmínky a načasování spuštění programu, žádné oficiální závěry však nečekáme.
  • Sledovaný bude cenový vývoj ve Spojených státech i potvrzení odhadů inflace v hlavních zemích eurozóny. Celková inflace v USA podle našeho odhadu o desetinu procentního bodu zrychlila, zatímco jádrová inflace zaznamenala mírný pokles. Podobně tomu bylo v Německu. Ve Francii se inflace drží beze změny.
  • Hodně o reálné ekonomice v ČR se dozvíme v pondělí. Průmysl by se měl po dvou měsících vymanit z meziročních poklesů, ale výsledek zahraničního obchodu byl podle všeho horší než loni. Inflace v březnu podle našeho odhadu zrychlila a ve středu se ukáže, že je již na dohled 3% hranici.
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
za hodinu

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra